За коледуването- у вас идваха ли коледари?

  • 10 170
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 788
Не е носталгия, а мода.
А може би просто жажда да научиш повече за предците си, да съживиш традициите и обичаите. Собствените ни, нашенските.
Виж, хелоуинските, saint Patrick's day, свети Валентин и подобни - това вече е мода!  Flutter

# 16
  • Мнения: 9 990
Дядо ми е бил коледар....

Ами това е-Дядовците ни, като млади/малки момчета/Ако днес някъде се практикува, то то е под формата на разиграване като постановка-да се демонстрира какъв е бил обичаят.Аз самата, откак съм родена-не съм виждала Реални, Истински коледари, но имам ясна представа какво значат, точно защото съм го видяла разиграно, заучено, прочела съм и т.н.
а, хелоуинските и другите пък съвсем не ги знам...още по-повърхностно.За Хелоуин знам тиква и вещица, пък за свети валентин-сърчица, и нищичко друго-смисъл, очаквания да се случи нещо-никаква представа нямам... Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 30 142
....не съм виждала Реални, Истински коледари, но имам ясна представа какво значат, точно защото съм го видяла разиграно, заучено, прочела съм и т.н.
...
и аз така.

# 18
  • Мнения: 10 547
Спокойно, коледари не зная ще вади ли детето ти, но просещи бонбони по хелолуинско със сигурност.

# 19
  • София
  • Мнения: 30 142
Спокойно, коледари не зная ще вади ли детето ти, но просещи бонбони по хелолуинско със сигурност.

 Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 10 547
Ми няма какво да се чудиш. Есента водих дискусия с група родители по–голяма част, от които намираха западната традиция за много по-забавна и интересна от коледарския обичай. Традициите ни бавно, но прогресивно загиват.

# 21
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
...Исках да стана лазарка Grinning

Аз лазарка съм била, като момиче, в маминото село - традициите тогава, а май и сега се спазват - имахме си автентични носии, с кошнички обиколихме съседите и роднините и събрахме доста яйца...за коледари - вкъщи, уви не са идвали, но на възстановка на обичая съм присъствала, последно миналата седмица, даже на хорото до станеника се хванах, ха дано ми е на късмет...

# 22
  • София
  • Мнения: 30 142
Ми няма какво да се чудиш. Есента водих дискусия с група родители по–голяма част, от които намираха западната традиция за много по-забавна и интересна от коледарския обичай. Традициите ни бавно, но прогресивно загиват.

по-скоро емотиконката целеше да изрази тъжното потвърждение на предположението ти  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 5 710
Като деца сурвакахме съседи в кооперацията, роднини  ( и доколкоо си спомням това беше на 1ви януари) , но това мисля, че не е точно коледарство, а някакъв соц. вариант. Правихме сурвачки в детската градина ( пак за НГ, Коледа дори не я помня, като празник..) Даваха ни парички и лакомства.Коледари никога не съм виждала ( може би в ресторант , като част от програмата). Така че реално за 37г никога не съм виждала 'истински коледари' и не са ми много познати , като обичай ( освен от тв), както и кукерите, лазарките .. никога не съм виждала

# 24
  • Мнения: 15 619
Като деца сурвакахме съседи в кооперацията, роднини  ( и доколкоо си спомням това беше на 1ви януари) , но това мисля, че не е точно коледарство, а някакъв соц. вариант. Даваха ни парички и лакомства.Коледари никога не съм виждала ( може би в ресторант , като част от програмата). Така че реално за 37г никога не съм виждала 'истински коледари'.
Сурваки наистина се различава от Коледа и коледуването, но пак си е наш празник. 

# 25
  • Мнения: 5 710
Така е, да. Аз не познавам хора ( от С-я съм), които да са били коледари, кукери, лазерки.. макс. ни е бил да сме сурвакарчета.
Хелоуин и Св. Валентин нямат нищо общо с това, че българските традиции изчезват. Това не е от вчера.

# 26
  • Мнения: 8
 Не, никога не съм виждала коледари.  Sad

# 27
  • Мнения: 71
У нас дойдоха,но сме на село.4-5 момчета от самодейния състав към читалището,облечени в автентични носии,пяха песни,наричаха за здраве.Всяка година идват.

# 28
  • София
  • Мнения: 30 142
светломира, чудесно звучи  Peace

мен тази година ми обещаха, че ще ходим на сурва (май така се казва) т.е. ще видя кукери.
Имаме познати, които са от регион, в който имат този обичай. Някъде през януари е. Живот и здраве, ако отидем, ще разказвам  Peace

# 29
  • Мнения: 71
При нас точно няма кукери,но в близко село до нас този обичай е на 1 януари.Лазарки също са идвали вкъщи.

Общи условия

Активация на акаунт