КОГА СЕ СТЪПВА НА КРАЧЕТА?

  • 9 324
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 198
Здравейте,

Синът ми скоро навърши осем месеца но още не може да пълзи, нито да си стъпва на краката. Единственото, което прави, е да стои по една две секунди на колене. Притеснявам се, защото като гледам другите бебета на неговата възраст, вече се изправят, пълзят, някои даже и ходят с опора. Кога си стъпиха на краката вашите бебета?

# 1
  • Мнения: 148
Всяко бебе е индивидуално и се развива по различен начин, големият ми син например започна да пълзи след като проходи. Започна да си стъпва на крачетата някъде към деветия месец, доколкото си спомням, след 11месец започна да ходи, дълго време ходеше само за ръка, беше го страх да се пусне, отпусна се сам на годинка и месец и ходеше стабилно, не съм го лъгала да го пускам да прохожда по-бързо. Една приятелка, която много искаше детето й да ходи, т.е.по-скоро баща му, постоянно го отпускаха, дори когато не беше готов и в резултат счупена ръка.Ще почне да си стъпва и на крачетата и да пълзи и да ходи,когато е готов. Ако пък това нещо те притеснява консултирай го с педиатъра.

# 2
  • Мнения: 1 897
Не гледай другите бебета,синът ми започна да пристъпва малко преди да навърши годинка и то по две-три крачки с помощ,проходи на 1г.и 3м.,ела го виж сега,не ходи,а тича,пропълзя на 1г. и 1м.

Знам,че колкото по-късно,толкова по-добре. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 372
 Моят на 8 месеца не можеше дори да седне сам от легнало положение. На крачета се задържаше към 10 месеца. Изправи се на година точно.  Проходи на 1,1, тогава почна и да пълзи.

# 4
  • Мнения: 198
Ами той и моят не може сам да седне от легнало положение, трябва все да го вдигам. Успокоявате ме с вашите отговори  Simple Smile При мен има и друг проблем, че последно като ходихме на ортопед - беше на шест месеца - не му беше започнала калцификацията на тазобедрените стави и сега примемаме витамин д повече количество, иначе от раждането сте го приемали, с изключение само на летните месеци. Притеснявам се дали трудното му раздвижване да не е свързано с това, както и че се роди в 36-та седмица - и за съжаление, е на изкуствено хранене, защото имах проблеми със здравето, и не можех да кърмя.

# 5
  • Мнения: 3 092
А сподели ли с  педиатъра си за тези притеснения и какво ти отговори той ?

# 6
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 880
Храненето с АМ или кърма няма отношение към двигателното развитие.

Но ако преди това е имал някакви проблеми със ставите най-добре е да се посъветваш с лекар. Има различни упражнения, с които да насърчиш детето да се движи.

Чисто теоретично не е страшно, ако на 8 месеца не се изправя, но за всяко дете е индивидуално.

# 7
  • Мнения: 27 524
Синът ми скоро навърши осем месеца но още не може да пълзи, нито да си стъпва на краката. Притеснявам се, защото като гледам другите бебета на неговата възраст, вече се изправят, пълзят, някои даже и ходят с опора. Кога си стъпиха на краката вашите бебета?

Моят Криско нито пълзя някога, нито ходеше до година и половина, пък не съм се притеснявала  Grinning Нито седна на 8 месеца сам, нито се обръщаше. Всяко дете си е индивидуално. И недей да правиш грешката да сравняваш твоето с другите.
А тук във форума съм чела и за бебета на 3 месеца, които пълзят и на 6 вече тичкат  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 808
Моят син започна да пълзи в 10-тия месец, че може и по-късно да беше. Проходи на годинка. 
Както и другите са казали - всяко дете се развива индивидуално, важното е да са здрави.   

# 9
  • Мнения: 2 216
За да сте спокойна, вземете си направление и отидете пак на ортопед. Той най-добре ще ви каже дали е нормално всичко, дали да правите упражнения и  т.н Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 357
Няма никакъв повод за притеснение, моят син пролази на десет месеца, а проходи самостоятелно на година и един месец. Всяко дете си се развива със свой темп Peace

# 11
  • Мнения: 403
Не гледай другите бебета,синът ми започна да пристъпва малко преди да навърши годинка и то по две-три крачки с помощ,проходи на 1г.и 3м.,ела го виж сега,не ходи,а тича,пропълзя на 1г. и 1м.

