УБИЙСТВО на прилепи в Деветашката пещера

  • 3 202
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 0
в периода на зимен сън и периода за размножаване прилепите не трябва да се безпокоят.Когато изпадат в зимна летаргия те разполагат с определено количество натрупана енергия,която трябва да им стигне до пролетта....Тя е разчетена САМО ако спят.Ако се плашат и им се налага да летят тя много бързо свършва,а в този сезон те не се хранят.В резултат умират от изтощение преди началото на пролетта.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 623
Пука му на този, дето е взел пари за снимките,
че някакви си прилепи ще измрат, че се изсичат
дървета, за да се прокара път, че този път ще
доведе до още по-големи поразии.
Изобщо на кой му пука за нещо в тази държава ?

# 17
  • В Космоса
  • Мнения: 9 886
Пука му за гъзеца му - не е за нищо.

# 18
  • Мнения: 21 732
   Какъв ви е проблема с кинаджиите? Взели си разрешение, снимали. Откъде да знаят, че идиота, който им е издал разрешение ,не се е съобразил, че ще навредят на популацията от прилепи? Те ли трябва да мислят за прилепите, или еколозите на държавна служба, на които се плаща  за такива неща?
  Почти на всеки холивудски филм, ако сте забелязали, във финалните надписи е включено, че при заснемането му не е пострадало диво животно, или някакво друго добиче. Хората където се правят снимките си следят за тия неща, има органи, дето ги контролират.  Като се взема разрешение, то се съгласува и обмисля. Цялата работа е адски странна, мисля да изчакам окончателните неща, преди да си съставям мнение кой какъв е и кой е виновен за прилепите. Щото и журналистите пишат големи глупости без да мислят.
  Все едно Сталоун лично е изтрепал мишлетата.

Последна редакция: пн, 12 дек 2011, 11:03 от Iris04

# 19
  • Мнения: 4 300
И на мен ми се струва, че ако има някой за *** това са местните ни хубавци от РИОСВ или друга отговорна иснтитуция. Едва ли някой организира филмова продукция на друг континент без предварително да е проучил терена, подходящите места, да е събрал нужната документация.
Нас обаче хем ни мързи, хем си продаваме евтино задниците, хем накрая другите са ни виновни.

# 20
  • София
  • Мнения: 861
Деветашката пещера е природна забележителност по смисъла на ЗЗТ. От там нататък, отговорните органи, издаващи становища и разрешителни за дадена дейност са РИОСВ Плевен. Предполагам, че има запитване към тях преди да започнат снимките, на което запитване те трябва да са отговорили с някакво разрешително. Така е редно. В този документ е написано защо може или не може да се извърши дадена дейност и при какви условия. Е, този документ ми се ще да видя, от кой експерт е съставен и подписан.

# 21
# 22
  • Мнения: 0
тия пък са такива чиновници.... #Crazy

# 23
  • София
  • Мнения: 2 623
Точно в този смисъл беше и моят пост.
Кинаджиите не са виновни.
И само искам да вметна, колко е незаинтересована
държавата за всичките си природни забележителности
и без кинаджии там, защото в пещерата дори няма
охрана. Всеки може да отиде, да кърти, да избива
прилепи, да пали огньове, да руши и какво ли още не.

# 24
  • София
  • Мнения: 861
Тези експерти от РИОСВ да вдигнат един телефон до центъра за изучаване и защита на прилепите, да ги включат в една комисия, да отидат на място и да им поискат мнението, като те не знаят. Така се пише обосновано разрешително. И тази инж. Атанасова е просто нагла.

# 25
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И на мен ми се струва, че ако има някой за *** това са местните ни хубавци от РИОСВ или друга отговорна иснтитуция. Едва ли някой организира филмова продукция на друг континент без предварително да е проучил терена, подходящите места, да е събрал нужната документация.
Нас обаче хем ни мързи, хем си продаваме евтино задниците, хем накрая другите са ни виновни.
Точно!

# 26
  • Мнения: 1 129
Мисля, че е глупаво някой да отчита дейност на гърба на известните.
Природозащитниците избраха най-подходящия момент и най-подходящите хора, за да вдигнат малко шум, доказвайки колко са загрижени.
Нямам против - да се докаже, че са актьорите и екипа, да се вдига шум, да се налагат глоби, но това в момента ми е повече сеир, отколкото каквото и да било друго.

Това е информация от ноември месец, още преди снимките да започнат:

Така например, през зимата на 2010-2011 г. числеността на колонията е била около 35 000 индивида. В момента прилепите в пещерата наброяват едва около 8 600 екземпляра.

Не съм добре с математиката, но според тези проучвания за година прилепите са намалели с 26 400  newsm78 ако за това са виновни Слай и компания - да ги линчуваме публично, но аз имам съмнения. След като прочетох материала, в който смело се цитират цифри, ето тук: http://agro2003.sea.icnhost.net/topical/article31616.html се обадих в РИОСВ - Плевен. Вдигна ми жена, която каза, че обяснение трябва да се търси първо от хората подали тази информация. "При мен документи за подобно нещо няма".

# 27
  • София
  • Мнения: 861
Все пак, преди започване на дейностите, не е направена необходимата оценка от експерти, ако се вярва на статията. А и тези данни за намалялата популация, от къде ги изровиха Agro.bg Thinking

# 28
  • Мнения: 142
Дава ми се, че някои възпалени за сеч не са влизали и даже не са минавали покрай Деветашката пещера.
Няма жива сила, която да ме убеди, че по времето, когато другарите военни за ползвали пещерата за склад на бенизин са пазили тишина на животинките и са им вардели съня. Тогава не са ли мрели прилепи или са ги били евакуирали? Вътре има бая бетон излят, стара караулка - демек живот си е кипял, дет` се вика. Имайки предвид, че до там е имало мост, по който да минаватколи и  камионите с горивото, целогодишно не е било тихо и спокойно.
Който е влизал в пещерата по-навътре от пословутите очи, знае, че там така мирише на бензин, че не може да се стои повече от минута. Така е от години и вероятно ще бъде още години наред.
А да не ви описвам възмутената общественост колко боклук собственоръчно сътворява, вътре и вън от пещерата.
Абсолютно съм за опазването на всяка вейка и всеки бръмбър, сътворена от майката природа. Против съм почина "дайте да дадем" или "възмущавайте се, да се възмущаваме". Повече мислене и анализиране на всички страни от проблема.
Но...Боят настана. Пак. За три дни. Пак.

Последна редакция: пн, 12 дек 2011, 15:44 от Atarax

# 29
  • Мнения: 5 710
Не случайно идват да снимат у нас, знаят на каква алчна за жълти стотинки гмеж ще се натъкнат.
Такава простотия се случва отвреме навреме при наличие на неграмтни власти -  по времето на снимките на Плажа, напр, когато тайланските власти допускат да се 'украси' този див рай с палми, защото в Холивуд ако няма палми, няма рай, поради което променят екосистемата
И така нататък, какво да ви обяснявам - подробности някакви -  растения и животинки.. Важното е пари да падат.

Общи условия

Активация на акаунт