Какво знаем за човешкия мозък?

  • 15 733
  • 268
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Човек ползва едва от 3 до 10% от капацитета на мозъка си. С толкова ползване не се наемам да правя генерални заключения за чуждото ползване.
Интересно ми е като инфо, но трябва да включа още проценти, преди да имам възможността да си го обясня простичко и разбираемо. Всичко останало са предположения.

# 16
  • Мнения: 60
Човек ползва едва от 3 до 10% от капацитета на мозъка си.

митове и легенди ,
няма такова нещо , човек използва целия си мозък и частите от него не са заменяеми ( както бе споменато в темата ) .

# 17
  • София
  • Мнения: 971
Защо мислиш, че ползваме само 3 до 10% от капацитета на мозъка си Бижу?

Mamacita Bandida Намерих инфо за този лекар. Но не го знаех.  Simple Smile http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB_%D0%91%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B0

2pac можеш да четеш и научаваш каквото си поискаш - мозъка ти сам ще складира нещата, които ще са ти от полза и ще забравиш тези, които са маловажни. Опитай да контролираш забравянето.  Grinning

# 18
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Мнението за това, че човек използва 3-10% от мозъка наистина е мит. Всичко тръгва от изказване в този дух на Айнщайн, който всъщност намеквал, че някои хора използват много малък капацитет от мозъка си, т.е. не блестят с много ум. Само че част от публиката взела, че възприела твърдението му буквално...

В мозъка всяка част е важна, уникална и незаменяема. Случая с отстраняването на едното полукълбо е възможен само при много малки деца, когато функциите му не са толкова строго диференцирани.
Аз лично предпочитам да не вярвам много на филми като "Д-р Хаус". Гледам го, интересен ми е, но не приемам цялата информацията в него за чиста монета. Там всичко се прави за шоуто, а и сред зрителите му едва ли има много специалисти, които да се възмутят от това, което виждат. Всички останали просто не забелязват несъотвествията между филма и реалността.

И нещо полезно, което може би някои от вас не знаят (нали темата е и за обогатяване на знания) - мозъчната кора (кортекса) отговаря за сетивността, моториката и когнитивните функции: учене и памет, говорене, емоции, самосъзнание. Всичко под кортекса се грижи за останалите различни, несъзнателни функции в тялото - дишане, отделяне на определени хормони и трансмитери и т.н.

# 19
  • Мнения: 6 365
Според мен не можеш да си претовариш мозъка: човек е креативен и мозъкът ще намери начин да "разтовари" част от информацията в околния свят. Мнемонични правила, ако ще предмети и миризми, ще носят информацията, а не чистата сила на невроните.

В тоя ред на мисли, добре е тялото да е в добро състояние, мозъчната тъкан- също, така че рибените хапчета и аз ги пия, и на малкия давам. По принцип мозъкът се състои от мазнини, така че неправилната диета може да превърне човек в зомби.

Как става разтоварването? При свирене на пиано например имам праг, над който не мога да запомням музика. Обаче запомням повече- как ли? Визуално, по клавиши, по емоции, дори по миризми. Така че смело: мозъкът забравя виртуозно, намира креативни начини, а човек има съзнанието да складира познанието в абстракции, на практика извън мозъка си.

Човек използва наистина 100 процента от мозъчната си тъкан, но с подходящото разтоварване на мозъчната тъкан и използване на външни правила и пособия, наистина може да се увеличи капацитета на мозъка и на ума.

Хубавото на това виждане е, че е глупост идеята, че мозъкът ни е перфектен на 25, а след това умът не може да измисли нищо хубаво. Напротив, има доста фини и зрели идеи, достигнати от по-възрастни мислители.

# 20
  • Мнения: 17 546
Интересното е, че учените не могат да са категорични по въпроса за процентите използваемост на човешкия мозък, но тук категорично мога да прочета отговорите, че са толкова и толкова и нито % по-малко. Laughing

# 21
  • Мнения: 448
Може би, имат в предвид друго. Например има център в мозъка който отговаря за телепатията, но не по онзи начин във фантастиката, а съвсем реално. Спомена се, че при стадните животни има център който е по развит който отговаря за връзката между животните, която им помага да действат като едно цяло. Когато едно животно помисли да направи нещо, за да се спаси, другите го усещат и правят същото. Ние не ползваме много този център, но го имаме. Но е възможно двама души да помислят за едно и също нещо, благодарение на това. Могат да се предават мисли ако този център се контролира от нас. Може да не предавам информацията точно, но идеята е подобна. Имаме много центрове които не ползваме в целия си живот. А и всеки човек използва различно мозъка си. Художници, спортисти. Щом няма човек който да прави всичко, значи не може да ползваме целия мозък. Идеята е това според мен, а не че има непотребни части от него.

