За чиповете на кучетата

  • 13 955
  • 91
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 508
Нека да си изясня нещо... чипът съдържа номер, така ли? И този номер е в съответния тукашен регистър.
Как да вкарам моя номер в регистъра на българските кучета. Аз наистина много се притеснявам да не я загубим в България и затова и не пътувам с нея - и без това е безпородно куче, а тях не ги харесват ...

Чипът съдържа номер. При поставянето на чипа ветеринарят хипотетично въвежда този номер в хипотетично работещия регистър заедно с имената и адреса на собственика (не съм сигурна, дали взимат и ЕГН). Тъй като въпросният регистър от години е все в процес на въвеждане в действие, хората сами са си направили регистър на номерата на чиповете - http://www.balkanpet.net/ , където собствениците на кучета сами въвеждат номерата на чиповете и личните си данни. Този доброволен регистър не служи за официална идентификация на кучетата, обаче може да се използва ако кучето е изгубено и някой (знаещ за тази база данни) го намери, за да намери собственика на кучето по номера на чипа. А номерът на чипа може да се установи при ветеринар, повечето вече имат четци за чипове.

Съвет към тези, които тепърва ще си чипират кучето - не го правете при ветеринар, който няма четец - той се използва преди поставянето на чипа, за да се тества дали не е дефектен.

МъниHug

# 46
  • Мнения: 850
  Миналата година община Бургас отпусна безплатни чипове и при поставянето получихме бонус една година не се плаща данък за животинката. Събирам редовно екскрементите , но в началото бабите от градинката ми се смееха , че го правя !

# 47
  • София
  • Мнения: 8 002
Когато слагахме чипове на нашите любимци, в клиниката искаха само три имена, адрес и актуален телефон. Ветовете не са записвали ЕГН.
Не знам кое му е толкова трудното да се създаде база данни, като тази на балканската и да се знае, че това е Базата. Дори може всеки да си въвежда данните за любимеца и координатите. Убедена съм, че всеки съвестен стопанин на животно ще го направи, хем ще спести и усилия на "затормозената" ни администрация. На моите съм качила и снимки, описание на характера.   
Сега проверих, въвеждайки номера на чипа в гугъл. Не излиза препратка към базата. Трябва там да се въведе номера и тогава излиза информацията.

# 48
  • Мнения: 101
Кучето ми е на 4 години и има чип от 50-дневен. Досега никой не ме е проверявал по граници. Мислех си, че поне ветеринарният контрол там ще прояви интерес, но само гледат паспорта. Тази година данък още не съм му платила.
Лайната ги събирам, освен ако не са под формата на дрисък. Щастието ми все пак е, че кучето не ака по асфалт и ходи надалеч в храстите да си върши работата. Но понеже поддържам градинката в която ги разхождаме и непрекъснато газя в зеленината да си поливам растенията и няма как да не ги събирам, щото после аз ще си ги настъпвам. Опитвам се да внуша това и на другите кучкари. Понякога с успех, при други - не.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 002
Проверяват за чип, ако кучето излиза извън ЕС. В края на декември пътувах с любимците и ги водих в Районната ветеринарна служба, за да проверят дали имат чип - да не би да съм лепнала само стикер. След това по летищата наистина никъде не проверяваха.

# 50
  • Мнения: 101
Милинка, става въпрос за пътуване предимно до Турция.

# 51
  • София
  • Мнения: 8 002
При заверката на паспорта във Вет. служба не проверяваха ли или само аз съм попаднала на най-чудатия инспектор? Защото преди това същия ме прати да подавам и молба до Областна дирекция по безопасност на храните.

# 52
  • Мнения: 101
Ами на мен ми издаваха документите само с паспорт. Иначе първият път ходих с кучето до ветеринарната служба, с идеята, че ще трябва да го "прочетат".

# 53
  • Мнения: 6
А какви профилактични прегледи се препоръчват да се правят годишно,за да се наблюдава дали чипът не е мигрирал или не е образувал някакви ракови клетки ? Някой прави ли или си перкате " на доверие"

Цитат
Цитат
Идеята на чипа не е да можеш да си проследиш кучето ако се изгуби (непрестанно работещ предавател до мозъка му, хм...?), а да понесеш отговорност ако го изхвърлиш или убиеш  (и те спипат).

Ауу и как точно чипа ще те възпре ? Малките кученца , ясно не се раждат с чип. А ако някой е изрод и иска да си изхвърли кучето какво му пречи да махне чипа от кучето ,особено като знае ,че по това могат да го олепат ?

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 12:11 от Натали...

# 54
  • София
  • Мнения: 679
Ами не се препоръчват  Sad, нашите лекари офциално отричат да има такава опасност, но все пак има публикации в мрежата. Ти сега ме подсещаш и като ходя да й чистя зъбния камък на моята, ще взема да ги накарам да видят какво е положението с чипа.
За малките кученца си абсолютно права и въобще, както винаги изпълнителните ще си изпълняват, а точно тези, които правят простотии ще продължават да си ги правят, по български ще я свършим пак! Иначе аз съм "за" да има регистър и всяко животинче да се знае на кого е, и евентуално да се търси отговорност, ако е изоставено, малтретирано и т.н. (но това се отнася до вече регнатите животни). Големите проблеми идват според мен от т.нар. дворни и полудомашни кучета, бас ловя, че пак няма да бъдат регистрирани, съответно няма да им се плаща такса, а по-голямата грижа там е, че се смяташе, че тази регистрация ще стимулира тези стопани да кастрират животните си за да избегнат плащането на такси. 

# 55
  • София
  • Мнения: 1 508
А какви профилактични прегледи се препоръчват да се правят годишно,за да се наблюдава дали чипът не е мигрирал или не е образувал някакви ракови клетки ?

Нашите ветеринари препоръчват пълни кръвни изследвания веднъж годишно, ако има тумори, ще си проличи, независимо дали е от чипа или от нещо друго.

# 56
  • Мнения: 101
Между другото онези, които имате чипове регистрирахте ли си ги в Балканската база данни? Мен едно време ветеринарят поне така ме посъветва. Плюс това да кажа за регистрацията в общината - кучето трябва да има и ваксина против бяс.

# 57
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Между другото онези, които имате чипове регистрирахте ли си ги в Балканската база данни? Мен едно време ветеринарят поне така ме посъветва. Плюс това да кажа за регистрацията в общината - кучето трябва да има и ваксина против бяс.
Това ако кажеш как и къде става,ще го направя.Много държа всичко с кучетата ми да е изрядно  Flutter

# 58
# 59
  • Мнения: 101
Да, аз докато влезна и Jarrita е свършила работата:)

Общи условия

Активация на акаунт