Знам,че колкото по-късно,толкова по-добре. Peace

Защо по-късно е по добре? Освен бягането след детето?
Моята щерка за първи път се изправи абсолютно сама на крака в кошарата на 6 месеца и нещо на 7 месеца пропълзя и малко преди да навърши 10 месеца проходи, а на годинаката вече бягаше и беше изключително стабилна. Не съм я мъчила дори бях се нагласила, че към 9-тия месец ще се изправя в кошарата и като я видях  толкова мъничка и изправена направо ми се подкосиха краката. Rolling Eyes Ама не знам каква е медицинската причина да е по-добре по-късно или е лично твоя преценка?

# 12
  • Мнения: 1 897
Не гледай другите бебета,синът ми започна да пристъпва малко преди да навърши годинка и то по две-три крачки с помощ,проходи на 1г.и 3м.,ела го виж сега,не ходи,а тича,пропълзя на 1г. и 1м.

Знам,че колкото по-късно,толкова по-добре. Peace

Защо по-късно е по добре? Освен бягането след детето?
Моята щерка за първи път се изправи абсолютно сама на крака в кошарата на 6 месеца и нещо на 7 месеца пропълзя и малко преди да навърши 10 месеца проходи, а на годинаката вече бягаше и беше изключително стабилна. Не съм я мъчила дори бях се нагласила, че към 9-тия месец ще се изправя в кошарата и като я видях  толкова мъничка и изправена направо ми се подкосиха краката. Rolling Eyes Ама не знам каква е медицинската причина да е по-добре по-късно или е лично твоя преценка?

Очаквах такива реакции от мами,чйито деца са проходили преди годинка Peace,по-добре е по-късно,защото са по укрепнали мускулите и костите,попитай лекар и ще ти каже същото.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 090
Гледам в някакви "бебешки" книжлета - между 7 и 9 месеца дават като двигателно развитие изправяне на крака. Моят голям син на 7 стоеше прав, ако го поставиш, по-късно се изправи сам.
А за лазенето изобщо пък не е задължително. Много деца първо прохождат, после пролазват.

# 14
  • Мнения: 3 736
по-добре е по-късно,защото са по укрепнали мускулите и костите,попитай лекар и ще ти каже същото.

А в какво отношение е по-добре, за кое е по-добре? Не прохождат ли когато се почувстват готови, т.е. явно и мускулите им са готови?

# 15
  • Мнения: 1 897
по-добре е по-късно,защото са по укрепнали мускулите и костите,попитай лекар и ще ти каже същото.

А в какво отношение е по-добре, за кое е по-добре? Не прохождат ли когато се почувстват готови, т.е. явно и мускулите им са готови?
Явно е така,казвам това което ми е казвал лекар.

# 16
  • Мнения: 445
След навършени 9 месеца се изправи в кошарата сама и веднага започва да се придвижва от единия до другия край държейки се. На 9.5 месеца пролази, пълзеше като стреличка, проходи без да се държи на 1г.3м.

# 17
  • Мнения: 1 131
Здравейте,

Синът ми скоро навърши осем месеца но още не може да пълзи, нито да си стъпва на краката. Единственото, което прави, е да стои по една две секунди на колене. Притеснявам се, защото като гледам другите бебета на неговата възраст, вече се изправят, пълзят, някои даже и ходят с опора. Кога си стъпиха на краката вашите бебета?

Нашата маймуна пропълзя на 9 месеца,и проходи едва на 1 год и 2 месеца

# 18
  • София
  • Мнения: 5 658
Не сравнявай и не се притеснявай. Ще пропълзи и проходи, когато костите и мускулите са готови за това  Peace
Също така не смятай себе си за лоша майка или детето си за недоразвито, ако съседката/братовчедката се опитва да те "надминава" по някакви подобни признаци Simple Smile Всяко дете се развива индивидуално.

# 19
  • Мнения: 403
Не гледай другите бебета,синът ми започна да пристъпва малко преди да навърши годинка и то по две-три крачки с помощ,проходи на 1г.и 3м.,ела го виж сега,не ходи,а тича,пропълзя на 1г. и 1м.

