"Счетоводство и контрол" или "Бизнес администрация"

  • 19 038
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 520
Все поемат разни неочаквани обрати темите тук  Laughing
ВВ, ние те взехме за "заек", който тепърва ще кандидатства, а ти си била завършвала вече.
А работила ли си междувременно?
В предишните страници стана дума, но да кажа отново - не е нужно да бързаш с магистратурата. По-удачно е да започнеш работа, да видиш кое ще ти бъде интересно/полезно, какво заплащане ще получиш, в каква насока ще искаш да се развиваш с времето. И евентуално след няколко години стаж, и по-ясна представа какво ти се работи, или пък желание за надграждане в по-различна насока, ще можеш по-осъзнато да избереш специалност.

По специалността не съм работила.Съгласна съм с това,което казваш за забавянето на магистратурата,обаче честно казано ми се иска възможно най-бързо да приключа със студентството,защото годините летят бързо,имам и други поставени цели,пък и с напредването на времето все по-малко ми се учи.


Малко извън темата, но - забелязвам напоследък, преглеждайки обявите за работа, че доста счетоводни къщи търсят "стажанти". Типично по български мнително, първата ми мисъл беше, че около годишните приключвания, набират изгодно помощници  Mr. Green така де, стажантите доволни, че ги въвеждат в занаята, а счетоводителите - че им помагат в натоварен период. Някой от практикуващите счетоводители има ли версия по въпроса  Simple Smile


Версия не мога да имам,но мога да кажа,че това е идеален вариант както за счетоводните къщи,така и за кандидат-стажантите.Един вид взаимна изгода.Би било хубаво ако започнат да го правят през цялата година.Хем едните доволни,хем другите.Чувала съм от познати,че доста трудно намират къде да карат стажа си,но явно нещата се променят.Аз самата веднага бих се хванала,пък ако ще и без пари,само и само да натрупам опит и знания,защото както на всички ни е известно за постоянна работа се търсят само счетоводители с опит.

# 61
  • Мнения: 481
това май само в България го има, счетоводител с висше образование.
В Австрия дори и средно нямат....

Бизнес администрация е по-дпбър вариант

# 62
  • Мнения: 4 300
Айде стига глупости де, нямаш пропуск:)
Австрия има собствено CPA.
Правете разлика между висшето счетоводно образование и длъжности като фактурист, ТРЗ  и т.н.

# 63
  • Мнения: 481
Рокси, ти голям специалист си по образователната система в Австрия.
Не е нужно да имаш висше образование за счетоводител, нито за банков служител.
Счетоводител се става с опит, а не с диплома.
Но в България и за секретарка искат висше образование, така че вече нищо не ме учудва

# 64
  • Мнения: 4 300
Правилно, всичко що е 'счетоводител' и е в банка е все с една и съща квалификация:)
Така или инае достатъчно сламки има дотук от хора работещи, ако авторката има желание може да се информира за възможностите.

# 65
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Рокси, ти голям специалист си по образователната система в Австрия.
Не е нужно да имаш висше образование за счетоводител, нито за банков служител.
Счетоводител се става с опит, а не с диплома.
Но в България и за секретарка искат висше образование, така че вече нищо не ме учудва
+ два западни езика, третият е предимство  Grinning

# 66
  • Мнения: 481
с 5 години стаж по специалността и на възраст до 25г  Joy Joy Joy

# 67
  • Мнения: 520
това май само в България го има, счетоводител с висше образование.


Определено не е само в България.Това,което казваш за Австрия много ме учудва,но може.От обиколките ми по света съм останала с впечатлението,че само умеенето на "нещо" не е достатъчно.Винаги трябва способностите да бъдат подплатени с документ.Дори понякога за много елементарни неща искат да видят черно на бяло преди да те наемат.

