Отговори
# 15
  • Мнения: 382
В началото на 2011 г. сякаш клонях повече към Изтока (Далечния и Близкия). Към края забелязах, че съм прочела доста френски (или френскоговорящи) автори – а дълго време съм пропускала френската литература. Откритие беше съвременната скандинавска литература, но там още не съм натрупала много впечатления – продължавам догодина!

Радвам се, че не пропуснах българската литература. Малко на брой книги харесах ("Яловата вдовица" например), но все пак се пречупи недоверието ми към съвременните български автори и сигурно ще се оглеждам и ослушвам през 2012 г.

Ще ми се през 2012 г. отново да има поне мъничко докосване до Южна Америка. И тъй като май нищо не съм чела от Жоржи Амаду (поне нямам спомен, а отдавна имам негови книги), сигурно ще е чрез него. Ако стигне времето, може да потърся и издадените наскоро разкази на Маркес.

В друга тема бях питала за африкански автори, но нямаше отзиви. Ако остане време догодина, ми се иска да потърся. Ако няма нещо впечатляващо, поне „бели” автори, които са живели в Африка или просто книги за Африка.

Имам нови любими автори:
Салман Рушди – заобичах го дори само с една прочетена негова книга („Срам”), следващата година ще наваксам с още, за да проверя първоначалното привличане ("Среднощни деца", "Сатанински строфи").

Ерик-Емануел Шмит !!! Една след друга прочетох 5 негови книги и направо го обожавам! Заради темите, заради разбиранията му, изразени чрез героите, заради езика му! Засега „Господин Ибрахим и цветята на Корана” ми е фаворит. Сигурно ще оставя за по-нататък да чета другите му книги, за да имам по-дълго удоволствие (но поне за „Синът на Ной” ще се изкуша скоро, защото я имам у дома).

Уилиам Уортън - някак си труден ми беше в началото и често дори ме дразнеше... Но постепенно също започнах да го чувствам близък като автор и като личност. Може би също ще отложа четенето на останалите няколко книги, за да видя след повече време как ми се струва. Досега най-много ми допадна не особено популярната „Художникът”.

Людмила Улицка – хем твърде познатото руско (малко недолюбено от мен заради натрапването на всичко руско „едно време”), хем в никакъв случай старо и досадно. Голям разказвач и познавач на човешката душа. За съжаление знам за три нейни преведени книги, две от които прочетох и една ще прочета през 2012 г. („Медея и нейните деца” ). Може би ще пробвам и други руски книги.

В друга тема бях писала, че ме впечатли поредицата „Безкрайна проза” на Леге Артис – заради това, че издават Шмит и може би заради кориците- картини, много ми харесват (разбира се не са определящ фактор). Също мисля да продължа със сравнително неизвестни автори и книги – поредицата „Съвременна европейска проза” на Колибри предлага тази възможност.

Чудя се ще дойде ли някога година, в която няма да има какво ново да чета и ще мога да се върна към четени отдавна любими автори – примерно Стайнбек, Хемингуей и др. Малко се съмнявам през 2012 г. да успея (а и чух как една библиотекарка съветва сина ми да не чете по 2-3 пъти една и съща книга, времето не стигало да се прочете всичко ново/хубаво...). Ще опитам поне малкото нечетени неща от тези двама автори да видя.

Предполагам, че ще ми се наложи да чета и детски романи. Синът ми като хареса нещо страшно много, иска и аз да го прочета. Оказа се много приятно и полезно преживяване!

# 16
  • n/a
  • Мнения: 3 341
2012 ще стартирам с коледния подарък:
и и .

А в изминалата се запознах с Мичио Каку.
и и

# 17
  • Мнения: 660
nice, "Проклета въртележка" не е ли продължение на "37,2 сутринта"? А за "Нечистота" си мислех, че е самостоятелна, чака ме за четене през 2012.

