"Счетоводство и контрол" или "Бизнес администрация"

  • 18 991
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 659
От посочените две опции бих дала глас за Счетоводство. Обаче според мен още по-добър вариант е някаква специалност свързана с компютрите, там е настоящето и бъдещето и тези специалисти си докарват доста добър доход.

# 16
  • Мнения: 4 300
Събрали се тука дечурлига, и си пишат врели-некипели, а  Wink
Поне четирима от писалите са на 30+, а някои и на повече  Thinking

Аз лично от тези двете бих избрала определено счетоводството, изобщо ако ще се налага да се изкарват пари винаги препоръчвам образование, водещо до професия. Магистратурата си я запази след като се влееш в трудовите/бизнес редици, когао хем ще си натрупала опит, хем ще си разбрала кое те влече и ти върви, хем ще имаш и реален поглед върху цен(е)ните университети/МБА програми/сертификати и допълнителни обучения.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 992
милинка,а каква магустратура е хубаво да се запише след "Счетоводство и контрол"?"Финанси","Логистика","Банков мениджмънт","ИТ иновации в бизнеса" или може би нещо друго?Какви специалисти се търсят?Честно казано едва вчера научих за специалността "ИТ иновации в бизнеса" и нямам представа до каква степен би била полезна една такава магистратура.

По-скоро Финанси. Комбинацията финанси и счетоводство е подходяща, тъй като с тази магистратура се предполага да усвоиш умения и познания, които в бакалавърския курс ще учите отгоре-отгоре.
Логистика и банков мениджмънт нямат общо с основната професия. Да не говорим, че второто е бля бля. Същото е и ИТ иновации в бизнеса, освен ако не те направи PC advanced user.
Хубаво е магистратурата да е логическо продължение на основната професия, а не да е в съвсем друга сфера на икономиката.
Както беше посочено и в горния пост, удачна комбинация е счетоводство с повишаването на компютърната грамотност, защото след това можеш да се реализираш като консултант при внедряване на ERP софтуер.
Има и друга алтернатива - можеш да спестиш магистратурата и/или бакалавърската степен и директно да се запишеш за международен сертификат - АССА или нещо производно. Това ти отваря много врати.

# 18
  • Мнения: 2 236
Все едно да питаш - секретарка или счетоводителка? Simple Smile То е ясно.

А по повод на горните постове - не ми мислете, че с една магистратура Счетоводство се става счетоводител или пък, че ще научите изобщо счетоводството.Не случайно то се учи 4 години,а после като по-висша степен се доучва.


МНого уважавам някой като се изкаже тъй, от позицията на последна инстанция по въпроса  Laughing
Особен колорит придава това не МИ мислете  Joy Събрали се тука дечурлига, и си пишат врели-некипели, а  Wink

Дечурлигата, дето се изказват са го учили и го работят в момента, това за което пишат.

А ти от каква позиция се изказваш,а?

# 19
  • Мнения: 2 401
И тука всеки копа и рие на база  собствен опит. Погледнете малко по-така обективно.  Какви са шансовете за реализация  на един СК + нещо си, сравнено с едно МБА+, че и без+ нещо си.
У нас требе да сме гъвкави, за да оцелеем? Кой е по-гъвкавия избор?

# 20
  • Мнения: 4 300
Минзи,много литературно гледаш на нещата.
Аз лично мога да кажа какви са пътищата за реализация със СК, и то извън сбствения си опит, обективно.
Бизнесадминистрацията обаче ми е мъглява.

 Какви са шансовете за реализация  на един СК + нещо си, сравнено с едно МБА+, че и без+ нещо си.
У нас требе да сме гъвкави, за да оцелеем? Кой е по-гъвкавия избор?
А па туй ич го не разбрах. Около мен всеки, дето копа я МБА, я ACCa ( счетоводство), я CFA ( фин, анализ), CIA (вътр.одит)-т.е. търсените в корпоративния свят- е поне с 5 години професионален опит, и то не на обща позиция. Гъвкав си след като имаш професия, когато избираш сферата за прилагането й. И да не се лъжем, оцеляването няма общо с успяването.

# 21
  • Мнения: 289
Все едно да питаш - секретарка или счетоводителка? Simple Smile То е ясно.

А по повод на горните постове - не ми мислете, че с една магистратура Счетоводство се става счетоводител или пък, че ще научите изобщо счетоводството.Не случайно то се учи 4 години,а после като по-висша степен се доучва.



