Отговори
# 15
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ех ако можеше всеки, който си чеше езика по такива теми колко са вредни и непотребни ромите да има поне една идея как може това да се промени....

# 16
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Абсолютно съгласна!  Peace За съжеление обаче, много малко хора виждат отвъд носа си в милата ни родина...нищожно малко...

Може ли пример за държава, която успешно се е справила и превъзпитала своя "етнос", който е .....да речем 1/6 от населението?
Иначе, всички сме много "позитивно" настроени и ....всеобща обич и дрън, дрън!
Аз лично, не съм чула до сега, бедна държава като нашата да има капацитета и настроението да превъзпитава цигани! Извинете - роми! Peace
При положение, че български деца гладуват и стоят по домовете!
 И да - за мен цигани и българи са различни неща! Докато държавата ги определя като такива! Peace

# 17
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Потресена съм от реакциите ви!
Това са бъдещите българи - още ли не сте го разбрали? По-добре е да започнете да свиквате и да ги интегрирате.
На какво основание искате държавата да плаща и за вашите деца? Тези хора живеят много под прага на оцеляването и подобни мерки нямат за цел да създават привилегии за тях, а да успеят що-годе да им осигурят по-нормално бъдеще, равен старт в живота, ако щете!


Тези хора живеят под прага на оцеляването само и единствено, защото така са решили те! Я ела в селото на баща ми да ти покажа цигани и цигани. Едните (за съжаление малцинство - 2 семейства само) работливи, чисти и децата си изучиха. Другите, мнозинството, не желаят да пипнат нищо! Че и даром като им даваш - недоволни - малко било! Ай сиктир!

Че и заема след това да им плащаме...


Като толкова много от тях се изнесоха на запад - уж при по-добри програми за интеграция - защо не се интегрираха правилно, ами ни ги връщат с цели самолети? Че и пари им дават, за да не бягат пак в Европата?

# 18
  • Мнения: 10
Какво са решили - да живеят като скотове ли?
Много добре знаеш кои цигани отиват по Европата и ти е ясно, че точно този вид не отива да се интегрира, а да краде и да проституира.

# 19
  • Мнения: 4 841
Те са доказали на всички Ни че няма да стане тая! smile3513

На кой сочиш пътя? На българите? Или на циганите?

Ние трябва да се научим да живеем заедно, и колкото по-бързо им наложим правилата си (къде с добро, къде с лошо), толкова по-добре за всички. Не знам кое е толкова трудно да се разбере...
Не е ли по-добре вместо един работещ Гошко след 20 години да издържа четирима бездействащи Васковци и дванайсетте им деца, и петимата да работят?



# 20
  • Мнения: 1 031
Какво са решили - да живеят като скотове ли?
http://www.youtube.com/watch?v=I0m8C1tAZOE
може да превъртите клипа, в края показват къде играят децата им и в какви условия живеят.
Познавам и работливи цигани, всички в семейството работят, нищо че живеят на село. Имат 2-3 деца, градинките и къщите им са подредени, децата им учат.
Но за съжаление са единици.

# 21
  • Мнения: 10
Толкова сте жалки - на какво основание се считате за по-важни от други човешки същества? Направо грабвайте белите качулки и почвайте да варите сапун - па белким с припечеленото  си платите яслите на безценните си отрочета.
Канада е светъл пример за интеграция и превъзпитание на всевъзможни етноси.

# 22
  • Мнения: 4 758
Добре де, не е ли по-добре да научат български, да влязат в училище и да се научат да четат и пишат, да придобият някаква професия? Все от някъде трябва да се започне. Колкото по-отрано - толкова по-добре.
Или ги предпочитате все така неграмотни, несоциализирани, без професии, без ценности, размножаващи се в геометрична прогресия?

Днешните ромчета утре ще виснат на врата на нашите деца. Не е ли по-добре да съдействаме за промяната? Не заради тях - заради нас.

  202uu

# 23
  • Мнения: 17
Аз пък се чудя на всеки 20 - 25 години ли ще ги интегрираме. Преди ромите завършваха 8 клас, а повечето получаваха и професия в Строителни войски. Да посещават училище беше задължително.  Какво се случи, че за 20 години 90% от ромите да не знаят Български а преди 98% го знаеха.

# 24
  • Мнения: 198
Добре де, не е ли по-добре да научат български, да влязат в училище и да се научат да четат и пишат, да придобият някаква професия? Все от някъде трябва да се започне. Колкото по-отрано - толкова по-добре.
Или ги предпочитате все така неграмотни, несоциализирани, без професии, без ценности, размножаващи се в геометрична прогресия?

Днешните ромчета утре ще виснат на врата на нашите деца. Не е ли по-добре да съдействаме за промяната? Не заради тях - заради нас.