Тази година се запознах с Изабел Алиенде и Жоржи Амаду и определено ми влизат в плановете за 2012. Има какво още да чета от тях. Също така смятам да прочета Милениум на Ларшон, както и да се запозная най-накрая със Сафон и Е. Е. Шмит.

Страшно много неща искам да прочета, списъкът постоянно се увеличава благодарение на темите тук Simple Smile

О , да , моля да ме извините за подвеждането , чак сега забелязах какво съм написала , но вече не мога да коригирам . А , "Нечистота " е самостоятелен роман . Peace

# 18
  • Мнения: 382
Не съм броила колко книги/страници съм прочела през годината, но може да се опитам да направя такава справка. По едно време забелязах, че за около 15-20 дни прочитам около 5 книги (явно неголеми, а средни), но понякога и една книга ми е отнемала 1-2 седмици (зависи колко ми допада книгата и колко време имам). Неусетно се установи някакъв стандарт - около 80-100 стр. на ден, но това май е много... Определено искам да намаля темпото, да не се тормозя, когато имам дни без време за четене, да не пропускам излизане, защото съм си казала - в тези часове мога да прочета половин книга. Да чета по-спокойно, задълбочено, да не гледам към следващата книга още докато съм на предната... Rolling Eyes Ще видим каква ще е 2012 г. в това отношение.

# 19
  • София
  • Мнения: 25
Тази година новите автори за мен са Сара Груън - "Вода за слонове", М. Мичъл - "Отнесени от вихъра", Фредерик Бегбеде  - "Любовта трае три години" и Труман Капоти - "Закуска в Тифани" . Всички други книги, които съм прочела са на познати отпреди автори.
Списъкът за 2012:

"Зеленият път" - Ст. Кинг
"Милениум" - Стиг Ларшон
"Винаги в същия ден" - Дейвид Никълс
"Полет над кукувиче гнездо" - Кен Киси
"Изпепелени сенки" - Камила Шамзи
„Хотелът на сладко-горчивите спомени" - Джейми Форд
"Оризовата майка" - Рани Маника
"Климати" - Андре Мороа
"Мемоарите на една гейша" - Артър Голдън

Всички са  библиотеката и ме чакат  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 2 529
А мога ли да си позволя да споделя и някои разочарования от 2011-та  Simple Smile Със съзнанието, разбира се, че вкусът и към литературата си е нещо доста индивидуално : Карлос Руис Сафон, Светла Иванова, Рей Клуун и Джонатан Сафран Фоер на пръв поглед... Rolling Eyes

# 21
  • София
  • Мнения: 7 800
kiki29, по един отрицателен глас и от мен за Карлос Руис Сафон (той обаче ми е литературно разочарование още от 2007 г.) и за Рей Клуун. Останалите автори ще ги пропусна.
От мен добавям Дон Делило, Джон Ъпдайк и Елизабет Гилбърт.

И нещо позитивно.
Обичам книгите на издателства Летера (поредица Съвременна класика ), Алтера (Световни романи ) и Унискорп ( Класика ).

# 22
  • София
  • Мнения: 5 566
Бях разочарована от "Мидълсекс" на Юдженидис. Вероятно след многото положителни мнения за книгата и съответните си високи очаквания... Оказа се, че просто не е моята книга.

Приятно впечатление ми направи "Самотата на простите числа" , дебютът на Паоло Джордано. Дали скоро ще излиза следващата му книга?

# 23
  • Мнения: 1
Тази година се запознах с голямата ми слабост -Карлос Руис Сафон-любов от първо четене ,надявам се и в бъдеще да продължава Heart Eyes!Друг много любим мой автор-Борис Акунин,зарежда ме с позитивно настроение и се разтоварвам с неговите книги! Heart Eyes
Запознах се и с забележителната Айн Ранд-Ние,живите и Изворът,през 2012 мисля да прочета и трилогията за Атлас!Други харесани автори от тая година- Маркъс Зюсак,Е.Е.Шмит,Сю Монк Кид,Сара Груън,Й.Линдквист и сигурно има и други ,но не се сещам сега.
Не харесах Марк Леви,Амели Нотомб,Ф.Бегбеде,Милениум-а също не ме впечатли чак толкова,колкото я превъзнасят!
О,щях да забравя Игрите на глада-впечатли ме много! Heart Eyes
За 2012 мисля доста книги да прочета-на любимия Кинг,което е непрочетено,на Салман Рушди,Е.Е.Шмид и още кое знае какво ще харесам,знам ли?

