Моите 200 думи, които съставят речника ми и които изобщо не ме дразнят

  • 5 019
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Само  "ханцунг" ме дразни, нищо друго. Вервай ми Сийке.

Ханцунг е добре. На една приятелка майка й, която е рускиня, но е в България вече 40 години, "анцуг" го произнася като съкращава "ц" и "г" и добавя в края "с". "Мъж" и "жена" са "мужик" и "женщина", а миналото време е само просто. "Аспарух беше български хан", "Ленин беше ...".  Sick
Такова нещо ме дразни, а уж съм европейка и трябва да съм толерантна.  Blush

# 16
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз съм извратена явно, защото слушам с интерес рускините, живеещи тук от 20-30-50 години. Удивлява ме упоритото им нежелание да проговорят нормален български. Когато си мисля, че съм чула всичко, те ме изненадват за пореден път. Аз май излязох европейски толерантна Mr. Green

# 17
  • Мнения: 2 401
Нивгаш няма да забравя въпроса на една руска колежка "бриша, за да не бъда разпозната" п.п. моето име звучи прекрасно на руски.

Последна редакция: вт, 13 дек 2011, 22:38 от минзухар

# 18
  • Мнения: 2 022
п.п. моето име звучи прекрасно на руски.

Крокус?  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 287
Мене пък ме дразни "ром" и "ромка". Оня ден гледах Софи Маринова при Карбовски и той каза нещо от рода на това, че тя е "ромка", а тя - да, циганка съм си Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 2 437
Страхотен постинг  Peace Много добре  Simple Smile

По темата засега не мога да се включа...вероятно използвам чуждици, но от "старите", които вече са масови и не правят впечатление на никого.
Което ме навежда на мисълта, че "новите" чуждици след време няма да правят впечатление по същият начин.



# 21
  • София
  • Мнения: 6 363
Хората се дразнят от следните думи:

1. Чуждиците, защото:
а) не разбират значението им  #Cussing out
б) разбират значението им, но нямат повод да ги използват (понеже спадат към професионалния жаргон на определени кръгове, към които самите те не принадлежат, а това е ужасно дразнещо!  Crossing Arms)
в) защото така е модерно  Flutter


съвсем неправилни заключения. сигур си чела или барем гледала "Криворазбраната цивилизация"? там е точният отговор на "защото"-то по повод чуждиците.

# 22
  • София
  • Мнения: 66


По темата засега не мога да се включа...вероятно използвам чуждици, но от "старите", които вече са масови и не правят впечатление на никого.
Което ме навежда на мисълта, че "новите" чуждици след време няма да правят впечатление по същият начин.




Аз по същия начин. Правя опити да се включа в тинейджърския жаргон, покрай дъщеря ми.....  Tired ама много странно ме гледа щом употребя някоя от нейните думи  Whistling

# 23
  • София
  • Мнения: 690

Рядко ме дразнят. Може би и мен разни съкращемия като ММ Shocked, педи, доки и т.н.

Ето тези и мен ме умопобъркват.  Crazy

# 24
  • Мнения: 5
Като се замисля май ме дразни "куул", защото прекалиха, не защото е чужда. Явно така ще вървим, езика ни ще стане по универсален. Но истински ме дразни писането на 4, 6 и т.н замествайки буквите. В сферата, в която работя без чуждици е почти невъзможно...говорим някакъв смешен смесен език. Но пък аз си се кефя, като изтърся : Оти ? Дека? и Сполай ти ! Напоследък, защото съм изявен книгоман, забелязах същата страст в дъщеря ми.../трябваше 15 години да минат в убеждаване, за да се усети/ и това много ме радва. Повлия значително на речника й.

# 25
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Хем-енд-егс или хемендегс? Един или едни?  Mr. Green Ама ха!

Много обичам архаизми и турцизми и русизми и всякакви следи на влияние, останали в езика ни. не ме дразнят така както калките или съвременните английски "кръпки", които се употребяват без много мисъл в ежедневната реч.С останалото мога да живея.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 883
Една груба прогноза, приемам залози.

След 200 години 90% от населението на Земята ще е с майчин език развален английски.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 437
Една груба прогноза, приемам залози.

След 200 години 90% от населението на Земята ще е с майчин език развален английски.

И аз така мисля! Развален от останалите езици, но все пак запАден Simple Smile
Ще делим на две  Flutter

# 28
  • София
  • Мнения: 2 623
Нищо не ме дразни така, както повсеместната неграмотност.
Всяка дума, диалект, жаргон, чуждица и идиом бих приела,
но неграмотното писане, както и това на маймуница, ме побъркват.
Преди дни, собственичката на магазин за детски дрехи, направи
страница на магазина във фейсбук. Абсолютно всичко като текстове,
дори информацията за магазина, са на маймуница. И това жена на
близо 40 години  ooooh! Браво, брависимо!

# 29
  • Мнения: 5
Е след 200 год. баш ще ми е все едно, но ще заложа и аз на твоята прогноза. Пък някъде отгоре ще те поздравя за победата с бурни аплодисменти Simple Smile

Хората имат нужда да се разбират...по един или друг начин, не вярвам някой да иска да си ръкомахаме, като маймуни и да си държим на шопският диалект. Просто няма да имаме избор.

Вече има правен опит такъв с Есперанто, но все си мисля, че английският правилен или неправилен ще неадделее.

Просто ще си стане всеобщ език, за тези които искат да се разберат де....иначе можеш цял живот да си говориш на собствения език /нейтив/  и да си ръкомахаш... всеки има избор. И не защото е запАден...а защото се е наложил, пък ти ако искаш цял живот си говори на узбекистански и махай с ръце

Общи условия

Активация на акаунт