Знам,че колкото по-късно,толкова по-добре. Peace

Защо по-късно е по добре? Освен бягането след детето?
Моята щерка за първи път се изправи абсолютно сама на крака в кошарата на 6 месеца и нещо на 7 месеца пропълзя и малко преди да навърши 10 месеца проходи, а на годинаката вече бягаше и беше изключително стабилна. Не съм я мъчила дори бях се нагласила, че към 9-тия месец ще се изправя в кошарата и като я видях  толкова мъничка и изправена направо ми се подкосиха краката. Rolling Eyes Ама не знам каква е медицинската причина да е по-добре по-късно или е лично твоя преценка?

Очаквах такива реакции от мами,чйито деца са проходили преди годинка Peace,по-добре е по-късно,защото са по укрепнали мускулите и костите,попитай лекар и ще ти каже същото.

Ама аз не се заяждам просто ми стана интересно  newsm03, но просто смятам, че щом детето само си става и иска да става значи мускулите ставите и всичко му е готово за това, а и няма как да го вържем де Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 679
Като я държах на ръце изпъваше крачета и ги забождаше върху моите от съвсем мъничка, показа, че й се правят стъпчици към 9 м., но се изправи сама в кошарата сигурно към 11 м., изобщо не сме пълзяли, даже и в момента май не знае как да пълзи - вместо това се влачеше по дупе из цялата къща, набирайки се на двате ръце отстрани. Проходи малко преди да навърши 1 г. и 2 м. Подкрепям мнението на майките, които смятат, че всяко дете се развива индивидуално и прохожда тогава, когато е готова физиката му.
Само да допълня - аз съм била кораво бебе и съм проходила на 9 м., съответно очаквах, че дъщеря ми ще проходи преди годинката и бях много нетърпелива, така че разбирам те, но повод за притеснение би могла да имаш само, ако след навършване на 1 г. и 3 м. не сте проходили, но по това време има и консултация с педиатър.

# 21
  • Мнения: 403
Като я държах на ръце изпъваше крачета и ги забождаше върху моите от съвсем мъничка, показа, че й се правят стъпчици към 9 м., но се изправи сама в кошарата сигурно към 11 м., изобщо не сме пълзяли, даже и в момента май не знае как да пълзи - вместо това се влачеше по дупе из цялата къща, набирайки се на двате ръце отстрани. Проходи малко преди да навърши 1 г. и 2 м. Подкрепям мнението на майките, които смятат, че всяко дете се развива индивидуално и прохожда тогава, когато е готова физиката му.

Веднъж по дискавъри гледах за бебетата и за пълзенето, как всяко дете пълзи по различен начин и там бяха показали едно бебче точно по този начин се предвижваше и го бяха сложили в графа "пълзящи"  Laughing Намират си начин да се предвижват бебоците, много са изобретателни Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 736
О, да, моята щерка направи няколко опита да пълзи, но по гръб.  Laughing Стъпва на цял крак от около 6 месеца и половина.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 6 613
Интересува ме като го вдигнеш бебето под мишнички,кога трябва точно да "забожда"крачета и да се отблъсква от опората.
Моята мома сякаш се пази да стъпи,естествено аз не я насилвам,но батковците сякаш бяха по-смели и сега с този интернет....сами се досещайте ,че се вкарах сама в един филм!

# 24
  • Мнения: 3 736
Славка, като гледам кога е родена, мисля, че й е раничко да стъпва и да се отблъсква, не се филмирай.  Peace Моята дъщеря на около 4 месеца успяваше просто да стъпи, но в никакъв случай не се е отблъсквала, просто се закрепваше на крака. А и всичко е индивидуално, както се каза вече. Както четох в един сайт, важно е не да се усвоява конкретно умение в конкретен строго определен момент, а да се усвояват някакви умения в конкретен период.

# 25
  • София
  • Мнения: 679
Веднъж по дискавъри гледах за бебетата и за пълзенето, как всяко дете пълзи по различен начин и там бяха показали едно бебче точно по този начин се предвижваше и го бяха сложили в графа "пълзящи"  Laughing Намират си начин да се предвижват бебоците, много са изобретателни Simple Smile

мда, и сега понякога така се придвижва (като я домързи да стане)  Grinning

slavka70, виж някъде имаше упражнения с бебоци със снимки, това мисля беше част от гимнастиката. Но не се притеснявай - пак ще повторя, че нещата са много индивидуални.

# 26
  • Мнения: 9 400
След навършени 9 месеца се изправи в кошарата сама и веднага започва да се придвижва от единия до другия край държейки се. На 9.5 месеца пролази, пълзеше като стреличка, проходи без да се държи на 1г.3м.
Моите 2 деца се движеха в същите параметри, само де то проходи на по 1 г.2м. и двамата. Авторката да спре да се притеснява и ако има познати с рано пропълзели и рано проходили на по 9-10 м. деца да ги избягва. Понякога такива познати действат много подтискащо. #Cussing out

# 27
  • Мнения: 3 736
Е, чак да ги избягва, само защото са им проходили рано децата.  Simple Smile Тъпо е ако някой се хвали с това, сякаш е резултат от нечии лични усилия.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 057
Най-големия син започна да стъпва на краката си около 6 тия месец. Проходи на 10 месеца, а от 8 месечен ни караше да го държим под мишниците да ходи, защото с проходилката не можеше да стига навсякъде, не е пълзял изобщо. Средния син започна да се обръща от гръб по корем на 4 месеца, даже така си спеше. Започна да пълзи около 8 месец, проходи късно, на 1г. 1м., ако не ме лъже паметта  Mr. Green
Третия син, за сега върви като по-големия си брат. Вече стои стабилно на краката си, и се опитва да ходи с проходилката, но не може да става сам от седнало положение.
Всяко дете се развива индивидуално  Wink

# 29
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 141
Интересува ме като го вдигнеш бебето под мишнички,кога трябва точно да "забожда"крачета и да се отблъсква от опората.
Моята мома сякаш се пази да стъпи,естествено аз не я насилвам,но батковците сякаш бяха по-смели и сега с този интернет....сами се досещайте ,че се вкарах сама в един филм!
Славче,и моята госпожица избягваше оттласкването до скоро.Лекарката я хваща под мишнички,а тя виси като сопол и не прави нищо. Laughing Е,започна да се оттласква,но просто понякога и на тях не им е кеф.Аз лично хич не я мъча да го прави,когато иска-тогава. Peace
Deni-meni,малко е прекалено да ги избягва.По-скоро да не им се връзва. Wink

# 30
  • Мнения: 139
сега с този интернет....сами се досещайте ,че се вкарах сама в един филм!
Аз също съм така.Чета,мисля си защо моето малко съкровище изостава в движенията си и ми става мъчно.Обаче си казвам-"да е жив и здрав". Не може да пълзи(не прави и опити),не се изправя  още,сигурно и късно ще проходи.Като му укрепнат мускулите сам ще пожелае какво да прави.

# 31
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 141
Аз никога не съм пълзяла,направо съм проходила.И нямам никакви двигателни проблеми,напротив-не можеш да ме спреш. Laughing

# 32
  • Мнения: 3 586
На мен не са ми се хвалили, че децата им са проходили рано, но пък няколко пъти ми обърнаха внимание, като я гледаха как ходи - Какво му е на детенцето, та така ходи, нещо не е наред? /при това беше на възраст 10-11 месеца/
А тя, пролази на 7 месеца, на 10 ходеше хваната за ръка, но има много малко краче и обувките и бяха големи, съответно и походката малко особена. На мен ми беше криво, но пък мъжът ми ги скастряше такива доброжелатели с: О, нямаме време за ходене, сега се учим на езици и компютри, че то в днешните трудни времена, трябва да е учено детето.
Смятайте какви погледи хвърляха.
Това, че някой е проходил рано не е мерило за нищо

# 33
  • София
  • Мнения: 44 242
Детето ти ще направи всичко, когато тялото му е готово за това.
Ако много се тревожиш, винаги може да направиш една консултация с ортопед, за да си сигурна, че проблем няма и да може после спокойно да чакаш детето да се изправи Simple Smile
Моето е от много ранно проходилите, аз пък имах притеснението(в началото) да не си навреди...всеки с филма си Crazy

mama na hrisi - няма по-добре, няма по-зле. Когато детето походи само, то просто е готово за това и мускулите и костите и всичкото му. (това и според лекарите)

# 34
  • Мнения: 198

Ей, не очаквах толкова много постове, но се радвам да получа толкова много информация. Явно трябва просто търпеливо да си изчакаш момента. Но наистина е кофти като приятелките, с които излизаш са толкова напред с материала, и седемесечните им бебета - по малки от твоето- пълзят, че и ходят опрени за мебелите, а пък твоят само лежи по корем и нищо друго не прави.
На седемнайсти имам консултация с ортопед и се надявам всичко да е наред със ставите му, да са се оправили предишните проблеми. На шест месеца още не беше започнало калцифицирането на дясната тазобедрена става, сега, след толкова много витамин д, се надявам да сме оправили нещата.

zai4eto 81, а твоето дете на каква възраст е?

