Любов и наказание /Aşk ve Ceza/ - Приказката Свърши - Тема 92

  • 27 408
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 817


Скрит текст:

# 16
# 17
# 18
  • Мнения: 12 817


Скрит текст:

# 19
# 20
  • София
  • Мнения: 1 385
Добре де, ще му покаже. И какво?   Ясемин ще го заобича ли?   Абсурд. Трябва да е луд, за да се надява.  Ако убие Саваш какво - да не би да стане глава на неговия аширет?  Чичек е бита карта - няма дете от агата, така че няма власт.  Тогава какво?  Тук нещо издиша сценария, но   няма значение. Това вече е минало.  Важното е, че ние се кефихме през цялото време докато вървеше филма, а и сега вече месеци след като свърши.  

Според мен  Щахнур не беше вярваща, защото нямаше да ги върши такива, ако беше така. Но накрая като се разболя се уплаши и затова реши малко да замаже нещата. Даже си призна, че е направила мноооого грешки.  Те си бяха направо грехове.  Мисля си за сценаристите - трудно е да измислиш толкова кофти човек. Трябва да са имали някоя  свекървичка предвид.  Как мислите?

# 21
# 22
  • Мнения: 879
Омразата се корени във войната,която водят двата аширета-Моран и Балдар.
Балдар са стабилни със законния си бизнес - не зависят от никого,хората от аширета са доволни от младия си ага - направил им е фабрика,даде им животни и т.н.
Моран са свързани само и единствено с производството на наркотиците,но нямат свой транспорт,зависими са от Балдар,но Саваш промени картината Naughty
Животът на двамата е различен.
Саваш въпреки трудностите с Чичек и Шахнур,успя да има любов,доби международна известност холдинга му,във Ван всички го почитат,хората му са доволни.Той живее,има планове за бъдещето,радва се любовта на красива жена.
А какво го чакаше Явуз след затвора - изгубени години в самота,около него животът кипеше,хората се забавляваха / нали помните първата му вечер в ресторанта как със жадни очи гледаше около себе си семейните двойки/, а той отново беше самотен и сам.Освен всико гордостта го заслепяваше,завистта -също.Само очите му издаваха бурите,които се вихреха в душата му,така светеха понякога,че да ти настръхне косата,явно пъклените му планове не му даваха мира.
Виждах промяна в погледа му само когато наблюдаваше Ясемин,сякаш злото в него се кротваше,интересът му към нея беше толкова явен,погледът толкова настойчив,че го забелязаха това и Севги ,а сега и Джейда.Целта му може да бъде само една - чрез Ясемин , а после стъпка по стъпка и към други цели, да съсипе изцяло Балдар.Първо Саваш,после Мустафа.Видях спокойствие у Явуз само когато утешаваше Чичек като вдовица на главата на аширета.Сякаш предвкусваше победата си - двама Моран начело на двата аширета и хоп.... лека,полека става един аширет ,ама Моран.
Така виждам аз нещата,но може и да греша.Героите са толкова многопластови,толкова различни,че при всяко гледане се открива нещо различно,разбира се ако зрителя има очи да търси и намира различията.

 

# 23
  • Мнения: 12 817
Шахнур ако не се беше разболяла, дали щеше да се промени - предполагам НЕ. Както някоя от вас беше писала,  в живота жена на нейната възраст живяла в типичната среда на традиции и аширети, с нейните разбирания ,едва ли би претърпяла такава положителна промяна, на осъзнаване и осмисляне. Убедена съм че  Шахнур е прототип  точно на такава жена от тези географски ширини на околностите около Ван. Мисля че имаше информация за режисьора, роден или добре познаващ  Ванския край.

Последна редакция: чт, 19 яну 2012, 21:09 от eliNIM

# 24
  • София
  • Мнения: 1 385
Може и да си права.

Нека не забравяме, че това все пак е филм.  Може действието да се развие всякак, но  този вариант са избрали творците.

На мен всичко ми хареса.  Гледам го сега по телевизита, но не ми доставя толкова удоволствие, колкото оригинала.   Като свърши и мине малко време,   сигурно ще го започна отново.

Сега с нетърпение чакам новия филм с Мурат,  а може би ще можем да гледаме и новия с Нург

# 25
  • Мнения: 12 817
Омразата се корени във войната,която водят двата аширета-Моран и Балдар.
Балдар са стабилни със законния си бизнес - не зависят от никого,хората от аширета са доволни от младия си ага - направил им е фабрика,даде им животни и т.н.
Моран са свързани само и единствено с производството на наркотиците,но нямат свой транспорт,зависими са от Балдар,но Саваш промени картината Naughty

Да, войната съществува отдавна между двата аширета, но преди агата Саваш , Балдар са си изкарвали прехраната точно като Моран - наркотици, бизнес с наркотици,  както казваше Ахмет Моран -бързо печелене на много  пари. Агата доволен и аширета спокоен, но дойде Саваш, промени бизнесът на Балдар и на Моран не се хареса промяната, засегнаха се интереси, нарушиха се остарели традиции, а на жената се обърна внимание като на Човек . Не стана обаче ясно, защо и за какво беше кръвната вражда, за засегнати бизнес интереси, за родови вражди , за земя или нещо друго.  

# 26
  • София
  • Мнения: 1 385
И нещо с годините май се разминаха. Доколкото си спомням Явуз е бил 7 години в затвора,  синът на Назан беше на 6, а Шахнур каза, че от смъртта на Музафер са минали 5 години.  Това си беше  малка грешка  в сценария , ясно е.

