Парфюмни размисли и страсти - 147

  • 55 829
  • 726
  •   1
Отговори
# 15
  • Враца
  • Мнения: 2 664
Честито Рождество Христово на всички !
Получих си така мечтания Алюр от добрия дядо Коледа
и сега го разнасям с най-голямо удоволствие,
а комплиментите се сипят , сипят ...  Crazy Laughing

# 16
  • Германия
  • Мнения: 71

Моето скромно, непрофесионално мнение е, че донякъде илюзорната граница между "ниша"  и "дизайнерски" парфюми ще си остане, макар че за мене къща като Сарж Лутенс отдавна не е "ниша."   Ще продължим да виждаме ванилените сладоледи и компотите, макар че "ниша"  съставки, като уд, ще продължат да навлизат в дизайнерския сектор и от време на време интересна композиция като Ботега Венета ще ни изненада.

Като цяло, обаче, маркетът ще се грижи за масовия консуматор, както винаги. Любителите на парфюми ще имат все пак достъп до нови, комплексни аромати чрез "независими" (никой не е независим) парфюмери като Анди Тауер, например.

Аз бих искала да видя добри както "чисти" и минималистични миризми за ежедневието, така и някои по-интензивни и предизвикателни.  И двата вида ме привличат, зависи от настроение, място, и повод. Не е никак лесно да се направи добър минималистичен парфюм, както много опити напоследък показват.


Пикси бе,  Hug, с голямо нетърпение се оглеждах и за твоя пост, обаче не допусках, че чак толкова ще ни се припокриват усещанията.


От филмът на BBC запомних преди няколко месеца цифрата 11 000 нови парфюма за годината. Спомена я онзи американски журналист, който възкликна ентусиазирано за Womanity "Mmm, doesn't disappoint". Струва ми се прекалено. Много плява, много нещо. Като гледах през годината как се надпреварват да лансират нови имена, придобих усещането, че парфюмът става на пасти като в крилатия лаф "като няма хляб, ще ядем пасти". Колкото повече се свиваше потреблението на всичко останало, колкото повече медиите тръбяха за апокалипсис, толкова по-бясно се появяваха новите имена. Вярвам безусловно на авторитетните анализи на Deutsche Welle и ако съдя по тях скоро трябва да си потърсим място в някой Ноев ковчег. Като гледам надпреварата при парфюмите обаче и най-вече колкото повече чета, ми се заформиха ей такива изводи:

1. Парфюмът никога не е имал по-ниска производствена себестойност, респективно по-голям марш в прогнозираната печалба.

2. Високата пазарна цена на дизайнерските аромати поддържа илюзията, че парфюмът е все още луксозна стока, към която пък подсъзнателно всеки се стреми. Особено в рецесивни условия чувствителността към такъв луксозен артикул се изостри сякаш - все още мога да си го позволя, значи не съм изпаднал; все още мога да си го позволя - значи нещата не са толкова зле, колкото пишат; все още мога да си го позволя - значи съм в малко по-добро положение от другите; мога да мина без парфюм, но аз си купувам - значи все още съм добре. Ей такава като че ли логика се задейства, в която няма нищо лошо и е съвсем човешка реакция при налагани  ограничения. И на тази струна ми се струва, че се заиграха много от марките, бълвайки едно след друго нови имена - понеже най-показателна е чувствителността при новите парфюми - мога да имам все още най-новото, значи  съм ОК. Това даже не го разглеждам като снобария, инстинткивно всяка жена иска да ухае добре, както инстинктивно се стреми да е хубава и както е инстинктивно любопитна.

3. Спирането на бестселъри от производство го налага най-вече нерентабилната цена на богатите, естествени суровини, ползвани в миналото от една страна и от друга поддържането на мита за луксозния характер на парфюма. Реформулирането с по-достъпни на цена raw materials е много по-рисковано от спиране на парфюм изобщо. Magie Noire беше една легенда, която осъмна за една заран развенчана.

