Как да стимулирам 2г. си дете да яде плодове.

  • 3 258
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Периоди и моето момче има всякакви, ама месеци да не яде плодове... Едва ли бих го преглътнала.
Когато смятам, че нещо е важно и трябва да се яде, не го чакам да иска или сам да яде. Например след ясла първото нещо е да се изяде плод, ако не иска или е разсеян, го оставям да си играе и му давам парчета с вилица между другото. Случва се той да обикаля стаите, а аз да тичам след него с купичката. Доскоро му рендосвах плодовете, за да му е по-лесно. Сменяй плодовете, може би ще й се дояде нещо различно. Във всеки случай не смятам, че трябва да даваш почивка или да се отказваш. Според мен е важно да се ядат плодове, независимо как - по-добре тичай с паницата след детето, лъжи го, баламосвай го.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Идеята не е изобщо да не яде плодове, а известо време да не предлага плодове в натурален вид. Докато детето забрави, че не обича това. Доколкото разбрах плодови пюрета яде. Не е голяма разликата между плод на парченца и пасиран плод. Аз лично не съм привърженик на тичането с паницата след детето, но това разбира си е мое мнение.

# 17
  • Мнения: 3 453
savina_33,
да, детето яде пюрета, но само купени. Отказва домашно приготвените пюрета, независимо, колко гладки са. Дали е готова за плодове? Тя ядеше такива, но постепенно ги отказа. Разбира се, че се съобразявам. Не смятам, че и натрапвам възгледите си чрез деликатното предлагане.
По въпросите за храненето съм чела до толкова, че да ми е ясно простото правило - ако детето не иска да яде на масата в обичайното за него време, се сваля и се пробва по-късно. Никакви реклами, тичане с лъжици, гоненици и прочее. Понеже дребната, освен другото, не проявява никакво желание да яде сама, предлагам пълна лъжица не повече, от два пъти. Ако не поеме, я свалям от стола.  Имам здраво и доста добре хапващо дете, затова всеки отказ от храна отминавам без притеснение. Но не така стои въпроса с конкретната група храни - плодовете.

desive78,
благодаря за мнението! Надявам се, да не те засегна с различната си позиция. Имам личен опит, като дете, бягащо от баби с лъжици, затова съм толкова категорична. Но ти усещаш най-добре детето си и, щом тактиката работи при вас, чудесно! Peace
Разбира се, надявам се при нас да не се стигне до месеци неядене на плодове. Все се надявам нещата да потръгнат скоро.

Светлица,
обезателно ще пробвам моркови на пръчици, не ми беше хрумвало, благодаря ти!   Peace

Reiny, Биляна,
благодаря за идеите!   bouquet Ще пробвам с различен външен вид, дано се впечатли.

dania_09,
за съжаление, нашето дете не е от тези, които си искат. Никога не е искала нещо, което ядем. Иначе би било много по-лесно.

Жаве,
що чаши изцеден портокалов сок изпих...не е истина. При теб поне веднъж е минал номера, при нас, уви, нито веднъж. Tired

Последна редакция: вт, 20 дек 2011, 22:28 от _Hope_

# 18
  • Мнения: 3 153
Моето мнение е, че децата продобиват културата на хранене на родителите - в нашата къща винаги се ядат плодове след вечеря най-вече, когато всички сме си вкъщи. Синът ми от малък знае, че това е част от менюто, но не го лишавам и от други сладки и шоколадови неща в малки количества  разбира се. Всичко се постига с постоянство и начин на хранене, който децата несъзнателно възприемат като свой, но не с натрапване на храни.

# 19
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
 Peace На тази възраст и аз имах проблем с яденето на плодове. Към всичките съвети, бих прибавила това, което и досега правя - плод давам или вече - тя си взима когато е най-гладна.
_Hope_ - махни плода от дневното меню на детето, а по твоя преценка - когато е най-гладно - половин час преди хранене - изстъргва още повече стомахчето; Сега като я взема от ДГ - от там до нас - е изяла какъвто и плод да й дам. Със зеленчуци не съм имала проблем - тази година отказва тиква да яде - в къщи, в ДГ твърди, че яде
Petинка - никога не давам плодове след хранене
В тази възраст ядеше плодовете най-много с приятелчета в парка - в кутийки измити и нарязани - лапаха всичките;  Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 20 082
Моето мнение е, че децата продобиват културата на хранене на родителите


Не е така. Вкъщи и аз, и съпругът ми ядем много плодове, но дъщеря ми не обича и е страшна мъка и часове увещания, за да я накарам да хапне малко.

# 21
  • Мнения: 24 467
Не знам дали правилно съм разбрала, Норе, но до 2 годинки детето е яло плодове само пасирани ли /освен бананите/? И никога- нарязани или на парчета за гризене?
Ако правилно съм разбрала, може би предлагането им по нов начин го обърква, т.к. то е голямко и промените са труднички на тази възраст. По принцип даването на храна да се гризе, вкл. и плодове, става доста по- рано, на около 10 месеца, да речем, когато детето още не е привикнао с вида и консистунцията й. Ако върнеш пак пасираните плодове за малко не ги яде вече и така. Знам за деца, които поначало не ядат плодове, се препоръчва даване в съвсем малки дози в каша или крем, но много малко в началото. А ако даваш с лъжицата ти какво става? Какви зеленчуци яде и как са приготвени, настъргани и нарязани?

Последна редакция: ср, 21 дек 2011, 13:38 от Judy

# 22
  • София
  • Мнения: 1 555
Аз бих те посъветвала да прочетеш малко за хранителната неофобия. Има малко материали на български и доста на английски. С две думи някои деца изпитват подсъзнателен страх да опитват нови неща - най-вече плодове, зеленчуци и месо. Обяснява се с еволюционното развитие на човека - защитен механизъм, по този начин хората се предпазват от отравяне. Също така е възможно около 2г. неофобията да се прояви и детето да спре да яде определени храни, които преди е яло. Мисля, че може да прочетеш интересни съвети там. Дано са ти от полза и бързо мине този период.  Peace

Интересувала съм се от неофобията, защото при дъщеря ми положението е много сериозно - отказва всякакви свежи плодове и зеленчуци. Не обича да ги пипа, когато ни гледа как ядем се появяват позиви за повръщане. Успявали сме да я убедим само да близне диня - два пъти повръща след това. И т.н. много мога да разказвам. Мисля да се обърнем към специалист за помощ и терапия. Пиша това по повод някои изказвания, че децата придобиват културата на хранене на родителите - е, не винаги е така.

# 23
  • Португалия
  • Мнения: 3 966
моите са педагогически захранени-винаги са си дъвкали всичко..обаче,в един момент/може и към вашатат възраст да е било/отказаха плодове,зеленчуци,всичко....
аз преставих сламка,а заедно с нея и спасението дойде-всичко пасирано ,в комбинация с овесени ядки-ето ти закуска,с бадеми или орехи,с шам фъстък или каквито и други ядки...
със зеленчуците и зелениите по същия начин процедирах-замазвах всичко с моркови
мисля доста продължи,повече от година,но никак не ме е притеснявало,защото в каната слагах по 2 круши+шепа ядки+малко вода+ банан/понякога пракова/ и това се изпиваше за секунди,и за още са искали

# 24
  • Мнения: 24 467
Ивон, това, което описваш, звучи наистина сериозно при вас. Ако ти е възможно, сподели после какво ви е посъветвал специалиста, при когото ще ходите.
Вярно е, че не винаги културата на хранене при децата е копие на тази на родителите. А като майка на по- големи деца ще кажа, че това важи не само за културата на хранене.

# 25
  • Мнения: 3 453
Judy,
банани започна да яде на година и малко. Отгризваше от целия банан. Другите плодове съм предлагала в купичка, настъргани или нарязани на дребни парченца, но тя отказва да ги яде. Играе си с тях, вади, поставя в купата, търкаля или маже, но не яде. Тогава се случваше да отгризва малки парченца, които плюе, все едно чопли семки. Сигурно някое парченце е отивало в стомаха, но почти 90% от отхапаното се изплюваха.
Не знам, дали има връзка, но Ема имаше 4 зъба на 10м и нови започнаха да избиват едва 11м. по-късно. След това, за кратко време, избиха 7 нови зъба.
Ема ядеше пасирано домашно пюре. След като го отказа, започнах да добавям такова в кашата, но малко по малко отказа и това.
Един ден пробвах три различни неща за следобедна закуска, отказа и трите, при все, че беше гладна.
Зеленчуците - същата работа - чопленето, играта с тях и прочее. Имах чувството, че по-скоро си чеше венците, отколкото да се опитва да яде.
Някъде, нещо съм объркала, сега се опитвам да открия какво и как да го коригирам. Thinking
Може би трябваше по-рано да предложа пресни плодове и зеленчуци. Дали понеже късно захраних и поради тази причина късно предложих сурови плодове и зеленчуци...На този етап това отчитам, като грешка.
Когато предлагам с лъжица - стиска устни и извива глава, надавайки вой до небесата.  Tired
Интересно, сушените плодове са приети по-добре. Пак си играе с тях, но и хапва по малко.

Ивон,
детето ни гледа с леко прикрито отвращение, когато ядем плодове пред нея. Когато обаче и предложим да си вземе, отвращението става явно. Физиономията и е, все едно е лапнала лимон, чак се потриса от евентуалната възможност да опита плод.
От друга страна, много често идва и си взима от купите плодове. Пренася парчетата и ги слага на масата в хола. Ако и скимне, може да ни ги върне обратно в купата. Ако ядем грозде, тази игра е почти задължителна.
 Сега ще се запозная с темата, не бях чувала за хранителна неофобия. Благодаря, че сподели!  bouquet
Съжалявам за дъщеря ви! Дано успеете да се справите с проблема!

Mamagemelar,
детето ни яде сурови ядки. Обича бадеми и лешници. Но няколко пъти пробвах да дам мюсли, добре накиснати с прясно мляко - първата лъжица се изплюва и до там. Не съм пробвала да ги направя на шейк, ще опитам и това.

Благодаря ви, момичета! Hug Много полезни съвети и насоки ми давате!  bouquet

# 26
  • Португалия
  • Мнения: 3 966
_Hope_,от описанията ти ,ми се струва,че е образ като моите  Peace
мюслито се яде сухо,а оризовото мляко е в чашка  Wink
доматите не се смесват с нищо,че инъче ще стане война Whistling
ориза се яде самостоятелно,а ако се яде месо,то е само месо  ooooh! Tired
 ядат всичко,но! по техен маниер
описвам с подробности,за да ти дам идея да поогледаш детето и предпочитанията отстрани и да действаш спрямо неговите нагласи
за мен насилието е недопустимо!,виж,убеждението е друго  Peace/ по едно време обяснявах за едни добри калинки,който карат коремчето да работи добре,дето ги има в супата,в салатата....сега,ако се случи да има затруднения на изхода,сами си искат калинки допълнително  Grinning/
слушай детето и няма да сбъркаш  Hug

# 27
  • Мнения: 304
Да си разкажа и аз за слънцето.От плодовете единственото което мога да я накарам в натурален вид е ябълка и банан и това продължава от мноооого време.Мандарини,портокали,киви,лимони със захар не е не.Лятото опитвах праскови или кайсий и грозде да дам-но не.Тези плодове може на сок или пюре натурални в никакъв случай.Иначе за фреш умира.Зеленчуци обаче си хапва.

# 28
  • Мнения: 3 153
Моето мнение е, че децата продобиват културата на хранене на родителите


Не е така. Вкъщи и аз, и съпругът ми ядем много плодове, но дъщеря ми не обича и е страшна мъка и часове увещания, за да я накарам да хапне малко.

Просто споделям моя опит - детето яде нещата, които са в нашето меню, това касае и плодовете. За него никога (изключвам бебешката възраст и захранването) не е имало специално приготвена храна, затова и сега не е капризен, а яде всичко.

# 29
  • София/Правец
  • Мнения: 130
Нашият син също не копира... или поне не това, което трябва... Луканка може да яде даже докато нямаше зъби нямаше проблем, ама салата каквато винаги има особено лятото няма да близне!
Да не говорим, че той домат и краставица не е опитвал. Повечето зеленчуци и плодове не е. Не защото не съм опитвала как ли не, ами просто се тръшва и реве...  За него също не е готвено отделно откакто го захранихме с всичко (на 4 месеца започнахме) и няма проблем да опита меса, сирена и други неща, но не и плодове и зеленчуци... Червени неща не яде никакви, даже лютеница и кетчуп Simple Smile Не опитва... Мармалади също не яде... Как ги усеща не знам....

Общи условия

Активация на акаунт