кръщене

  • 8 831
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 419
Значи за сега решавам следното: ако се продават на място малки икони, ще взема за колкото човека са и тъкмо попът ще ги освети. За разлика от другите прахосъбирачки, поне иконката може да се сложи в кола, в дамска чанта, навсякъде.

# 16
  • Мнения: 1 350
Значи за сега решавам следното: ако се продават на място малки икони, ще взема за колкото човека са и тъкмо попът ще ги освети. За разлика от другите прахосъбирачки, поне иконката може да се сложи в кола, в дамска чанта, навсякъде.
да, ако подарявате, задължително осветена и казватекато подарявате, че е осветена вече.

# 17
  • Мнения: 419
Така, сега я мисля почерпката как ще стане. Dejie, видях, че и вие ще кръщавате в манастир, ще се събирате ли някъде  после?

# 18
  • Мнения: 73
Аз съм в шах какъв подарък да купя за кръстницата на сина ми. Някой да има идеи?

# 19
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
за това какво да носите попитайте най-добре в църквата/ манастира.

Ние правихме кръщене миналата година на Къпиновския манастир. Кръсницата на дететото му подари всичко както е според ритуала - облече го в бели дрехи, имаше и златен кръст и сребърна лъжичка. Кръщенето беше прекрасно ( по това време там имаше и рокерски събор), свещеника го кръсти само него ( това беше изричното ни желание, не да претрупва с група), церемонията беше много мистична - църквата е много стара... след това свещеника имаше и специално послание към детето и кумовете. Бяхме запазили едно заведение и хотела към него в Трявна ( най-близките ни са 21 човека). Бяхме поръчали и печено агне ( хубаво че го направихме, че свещеника  заръча на кума от къде да искал месо). Беше наистина страхотно изживяване

# 20
  • Мнения: 419
За какво е тази сребърна лъжичка? И аз попадах вече няколко пъти на нея. Мислих да взема и книга за пожелания, но размислям, какво да ги ангажирам хората да мислят какво да пишат.

# 21
  • UK
  • Мнения: 4 308
Така, сега я мисля почерпката как ще стане. Dejie, видях, че и вие ще кръщавате в манастир, ще се събирате ли някъде  после?

Ние ще бъдем малко хора, няма да резервирам нищо предварително, ще сме в Роженския, има заведения в района, може би ще се отправим към Мелник да се разходим и ще седнем на някое кокетно местенце да обядваме и това ще бъде почерпката. Надявам се времето да позволи, да не вали и да не е някоя жега по обяд точно. Още не ни е сигурна датата, дали събота или петък ще бъде кръщенето, надявам се да стане за петък, защото през уикенда ще е пълно с народ навсякъде. После вечерта сигурно ще се съберем на маса със семейството на таткото, там в този край на България си умират за ядене и пиене с повод, и без повод.  Crazy

# 22
  • Мнения: 419
Включвам се, ако някой на който му предстои кръщене, чете, да кажа какво пропуснах аз. Гледах, че в сайтовете за аксесоари за кръщене имаше кутийки, на които не разбрах какво е предназначението и не съм взимала кутийка. По време на кръщенето се реже част от косата на детето и явно за това били тези кутийки. Добре, че кръстчето беше в една кутийка и на негово място сложихме косата, така че според мен е добре да се помисли и за това - в какво ще се сложи отрязаната коса.
Също да предложа идея. Нали едно време по време на кръщене бабите са наричали разни пожелания. Аз взех един малък сватбен тефтер за пожелания, декорирахме го в един магазин да стане детски и тематичен и после всеки гост написа пожелание. Получи се много добре и сега тази книжка отива в кутията на детето, в която събирам мили неща от раждането досега.

# 23
  • Мнения: 15 379
Отрязаната коса е по-добре да се разпилее в купола със светената вода. Така ни посъветва отчето.

# 24
  • Мнения: 419
На нас отчето ни каза да я приберем да я пазим за спомен. Даже поиска салфетка и аз се зачудих за какво му е, а той слагаше косата в нея.

# 25
  • UK
  • Мнения: 4 308
Даже не разбрах какво се случи с тази коса след като я отряза отчето, не ни я даде да си я вземем, най-вероятно я е пуснал в "казана" с водата.
Церемонията трая 40 мин. отчето каза, че понеже не са минали 40 дни от Великден, дотогава всички църковни обреди били по-празнични.
Беше адска жега, бях с рокля без ръкави, купена специално по повода, и отчето ме върна да си облека нещо отгоре, защото не се влизало в църква толкова разголена. На всички снимки от църквата съм с мъжки анцуг със светлоотразителни елементи на него, блеснали от светкавицата, тъй като нямаше нищо друго под ръка  Laughing В църквата в София, в която четоха чистата молитва миналото лято, нищо такова не ми казаха и не ми направиха забележка за облеклото.

# 26
  • Мнения: 419
В онзи манастир е така, аз изобщо не се сетих да те предупредя. Аз ходих на Роженския преди няколко години и за да ме допуснат да влезна, трябваше да се покривам с някакви кърпи.
А сега на Гигинския манастир нямаше такова нещо.

# 27
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Отрязаната коса е по-добре да се разпилее в купола със светената вода. Така ни посъветва отчето.

При нас отчето каза съвсем друго ( проверих го после из литературата и се оказа прав). Отрязаната коса трябва да съпътства човек през земния му път. Като почине, се слага с него  - така той се представял пред бога.

Ние я сложихме в кръщелното ( т.е. ламинирахме я отзад на кръщелното.
Дадоха ни и свещите от кръщенето - палим ги на празници.
А казаха, че до седмата година на детето негови настойници са кръсниците, те отговарят за греховете му пред бога.
Нали знаете, че кръсника може да смени името на детето при кръщението ( да му даде второ име)

# 28
  • Мнения: 419
Сега се сетих, че и при нас отчето като даваше косата нещо каза, че трябва да съпровожда човека през земния му път.
Свещите и ние си взехме. Не разбрах, на всяка годишнина от кръщенето ли се палят или когато се сети човек на празници? И ако се изхабят след няколко години, тогава какво?
Това за смяната на името не го знаех. Официално ли важи това? Бях чула, че в Гърция имената ги давали на кръщенето за да има време да се прецени на конкретното дете какво име да му се даде. Да не стане едно буйно и ревливо дете да се кръсти Тихомир Grinning. Аз с тази логика отлагах в родилното до последния ден с името, голямо неразбиране бях срещнала от страна на персонала.

# 29
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Това е много стара традиция. Свързано е с тайнството на кръщението.
Има логика според мен обаче, защото когато сме давали имена на децата си те не са били кръстени. Новото име е името с което те се представят пред бога. Например княз Борис е наречен Михаил.

Кръсницата ме пита преди кръщенето, но и свещеника спомена за това при самото кръщение.

Практиката да се дават имена на новокръстените е свързана с кръщението на деца. Името обикновено е давано на детето на осмия ден след неговото раждане. На осмия ден било дадено името и на Спасителя съгласно с юдейската традиция (Лук.2:21) "21. Като се изпълниха осем дена, за да бъде обрязан Младенецът, дадоха Му името Иисус, наречено от Ангела, преда да се зачене Той в утробата.", както и на св. Иоан Кръстител (Лук. 1:59-63) "59. На осмия ден дойдоха да обрежат младенеца, и искаха да го нарекат Захария, по името на баща му. 60. Но майка му продума и каза: не, а да се нарече Иоан. 61. И рекоха й: няма никой в рода ти, който се нарича с това име. 62. И кимваха на баща му, как би искал да го нарекат. 63. Той поиска дъсчица и написа: Иоан му е името. И всички се почудиха." Това последование е извършвано в храма, а не в дома. От 14-ти - 15-ти век то е свързано с очистителната молитва четена над родилката, която се чете на 40-тия ден след раждането.
Днес даването на име почти е излязло от употреба. Запазени са само някои молитви, като част от предогласителните молитви на кръщението.

Общи условия

Активация на акаунт