4. Новите аромати ще завиват във все по-абстрактна посока не защото такъв е тренда. Връзката като че ли е обратна - модата стана такава като следствие от усъвършенстване на ароматните молекули - все по-малко мирише на химия, все по-малко на нещо отчетливо и все повече на лукс. Като сравнявам ароматите от 2010 -та с тези от 2011-та по начина, по който ние ги възприемаме, ми се набива в очи, че миналата година все още говорихме със сигурност за това на какво мирише - на роза, на портокалов цвят, на амбра, на сливи. При новите парфюми и най-вече при последната успешна серия нещата така се размиха, че даже като гледам пирамидите не мога да се напъна да си внуша миризмите. Прекрасния, мек велур в Ботега Венета е като внушен - велур, велур, ама не точно. Шалимар Инисиал ми задейства само асоциативни връзки, почти нищо конкретно. Baiser Volé, Cartier ухае на крем наистина, ама по един луксозен и козметичен начин, не както Диорисимо ухае буквално на момина сълза. Тази тенденция да стават все по-абстрактни мирисите ми харесва много, ама много. Кефя се да ухая на нищо определено, а да го намирам за луксозно.

5. Битката отдавна е за качествени синтетични молекули и не за евтина земя, на която да посадят плантация с ветивер или какао, които после да налеят в парфюма. Това второто е твърде скъпо, много енергоемко и неконкурентноспособно. Помня как Дж. Гарсес ми разказваше със светнали очи как дошъл при него носът на Виза с чисто нова молекула - която мирише на нещо средно между круша и праскова. Анди Тауър си призна, че е завил от естествените парфюми с които е започнал и последната колекция Пентакорд е само от по пет синтетични молекули, всяка от които многопрофилна. Затова и всичко се е окрупнило до няколко концерна, които имат условията и мозъците да синтезират ароматни молекули. Докато ги държат captive или под патент натрупват състояние, после им изтича давността като на нов модел дънна платка за компютър и могат да си ги купят и по-незаможни брандове. Розовият пипер напр.,  е модерен и присъства в почти всички новолансирани имена, понеже не е розов пипер, а изгодна и добре абстрактизирана молекула. Или пък мускус - мускус, мускус ама някак кибер наточен.

6. Парфюмните носове подобно на фотографите почти не снимат в реални условия, по моему. Откакто има green box и софтуеъри, художествените фотографи снимат обекта дюс, после му слагат фон и деко, каквито си изрежат.  Разгледах в Грас парфюмен софтуер - много ми заприлича на Фотошоп. Ако блендвам това с онова, ще даде ей това. И на секундата изплюва крайната цена за литър концентрат, ако е заложена предварителната стойност на закупените суровини.

От всичко това нищо не следва, естествено. Ще има всякакви аромати, но моята любителска прогноза е, че тепърва ще се радваме на все по-интересни мириси, които все по-трудно ще можем да оприличаваме на нещо конкретно, понеже възможностите на химията растат пропорционално на компютърните технологии. В музиката правят мелодии и песни от 7 само ноти и почти нищо не се повтаря. В парфюмерията никнат по няколко нови дневно и комбинациите стават неизброимо много.

Като готвих сама парфюми в Грас, ми паднаха едни големи розови очила от носа. Някак ми просветна, че всичко опира не толкова до изкуството на носа, а до суровините. Отворих едно шише на което пише Cotton и се препарирах - само от това става разкошен аромат - нищо друго не му трябва. Другояче казано и най-добрият парфюмер сигурно няма да може да забърка неспиртен, качествен парфюм от стари трици.


Вили, честит ти Алюр!  bouquet Дали ще ти стигне до Нова година, се тревожа? ooooh!