# 35
  • София
  • Мнения: 5 658
Седеммесечно ходи, опирайки се по мебелите? Ти това видя ли го с очите си или се доверяваш на преразкази от очевидци? Навярно знаеш, че ранното изправяне на крака (най-често принудително, от нездрави амбиции) води до изкривяване на костите на краката поради незрелостта на двигателната система. А такива, които се хвалят (предимно неоснователно) с такива "подвизи", бих подминала с насмешка  Peace

Явно си притеснена повече от нормалното поради проблемите, които сте имали и е хубаво, ще скоро ще го види лекар, надявам се вече всичко да е наред  Peace

# 36
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 880
Седеммесечно ходи, опирайки се по мебелите?

Да, и мен това много ме учуди.  Rolling Eyes

# 37
  • София
  • Мнения: 44 242
мен също.
изправяне на 6-7 месеца не е нещо необичайно, много деца се изправят тогава, без проблем, съвсем самостоятелно Но чак да ходи...това, обикновенно  става поне на 8 месеца, някакво пристъпване, държейки се за мебел...
Иначе наистина когато детето се изправи и проходи самостоятелно(не насилствено и от болни амбиции) дори да е рано не е никакъв проблем. (но все пак под рано разбирам около или през 9 месец, не на 7 и под прохождане имам предвид самостоятелно или само държейки се  за пръсче на мама, не  подхванато под  мишниците и т.н.)

nenibeni - пожелавам  ви всичко на консултацията да е на 6 и наистина най-лошото, което може да направиш е да сравняваш детето си с другите.

# 38
  • Мнения: 445
И моето дете така почти всичко започна да прави след връстниците си, но тя се роди и недоносена, почти месец по-рано и с тегло 2,400 та може би затова. До 3.5 - 4 месеца още й придържах главичката като я държах на ръце. При нас ортопеда каза, че всичко й е перфектно. Като един плюс на късното прохождане поне при моето дете беше по-рядкото падане. От самото начало си падаше "хубаво", така че да се изтърколи по дупе и да не си удари главичката и лицето, а и много рядко падаше въобще, направо протича стабилно. Тя затова и късно проходи, беше страхлива, в къщи не се спираше държейки се за мебелите, но не желаеше да се пусне.

# 39
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 141
Това за ходенето на 7-месечното бебе и с очите си да го видя,няма да му повярвам. Naughty Дъщеря ми не може да седи стабилно,а какво остава да ходи.Направо не е за вярване как си фантазират някои хора. Wink Сигурно го е изправяла няколко пъти под мишничките и като се е оттласнал от земята и ей,на-проходи!  hahaha Питай я кога ще правят прощъпулник.  Mr. Green

# 40
  • София
  • Мнения: 44 242
и това колко ще е стабилно не зависи от това рано или късно ще проходи.

# 41
  • Мнения: 3 736
Понякога майките се изразяват амбициозно, но всъщност имат предвид други неща. Аз бях изумена от двумесечно бебе, което само сяда, пък се оказа, че не било съвсем само.  Laughing

# 42
  • Мнения: 403
И моето дете така почти всичко започна да прави след връстниците си, но тя се роди и недоносена, почти месец по-рано и с тегло 2,400 та може би затова. До 3.5 - 4 месеца още й придържах главичката като я държах на ръце. При нас ортопеда каза, че всичко й е перфектно. Като един плюс на късното прохождане поне при моето дете беше по-рядкото падане. От самото начало си падаше "хубаво", така че да се изтърколи по дупе и да не си удари главичката и лицето, а и много рядко падаше въобще, направо протича стабилно. Тя затова и късно проходи, беше страхлива, в къщи не се спираше държейки се за мебелите, но не желаеше да се пусне.