А със сезоните и дрехите при раждането на Йомер съвсем се обърках.  Свадбата на Чичек във Ван беше в топъл сезон, всички бяха навън.  Саваш замина за Бодрум,  Джем каза, че скоро сезонът свършва, а ако гледаме датата на раждането на Йомер, трябва тогава да е било ноември.  Ясемин е родила през август, а бяха облечени като за февруари. 

Ама това са дребни гафове, преживяваме ги.
 

# 27
  • Мнения: 8 717
Да се запиша и аз тази вечер.

keii, отново си бърза, точна, акуратна!  Heart Eyes /имаше един хубав бълг. филм с такова заглавие/



Диме, гледам, че тази вечер си подхванала Явуз - значи е време и Зизу да се появи, че да ни разясни как стоят нещата с него.  Grinning Всъщност, ти си му направила добър анализ. Наистина образът му е много плътен и добре изграден. Еркан Бекташ се справя великолепно с него, както съм писала не веднъж вече. Той е изключително пестелив откъм движения - с малко, но добре премерени жестове, с мимики и най-вече с поглед успява да предаде силни чувства и емоции. Външният вид според мен не е случаен. Той е част от изграждането на двата антипода. И Саваш, и Явуз са чаровни, елегантни, интелигентни млади мъже със силно присъствие. Вероятно такива са били и като деца, когато заедно са расли във Ван. Но дотук свършва приликата - във външността и безгрижното детство. После тръгват по различни пътища. Както каза Явуз - на Саваш са му сложили в ръката химикалка, а на него - пистолет. От този момент се променят и съдбите, и характерите им. И двамата, обаче са имали право на избор за по-нататъшния си път.
Саваш учи и работи в чужбина, а е можело да си остане във Ван под крилото на бащаси и да си живее спокойно като син на ага. Случва се катастрофата, баща му и брат му загиват, той се връща. В този момент трябва да избира - да остане и да се грижи за семейството и аширета /този избор включва и да приеме бердела/, или да се върне в Италия и да продължи да си живее живота безгрижно. Той избира да остане и да поеме отговрностите на ага. Тук отново се изправя пред избор - да продължи да спазва традициите и да пренася наркотици, за да е спокоен и всички да са доволни, или да се опълчи и да отстоява моралните си принципи. Той избира второто. Влюбва се в Ясемин, но в същото време е женен за снаха си и отново трябва да избира - лесният път на подчинението и страха от кръвната вражда, или борбата за истинската любов и щастието на сина си. Да не продължавам повече, защото имаше и други избори, пред които непрекъснато му се налагаш да се изправя. Всеки път Саваш избираше по-достойния и морален, но и по-труден път.

Явуз не си е избирал лудия баща, попадна в капана на болните му амбиции и стана убиец. Това не е негов избор, но оттук нататък всичко е в неговите ръце. В затвора може да съхрани нравствените си ценности, да изтърпи наказанието си /макар и незаслужено/ и като излезе да продължи достойно живота си, или да се поддаде на гняв, омраза, завист, желание за мъст, насочени към всички, а не само към виновника за сполетялото го нещастие. Когато излезе от затвора, регистрира нова фирма, искаше да е независим от баща си. Можеше да започне почтен бизнес и да води достоен живот. Той избра да се заеме с наркотици, да убива, да се домогва до пълна власт, да всява ужас и страх - това е недостоен, пагубен, но по-лесен избор.

Какво исках да кажа с всички тези писаници дотук? Това, че и двамата са имали ситуации, в които не те са избирали, но когато е трябвало и са можели да го направят, единият е избрал по-трудния, но правилен път, а другият - обратното. Целият ни живот е низ от избори - всеки ден, всеки час, всяка минута правим един или друг по-маловажен, или по-съществен избор и точно от тези избори се формира цялото ни съществуване. Точно това показват и авторите на сериала - всеки сам избира пътя си и какви са последствията от този избор.

kethen, според мен няма конкретна причина Явуз да мрази Саваш. Той сам го каза: "Ти имаш всичко, аз нямам нищо!" Вероятно като малък си е мечтал да бъде точно като Саваш - в негово лице вижда собствените си несбъднати мечти.  Не осъзнава,  обаче, че е въпрос на негов избор  да си създаде собствени ценности - почтен бизнес, добър живот, приятели, любима, а иска да си присвои тези, които притежава Саваш, да застане на неговото място. Само, че има морални качества и принципи, които няма как да ги вземе наготово.

Пак се отнесох! Много още мога да пиша за Явуз, но оставям на вас да продължите, а може би Зизу ще се включи Laughing

Сонче,
Скрит текст:
Видях, че си почитателка на Джеймс Клавел - аз също! Hug Имам всичките му книги, дори сега точно срещу мен е "Тай пан". Жалко, че няма как да ти я пратя по нет-а! И аз научих много неща от неговите книги - за Япония, Китай, Хон конг, Иран. Много любима ми е "Търговска къща", даже имам и филма на компютъра си и често си го гледам.

Леле-леле!

Внимание, докато пишехте, в темата бяха публикувани 11 нови отговора

Връщам се да ви чета и се извинявам предварително, ако се повтарям!

Последна редакция: чт, 19 яну 2012, 21:47 от alex_b

# 28
# 29

Общи условия

Активация на акаунт