За децата, вредните храни и въпросите, които задават.

  • 2 125
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 23 096
Какво да обясня на дъщеря си когато започне да пита защо другите деца се хранят с тези храни, без да засегна тях или родителите им.
Моето дете ме е питало защо другите деца ядат например по много бонбони, след като са вредни. Отговарям, че го правят, защото не знаят за вредата от тях или че родителите им не са им обяснили. Сега да не ме вземете за някаква маниачка или цербер - дъщеря ми е опитвала какво ли не, без торти и сладкиши, понеже категорично отказва. Не мога да си кривя душата, че за нея ходенето до мола е свързано единствено с детско меню от Бъргър Кинг, затова я водя веднъж месечно. Обяснила съм й, че ако хапва много сандвичи, фаст фууд, ще стане много дебела като порасне и че който е дебел е застрашен от повече болести. И да кажа, че определено разбира и попива думите ми.

# 16
  • Мнения: 15 379
Същото обяснявам и аз.
Знае, че сладките неща развалят зъбите, чипсове и снаксове увеличават теглото и пр.
Когато е виждал деца, които се хранят от шарени пакети със зрънчо и ме е питал защо го правят, обяснявам това, което и мисля: че родителите не са обяснили на децата си, че тези храни са вредни, защото не знаят или защото не обръщат внимание и това не ги интересува.

# 17
  • Мнения: 808
Когато беше по-малък беше по-трудно да му се обясни за вредата от така наречените junk foods. Но сега просто казваме, че не може, защото е вредно за него и той не настоява. Ако кажа, че никога не е ял снакс или чипс, ще излъжа. Но това се случва не повече от 5 пъти в годината. Надявам се това, което му обясняваме с баща му да го запомни и когато тръгне на у-ще да не прекалява с тези боклуци. Жалко, че няма как да се забрани продажбата им в близост до учебните заведения.

# 18
  • Мнения: 419
Това, че родителите не знаят ми се струва най-коректния отговор спрямо тях. Аз бях намислила с оглед да обясня по-просто на невръстното дете да кажа, че умните деца не ядат такива храни, но мисля, че е грозно спрямо децата.

# 19
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Казвам, че е вредна, че от нея се пълнее и влошава здравето.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
И аз това обяснявам-развалят зъбки,имат много бои и консерванти/не знае това какво е,но знае че е лошо /............ Чипс,снакс и разни подобни вкуси след 3,5-4г,но и харесаха.Надявах се да не и допаднат.Дъвка за пръв път сдъвка преди месец и каза че е гадна-аз и дадох натурална на ELMA  Mr. Green

# 21
  • София
  • Мнения: 283
Вероятно няма да съм особено полезна, тъй като моето дете няма особен интерес към храненето като цяло.

За боклучавите храни-старая се да не ги забелязва, гледам да  не купувам, не ги и коментирам особено.
У дома се старая да предлагам здравословна храна, казвам старая се,но разбира се не винаги успявам това да е на 100%.Детето ми хапва позабравените от нашето детство десерти-грис, мляко с ориз, макарони на фурна.Може и те да не са върха на здравословното хранене, но все пак са домашно приготвени, задоволяват въглехидратната нужда на младия организъм, за предпочитани са пред някакви си пингуи, барни  и подобни продукти с консерванти и оцветители.

Детето ми просто няма навика да опитва нездравословни храни, поради което няма и такава потребност, засега.

Понякога мен ме прихваща и купувам пакет чипс, за след вечеря с бира , не го крия от детето, но то най-много да опита 1 парченце и не му харесва.Това се случва два-три пъти в годината.
Яйца купуваме само заради играчката, после с дни се подхвърля шоколада.


Виждали ли сте такова дете- на детски рожден ден не яде нито пица, нито сладки, нито соленки, нито торта/ в краен случай си близва от крема/.Но в никакъв случай не е моя заслуга, детето си е такова.Като тръгне на училище- ще видим.



Светкавица, все едно си описала моето дете....Мислех, че сме единствени....Болна тема ми е.
Случвало ми се е да го моля да си хапне насила едно парче шоколад. Зрънчото и шок. яйца се купуват заради играчката, кроасаните заради лепенките....Crazy
В нашия случай, нищо не му е забранено, каквото му се яде - всичко давам. Естествено залагам повече на здравословните и полезни храни, пред всички зрънчовци, снаксове и тем подобни. А е толкова енергичен, не се спира, имам чувството, че се храни от въздуха.
Но определено считам, че дори детето да е от по-ящните, пълната забрана до нищо добро няма да доведе. Определено не е това начина. Просто всичко трябва да е в умерени граници и с много говорене при по-големите деца. Peace

# 22
  • Мнения: 9 361
... Въпросът ми е съвсем друг. Какво да обясня на дъщеря си когато започне да пита защо другите деца се хранят с тези храни, без да засегна тях или родителите им.