# 22
  • Мнения: 1 788
Човек използва и целия капацитет на мозъка си, но това просто не е постоянно, а за кратко, в дадена ситуация.
Относно това "Колко може да знаем?", може би няма конкретен отговор.
Понякога сама си правя експерименти с количеството информация, което мога да "понеса". Непрекъснато чета специализирана литература от много различни области, интересувам се от много неща подробно, лимит до сега не съм усетила да има.
Умора, може би, особено когато трябва да измислиш решение на проблем, да достигнеш до даден извод, но това е напълно нормално, тъй като мозъкът е органа в организма, който черпи най-много енергия (около 40 %), въпреки че не дялът му в човешкото тяло е едва около 2 %.

# 23
  • Мнения: 6 365
При човека може да се каже, че този център на телепатията са огледалните неврони. Емпатията има мозъчно измерение, наистина.

Според мен мозъкът чете прости мисли и намерения, но разбира се, невъзможна е класическа, фантастична телепатия, в която като радиосигнал получаваш всички мисли на непознат човек. Говорим за висш разсъдък. Хората могат да ми четат настроенията и намеренията, но не и идеите за текста, който ще напиша.

# 24
  • Мнения: 6 365
Мозъкът "обича" глюкоза и я гори, затова вафличка и шоколад в комбинация с кофеин изострят ума. Обаче мозъкът може да се приучи да гори кетонни тела, тоест директно мазнини. Кетогенната диета е официално призната за лечение на епилепсия, а според някои хипотези именно използването на глюкоза в мозъка води до деменция.

Така че- имайте едно наум.

# 25
  • Мнения: 448
И как точно караме мозъка да използва мазнините като енергия, защото той хаби повече енергия от мускулите и двигателния апарат, и това ме заинтригува.

# 26
  • Мнения: 6 365
Става от самосебе си, ако намалиш количеството въглехидратио под 150 грама на ден. През това време ядеш повече мазнини за енергия.

Няколко дни ще си с малко замъглено съзнание, но след това ще свикне, къде ще ходи.

Изпробвала съм лично: може да си концентриран и без вафлички.

Всъщност има някакви клетки в мозъка, които искат глюкоза, но нуждите са много малки.

Мозъкът гори 20% от глюкозата, но първо трябва да си на глюкозен метаболизъм. Ако си на мазнинен метаболизъм, едва ли ще дърпа толкова. Освен това мозъкът хаби повече пропорционално на теглото си, а не абсолютно. Колкото и да ми се иска, философстването не хаби толкова калории, колкото копаенето на нивата и вдигането на щанги.

А от щанги се поумнява.

# 27
  • Мнения: 1 788
Всякакъв спорт и движение се отразява благоприятно, както на цялото тяло, така и на мозъка, след като се ускорява притокът на кръв и кислород.  Peace
Това с вафличките и сладкото го научих/видях чак в годините на кандидат-студентските изпити (преди това бях чела разни неща по въпроса само, но не знаех, че някой го прилага реално, освен спортисти разни, примерно) Т.е. че хората се подсилват с нещо сладко за концентрация и енергия. Никога не съм го прилагала върху себе си... Просто не е имало нужда сякаш...

# 28
  • Мнения: 448
По принцип тренирам много, и затова не ям мазнини, освен тези които няма как да избегна от храните като дроб и ядки. Но гледам да не ям храни с мазнини по принцип. Дали не правя грешка???

# 29
  • Мнения: 6 365
Оф топик, но да, правиш грешка Simple Smile

http://lichentrenior.com/vm-nvh-i-estestvenite-jivotinski-hrani/

Колкото до движението, не е само чисто механичния приток на кислород. Самата нужда да се командват крайници, да се ориентира тялото в пространството, предизвиква мозъчни връзки. Самото ориентиране заражда и интелект, и висши функции.

Коралите и морските гъби нямат мозък, защото не им трябва, за да се движат. Нервната система възниква в резултат на изискванията на движението.

Човек има висши абстракции, но според един набор от теории и те са "оцветени" от движението. Думата "зависи" е абстрактна, но идва от познанието ни за висене като физическо положение. Казваме "идва ми идея", макар идеята крачета да си няма.

Фетусът се движи активно, преди да се роди и това движение гради връзки в мозъка- той си записва и отмята това, което усещат крайниците.

Изобщо, акълът произлиза от тялото, колкото и да е изненадващо. По-креативен е човек, който се движи, отколкото такъв, който седи и философства. Писателският блокаж се преодолява с разходка. Ницше смята, че танцът съдържа мъдрост.

Но яденето на качествени мазнини винаги помага.

Общи условия

Активация на акаунт