# 17
  • Мнения: 2 435
Заредила съм в гардероба си скъпи /не като цена/ за мен аромати.Нали съм всеядно има от всичко,шарено ми е,разнообразно.Като се започне от  чисти-мускусни,акватични, мина през фриволните фрути-флорал,шиприте,които ме карат да се чувствам стилно облечена,който изискват да обуя най-високите си токчета,да се извися и стигнем до загадъчните ориенталци,носещи топлина.Мога да кажа,че нищо ново от  парфюмния фронт не ме вълнува,освен оценени,пожелани преди доста време бутилки.Бавно и методично,един по един  се домогвам до тях.Носят ми пълно удоволствие.Понякога  усещам,че дори твърде много се вглъбявам в облака,който се носи от мен,само това ме издава пред мене си,че съм зависима.Няма я онази надпревара,да изпробвам максимален брой новоизлюпили се,независимо дали са ниш или менстрийм.Нека си бълват на час.Нека хората се стремят към най-новото,най-скъпото.На мен не ми е безразлично на какво ухая.Да си призная също,че вече свикнах с мисълта за спирането на най-стойностните парфюми,въпреки че в такива най-често се влюбвам.Запасила съм се с нужните на този етап и се надявам,да ми стигнат,докато ги обичам. Вярвам,че някой ден ще срещна нов или пък стар,но непознат за мен Парфюм,който ще пожелая на мига.Дали ще бъде ниш или мейнстрийм само времето ще покаже,до тогава ще продължавам да отказвам проби и ще подминавам рафтовете с красиви бутилки в магазините.Навремето имах един даскал по история,който обичаше да казва ‘Няма нищо ново под слънцето,само добре забравеното старо.’ В модата при дрехите е така,смятам че при парфюмите ще е същото,след 20-30години хората ще припадат по нови версии на Черния кашмир,Целувката на дракона ,Ароматния еликсир.....,до тогава химията ще се е усършенствала достатъчно,за да може автентично да пресъздава шедьоврите,може би под нови имена.
Май се унесох и поста ми стана дългичък,но пък не сте длъжни да го четете целия. Wink

# 18
  • Мнения: 5 001
Честита Коледа, парфюмни момичета  Hug всичко най-хубаво на вас и семействата ви  Hug

По празниците съм с Адикт, страхотно настроение ми носи  Heart Eyes  макар и молко понастинала  Tired

Натали   bouquet за темата.

# 19
  • Германия
  • Мнения: 71
Ох,  Blush!

Ще ми разрешите ли да ви копирам едно нещо от електронната ми поща, което много ме зарадва. Много мило ми стана и знам, че само вие може да ме разберете как се стопих до локвичка от оказанато ми внимание.


Dear Natalie

I thank you so much. Here, all is fine but as always shortly before the holidays: hectic !

I wish you and your beloved ones merry holidays and only the best for 2012. I hope that life will treat you well and that 2012 will be full of fragrant surprises.

Yours

Andy

 

---------------------------------------------------------
z-A LINDEN BLOSSOM THEME-

Linden shade in June-
sweet rose petals and the light
of Syracusa.
---------------------------------------------------------

Tauer GmbH
Limmattalstrasse 63
8049 Zürich
Switzerland
web: www.tauerperfumes.com
blog: www.tauerperfumes.com/blog
mail: perfumer@tauerperfumes.com


 

ПП Извадих Мароканската пустиня и се напустиних така, че даже Вили ще ми завиди Crazy

Последна редакция: пн, 26 дек 2011, 11:10 от Натали Никол

# 20
  • Мнения: 813
Толково още от старите неща не съм изпробвала а и новите златните още не съм пробвала повечето Simple SmileТака че не е ясно нали няма някой такъв да ме изненада в гръб. Нямам никакво притеснение от масовостта, винаги ще разцъфват таланти парфюмерийни и не само трябва просто да съм с наострен нос за да ги разпозная. Сега наистина до голяма степен плащаме принадена стойност, марка, и тн но ако един аромат съм го оценила аз в главата си че си струва нямам нищо против да платя съответната цена. Способна съм да се радвам и на обикновен рефан и на ексклузив. Ощетена се чувствам рядко само от това че няма къде да подуша някой ниш и да се включа в обсъждането му. Но при жеалние е въпрос на време и организация да стигна  да него. За мен в парфюмерията най-сладкото се оказа точно този форум и козметичния благодарение на които намерих приятели и това не мога да заменя с нищо. Накъдето щат да творят наистина носовете и фирмите хич не ме е еня Laughingще ги държим под око и съм сигурна че ще имаме нови парфюмни любови убедена съм Peace
Честит празник на именничките да са жива и здрави и много обичани Embarassed  bouquet