# 24
  • София
  • Мнения: 3 114
Моите разочарования за 2011:

Дъглас Кенеди "В търсене на щастието", Паоло Джордано със "Самотата на простите числа", Амели Нотомб със "Зимния път", "Ключът на Сара" от Татяна дьо Роне.

# 25
  • Мнения: 2 529
Благодарение на вас  Hug започват да ми се оформят някои неща за 2012-та:

Александрийски квартет, Светът според Гарп, Шантарам - вече си ги доставих и ме чакат Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 934
Плановете ми за 2012 са изцяло зависи от това до коя книга ще успея да се добера в библиотеката. Днес например се сдобих с желани книги, празници се задават, 10 дена почивка за мен /дабелязвам, че заредя ли се с много книги, накрая не допирам до тях от работа вкъщи  Wink/

Днес взех:
1. Сей Шонагон-Записки под възглавката
2. Амели Нотомб-Нито Ева, нито Адам /нищо нейно не съм чела досега/
3. Александрина Пендачанска-Da capo
4. Димо Райков- BG емигрант в Париж
5. Димо Райков - Писма до мъртвия ми брат/този автор ми го препоръчаха библиотекарките/
6. Иван Славков-Батето
7. Кой уби Людмила Живкова? на Стандарт

Последните книги най-вече са за свекър ми, но и аз ще им хвърля по едно оченце  Simple Smile

В библотеката"Иван Вазов" е наредена прекрасна "елха" от книги. Не я снимах за съжаление. Освен това е украсено на различни места с еко снежни човеци, изработени от хартиени изрезки.

# 27
  • Мнения: 395
записче и отивам да чета, назад  Crazy

# 28
  • Мнения: 382
"Мидълсекс" на Юдженидис беше разочарование и за мен през 2011 г. Имах някаква друга настройка, очаквания. Съжалявам, че не ми хареса. Не мога да кажа разочарование, но малко ми омръзнаха книгите на Ремарк. Прочетох няколко в кратък период и в началото ми харесваха, но с увеличаването на книгите не толкова. Може би ще прочета останалите 2-3 от него, но едва ли през 2012 г.

Но с Ерих Кестнер със сигурност ще продължа - неочаквано откритие за мен през 2011 г. От книгите за възрастни прочетох "Действителен романс" и останах очарована. От детските "Хвърчащата класна стая" и бях удивена. (детски, детски, но сякаш са си и за възрастни Wink ).

Искам да прочета и биографията на Селинджър: "По-горе към билото: Животът на Дж. Д. Селинджър"

Последна редакция: нд, 25 дек 2011, 11:57 от svet65

# 29
  • Мнения: 382
Тази тема ми хареса и продължава да си пиша... Laughing
Много станаха плановете, но сигурно ще прочета още няколко биографии на рок певци/групи тази година. Такава вълна ме е обхванала сега. Скоро четох на Jimi Hendrix и Guns N' Roses. Ще си довърша на Led Zeppelin и ще потърся на Doors, Freddie Mercury и Steven Tyler (Aerosmith).

Хубави  паузи си правя с такива книги между художествената литература (понякога и едновременно чета роман и биография).  Много отдавна бях прочела каквото намерих за джаз музиканти, преди няколко години биографии на любимите ми класически композитори, а сега е ред на ROCK 'N' ROLL!!!   superuu

От художествената литература се сетих -  поне по още една книга на Саган, Кундера и Амос Оз (с които се запознах през 2011 г. с по около 2 книги на автор).

Общи условия

Активация на акаунт