България е с най-много безработни и необразовани младежи в ЕС

  • 5 622
  • 138
  •   1
Отговори
# 75
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Има ли някой пример от широкопопулярното медийно пространство, в който е показано, че от учене и работене има файда? Поне един, в последните 10-тина години ... Песен, филм, реклама, клип, книга, статия? Не говоря за специализирани изследвания, а за нещо, което да е достъпно за всеки. Виждала съм реклами, в които ... се лъже шефът, се троши офисът, се бяга от работа и от училище... Някой филм да подскажете, ама някой, дето и тинейджър ще иде да го гледа.
 

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук-там се споменава заа някой българин, ама не в България, а в чужбина.

Джуди, вече писах по този въпрос - повечето хора не са пробивни, инициативни, желаещи да могат и знаят (и не само у нас), затова трябва да бъдат организирани, учени, контролирани, поощрявани и наказвани, за да свършат каквото трябва или поне да поддържат сегашното ниво. Дори инициативните често са готови и нарушават съвсем съзнателно правилата, защото разчитат, че са много умни или че няма кой да ги спре.
Колкото до паразита, паразит го наричаш ти, за него и други хора си е просто живеене както може. Никой не е казал, че в живота всички трябва да са отличници, винааги има и двойкаджии. В училище какво се случва с тях - все някак минават. С учениците около четворката какво се случва - започват някаква работа, която също работяят за четворка, изкарват за хляба и така.

# 77
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 993
Джуди, липса на мотивация,  обезвереност, примиреност, апатия, ниска самооценка, несигурност, страх... сигурно има още десетки причини.

# 78
  • Мнения: 24 467
Чак пък отличници, Боже мой, не! Да си намериш работа или да си смениш или повишиш квалификацията не се иска кой знае каква инициативност. Не говоря всеки да стане бизнесмен, да богатее или да се сподобие с Нобелова награда.
Предпочитам примера с четворките. От тях има полза и обществото и самите те.
Ама да паразитираш 5 години /в анкетката се има предвид горе- долу толкоз, извън училището, а може и доста повече да са извън това проучване/ не мога да си обясня. А си е паразитиране това: "Паразитът е организъм, който се храни с части или жизнено необходими продукти от друг жив организъм, наречен гостоприемник. Паразитът се развива за сметка на гостоприемника, който губи постепенно жизнеността си. За разлика от хищниците паразитите не убиват или не убиват веднага организмите, които използват за храна.". Не е обидно, истина е.
Защо ние сме с най- много паразити на глава от населението? Многото паразити говорят за една нездрава почва. Защо тук е тъй благоприятно да се развиват? Кои стават такива и защо? Това ми е интересно. Би ми било интересно да прочета по този, точно, въпрос.

ЧеКа, да бе, така, но кое е причината точно определен индивид да "заболее"? Кое предизвиква тези последици? И у нас такова голямо количество...

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, иска се джуди, не го ли виждаш покрай себе си! Ако беше толкова просто, всички щяха да го правят, ама явно не е. То е същото като в училище - едно дете ще се мъчи, ще суче, ще се труди, и ще реши цялото домашно, друго няма дори да си напише домашното, трето ще реши двете задачи, а другите две дори няма да пипне,  защото са му трудни на пръв прочит и повече няма да си мръдне пръста.

# 80
  • Мнения: 8 567
Просто на мен ми стана интересно защо в нашата мизерия някой си позволява да лежи и да умира от глад, а майка му да се чуди отде да вземе пари да се лекува и да се топли, обгрижвайки го. 

Може би чувството за вина, наслагвано на майката.
От нея се очаква да е същински Шива, за да оцелее семейството й.
Та трябва едновременно да върти къщата, да върти офис, да е перфектната съпруга и майка, тя е и възпитателна, и образователна институция, че и здравна в много случаи.
По метода на пробите и грешките, тя диплома и за половината неща, които са й вменени като задължение няма.
Ако детето се издъни, не е виновно ни училище, ни общество, ни държава, те към детето й ангажименти не са поемали.
Издънила се е тя и като виновна се опитва по този начин да компенсира.
"Къде сбърках" си задават доста често въпрос родителите, не училището.
А от него тръгва всичко. Според мен.
Семейството си  е семейство, то може да е всякакво, всякакви са семействата и в по-белите държави.
 

# 81
  • София
  • Мнения: 39 091
Е чак пък толкова черно положението не е.
МОЛовете примерно са пълни с млади хора, които работят като продавачи, докато учат.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Въпроса не си го задават точно родителите, а предимно майката. Бащите някак остават встрани. На родителските срещи, по болниците и поликлиниките, по институциите са все майките, тук-там има по някой баща.