В този дух на мисли си задай въпроса, а как ще обясниш на детето, че пушенето е вредно? Защото освен да те попита "Защо Х яде чипс", ще те попита и "Защо като цигарите са вредни или защо като е лошо да се пуши майките на Х и У пушат ?" Просто няма угодия. Като обясняваш, че някои храни са вредни и те попитат можеш да кажеш, че зъбите са развалят от тях? На 3 г. Има деца с пломби, така че можеш да ги дадеш за пример: Ако ядеш бонбони, ще те болят зъбите като Z и съответно ще трябва да ги лекуваме". Аз поне така обяснявам на дъщеря ми за бонбоните и сладките неща, които не и купувам. Въпреки това, ако някой я почерпи или баба и и донесе шоколад, не и го взимам от ръката, а и го давам. Аз също обичам шоколад и сладки неща, не мога да бъда лицемер и да не и дам да хапне, пък аз тайно да си изям, докато спи. Иначе гледам да не купувам сладки неща без повод, а чипс просто не ядем в къщи.

# 23
  • София
  • Мнения: 44 120
отговаряй и обяснявай най-искрено точно причината, заради която ти не искаш да й купуваш, а другите какво да ги обиждат, имат просто различни възгледи и критерии... просто на тях това им харесва, на вас не.  А вие не го харесвате защото.....
А другите защо го правят си е техен проблем, те си имат родители и глави на раменете, с които да си решават за тях си, вие няма защо да ги квалифицирате, вие сте си отделни индивиди, не сте другите...

точно както един ден ще обясняваш защо не е хубаво да пие, пуши, да се друса.... или в по-близко бъдеще, защо пенчо,  мария и елена имат не знам какви си играчки, а твоето дете не и защо  не може да има всички играчки на света и всеки ден по още 40 нови Wink  и още много, много други неща ще има да обясняваш.
Предполагам повечето отговори съвсем естествено ще застават на езика ти.

# 24
  • Мнения: 14 654
Защото са направени така, че да запомниш вкуса им - силно ароматизирани, прекалено сладки или солени, мазни. Пристрастяваш се и нормалната храна вече ти е безвкусна. Така обяснявам аз.
Как не познавам нито едно дете, което да избере сандвич със сирене пред Мак Доналдс и мед с ленено семе пред желиран бонбон?
Разбира се, разрешавам му да яде и такива неща, защото съм се убедила, че обратното води до много по-лоши резултати. Ако видя, че му се иска да се натъпче, веднага му давам примери с вече дебели деца, които се отгледаха с пакетите чипс по градинките. Същите му ги давам за пример като го мързи сутрин да си прави коремните преси и лицевите опори.

# 25
  • Мнения: 1 589
Говорих,обяснявах....вкъщи се получават нещата,бих казала ,че яде нормална храна.От готварския се научих много неща аз самата да приготвям,хапва плодове и зеленчуци,което ме радва.Но на училище е голяма мъка.Носи си обяда от вкъщи и винаги десерта е плод-банан,ябълка...каквото си избере.Много често обаче ми ги връща,защото не е останало време да ги изяде.И по-точно,защото някой му е дал чипс или е пил сода.Е с това не мога да се справя....А когато започне да обяснява,как е първи по математика и как учителката за награда му е дала гризалка и смучешти бонбони...без думи оставам.Мисия невъзможна.

# 26
  • Мнения: 3 066
И аз съм от здравословно хранещите  и готвещите всеки ден поне по 2 ястия (не сме ползвали  много пюрета ,а Детска кухня изобщо ) и до 3 години не беше опитвала шоколад, торти ,сладки, зрънчовци, сладолед,вафли, пържено, солено и т.н.
Сега опитва от всичко ,към което прояви интерес ,но отново се опитвам да й покажа кои не са чак толкова полезните храни .
Времето ще покаже какво сама ще избере за себе си,поне се надявам първите 4-5 години да й дам добър старт като обяснявам ,а след това когато е в нейният контрол ще разчитам ще е запомнила основните неща и ще прави добри избори. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт