Празниците, поканите и връзването на тенекии

  • 6 772
  • 92
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 788
Това да гониш някого, за да му направиш услуга, е отвратително.
Случвало ми се е най-вече в университета, където гледаш да си коректен със състудентите си. Все пак нали сте уж един голям екип (нищо, че по-скоро сте конкуренция). С годините се промених малко и когато някой иска услуга от мен, единственото условие, което поставям е да бъде в удобно за мен време...
Има и друго, което ме дразни, обаче. В редките случаи, когато съм поискала някаква малка услуга от някого, се прекалява с изискванията и капризите. Примерно, уговорили сте се за даден час, някъде, ти отиваш по-рано, защото знаеш, че на теб се прави услуга, не искаш да си в тежест. Правещият услугата, обаче го няма. Чакаш, чакаш и после разбираш, че "ще чакаш, къде ще идеш, нали ти искаш услуга"! Това също не е коректно, нито пък е признак на добро възпитание.

# 76
  • Мнения: 293
Имам една,две такива приятелки - дето знам,че ако се уговоря с тях нещо - целият ми ден ще отиде по дяволите.
Ненавиждам неточността,но знам,че няма как да ги променя,затова променям собствения си възглед за да си спестя нервичките  Wink

# 77
  • Мнения: X
И,аз мразя тенекиите,ама -на,снощи ми се случи аз да вържа такава.Имахме уговорка с едни познати да се видим.......нищо официално,без повод....и от преди няколко дни ни беше уговорката.Ама,вчера като ме схвана всичко,и буквално не можех да мръдна от леглото.......пих хапчета,мъжът ми ме масажира-не отпуска и това си е...И,се обаждаме да кажем,че няма да идем/вярно,че в последния момент,но мъжът ми отказа да иде сам с децата,пък и не бях за оставяне,че една чаша вода не можех да си взема сама/......,обаче отсреща така се разсърдиха,били се приготвили.....даже не попитаха какво ми е,...днес пък не си вдигат телефоните,не ми отговарят ни на Скайп,ни на ФБ,така че явно са ни обидени......Иначе и аз съм се сърдила,като не ми дойдат гостите,но чак драми не правя,щото всеки си знае положението и причините за да постъпи така или онака......

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 372
И,аз мразя тенекиите,ама -на,снощи ми се случи аз да вържа такава.Имахме уговорка с едни познати да се видим.......нищо официално,без повод....и от преди няколко дни ни беше уговорката.Ама,вчера като ме схвана всичко,и буквално не можех да мръдна от леглото.......пих хапчета,мъжът ми ме масажира-не отпуска и това си е...И,се обаждаме да кажем,че няма да идем/вярно,че в последния момент,но мъжът ми отказа да иде сам с децата,пък и не бях за оставяне,че една чаша вода не можех да си взема сама/......,обаче отсреща така се разсърдиха,били се приготвили.....даже не попитаха какво ми е,...днес пък не си вдигат телефоните,не ми отговарят ни на Скайп,ни на ФБ,така че явно са ни обидени......Иначе и аз съм се сърдила,като не ми дойдат гостите,но чак драми не правя,щото всеки си знае положението и причините за да постъпи така или онака......
Това също не е проява на добро възпитание и показва незрялост. Все пак добре е човек да знае, че не всичко се върти около него, не е най-важен и понякога наистина хората не могат да спазят уговорката. Малко съчувствие и съобразителност не са излишни. На всеки може да се случи да има някакъв здравословен проблем и да, неприятно е щом си се подготвил, но пък е ужасно глупаво да се разсърдиш на някого, че се е схванал Laughing. Щом са ти познати, по-добре да си останат само такива.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 609
Да, това също е несериозно - да седнеш да се цупиш при положение, че на човекът му се е случило нещо неприятно и затова е бил възпрепятстван.

# 80
  • Мнения: 1 335
Приключих отношенията с подобни познати -- имало е и тенекии и възползване за услуги от мен. Който може да чака на срещи с половин час закъснения, да чака аз не мога. Правила съм го само при много близки хора и след това им е обяснено да не правят така, добре че поне те ме разбраха.

За съжаление връзването на тенекии е масово явление, възпитанието куца на голям % от обществото.

# 81
  • Мнения: 22 548
Добре де, аз пък не разбирам, защо стоите и чакате по 30-40-60мин да дойде въпросният човек?
Чакам не повече от 10-15мин, през това време се обаждам за да проверя дали има някакъв проблем с придвижването, или нещо подобно. Ако ми потвърдят, че са на път, просто сядам в едно кафе и изчаквам още няколко минути.
Ако не успея да се свържа, просто си хващам дърмите и се прибирам, или си върша друга работа.

# 82
  • Мнения: 1 788
Винаги чакам по много, защото не мога да знам какво се е случило, след като не ми вдигат телефона.
Може да е задръстване, може да е някакъв друг по-маловажен проблем, но въобще нещо, което просто забавя човека.
Няма да ми стане нищо кой знае какво, ако почакам още 10-тина минути. Все ще намеря къде да се помотая или поразгледам, не е чак такъв проблем реално.
Стига да си заслужава. А ако човекът е "развей прах", то тогава не си заслужава и второ такова чакане просто няма.
Просто е изключително неуважително и обидно, ти да чакаш, а някой през това време, да е забравил за теб или просто да не го интересува, че има уговорка.

# 83
  • Мнения: 116
Задължително бих се обадила да предупредя,ако не мога да присъствам и очаквам същото в обратната ситуация.И аз не закъснявам,даже подранавам винаги.В твоята ситуация би ме подразнило начинът по който е казано.Що се отнася до това колко основателна е причината за отказа на приятелката,мисля,че всеки има право на избор и няма място за обиди.Аз редовно отказвам покани на приятели,не защото не ги уважавам,а защото разполагам с твърде малко свободно време и понякога причините за отказите ми са наистина неоснователни,предполагам погледнати през тяхните очи.

# 84
  • Мнения: 2 180
Не е необходимо да се обяснява отказът от покана,
но задължително е да се отговори - най-просто "Да или Не"!
В случките на изчакване - .... всеки ,както му позволяват нервите и времето.
Сега се сещам и за обратният вариант.
Мой братовчед ни покани на сватбата на синът си. До тук добре,но покани
само част от семейството ми,което ме обиди и реших,че няма да бъда на тържеството.
Обадиха се за потвърждение на присъствието,не съм давала обяснение ,а и нямаше да
разберат...!!!!!!!!!
И пак повтарям - каквото и да е - трябва да е ясно!

Последна редакция: нд, 15 яну 2012, 14:55 от красива белла

# 85
  • Мнения: 1 525
Колкото и да пиша, каквото и да кажа, в основата за мен стои възпитанието. И отношението.
Ето пресен случай.
Ще ги наричам приятели, защото все още ги имам за такива.
Живяхме врата до врата дълги години. Преместиха се в ново жилище тихомълком. Ние разбрахме за това от едно от децата. Случайно при това. Можеше и да не си кажем довиждане.
Сега живеят отвъд другия край на града.
Няма скайп, няма телефон, смс-си.
И за празник и за просто чуване.
По-малкото дете ми се обажда понякога по скайп. Та така веднъж бяхме поканени на гости. Отиваме,  мъжът го няма. Ей сега щял да си дойде. (а той работи доста далече от местожителството си). Поседяхме. Става време да си тръгваме. Той още дори не беше тръгнал към дома си.
Ето сега празници. Те не се обадиха да честитят нито Коледа, нито новата година.
Аз обаче го направих.
И понеже нещо съм яхнала метлата тази година, си казах, че съм обидена и разочарована от тяхното отношение.
Чух обяснения - много били заети, нали и доста пътували сега за работа.
Ок, всеки си има задължения.
Но явно от моите думи ... последва покана да им отидем на гости. Днес. С уговорка вчера да се обадят (те, като канещи естествено) и да се уточним. Нагласих си ангажиментите така, че днес да сме свободни.
Уви. Обаждане нямаше.
Днес също.
Не обичам такива работи и вече сериозно ще се замисля да се обаждам аз.
Обидно ми е.

# 86
  • Мнения: 8 864
Аз съм може би една от малкото жени, които могат да кажат, че нямат приятелки. Точно по тази причина, връзването на тенекии. Сега виждам, че вината е била в мен, не само аз съм била прецаквана, но явно хората прощават, а аз-не.... Confused Доста тъпо съм постъпвала.... Rolling Eyes
Никога не каня гости. Пак по същата причина. Няма да забравя как дори сестра ми, с която сме били заедно буквално всяка минута (близначки) ми върза няколко пъти тенекия и не дойдоха с мъжа си на гости, след специални покани и приготовления. Не ги поканих повече през последните 16 години. Преди 2 години беше абитуриентският бал на сина ми. Реших да ги поканя, но те не дойдоха, не успели да се освободят от работа.... Rolling Eyes
Друго нещо, което не мога да забравя е това, което ми се случи с една приятелка. Бяхме близки, споделяхме си всичко. Говорили сме по телефона по 2 часа непрекъснато. Бяхме се разбрали, че винаги, когато едната има нужда, другата ще се притичва на помощ. Веднъж ми се обади и поиска да ида у тях да си говорим, била много разстроена от нещо. Казах й, че не мога, бях бременна и ми беше много лошо. Извиних й се и предложих да се видим, щом се почувствам добре. Тя повече никога не ми проговори. Това беше преди 22 години. Оттогава не съм и чувала дори гласа. Това по въпроса с тенекиите и хората.

# 87
  • Мнения: 824
Организирам РД на детето,става на 10г.РД ще е в съседен по-голям град,обаждам се на 17 родители да поканя децата,след това се обаждах да потвърдят,защото организирам и транспорт.В деня пристигат децата ,но едно детенце го няма още ,минават 10 мин. и аз се обаждам на майката и тя ми отговаря - ооооооо ами аз не съм в града и Ф. няма да дойде  ooooh!

# 88
  • София
  • Мнения: 1 609
unadaptable, не виждам вината защо пък да е у теб (конкретно визирайки връзването на тенекии; не мисля, че непрощаването = вина за разваляне на отношенията). Аз съм си прекратявала отношенията с близки хора за доста по-дребни (поне на пръв поглед) неща. Е, тогава бях по-склонна да залитам в крайности, а сега се старая да не го правя. Но пък не съжалявам, де. Мисля, че ако навремето не си бях прекратила отношенията с тези хора, впоследствие пак щях да го направя поради други причини, просто щеше да е по-сложно и обидата да е по-голяма (и от двете страни).

# 89
  • Мнения: X
Напълно разбирам раздразнението и обидата ти. Аз също подхождам сериозно към ангажиментите си и уговорките с приятели и е недопустимо да не предупредя домакините, че няма да мога да ги удостоя с присъствието си. Като цяло нямам много такива приятелки, защото честно казано никак не обичам такива изпълнения и страня от подобни несериозници. Може би само една приятелка си е позволявала подобно нещо - да ме уведоми, че нямало да дойде, след като съм я чакала два часа на сложена маса. Редовно закъснява поне с половин час, особено ако я чакаме вкъщи. Явно си мисли, че след като съм вкъщи, а не навън, мога и цял ден да я чакам. Но пък последния път мъжът ми добре я сложи на място, като я накара да избърза да си изпие чая, че имаме друга среща навън. Но така си и беше де.
Не познавам приятелката ти, може и от бременността да се е нещо отнесла, но пък изобщо да не разбира защо си се подразнила...явно си е просто от този закъснителски тип хора. Забелязала съм, че тези хора и по принцип за никъде не бързат, спокойни са. Може да закъснеят, но дойдат ли веднъж, може да стоят с часове и да си говорят, говоряят...без да се усетят, че може да имаш и някакви други планове. А да ги прекъснеш не е особено лесно...затова и гледам по-рядко да каня такива екземпляри.

Общи условия

Активация на акаунт