# 83
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 993
Ох, де да беше толкова лесно да се намери някаква универсална причина и решение. Всеки ако каже нещо вероятно ще е прав за един случай, но за други - същите причини и решенията няма да са ни най-малко адекватни. Средата - семейство, училище, обществото - със сигурност има своята роля. Но аз ни най-малко не изключвам и тезата на Андариел за индивидуалните особености и предразположение.


За средата специално - най-големият недостатък за мен е липсата на индивидуален подход към детето, съобразен специфично с неговите нужди и особености - и в семейството, и в ДГ, а после и в училище. Не свръх-обгрижването и "разглезването", а прекалената неангажираност към индивидуалните нужди на едно дете за мен е един от най-големите проблеми на съвременното ни общество, който пречи на едно дете да израсне като пълноценна личност.

# 84
  • Мнения: 8 567
Сетих се за една, притча май беше, не я помня точно, но в общи линии се разказва за един султан, който вдигал данъците на народа и след всяко вдигане пращал съгледвачи да видят как са настроенията сред хората, а те се сбръчквали от работа, недоволствали и псували властта.
Той викал:  "А, добре е, вдигайте пак данъците!"
Докато един ден му донесли, че народът яде, пие и се весели, тогава султанът се уплашил и извикал: "Не върви на добре работата, сваляйте данъците!

Ето и едно есе от 1972 г,  все същата работа:
http://www.mediatimesreview.com/september06/Markov.php

Последна редакция: чт, 12 яну 2012, 18:35 от нова

# 85
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
Икономиката се основава на закона за оскъдността. Някъде по света този закон се разбира като разумно използване на наличните ресурси, оптимизация в производството, обучение на кадрите и т.н.

Положението у нас: самозвани бизнесмени  решават, че в тях е хляба, в тях е ножа. Търсят, ако може обучени кадри /ама НЕ те да си ги обучат, ами държавата тъй, ко може, да си влезе в ролята на основен обучител и да им ги даде наготово/, на всичкото отгоре да им се работи и за без пари ако може, щото видиш ли криза имало. Кадърните ги заобикалят и не се занимават с тях, щото много добре знаят какви главоболия и нерви ще си навлекат на такова работно място, където се работи на принципа „няма незаменими хора“. А същите работодатели после беснеят по форумите каква некадърна паплач се е навъдила, как не ще да работи за без пари. Законът за оскъдността тук работи в посока заплащане. Никой няма да ти бачка на 100 про, ако знае, че накрая на месеца ще му метнеш някакви си пари, за да оцелее и ще оправдаеш с икономическата криза собствената си некадърност да ръководиш... Еле па, ако е и кадърен. Така че принципа за краставите магарета тука важи с пълна сила в двете посоки. И животът продължава: ти го лъжеш, че му плащаш, той те лъже, че работи.

# 86
  • Мнения: 10 547
Саморая, тук поговорката е в обратен ред- луд е този, дето яде баницата, не който я дава.
За разлика от преди десетина и даже по-малко години днес в България има широк избор от работодатели, които са ситуирали част от бизнеса си тук, т.е. не са самозвани български такива. В Топ 50 на работодателите у нас можеш да се ориентираш за какво говоря.
Не виждам как частен бизнесмен, ако ще и чичо Цено от Чепръчане с кланицата ще избере некадърен работник/служител? Та къде ще отиде бизнеса му? Легендите, че кадърните, съвестните и работливите не ги искат никъде на работа за сметка на връзкарите са родени в главите на неуспелите да си намерят работа на 20 за 1500 лв.
Безплатно образование няма. Базово висше у нас днес е като средно преди 10 години- вече едно нищо.

# 87
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
Не го знам аз чичо ти Цено, ама моят бивш Crazy няма да го забравя доде съм жива. Къде ли му е бизнесът сега, ич ни мъй еня  Crossing Arms С много колеги му гледаме сеира отстрани. Оплел се е като пате в калчища  Twisted Evil  

# 88
  • София
  • Мнения: 39 091

НР,Телерик, Уникредит, Виваком и други ги признавам, но в класацията има и доста агенции за набиране на персонал, които лично аз съм ползвала и знам, че са пълно менте!

Последна редакция: пт, 13 яну 2012, 08:35 от L'Agent

# 89
  • Мнения: 10 547
Не го знам аз чичо ти Цено, ама моят бивш Crazy няма да го забравя доде съм жива. Къде ли му е бизнесът сега, ич ни мъй еня  Crossing Arms С много колеги му гледаме сеира отстрани. Оплел се е като пате в калчища  Twisted Evil  

Да съдиш от частното за общото, често изиграва лоша шега на собствените ни възприятия.

L'Agent, има да и такива, но повечето са директни работодатели.

Общи условия

Активация на акаунт