Абсолютно съгласна!  Peace За съжеление обаче, много малко хора виждат отвъд носа си в милата ни родина...нищожно малко...
Абсолютно правилно разсъждение, те трябва да се вкарат в правия път, по-добре за всички ни, но не съм убедена, че ако тръгнат децата им на градина безплатно това ще помогне. Напротив - още един стимул за увеличаване на раждаемостта при ромите - има кой да ти гледа детето и да ти го храни няколко годинки. Нали нямаше места в детските градини, нали се чака с години, какво правим с този проблем? Имах възмобност да познавам и наблюдавам роми преди време, в продължение на няколко години, а едно семейство съвсем отблизо. Те си спираха децата от училище, защото се научаваха да крадат заедно с други деца. Пак от главата за краката става.

# 25
  • Мнения: 10
Необходими са комплексни мерки - ясно е, че само една инициатива за детските градини няма като с магическа пръчица да интегрира ромите.
Голям процент от българите трябва хубавичко да си изплакнат мозъчетата, за да успеят да измият  закостенелия си манталитет.
2012 година сме - събудете се!
Не искате да интергрирате роми, не искате да интегрирате деца с увреждания, не искате да интегрирате чужденци .....Не сме в каменната ера...

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 00:25 от горещо

# 26
  • София
  • Мнения: 2 623
Докато мисленето на ромите не се промени,
каквито и мерки да се вземат, ще претърпят неуспех.
Как да убедиш някой, който не желае да учи и работи,
да го прави? Той ти казва, че няма да работи за 300 лева,
защото с кражби или просия, изкарва толкова за 3 дни.
Относно контрабандата и измамите, държавата даже
им е опънала чадър, за да могат необезпокоявани
да си въртят далаверите.
Преди няколко дни, пред мен вървяха 2-ма полицаи,
а зад мен, 2 циганки ми предлагаха фактури и цигари.
След 10 метра и маркови парфюми.
Турците може от тъмно до тъмно да са на полето,
а ром на полето да сте виждали? Няма и да видите.
Лично аз съм абсолютен песимист по въпроса с ромите.
Просто не виждам никаква оправия, дори напротив.

# 27
  • Мнения: 11 568
гладен емигрант или ромче си? То и разлика няма де.

Какво точно казваш с този постинг?
Това ли е мнението ти по зададената тема?
Ако нямаш какво да кажеш , не е задължително да се изказваш, нали ти е ясно?
Който разбира от две думи, ще разбере смисъла на постинга ми.
Емигранта защитава ромите. Разбра ли, или да пиша ферман.
Да се изкажа и по темата. Яд ме е. Ние, българите си скъсваме г...те от работа, а на милите съграждани роми им се спестяват таксите, сметките за ток, вода. И помощи си вземат. Кеф.
Грам не искам да се интегрират, аман от тях.
Има и единици, които са изключения, но мършата е в повече.
Не се извинявам за грубият пост. Rolling Eyes

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Необходими са комплексни мерки - ясно е, че само една инициатива за детските градини няма като с магическа пръчица да интегрира ромите.
Голям процент от българите трябва хубавичко да си изплакнат мозъчетата, за да успеят да измият  закостенелия си манталитет.

Така е, все от някъде трябва да се започне. Не разбирате ли, че "ромския въпрос" пряко застрашава нормалния живот в страната ни!? По -точно, неразрешаването му. Докога мислите можем да издържим със сегашната организация- те да лентяйстват и да се плодят, ние да се изгърбваме от работа за да ги издържаме? Защото и да ги оставим на произвола на съдбата не можем, не само по хуманитарни причини, а защото пак към нас ще се върне.

# 29
  • Мнения: 662
Всеки интелигентен човек знае, че процеса на интеграция е двустранен.Освен права, той включва задължения и отговорности.
Планът да се плащат таксите за детска ясла и градина на децата от ромски произход, които са от социално слаби семейства, най-малкото е непълен.Правото, което ще получат, по никакъв начин не ги обвързва и със задължения, което е съществения проблем.

Вярно е, че трябва, а и ни задължават, да действаме по-активно в посока интеграция.Лошото е, че този проблем, не е изцяло или дори частично решен, никъде по света.Навсякъде се отделят много средства в тази посока, но резултите по-скоро са заложени в бъдещето.От една страна, това наистина е дълъг процес и няма как за месец или два, да пожънем плодовете му.
Но има нещо много важно, което според мен всички пренебрегват-а именно, че приобщаването, няма как да стане насила и без дейното участие, и желание на самите цигани.


"Според някои оценки, причината за неуспеха на интеграцията и в частност за гореупоменатите злоупотреби и престъпления е чувството за етническа идентичност на циганите, привързаността им към начина им на живот и едно разпространено сред тях негативно или дори расистко отношение към другите етноси. Аргументът е, че за циганина кражбата от, и даже убийството на нециганин не е грях."

п.п. този цитат е част от изследване, свързано с интеграцията на циганите.

Общи условия

Активация на акаунт