МНого уважавам някой като се изкаже тъй, от позицията на последна инстанция по въпроса  Laughing
Особен колорит придава това не МИ мислете  Joy Събрали се тука дечурлига, и си пишат врели-некипели, а  Wink

Дечурлигата, дето се изказват са го учили и го работят в момента, това за което пишат.

А ти от каква позиция се изказваш,а?

Нещо не ме разбра - ТВОЕТО изказване прозвуча като че всички останали сме на по 15, и си говорим общи приказки. Това, болднатото, не ти ли звучи малко..как да кажа.. ти прецени  Wink

# 22
  • Мнения: 2 401
Роксе, и аз така, на база собствен опит се изказАх. Бизнесадминистрацията допуска повече възможности, в повече сфери.  Тясно профилираната специалност може да се цени, но и ограничава.
Иначе си права, че оцеляването и успяването са доста различни неща.
Някои хора просто трябва да изминат пътя към успеха си. 

# 23
  • Мнения: 6 713
Аз бих избрала счетоводство... Нещо което дава по-стабилна основа, а после като магистър можеш за запишеш бизнес-администрация. Peace

# 24
  • Мнения: 324
Бизнес Администрация - СЕКРЕТАРКА  Joy Joy Joy Joy Joy. Евала. Аз съм завършила Бизнес Администрация - магистратура. Преди това съм инженер. Когато реших да си доучвам доста се чудих какво да бъде. МБА е специалността, която обобщава доста дисциплини, които са ти необходими ако си мениджър. И това е специалността за управленци и администратори. Ако трябва сега да избирам с какво да започна бих записала Счетоводство, защото няма как да знам как ще ми се стече живота и с какво точно ще се занимавам. А това ти дава и занаят. Бизнес Администрацията за мен е по-добрия вариант за магистратура. И това е специалността, която дава повече възможности.

# 25
  • София
  • Мнения: 493
Определено счетоводство - това е занаят.

# 26
  • София
  • Мнения: 903
Все едно да питаш - секретарка или счетоводителка? Simple Smile То е ясно.

А по повод на горните постове - не ми мислете, че с една магистратура Счетоводство се става счетоводител или пък, че ще научите изобщо счетоводството.Не случайно то се учи 4 години,а после като по-висша степен се доучва.


хахах. Някои хора май изобщо нямат идея за какво говорят. Точно пък "Бизнес администрацията" има най-малко общо със секретарската професия. А що се отнася до работата в държавните учреждения - за там специалността се казва "Публична", а НЕ "Бизнес "администрация.

Аз лично съм завършила "Бизнес администрация" и мога да твърдя, че това, че с БА реализацията е много по-трудна отколкото със счетоводството, изобщо не е вярно. Около 70-80% от хората в нашия курс се реализирахме по специалността. Някои колеги вече са в бордовете на директорите на големи банки, промишлени и други предприятия.
Освен това БА дава много повече възможности за реализация. Счетоводител можеш да станеш винаги - повечето счетоводители, които аз познавам никога не са учили счетоводство ( или ако са учили - то е било СЛЕД като са почнали работа като счетоводители).

# 27
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
.....
Счетоводител можеш да станеш винаги - повечето счетоводители, които аз познавам никога не са учили счетоводство ( или ако са учили - то е било СЛЕД като са почнали работа като счетоводители).
ooooh! Може би са "дебито-кредитори " , но не и счетоводители...

# 28
  • Мнения: 4 300
Ей това е най честият проблем на бизнесадминистраторите- още некандидаствали, пък готови за банков мениджмънт борд  Grinning
Лошо няма, разбира се, хората на подобни позиции в големи компании най често присъстват с кратка професионална биография на сайта на съотв. компания и ако това е желаният път за авторката е чудесна идея да поклика малко и да огледа кой с каква основна специалност е, с какви последващи квалификации и как се е развила кариерата му. И да не забрави да извади от статистиката възходите тип Цветелина Бориславова Wink

Обикновено логиката и на образованието, и на проф.развитие е старт с експертни познания и по нататък изкачване в йерархията, при което експертността намалява, за сметка на мениджърските умения.

Последна редакция: вт, 27 дек 2011, 10:08 от Рокси

# 29
  • Мнения: 116
Ако позволите да се включа с един въпрос?
Далеч съм от тази сфера, а имам кандидатстудент - специалността Стопанско управление в СУ има ли нещо общо с т.н. БА?И ако някой има мнение по-точно за СУ с немски език? PraynigРеализация , перспективи за магистратура в БГ или в чужбина след бакалавър в СУ?

Общи условия

Активация на акаунт