# 68
  • Мнения: 4 300
ВВ, ако те интересува счетоводното сертифициране по света пусни търсене в Гугъл със CPA-certified public accountat. Австрия също има такава програма, местна, най популярната в световен мащаб е АССА ( британска). Завършилите СК в ЕС се освобождават от 4 изпита. САЩ също имат собствени CPA ( няколко подвида, вкл. за вътрешен одит отделно),  но признават и АССА.
Аз съм запозната с някои от гореизброените, а и други писали в темата, така че ако имаш въпроси питай.
В общи линии един подобен сертификт си е изискване в големите компании, вкл.банки.

# 69
  • Мнения: 481
обикновено започват на 15г като Lehrling ( чирак) и в продължение на 3 години учат( 1-2 пъти в седмицата)  и работят ( през останолото време)
От страна на работодателя е много по-изгодно да наеме някой, който е работил това 3 години, отколкото някой, който е завършил някакво образование, но няма и понятие от работата на практика.
А веднъж влезли в системата, тези служители се обучават допълнително и съответно израстват в йерархията.
Когато те са на 30 години вече могат да се похвалят с 15 години стаж по специалността и няколко курса, които са приложили на практика.

# 70
  • Мнения: 481
...а банките си организират т.нар. Trainee Program и си обучават хората, както им е нужно

# 71
  • Мнения: 520
Рокси,много ти благодаря!Единствено за АССА съм чувала,но информацията ми е повърхностна.Ще се разровя из интернет и ако имам въпроси ще пиша.А една такава програма може ли да замени магистратурата?


Piny,за да го казваш сигурно е така,но явно Австрия е някое от малкото изключения.

# 72
  • Мнения: 4 300
Рокси,много ти благодаря!Единствено за АССА съм чувала,но информацията ми е повърхностна.Ще се разровя из интернет и ако имам въпроси ще пиша.А една такава програма може ли да замени магистратурата?

Зависи. Аз затова и писах по назад, че всичко зависи от професионалния път. Ако избереш счетоводна къща пътят нагоре е към местните одиторски стандарти, за тях ти трябва местна магистратура по счетоводство.
 Ако избереш голяма счетоводна финансова или одиторска компания-  АССА ( често самите компании го финансират). Във финансовия сектор си има други изпити, по специализирани- финансов анализ, вътрешен одит, дилъри и т.н.
Магистратурата се цени също, но аз лично я свързвам по скоро с мениджърски умения, напоследък е актуален project mnagement. Т.е.говорим за по скоро стратегическо ниво, шефско съвсем грубо казано.

# 73
  • Мнения: 520
Рокси,много ти благодаря!Единствено за АССА съм чувала,но информацията ми е повърхностна.Ще се разровя из интернет и ако имам въпроси ще пиша.А една такава програма може ли да замени магистратурата?

Зависи. Аз затова и писах по назад, че всичко зависи от професионалния път. Ако избереш счетоводна къща пътят нагоре е към местните одиторски стандарти, за тях ти трябва местна магистратура по счетоводство.
 Ако избереш голяма счетоводна финансова или одиторска компания-  АССА ( често самите компании го финансират). Във финансовия сектор си има други изпити, по специализирани- финансов анализ, вътрешен одит, дилъри и т.н.
Магистратурата се цени също, но аз лично я свързвам по скоро с мениджърски умения, напоследък е актуален project mnagement. Т.е.говорим за по скоро стратегическо ниво, шефско съвсем грубо казано.


Още веднъж ти благодаря за подробната информация и насоките!  bouquet

# 74
  • Мнения: 4 300
Сетих се още нещо- в София се организира MBA fair. Намерих този линк- http://www.topmba.com/qs-world-mba-tour/europe/sofia , сигурно има и други по детайлни. Бях се регистрирала преди няколко години, провежда се през есента, можеш да се абонираш ( безплатно)  и ти изпращат на мейла предложения, вкл. и за стипендии, за различни МБА програми в европейски университети.
УНСС също имаха някаква програма за кариерно развитие, по която ми изпращаха информация на мейла- срещи с  работодатели, предложения за стажове и работа за току що завършили или завършващи студенти. За съжаление от това явно съм се отписала, защото в последната година не съм получавала бюлетини, но предполагам, че още съществува.

Общи условия

Активация на акаунт