Имат ли право без предизвестие да ме махнат от работа

  • 48 210
  • 280
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 16 038
10 дни предварително се иска отпуската.
После винаги можеш да я прекратиш, ако нещата се изменят.
А през тези 10 дни можеш да си ползваш отпуската за отглеждане до 2 год. Просто не трябва детето да е на ясла докато си в такава отпуска. Като минеш в неплатена пак може да ходи на ясла.
Дано се оправят нещата, ама нещо не ми се вярва.
Развалят ли се веднъж отношенията, нарочат ли те ....

# 196
  • Мнения: 10
Аз пък ти се чудя защо се натискаш да стоиш на тази скапана работа за смешни пари и при толкова тормоз. Дори и да спечелиш след години ходене по мъките,скъсани нерви и толкова стрес - това дали наистина ще е печалба? Гледай да не си докараш и някоя болест. Тегли им една майна и започни да си търсиш активно работа. Успех!
"Здравейте " се пише слято!

# 197
  • Мнения: 60
Аз щях да си напусна сама...Имаме планове различни от тези....Но се запънах не че съм за тези стотинки който дават,а за човешкото отношение.....днес регионалния щял да идва да се занимава с моя проблем.Интересно ми е какво ще стане.....Нали за това има закони за да се спазват,а не когато решат да освободят някой и да го правят.Ами ако мъж ми бе без работа и ако чаках на тази заплата,тогава какво щеше да е???? Не е честно...Поне вдъхнах кураж на колегите си за напред....

# 198
  • Мнения: 6 618
dudeslavka правилно постъпваш.Дано регионалния ви реагира адекватно . Peace

# 199
  • Мнения: 75
dudeslavka , така е  Peace ... въпроса е за човешкото отношение, спазването на законите и правилното им и адекватно приложение .

За съжаление в България, за да имаш права ( които , по презумция ти се полагат) , трябва да се "воюва"  .
В по-преден пост писах :"ако имаш психиката да издържиш..." е това е, но пък ако всички имат психиката - кой знае  Grinning ,  може би и в България ще се променят нещата.

Преди време и аз като тебе тръгнах да си търся "правото" с един мобилен оператор ....въпроса бе принципен ,  но просто се ядосах .Бях в правото си , а те бяха силните ,на които всичко им е позволено ( дори и да не зачитат законите).
Да , ама не.
Цели два месеца писах жалби до централата им , КЗП ,  Омбудсман , къде ли не  Wink .... и накрая им доказах правотата си Laughing.

Успех ти желая , каквото и да решиш  Hug

# 200
  • Мнения: 2 018
Попита ли ИТ относно договора и това, че нямаш вписана реална длъжност в него?



и отиде ли до НАП за ПИК кода за да си провериш декларираните данни?

за това пари не се изискват

# 201
  • Мнения: 958
dudeslavka, само искам да вмъкна нещо прясно и некоректно от страна на работодателите.
Позната, майка на дете до 3 години, работеше в телекомуникационна компания. След връщане от майчинство и предложиха да я съкратят и да и дадат 3 заплати, тя отказа, правиха и разни номера, жената геройски ги понесе, докато накрая не и предложиха най-приятелски преместване в друг отдел, на хубава длъжност, всичко ок, и нейната грешка, подписа нов временен договор, уж само формалност. На следващият ден я съкратиха ....
Така че внимавай, дори и да ти предложат преместване не подписвай временен договор, защото след това ....
Успех, захванала си се да се бориш срещу вятърни мелници, но и аз бих направила така. Стискам палци при теб всичко да се развие по най-добрият начин!

# 202
  • София
  • Мнения: 2 481
dudeslavka, само искам да вмъкна нещо прясно и некоректно от страна на работодателите.
Позната, майка на дете до 3 години, работеше в телекомуникационна компания. След връщане от майчинство и предложиха да я съкратят и да и дадат 3 заплати, тя отказа, правиха и разни номера, жената геройски ги понесе, докато накрая не и предложиха най-приятелски преместване в друг отдел, на хубава длъжност, всичко ок, и нейната грешка, подписа нов временен договор, уж само формалност. На следващият ден я съкратиха ....
Така че внимавай, дори и да ти предложат преместване не подписвай временен договор, защото след това ....
Успех, захванала си се да се бориш срещу вятърни мелници, но и аз бих направила така. Стискам палци при теб всичко да се развие по най-добрият начин!

Това е стар номер...още се прилага  ooooh!. Каква е ползата от неплатения отпуск...нали не взимаш пари?

# 203
  • Мнения: 4 841
Не вземаш пари, но ти се вди стаж и ти се плащат здравните осигуровки. По добър вариант е отколкото да стоиш в къщи търсейки работа и плащайки си сама осигуровките без стаж. Така хем всичко си ти върви, хем си и търсиш работа.

# 204
  • Мнения: 686
Исках само да ти пожелая успех.Много малко хора биха издържали и просто биха се махнали, за да не си трошат нервите.Поздравления, че се бориш  bouquet

# 205
  • Мнения: 60
Попита ли ИТ относно договора и това, че нямаш вписана реална длъжност в него?



и отиде ли до НАП за ПИК кода за да си провериш декларираните данни?

за това пари не се изискват

На фиша който ми дават всеки месец имам номер отгоре индивидуален,но не трябва да го споделям с никой.Не знам защо???В НАП ще ходя в понеделник сутринта,че сега физически не смогвам....

# 206
  • София
  • Мнения: 16 038
Номера, който е на фиша за заплата е вътрешен номер във комп. система на фирмата. Не трябва да го споделяш, защото ако някой го знае и влезе в програмата на фирмата ще види всички твои данни и размера на начислените заплати и осигуровки. А пък нали има и тайна на заплатата и не трябва да си я казвате един на друг.
Той няма нищо общо с осигуровките в НАП и НОИ.

# 207
  • Мнения: 60
Аха ами в понеделник ще ходя до НАП и ще си искам кодчето.... Simple Smile

# 208
  • София
  • Мнения: 2 481
Не вземаш пари, но ти се вди стаж и ти се плащат здравните осигуровки. По добър вариант е отколкото да стоиш в къщи търсейки работа и плащайки си сама осигуровките без стаж. Така хем всичко си ти върви, хем си и търсиш работа.

Не знаех, благодаря  Peace.

# 209
  • София
  • Мнения: 3 564
Кодът на длъжността ти по НКПД, за който говорим е задължителен реквизит за всеки трудов договор, съответно там и трябва да го търсиш. Обикновено се изписва в скоби след самата длъжност.

Общи условия

Активация на акаунт