Това, че се е родило мъничко не е причина за малко по-късно прохождане. На моя мъж сестра му се е родила 1,700 кг. лекарите са казали на свекървата, че ще се развива по-бавно заради това, но е проходила на 9 месеца, тя дори се шегува, че ако се е развивала "нормално" е щяла да проходи на 5 месеца  Laughing Нашата щерка също не искаше да стои много мирна все искаше да я разкарвам като мъничка и я държах под мишниците за да се мъчи уж да ходи, но въобще не съм я оставяла тежеста й да пада на крачетата й, а по - скоро да се лъже едва ли не, че ходи. Зора си беше при мен в този макар и не дълъг период останах без кръст тогава, но все пак на 7 месеца ми пролази  Grinning

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 6 613
И моето дете така почти всичко започна да прави след връстниците си, но тя се роди и недоносена, почти месец по-рано и с тегло 2,400 та може би затова. До 3.5 - 4 месеца още й придържах главичката като я държах на ръце. При нас ортопеда каза, че всичко й е перфектно. Като един плюс на късното прохождане поне при моето дете беше по-рядкото падане. От самото начало си падаше "хубаво", така че да се изтърколи по дупе и да не си удари главичката и лицето, а и много рядко падаше въобще, направо протича стабилно. Тя затова и късно проходи, беше страхлива, в къщи не се спираше държейки се за мебелите, но не желаеше да се пусне.


Това, че се е родило мъничко не е причина за малко по-късно прохождане. На моя мъж сестра му се е родила 1,700 кг. лекарите са казали на свекървата, че ще се развива по-бавно заради това, но е проходила на 9 месеца, тя дори се шегува, че ако се е развивала "нормално" е щяла да проходи на 5 месеца  Laughing Нашата щерка също не искаше да стои много мирна все искаше да я разкарвам като мъничка и я държах под мишниците за да се мъчи уж да ходи, но въобще не съм я оставяла тежеста й да пада на крачетата й, а по - скоро да се лъже едва ли не, че ходи. Зора си беше при мен в този макар и не дълъг период останах без кръст тогава, но все пак на 7 месеца ми пролази  Grinning

Напротив,причина е!Твоята племенница,да е жива и здрава,просто така се е случило.Зависи от детето.Моята племенница пък се роди в 29гс,проходи на година и осем месеца.Що нещо изчетохме със сестра ми,ходеха при ортопеди,специалисти.Направихме снимки,замервания,ехографии,просто нямаше друга причина освен недоносването.Това и лекарите го казаха.Утре малката душица навършва три години.Още имаме проблем с проговарянето,но тича като индианец! Laughing

# 44
  • Мнения: 403
И моето дете така почти всичко започна да прави след връстниците си, но тя се роди и недоносена, почти месец по-рано и с тегло 2,400 та може би затова. До 3.5 - 4 месеца още й придържах главичката като я държах на ръце. При нас ортопеда каза, че всичко й е перфектно. Като един плюс на късното прохождане поне при моето дете беше по-рядкото падане. От самото начало си падаше "хубаво", така че да се изтърколи по дупе и да не си удари главичката и лицето, а и много рядко падаше въобще, направо протича стабилно. Тя затова и късно проходи, беше страхлива, в къщи не се спираше държейки се за мебелите, но не желаеше да се пусне.


Това, че се е родило мъничко не е причина за малко по-късно прохождане. На моя мъж сестра му се е родила 1,700 кг. лекарите са казали на свекървата, че ще се развива по-бавно заради това, но е проходила на 9 месеца, тя дори се шегува, че ако се е развивала "нормално" е щяла да проходи на 5 месеца  Laughing Нашата щерка също не искаше да стои много мирна все искаше да я разкарвам като мъничка и я държах под мишниците за да се мъчи уж да ходи, но въобще не съм я оставяла тежеста й да пада на крачетата й, а по - скоро да се лъже едва ли не, че ходи. Зора си беше при мен в този макар и не дълъг период останах без кръст тогава, но все пак на 7 месеца ми пролази  Grinning

Напротив,причина е!Твоята племенница,да е жива и здрава,просто така се е случило.Зависи от детето.Моята племенница пък се роди в 29гс,проходи на година и осем месеца.Що нещо изчетохме със сестра ми,ходеха при ортопеди,специалисти.Направихме снимки,замервания,ехографии,просто нямаше друга причина освен недоносването.Това и лекарите го казаха.Утре малката душица навършва три години.Още имаме проблем с проговарянето,но тича като индианец! Laughing

Не ми е племенница на мъжа ми сестра, май се пада зълва Simple Smile
Не знам не съм лекар и не съм запозната  Rolling Eyes  знам, че понякога /да не казвам в повечето случаи/ кувуозите оказват влияние, но просто доста случаи знам за много мънички родени, които са нямали проблем специално с това, ама може и най-вероятно са биле случайности Simple Smile

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 6 613
Ох,извинявай!Пак се обърках с тези роднински връзки! Grinning
Веднъж се опитваха да ми ги разяснят и така се ошашавих,че питах "Добре де,на мен сестра ми каква ми се пада?"
Извинете за спама. Embarassed

# 46
  • София
  • Мнения: 44 242
Не е причина разбира се, аз също съм недоносена, доста неща съм правила доста по-рано от връсниците, други малко по-късно... всяко дете си е със собственият темп на развитие. Изправила съм се рано, проходила съм съвсем в "златната среда" на годинка.  Може би конкретно при някое дете може и проблем да има заради недоносването, обаче реално не е правило.