# 21
  • Мнения: 2 435
Тествам днес на китка Ароматния еликсир.Натали,в твоя чест  Hug
Нищо страшно няма в този парфюм.Пачули,но не е мухливо.Като че ли усещам листата му,може би илюзията идва от алдехидите,незнам.Лайката я усещам изсушена и положена в шкафа с подправки,където изпъква кориандъра,не е като току-що набрана.Алдехидите са същите като в Галиано ЕДП,но тук в Ароматния тамян не изпъква.Развива се бавно,ще изчакам да видя до къде ще стигне.Смятам дори след малко да хвърля пижамата с която все още се мотам и да се парфюмирам подобаващо с този Еликсир,да видим еликсир ли ще е за моя нос или просто ще изпръскам минито.
На другата ръка като антидот пръснах 212 КХ Вип,исках хубав качествен ром,а той се оказа малко като червен ром Атлантик,мога да го нося,но не ме оставя замаяна.
Натали,незнам за Вили,но аз ти завидях за напустинването,защото  пазя като очите си моите 7-8мл.
пп.Хубаво е,че дъбовите мъхове не изкарват онази пиклива нотка,както често се случва на моята кожа

# 22
  • Мнения: 0
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО!!!
ДА СМЕ ЗДРАВИ И ОБИЧАНИ!

Натали Никол, благодаря за пожеланието от предната тема!

Аз пък се замислих предпразнично за "кризата". Скоро чух, че тя била на победилото "какво имам" за сметка на това "какво съм". Погледнах си лавичката с парфюми и си помислих - наистина необходими ли са ми толкова?! Точно тези?! Точно толкова скъпи?! Преди много, много години имах малко шишенце с парфюм от който ми се замайваше главата. Мъжете бяха във възторг. Дори не се сещам как се казваше. Беше полски, в бяла кутийка, без пулверизатор. От него ми е станал още спомен за нещо изключително женствено... Днес  съм с Le Baiser Du Dragon Cartier и не скърбя толкова за спирането му (може би заради мислите ми).
Съжалявам ако съм натъжила или оскърбила темата. Между Коледа и Нова Година изпадам в меланхолия.
Бъдете усмихнати!!! Hug Hug Hug

Последна редакция: пн, 26 дек 2011, 12:11 от Cruela

# 23
  • Мнения: 17 546
Съжалявам ако съм натъжила или оскърбила темата. Между Коледа и Нова Година изпадам в меланхолия.
Бъдете усмихнати!!! Hug Hug Hug
Не си! Просто си истинска! Hug

# 24
  • Мнения: 10 012
Весела Коледа, парфюмни дами! Hug

Ах, мейл от Анди...припад...ах...

Накъде се е запътил парфюма незнам. Правейки ретроспекция на изминалата година ми изплуват мили спомени и си давам сметка, че наистина приличам на дребничката японска дама от разказа на Натали.
Своите аромати водя навсякъде.
Спомням си коледния концерт миналата година- кантатите на Бах в замръзнала във времето катедрала. Дъхът ми се вижда във въздуха, а ангелският хор звучи едновременно с хармоничните акорди на Vol de Nuit... Рожденият ми ден, скъпите ми хора, фойерверки, възклицания и смях, огън,пушеци и очарователната засмяна Лолита Лемпика.
Студиото на Хулио, танго аржентино, класа, елегантност, полъх от отдавно отминали времена, Шалимар, Византия, Хабанита, цигулката и акордеона разменят реплики в разговор изпълнен със сласт и болезнен копнеж...
Детски Аметистови рождени дни, Си, Либерте, Фантазии.
Италия, острови, Рим, Верона- Sicily, Dolce Vita, Stella. Летни вечери с чаша вино и Maitresse, Fleur Defendue и отново Shalimar.
До България и назад- отново Стела, Нилските градини и Натрапника на Оскар.
Транс партита с Инсоленс и Единствения, купони с творенията на Том Форд и Серж Лутен, пътешествия с най-любимата ми и незаменима Сицилия.
Разходка в Schonbrunn и преследване на фотогенични катерици с Palazzo, неделна Меса в Stefansdom с Coromandel, на опера с 31 Rue Cambon, който бе озадачен от чуждата на характера му Кармен.
Меланхолична есен в компанията на нежната, крехка Мицуко, гоненици и криеница в парка с Врабчето/La Mome.
Половината от любимата ми сбирка е малко извеждана и и липсва въздух. Но и доста от ароматите ми са домошари и предпочитат домашния уют.
Моите спомени са винаги ароматни и нямам търпение да разбера какви нови пътешествия и открития ми  предстоят. Кои ще са фаворитите през идната година, кои аромати ще ме следват навсякъде. Кой нов аромат ще грабне сърцето ми, къде ще ида аз, водена от любопитния ми нос...

Честити придобивки на всички, много здраве и щастие в домовете ви!  bouquet Hug

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 423


Аз пък се замислих предпразнично за "кризата". Скоро чух, че тя била на победилото "какво имам" за сметка на това "какво съм". Погледнах си лавичката с парфюми и си помислих - наистина необходими ли са ми толкова?! Точно тези?! Точно толкова скъпи?!

Сигурно, когато през 1976г. Ерих Фром е написал книгата си "Да имаш или да бъдеш", дори не е подозирал колко актуално ще звучат думите му сега, след повече от 30 години  Simple Smile

Преди повече от година преминах точно през този катарзис, но без да се замислям глобално - за кризата, за това, накъде върви светът, за парфюмната индустрия, за извънземните и каквото се сетиш още. Не. Замислих се за себе си и редуцирах количеството на шишетата до удобен за мен минимум. Егоистично. Без грижа за нищо останало. Сигурно, именно посредством егоизма си, съм допринесла с нещо за намаляване на глобалния консуматорски устрем на съществата, обитаващи тази планета  Simple Smile  Whistling

# 26
  • Мнения: X
НатиHug
Благодаря за темата. Размисли ме, но сега нямам време за включване.
От Бъдни вечер насам съм с Англомания и чудесно пасва на празника.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 481
Нат, благодаря за темата   bouquet
Предколедно се сдобих с нова парфюмна мечта - Beyond love by Kilian. А мислех, че ще е трудно, почти невъзможно, да се впечатля от нов парфюм и силно да го възжелая.

# 28
  • Мнения: 868
Натали, чудесен, добре-обмислен пост!  С удоволствие го прочетох.

Напълно съм съгласна за синтетичните материали в парфюмите. В средно-статистическия парфюм, поне 80% е синтетика, и това индустрията не се опитва да разгласява, но всъщност парфюмерите разбират, че е нормално и дори желано. В книгата на Чендлър Бър (американския журналист, когото споменаваш) The Perfect Scent, той казва, че "Модерен парфюм, изцяло направен от естествени масла е толкова подходящ колкото небостъргач построен от дърво."  

Аз съм пробвала напълно естествени парфюми, и не съм била възхитена. Миришат като набързо забъркани в някой New Age магазин от някое хипи. Купувала съм естествени (добри) масла и съм ги забърквала  просто от любопитство. Тц,  сякаш дете си е играло....

Аз, обаче, си мисля, че сега, точно когато химията дава все по-големи възможности на парфюмери да "копират" и "имитират" действителността, може би ще видим по-правдоподобни аромати. Например, аромат, който мирише на зелено манго (както този, който Елена създава в Нилските Градини без да използва аромат на манго, разбира се).

 Хората все още искат аромати, които миришат на "магнолия" или "слива" или "роза"  или зелена круша. Всъщност, моята идеална роза още не е създадена.  Хората ще продължат да искат парфюм, който да мирише на нещо толкова конкретно, колкото библиотека, както едноименният аромат "В Библиотеката" на компанията Аз Мразя Парфюм показва или както техния "Краставичен Сандвич"   или новия Блубел на Джоу Малоун.  Ще има и абстрактни парфюми, разбира се.

Наскоро четох в тукашен финансов вестник, че луксозните стоки, въпреки кризата, няма да изчезнат, и няма да стават по-евтини. Напротив, ще стават и по-скъпи. За тези с многото пари (дали в Саудитска Арабия или в Лондон) ще трябва да се подържа имиджа на добре-обособен, недостъпен за масите лукс--още една маркетинг стратегия, между другото.  



# 29
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета предстои ми през януари да се явя на важен конкурс. Длъжността е ръководна и отговорна. Знам, че е рано но отсега се чудя какъв парфюм да си сложа. Искам да е нещо нежно и дискретно. Алшими подходящ ли е според вас? Или Кристобал в малко количество? А може би L'Instant Magique?Или Самсара? Не мога да реша. Какво ще ми препоръчате от гардеробчето и извън него? Много е важно да не удуша комисията и да не подразня нито един неин член, а в същото време да е елегантно.
http://www.fragrantica.com/member/5176/

Общи условия

Активация на акаунт