Парфюмни размисли и страсти - 147

  • 55 853
  • 726
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 233
Турин не е само парфюмен критик. Той е учен, с Ph.D., и е посветил кариерата си да изследва биологичната способност на хората да миришат. Това не означава, че винаги неговите парфюмни ревюта ми допадат, но са забавно написани  Peace  

Мене химическите формули не ме интересуват Simple Smile   Аз лично бих искала да видя сериозно изследване на тема връзка между емоции и парфюм, комбиниращо психология и невро-наука, но явно няма да е достатъчно сериозна тема за престижните научни списания.
Пикси, предполагам, че имаш повече жизнен опит от мен, но бих си позволила да отбележа, че не само в БГ титлите и образованието вече не значат толкова, колкото за значели преди 30 години, например. Нагледах се и се наслушах по международни събития на Ph.D.-та, доценти, професори, които демонстрират посредственост в знанията и експериментите си, както и безразличност към мнението на околните...Странно, но Лука Тюрин колкото и да ми беше интересен и забавен в началото на парфюмно-опознавателната ми одисея, толкова в момента ми се струва все по-дразнещ и високомерен.
А пък за изследването - как биха могли да го направят въобще? Все едно някой да категоризира жените. Да, има любителки на туберозата, както го доказахме съвсем наскоро, но сред тях има такива, които обожават кожени парфюми, а други ги ненавиждат; сред тях има жени, живеещи в чужбина и такива от малки градчета в България; сред тях има жени с деца и такива без, с кучета или пък с котки, с червени дълги коси или с руси пиксита HugА пък и нали всички ние ежедневно споделяме как свързваме един или друг парфюм с определено събитие от живота си, дори и да е само разходка на Витоша или воденето на хлапето на детска градина. В крайна сметка, there's no accounting for taste (или "По вкуса и цвет...").Няма да направят такова проучване, макар вече да не изглежда толкова несериозно за научните списания с висок импакт фактор - тази ню ейдж, която преживяваме, вече не е толкова ню и свикнахме с нея. Много хора се обърнаха назад към природата, стараят се да живеят здравословно, имат гражданска позиция, медитират, по-лесно разкриват чувствата си...
Ние си правим проучването във всяка тема. И всяка може да си прави изводи. За себе си.

Валандинче, голяма скица си била! Това Торентско злато и на мен ми е много любимо - свиди ми се да си пръскам последните 3-4мл...Прелестен е, носила съм го и в студ, и в пек. Лятото е особено изненадващ със сакъза си (дъвката, да не се бърка с гръцките мушкатенца).

# 511
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Да се върнем на въпроса.


 
В този ред на мисли отдавна ми се иска да попитам тук-кажете парфюм/и,които да ухаят на лукс,но ненатрапващ.Красив,но без да отнема от жизненото пространство на околните.Изклювам автоматично резонните Мамзели,Коко-та,Алиени и так далее.Не ми трябва да е популярен.А и тях вече ги имам.Преди време за такъв считах Van Cleef & Arpels,/казвам го само за ориентир/но ми свърши.Очаквам предложения,може и ниш,ще изровя земята,ако трябва за него! Laughing

Ех, не обичам да се правя на анализатор, че както се разбра от загадките - ако се правят сложни и абстрактни логически връзки, хич ме няма. Въпросът на Зимна, Пикси, изобщо не е добре формулиран. Лукс, според кого? Уж според нас, пишещите в темата. ОК. Ако параметрите бяха зададени само до тук, всеки щеше да изброи няколко парфюма, които според него носят белезите на лукса. И Зимна щеше да си избере зарибявка според това, коя дама има образ на "луксозна" в собствените представи на Зимна. Сигурна съм в това. Обаче виж колко условия следват след това - да е ненатрапчив, непопулярен, да не е нещо, което вече има... И от тук нещата започват да циклят и изобщо не се учудвам защо толкова малко хора дадоха конкретни предложения. Защото се оказа, че трябва да избираме луксозен парфюм според Зимна, не според нас самите. Ами няма как да знам нейното усещане за лукс какво е. Точно затова, защото:

.........хората наистина дефинират лукс различно.


Звучи ми доста наивно идеята някой друг да ми избира лукса. Бих "изровила земята", за да намеря моя си лукс (ако ми е толкова зор), а не нечий чужд, с който да се отъждествя. Второто е преследване на химера - все едно да се опитваш да живееш 100 живота едновременно.

Ами, грубо звуча, знам, ама можех и по-грубо. И изобщо - много нелуксозно се изказах по въпроса. Отиде неустановения ми авторитет по дяволите  Whistling

# 512
  • Мнения: 2 437


 
В този ред на мисли отдавна ми се иска да попитам тук-кажете парфюм/и,които да МИ/ВИ ухаят на лукс,но ненатрапващ.Красив,но без да отнема от жизненото пространство на околните.Изклювам автоматично резонните Мамзели,Коко-та,Алиени и так далее.Не ми трябва да е популярен.А и тях вече ги имам.Преди време за такъв считах Van Cleef & Arpels,/казвам го само за ориентир/но ми свърши.Очаквам предложения,може и ниш,ще изровя земята,ако трябва за него! Laughing

В поста на Зимна липсва местоимение,което предполага,че става въпрос за парфюми,които на мен/на нас ни ухаят на лукс.Когато някой пита за парфюм,който мирише на шоколад,жасмин,ягоди,никой не се замисля,а се дават предложения.пр."Кажете парфюм,който мирише на шоколад" Ето защо не разбирам защо е цялата тази дискусия.Нелепо би било някой да смята,че щом на мен Лютите чушки ми миришат на шоколад,то и на всички останали ще е така,вместо да им избиват чушки,било то зелени,люти или най-обикновен български червен пипер.Не парфюма пък ми ухае на чисто и ми е луксозен,но както стана ясно повечето хора не го регистрират.Що се отнася до ненатрапчив парфюм това е още по-относително и субективно и едва ли има някой тук,който да не го е разбрал.Да не давам още примери.

# 513
  • Мнения: 348
Мимс, авторитетът обикновено се гради на всякакъв тип изказвания, стига да отстоява собственото мнение интелигентно. Поне в моите очи е така. Та не ти е отишъл никъде имиджа Wink

Лю, аз хубаво съм скица, обаче от снощи се каня да ти направя предложение, това между другото важи за всички останали, които биха имали желание да се запознаят с един-два Килиъна или да се доопознаят ако вече са свършили виалите. За Love ми иде думата- присви ме под лъжичката, че обмисляш поръчка, защото аз се чувствах като прикадена с тая Любов, като облечена в сари и в индийски храм (негативна конотация.) Та, да взема да ти пратя моя виал, да се убедиш щеш ли го или не ? С огромно удоволствие бих пратила на някого и Прелюдията, непоносимо зелена е за мен! Мимс ще се зарадва ли на още един A taste of Heaven (пръснала съм само веднъж). Някой да проявава интерес към Cruel Inentions ? И кой беше влюбен в мъжествения Straight to Heaven?

# 514
  • Мнения: 813
Луксозно ни е на нас хобито като цяло  Heart Eyes Laughing
В търсене на пролетния аромат пробвам нинфео мио. Снощи ММ каза че мирише на саксия, на мушкато hahaha, а за шанс фреш каза че било ароматизатор за кола. Той рядко се изказва , никога почти негативно , сега особено за зеления шанс беше се опулил и даже знаел къде ги пълнели с тоя аромат  ако съм искала да ме заведе  Rolling Eyes hahaha

# 515
  • Мнения: 348
Току що пръснах Love and tears, ето на това му викам аз да те бамнат с букет цветя по главата Laughing Това не е жасмин при мен, а чист бял зюмбюл, проблемът е, че откакто една приятелка сравни този тип аромати с ароматизатор за тоалетна, все на това ми избиват. Доместос примерно.

# 516
  • Мнения: 233
Луксозно ни е на нас хобито като цяло  Heart Eyes Laughing
Joy Ето това е приказката!
Последно луксозно се чувствах с M by Marcel - уж нищо и никаква Орифлеймска новост, ама излезе, че не е нищо и никаква. Поне при мен. И съм доволна. Heart Eyes

Валандин, какви са тия зарибявки тука, а? Ми то всеки ще ти е благодарен за такива виалчета - особено, ако са му допаднали. Я, по-добре ги предложи на момичетата, които не са си поръчвали. Така ще е по-честно. Пък аз за поръчването - то обмислянето е едно, ама въвеждането на номера на Visa-та и плащането - съвсем друго Crazy
Много е банален този Love and Tears. Чак му се ядосах на мистър Хенеси...

# 517
  • Мнения: 348
Предложението си стои за всеки, които иска да пробва от изброените. А сега ще разходя Love and tears на студенко, може пък да заглуши доместосната нотка и да изкочи нещо

# 518
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Силви, лукс е абстрактна категория, колкото и конкретни представи да предизвиква. Конкретни, ама според субекта, който прави асоциацията. Общоприетите такива, споменах, са ми смехотворни. Като кажеш шоколад, ягода, мухъл и т.н. е друго. Там вариации не съществуват. Дори и да не съм помирисала шоколада в прословутите люти чушки, при следващия тест ще се опитвам да го намеря и може дори да ми се получи. Сугестията и автосугестията са страшна работа, особено ако се борави с абсолютни по същността си измерения. Също както се е получило с Love and tears и Доместос при Валандинчето. Ама как да си внуша лукс, ако самата аз не съм наясно какво съдържание изпълва това понятие? Нали трябва да имам конкретна отправна точка поне. Искам да съм луксозна, ама дори и самата аз не знам баш какво животно е това. Е как да стане? Дали е Бентли, понеже е мегаскъпо или Опел Корса втора ръка, понеже нямам кола и ще е лукс за мен да не се придвижвам с градския транспорт? Кое точно? Ниш, понеже ще се чувствам специална, заради това че съм се докоснала до труднодостижимото или мейнстрийм, понеже ще ми го разпознаят и ще си кажат - леле, тази мирише на Ейнджъл, `баси колко е скъп тоз` парфюм. "Ненатрапчив" не ми говори нищо особено, точно заради различните ни възприятия. Непопулярен за мен е онзи, нетитулования на Маржиела (извинявам се, сигурно не го пиша правилно дори), ама за тебе е известен. Всичко зависи от индивидуалния ни опит и усещания. Затова не разбирам въпроси от типа - кажете луксозен, зашеметяващ, изискан, прелестен, удивителен и каквото се сетиш още, когато става въпрос за възприятието на друг човек. И Ванга да съм, пак няма да отгатна. Че и на собствените ми интерпретации много вяра не хващам даже.

Разнежена, на моя мъж Нинфео му мирише на прясно изцеден магданоз  Simple Smile

Валандинче, благодаря за предложението, но като че ли го разбрах добре този парфюм, много мило  Hug И аз бих разпратила моите виали, но имам във Варна парфюмни дружки от другия форум, които не пишат тука и, така да се каже, имам дълг да ги запозная, че съм обещала  Simple Smile

Последна редакция: нд, 08 яну 2012, 15:15 от Mims*

# 519
  • Мнения: 2 437
Mims,напълно те разбирам,както и Пикси,никой не спори и никой не твърди,че лукса не е абстрактна категория.Тук общо взето споделяме собствените си усещания,което в крайна сметка изпразва джоба ни.От всичко написано става само едно нещо ясно:лукса е различен за всеки,за едни е просто скъп флакон парфюм,за друг аромата на дезодорант Нивеа е лукс.Аз самата не мога да го облека това усещане с думи.Беден ми е речника,може би,затова споменах парфюмите с които се чувствам така,но те само завършват цялостната картина в усещанията ми,мацват последния щрих,както малко по-рано се съгласих с теб..Първо винаги е усещането за един предстоящ усмихнат ден,после идват дрехите,парфюма,обувките....Едва ли ще се намери някой,който да оспори това ми твърдение.
Има много начини да опишеш мислите си и до тук в общи линии аз,ти,Пикси,Натали точно това правим,изказваме се,но използваме различни думи,което всъщност е красотата на езика.
За сугестията и автосугестията не искам да се изказвам,защото ще бъда по-брутална и от изказването ми за Ангел,а тя темата ни не е за тия неща.

# 520
  • Варна
  • Мнения: 1 423
........затова споменах парфюмите с които се чувствам така,но те само завършват цялостната картина в усещанията ми,мацват последния щрих,както малко по-рано се съгласих с теб..Първо винаги е усещането за един предстоящ усмихнат ден,после идват дрехите,парфюма,обувките....Едва ли ще се намери някой,който да оспори това ми твърдение.


Така е! Дори не бих си помислила да споря по този въпрос  Hug

# 521
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Mims,goodes  Peace напълно ви подкрепям.
Мисля, че за някой "лукс" е цената, усещането, че си "облечен" в нещо скъпо. Жалко е, но хора разни, разни са и възприятията ни за нещата.
Аз също имам свой критери за лукс, но този мой лукс, не е лукс за други,нито пък ангажирам никой с  моето мнение.
Шанс ЕДП, Какаовия Ейнджъл, Сеншуас Ноар Ести Лаудер, Жасмин Ноар Булгари, Коромандел, Елексира на Ерме  Heart Eyes Тези аромати ми носят луксозно усещане, но не защото те са такива, а защото аз се чувстам така с тях. /без значение, че някои от тях са наистина скъпо удоволствие/.
Нито един Диор, нито пък Алиен, още повече Шалимар инишъл или пък така продавания, както четох тук, Шанел № 5 няма да ме накарат да се чувствам луксозно, няма значение дали за някои са връх на лукса, само и единствено защото не ми харесват  Simple Smile

# 522
  • Мнения: 31 230
Една красота. Heart Eyes

# 523
  • София
  • Мнения: 295
Лукс за мен е удобство. При всеки един човек е напълно различно като представа и усещане.
Mims* напълно подкрепям за последните постове.

# 524
  • Мнения: 8 464
Луксозно ни е на нас хобито като цяло  Heart Eyes Laughing
Joy Ето това е приказката!
Последно луксозно се чувствах с M by Marcel - уж нищо и никаква Орифлеймска новост, ама излезе, че не е нищо и никаква. Поне при мен. И съм доволна. Heart Eyes

 
Ето И това е лукс, независимо от бранда, каталожен, не особено тачен от мен, но... факт. Толкова ми хареса този парфюм, такова прекрасно усещане ми дава, че пет пари не давам, че е Орифлеймски, а не на Серж Лутен например. Усещането, което ми носи даден парфюм, или дадена дреха, самочувствието, но не онова фалшиво самочувствиe, което се среща по нашите ширини и което Натали много добре описва: "Виж ми чантата - D(oncho)@G(ergana)!", а лекотата и удобството, с които ги носиш и не ти пука за марката  и цената,  не ги демонстрираш и не се мислиш за върха на сладоледа, само защото си извадил 500 лева и си ги хвърлил небрежно на продавачката. За моето поколение всичко беше лукс и то до преди 15-ина години. Дори и бонбонките Тик-так, които не се продаваха къде да е, а в Корекомите. Времената се променят, важното е да не променяме ценностната си система и да не се привръщаме във функция на вещите и ходещи закачалки, а да се радваме и на дребните неща. Лукс, в най-чистия смисъл на думата стана  в последно време свободното време и то ще става все по-голям и недостижим лукс, защото който има него, има свободата да се наслаждава на всичко- и на природата и на бавно изпитото кафе с приятели и на далечни пътувания, пък дори и на това да гледа как растат децата пред очите му, а не в някое детско "заведение".

Общи условия

Активация на акаунт