# 47
  • Мнения: 14 478
Щом се задържа на колене значи скоро ще се изправи. А някои бебета никога не пълзят. Ако във всяко друго отношение бебето е добре-контактно е , усмихва се, гука, пляска с ръце, то аз не бих се притеснявала. Но ако до 10 мес. не се изправи бих го завела на невролог.

# 48
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Може би конкретно при някое дете може и проблем да има заради недоносването, обаче реално не е правило.
Според мен зависи от степента на недоносеност. Защото и бебе родено в 35г.с. е недоносено, но аз честно не виждам разлика с доносеното в 40г.с.
Но това няма нищо общо с дете родено в 26г.с. с тегло под 1кг. Кой каквото и да ми казва не вярвам, че такова дете се развива с връстниците си и даже понякога по-рано. Моето беше само 3 месеца в кувьоз и едва достигна тегло 2,200кг. при изписването. Този престой в кувьоз не само не води до развитие, а връща способностите на бебето назад.
Повечето проблеми наистина се дължат на други заболявания, които съпътстват недоносеността и тя само по себе си не е предпоставка. Но екстремно недоносените си изостават в развитието определено.

# 49
  • Мнения: 198
Ами моят е роден в 36гс. Беше 2100 при изписването. Много мъничък. Сега, на 8 месеца и половина, е 8 кг. Но така и не пълзи, нито се изправя.
Утре ще ходим на ортопед. Дано всичко е наред!

# 50
  • Мнения: 445
Моето момиче се роди в 37г.с. 2,400 кг, изписаха ни на 2,260. От болницата казаха, че е по-скоро хипотрофна, от колкото недоносена, в последните седмици плацентата не е успявала да я храни добре. На един месец беше 3 кг. Докато ни дойде датата на термина почти денонощно спеше, с големи усилия я будех за хранене. Чак след това започна да се поочовечва и да стои будна и да гледка. На три месеца започна да си държи главичката стабилно, иначе все я придържах. Но държането на главичката стабилно зависи и от телесното тегло, педиатърката ми каза, че като достигнат 5 кила трябва да го могат, а тя горе-долу тогава ги направи. На осем месеца и половина нито се изправяше сама, нито пълзеше. Ама да я видиш това лято катери се по най-високите пързалки и катерушки, тича толкова бързо че не мога да я настигна, а пък в ръчичките колко е силна, пет минути може да се виси на лост. Иди на лекар за свое успокоение, но съм убедена, че всичко ще е наред Peace

# 51
  • Мнения: 403
Моето момиче се роди в 37г.с. 2,400 кг, изписаха ни на 2,260. От болницата казаха, че е по-скоро хипотрофна, от колкото недоносена, в последните седмици плацентата не е успявала да я храни добре. На един месец беше 3 кг. Докато ни дойде датата на термина почти денонощно спеше, с големи усилия я будех за хранене. Чак след това започна да се поочовечва и да стои будна и да гледка. На три месеца започна да си държи главичката стабилно, иначе все я придържах. Но държането на главичката стабилно зависи и от телесното тегло, педиатърката ми каза, че като достигнат 5 кила трябва да го могат, а тя горе-долу тогава ги направи. На осем месеца и половина нито се изправяше сама, нито пълзеше. Ама да я видиш това лято катери се по най-високите пързалки и катерушки, тича толкова бързо че не мога да я настигна, а пък в ръчичките колко е силна, пет минути може да се виси на лост. Иди на лекар за свое успокоение, но съм убедена, че всичко ще е наред Peace

Специално за държенето на главичката има и по пълнички бебета, които пак не могат да си държат главата, а нашата определено беше под 5 килограма и можеше да си държи главата още от първите дни. Мтного е относително да се говори за всички деца под един знаменател. Всяко се развива по различен начин Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт