Финансовите отношения родители-пораснали деца

  • 20 862
  • 271
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 139
Въпрос на възможности и добра воля. Според мен родителите са длъжни да положат усилия да възпитат у децата желание за развитие, да им подсигурят добро средно образование и да помагат частично, ако децата искат висше.  При нас родителите много помогнаха с жилище, а ние им помагаме с парички, лекарства, почивки, тъй като пенсиите у нас  ooooh!, и двамата с брат ми работим и учим и сами си плащаме образованието, когато се наложи си помагаме един на друг, който с каквото може.

# 16
  • Мнения: 135
Това е решение, взето абсолютно на добра воля. Родителите не са длъжни на пълнолетните си деца.

Да..но на мен пък сърце не ми дава да отритна пълнолетната си щерка.. редовното и обучение е свързано с големи разходи.. почти не и остава време за да работи каквото и да е.. та поне докато завърши не бих си позволил да я лиша от помощ.
За сватби и кръщенете хич даже не съм се и замислял.. не бих се изхвърлял излишно.. но не бих се и дърпал.. остава и да ме поканят де!!!  Laughing

# 17
  • Мнения: 15 038
Помощта за образование е нещо съвсем различно от изхвърлянето за сватби, кръщенета и други такива. Влагайки в образованието на детето си, влагаш в неговото бъдеще.

# 18
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Не мога да обобщавам, затова ще споделя как е в нашето семейство.
Родителите ни издържаха, докато започнем работа. Това включва и времето, в което сме били в университета, далече от тях. Семестриални такси, общежитие, квартири, джобни - всичко са плащали. Когато започнахме да работим, лека-полека спряха.

Относно сватби, жилища, раждане и т.н. мащабни разходи - категорично не. Ако имат желание и възможност, може. Но да взимам по-голяма заплата от тях и да си трая, ако те вземат заем, за да платят избора ми на екип за раждането или да ми изплащат жилището до дълбоки старини, не съм съгласна.

# 19
  • Мнения: 10 547
Когато се женех, питах родителите си защо така отривисто настояват да финансират тържеството? И двамата споделиха, че за тях това е един от незабравимите моменти в родителстването, наред с първия учебен ден, бала.... Възможно и да е така. Simple Smile Тази година имам първолаче, винаги съм смятала "Какво толкова? Първи клас е все пак, не завършване на Сорбоната!", но като наближи 15-ти септември и ми стана едно трепетно, мило. Сигурно ще е така и като зажени. Знам ли?

П.П. Майка ми и досега се сърди, че не пожелах да купи дори и роклята ми за сватбата

# 20
  • София
  • Мнения: 23 098
Каси, повтаряш моя стара тема. Тогава имах неблагоразумието да споделя неща от кухнята.  Whistling
И отговор - при желание от страна на родителите и при добра финансова възможност, не виждам нищо лошо в подаръците.
Аз не познавам баби и дядовци, които при раждане на внуче, не са подарили абсолютно нищо.
Сватби родителите не са длъжни да осигуряват на децата си. За образованието съм категорична, че би трябвало да дадат по едно рамо. За мен ще е пълен провал като родител, ако не мога да платя образованието на детето си.

# 21
  • Мнения: 24 467
Хората имат разни виждания за допустимо и разни възможности. Затова и резултатите са толкова различни.
Лично за мен- нормално да издържам, докато се учи, но и тук има граници, щот някои "учат" цял живот. Давам 24 г. горна граница. След това- човекът да си намира работа и да се издържа. Сватби, кръщенета и т.н.- ако искам и имам желание да дам, ще дам колкото искам и мога. Не бих поела, обаче, никога издръжката на здрав прав възрастен човек. Много бързо става подхлъзването. Понякога като се поеме надолу спиране няма. Стъпването "на крака" го гледам сега при човек на вече средна възраст- още не се е научил да ходи, а на връстниците му децата вече прохождат.

# 22
  • в пералнята
  • Мнения: 1 007
Сега ще ме оплюете, ама откъде накъде няма да има доходи и сватби ще прави, ще ражда и т.н. И това ако не е безотговорно, здраве му кажи. За образование съответно нещата седят по съвсем различен начин.
Аз не само не натоварвам нашите, но им помагам. Би ме било срам да взимам вече от тях...

# 23
  • Мнения: 24 467
А, що да плюем, логично е това.

# 24
  • Мнения: 15 038
Няма да те плюем, и за мен е логично!

# 25
  • Мнения: 10 547
Judy, и моят предел е горе-долу тази възраст, и то ако не учи задочно.
Стремях се да бъда финансово независима от завършването на гимназията /учих задочно/, винаги съм работила и съм помагала в плащането на  разноските по апартамента. Е, след време ми ги дадоха, събрани от баща ми в една кутия. Simple Smile
Въпреки това майка ми и до днес се чувства длъжна да ми дава пари.  ooooh! Е, казвам си- има- дава. И пълня кутията на свой ред. Simple Smile

Свидетел съм как двама души с ниски доходи буквално издържат децата си, или по-скоро внуците си, това е оправданието, де. Но така докога?

# 26
  • Мнения: 2 510
Аз не виждам нищо логично в това.
Когато аз родих сина ми бях единствения човек който си плащаше разходите сам.
Не е нормално жена / повечето се омъжват от 20-25 години/ да си е осигурила жилище и заплащане на всичко за едно дете.
Нищо нормално в това не виждам / изключвам ежедневни разходи/ двама млади родители да осигурят детето си започвайки от нула.
Едно раждане струва ..., легло, храна , количка, дрехи, жилище, постоянни разходи...
Не вярвам и на хора които казват: " на мен нищо не са ми дали". Хайде...

# 27
  • в пералнята
  • Мнения: 1 007
Ами като нямаш пари защо ще раждаш?! На кого чакаш?! Това е безотговорно...

# 28
  • София
  • Мнения: 23 098
Ами като нямаш пари защо ще раждаш?! На кого чакаш?! Това е безотговорно...
Ако само добре обезпечените финансово са раждали/раждат деца, да сме се затрили като вид. И нямаше да знаеме какво е това циганин.

# 29
  • в пералнята
  • Мнения: 1 007
Има един филм по този въпрос, казва се "Идиокрация", доста подходящ за този въпрос.Peace Peace
Много е далеч от моите разбирания да не работиш, да нямаш доходи и да раждаш. (Разбира се има и изключения). Но за мен това е проява на чиста глупост и немарливост. Вече сме доста далеч от типичното патриархално общество, в което всички живеят заедно и отговорността е групова. Разбира се има и такива, които в 21 век живеят по 3 поколения заедно.  Shocked Но на това ако му се казва живот...

Последна редакция: вт, 17 яну 2012, 10:11 от arhinora

Общи условия

Активация на акаунт