А какво ще правите в нощта на Бъдни вечер

  • 4 758
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 361
 нямаме особен план. Ще вечеряме на лампи и запалени свещи, ще търсим паричката в питката и накрая ще четем приказка на каката (4 г.) Това е вечерния ни ритуал. Моите деца все още си лягат в 20.30 ч. Така че нямаме свободно време вечер много. Виж с таткото след като ги приспим си имаме ритуал.  Sunglasses Всяка бъдни вечер опаковаме подаръците. Това се прави при заспали деца, за да не видят, че ние ги опаковаме и подреждаме под елхата. Така си мислят, че ги е донесъл Дядо Коледа.

# 16
  • Мнения: 800
Е, не се бях сетила да организирам програма за Бъдни вечер. По традиция го празнуваме вкъщи за неудоволствие на свекърите, които смятат че трябва да сме у тях. Украсяваме елхата, правим питка, баница с късметчета, чушки с боб и сърми със зелеви листа, преяждаме на красиво подрена маса в хола покрай елхата, търсим паричката и късметчетата от баницата, по някое време идва Дядо Коледа и оставя за децата подаръците (това го въведохме като традиция, защото на Коледа сутринта нямаме време да си поиграем с подаръците  и да им се порадват, а се стягаме за ходене на гости). И всичко това е най-чакания и най-харесвания празник от всички ни в къщи!

# 17
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
  bouquet Ами аз не го организирам, но Бъдни вечер си е Бъдни вечер и откакто сме трима, правим  така:
- през деня приготвяме постните ястия - дъщеря ми участва активно в две от тях: с мен - завива сърмичките с баща си - с месенето на питката , после двамата си затварят очите и аз слагам паричката:lol:;
- вечерта редим масата - около 10 пъти броим ястията, че да не са четни  Joy;
- на Бъдни вечер слагаме винаги нова играчка на елхата - всяка година (самата елха винаги я правя около Никулден и разваляме след Ивановден);
- преди да седнем на трапезата  - таткото обикаля цялата къща с тамяна;
- преди лягане (нормално - кой когато си ляга обикновено) - оставям на масата първото отчупено от главата на семейството парче и от другите ястия - сутринта стои така, от баба ми съм научена, че трапезата за Бъдни Вечер не се разваля;
- под елхата - оставяме на Дядо Коледа от всичко + бисквитки (дъщеря ми винаги решава, че трябва и бисквитки) - когато дойде през нощта - и е изморен - да се подкрепи  Joy
- и - оставяме с дъщеря ми вратата на хола (на балкона) леко отворена - защото - тя е любопитка и от миналата Коледа ме попита - ами като нямаме комин откъде влиза Дядо Коледа - и аз - ами през балкона  Party Crazy Stop
Естествено - тя като заспи аз я затварям - ставам рано, слагам подаръците под елхата, в чорапче - лакомства и ............. започва Вълшебната Коледа

# 18
# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 716
Приготвяме постни сърмички, пълнени чушки със зрял фасул, погача с паричка, прикъдяваме къщата, но имаме и програма. Задължително  Mr. Green

Първо да уточня, че на Бъдни вечер се събираме почти цялата рода 15-20 човека.  
Още от времето, когато бях дете винаги е имало подготовка за вечерта. Вероятно всичко започна от това, че ние като деца / деца на три сестри - общо бяхме шест деца/подготвяхме песнички, танци, скечове, буфосинхронади и т.н. и забавлявахме родителите си и бабите си.
С времето тази традиция, да имаме "програма" се запази. Ние пораснахме, част от нас вече имат собствени деца, но традицията да има програма остана и всяка година я подготвя определено семейство.
Например преди няколко години майка ми беше подготвила "коледен търг".  Предлагаше по атрактивен и комичен начин неща, за които наддаваш /наддаването започва от 1 ст/ и чак след като си ги "купиш", разбираш за какво си наддавал. Спомням си какво лудо наддаване падна за кутийка с клечки за уши, защото сладкодумната ми майка толкова сериозно ни убеждаваше, как това, което се крие в пакетчето е от изключително значение за добрата комуникация. Crazy
Паметна ми е и една Бъдни вечер, когато братовчедките ми бяха подготвили лотария с притчи - всеки си тегли билетче, изслушва своята притча и получава малък символичен подарък, свързан с темата на разказчето. Така бяха подбрали притчите, че ту ни разплакваха, ту ни разсмиваха, ту ни караха да се замислим за ценните неща в живота.
Последният път, когато нашето семейство подготвяше програмата, надух балони и ги раздадох на гостите, като всеки трябваше да спука балона и вътре да открие лист с номер, а след като изпълнеше  "номера" получаваше малко подаръче, като награда.
Признавам си, че бях нагласила всичко и като раздавах балоните, знаех, кой какъв номер има, но все пак не очаквах баба ми да участва в състезание по Лимбо. Joy Например баща ми  трябваше да вдигне тост, съпругът ми да изпее акапелно Тиха нощ, майка ми трябваше да изтанцува страстно аржентинско тънго с партньор по избор, леля ми да каже любим стих, танц на снежинките за дъщеря ми, едната баба трябваше да целуне всеки от внуците си, другата, бъркайки в сатенена торбичка, трябваше без да поглежда вътре да познае, че има ябълка и т.н. и т.н.
За нас това не е повод да седнем и да преядем пред телевизора, напротив всяка година очаквам с огромно нетърпение Бъдни вечер.За мен подготовката и очакването за празника са голяма част от удоволствието. Heart Eyes
След програмата раздаваме подаръците. Още от времето, когато бях дете остана и традицията подаръците да се раздават още на Бъдни вечер. Чакаме да се появи първата звезда и започваме раздаването. Последните години дядо Коледа ги раздава на децата, а нашите си ги раздаваме ние. Избираме наместник на добрия старец, който дава подаръка, изчаква се отварянето и се продължава по-нататък. След подаръците следват танци и така до зори.
 Със сигурност това не е най-богоугодния начин да се празнува Бъдни вечер, тъй като при нас не нито тихо, нито спокойно в нощта срещу Коледа, но това е нашият  начин да празнуваме и да сме заедно всички.

Е, на Коледа имаме късен обяд с пълнени пуйки и тогава вече се застояваме по-дълго по масите и преяждаме.  Blush

Последна редакция: пт, 23 дек 2011, 08:54 от avia

# 20
  • София
  • Мнения: 23 096
avia, беше удоволствие да ти изчета поста!  Hug Благородно ти завиждам!

# 21
  • Мнения: 284
Искрено ви се радвам на всички, които с такова желание се подготвят за празника и се вълнуват като така правят деня специален и за децата Peace.
За мен тези празници никога не са били особено важни, а с Коледата пък така и не мога да свикна...по ми е тържествена Нова Година и дядо Мраз Mr. Green. Но тази година заради моето дете, ще се опитам да създам празнична атмосфера и дано настроението ми дойде Simple Smile.

Желая Весели празници на всички Hug

# 22
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Украсяване на елхата, украсяване на къщата и масата, постните манджи и посещението на дядо Мраз! Тук е кулминацията на деня  Mr. Green

# 23
  • София
  • Мнения: 20 082


Авиа, постът ти ме накара да се усмихна и да завидя благородно.  Grinning
Бъдете живи и здрави всички и празнувайте още много Бъдни вечери заедно!

# 24
  • Мнения: 15 379
Украсяване на елхата, украсяване на къщата и масата, постните манджи и посещението на дядо Мраз! Тук е кулминацията на деня  Mr. Green

Дед Мороз не беше ли на Нова година?
Дядо Коледа е на Коледа.

Уф, много старец, много нещо. Така ми опразват джобовете всяка година, че съм им ядосана.
Едно време нямаше коледни подаръци Crossing Arms.

# 25
  • Мнения: 1 610
ще се моля за здраве и късмет! Praynig

ще си мисля за подаръците на другия ден!  santa2
Имам писмо....дълго има - няма  два-три метра.... Joy

# 26
  • Мнения: 2 096
Игрите и забавленията аз мисля да организира на Нова година, когато се събираме и празнувае с приятели.. avia  страхотни идеи..
Бъдни вечер празнуваме в къщи. Украсяваме елха, гори камина(ако е студ, като сега навън де, имало е години и на отворени врати), приготвяме ястията с майка и сестра ми, месим содена питка с парА. Вратата винаги е отворена за добри гости. За щастие всяка година се намира някой да намине. Светваме светлинките. Оставяме морков и сладка на Рудолф и Дядо Коледа под елхата. Четем коледна история и заспиваме гледайки светлините. После Дядо Коледа се измъква по терлици от спалнята, оставя подаръците и хапва каквото са му оставили и си ляга доволно, че както казва синът ми "само да си затворя очите и съм се наспал"
Та такива обичайни неща правим на Бъдни вечер

# 27
  • Мнения: 2 216
Ще отваряме подаръците, ще играем с тях, ще хапваме, ще слушаме хубава музика /сигурно мъжът ми е свалил някой концерт на А. Бочелли/ ,ще ....благодарим, че сме заедно и сме здрави!
П.С.
Дано не забравя да направя много снимки Blush

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 716
Момичета, благодаря за милите думи!  Hug
Пожелавам си всички да имаме една приказна, вълшебна Коледа!

# 29
  • София
  • Мнения: 51
На Бъдни вечер за първи път ще сме си само тримата  Grinning. След вечерята съм сигурна, че все ще се намери как да се забавляваме. През ноща  дядо Коледа ще дойде да остави подаръци под елхата. На сутринта ще ги намерим, а на обяд съм поканила бабите и дядовците  и цял ден ще сме заедно. След това мисля да отидем за няколко дни на село да се позабавляваме в снега.

Общи условия

Активация на акаунт