борба нzок

  • 7 139
  • 117
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 880

Колкото до личния лекар - ами и аз не съм си избирала, но автоматично те записват при някой от районната поликлиника. Така, че с или без такъв пак си с борч към държавата

Ами доколкото аз разбрах не е автоматично, а незаконно ако някой те е записал в неговият списък без ти да знаеш. Много лекари навремето (като започна това велико осигуряване) си включили при тях си такива като нас, за които се знае, че не живеят в България, защото за всеки пациент в списъка си получавали някакви пари от здравната каса Close Така че ако някой от вас фигурира в нечий списък, без да се е записвал, да отиде и поне да издърпа ушите на доктора-тарикат и да го пита откъде накъде той е решил, че ти трябва да си в неговият списък Wink

# 16
  • Мнения: 1 581
Освен че нямат право да те записват, по едно време нали приеха нещо от рода, че ако не отидеш на профилактичен преглед (не помня на колко време обаче) автоматично те отписват, ама май лекарите си пазят бройките...

# 17
  • Мнения: 500
И аз съм получила такова писмо на адреса ми в България. Аз имах личен лекар (то и беше задължително да имаш през 2000г., след като закона влезе в сила), така че и аз дължа пари - към 1000 лв. Преди Коледа баща ми ходи в НОИ да подава молба-декларация (разрешено е да се подаде от пълномощник), че не живея в страната. Преди това беше извадил и справка от МВР, кога съм си била в България, с точните дати на влизане и излизане зад граница. Било такова стълпотворение в НОИ, че след 3 часа чакане (точно защото много хора се опитвали да си разсрочат плащането на дълга), накрая питал някаква служителка и тя му казала че може и след нова година да подаде документите. Е, добре, но никой не му казал , че няма смисъл след като тези с личен лекар така и не са освободени от задължения. Човека си загуби няколко дни да се разкарва ( в най-големия студ и сняг, а беше и болен) до НОИ и МВР да вади 'бележки' и накрая за нищо.

Сега съм ги предупредила моите родители, нищо да не правят повече, а камо ли пък да плащат заради мен. Да дойдат да ме намерят тия от НОИ, като са такива ентусиасти. Надявам се все някак си да се разреши проблема, но като гледам как и когато имаха шанс да си оправят бакиите с поправката на прословутия закон, нашите политици пак се.... (няма да пиша думата).

Бясна съм и аз ама какво да се прави, човек понякога си струва да се бори с вятърни мелници, но май не и в тоя случай.

А това пък да се отиде лично да подадеш молба за разсрочено плащане, при положение, че имаш само около 10 дни и то повечето от тях празници си е направо подигравка с хората.  Close Close Close

Да, един от проблемите е и, че докторите са продължавали да получават пари от Здравната каса за пациенти, които вече реално са били с прекъснати права след неплащането на 3 вноски. Е, сега от някъде тези пари трябва да се възстановят на касата, иначе откъде ще има средства за мерцедеси и гуляи. Money Money

# 18
  • Мнения: 3 394
ако платя парите ще ме оставят на мира ! да ама аz няма да ги платя Crossing Armsи 5 години нямам право да им полzвам услугите.оооо боже какво ли ще правя? Laughingнито ще плащам нито искам да полzвам #Cussing out
На какво всъщност се ядосваш???

Че трябва да платиш, за да ползваш?

Ако пък си ядосана заради писмото.......... еми то имаше почти шестмесечен срок. Майка ти като не се е сетила да ти каже, държавата ли е виновна???

Нека юристите ме поправят, ако греша, но не държавата е длъжна да уведомява поименно данакоплатците за техните задължения, а те самите да се интересуват и да си плащат дължимите данъци и такси.

Нима държавата, в която живееш е изключение?


Не е точно така, защото нормативната уретба трябва да бъде ясно и точна, а не да се променя на всеки 3 месеца с нови и нови глупости!
Едва ли всеки българин, независимо къде се намира се рови в държавен вестник или Аписа всяка седмица, за да следи своевременно промените ooooh!

Освен това, държавата убедомява своите граждани за измененията-в Англия е така, има ли промяна тя се огласява публично, а на гражданите се изпращат писма по пощата! Все пак става въпрос за пари, а тука всеки паунд се брои и хората могат да си протестират напълно уместно ако нещо не им харесва и касае техните пари и осигуровки! Вярно,че пощенските разходи за това са милиони, но е така! А да, да не пропусна-здравеопазването тук е безплатно!

# 19
  • Мнения: 3 880
ако платя парите ще ме оставят на мира ! да ама аz няма да ги платя Crossing Armsи 5 години нямам право да им полzвам услугите.оооо боже какво ли ще правя? Laughingнито ще плащам нито искам да полzвам #Cussing out
На какво всъщност се ядосваш???

Че трябва да платиш, за да ползваш?

Ако пък си ядосана заради писмото.......... еми то имаше почти шестмесечен срок. Майка ти като не се е сетила да ти каже, държавата ли е виновна???

Нека юристите ме поправят, ако греша, но не държавата е длъжна да уведомява поименно данакоплатците за техните задължения, а те самите да се интересуват и да си плащат дължимите данъци и такси.

Нима държавата, в която живееш е изключение?

Да, изключение е, или по-скоро България е изключение, защото незнам някъде другаде (поне в Европа) да се плаща за здравни осигуровки, които не се ползват. Още повече пък за 5 години назад НЕПОЛЗВАНИ здравни осигуровки #Crazy Това е чак плачевно смешно.
И откъде накъде майка й трябва да я уведомява, ами ако няма майка newsm78. А и доколкото разбрах Стаси се ядосваше, че са й доставили писмото 4 дни след срока, в който е можела да обжалва, ти за какви 6 месеца говориш?

# 20
  • Мнения: 3 394
Като сте подхванали темата за джи пи-тата тарикати, спомняте ли си онзи случай , май от по-минала година, когато един такъв беше записвал в списъка си починали хора, за да получава пари за това от НЗОК #Crazy

А какво ще кажат например хората от САЩ , където знам,че се плащат луди пари за здравни застраховки-те трябва ли допълнително да се набутват и за нещо в бг, което не ползват, аре стига ,моля ви се #2gunfire

# 21
  • Мнения: 500
Аз не мога да разбера как минава този номер на докторите, като в НОИ нали трябва да имат записано черно на бяло, че някой не си е платил 3 здравни вноски и съответно не може да ползва 'безплатно' здравеопазване. Не правят ли справки с листите на лекарите?!!!

# 22
  • Мнения: 364
мам-aм искам лично теб да те уведомя,че майка ми е много болна и вьпреки това е ходила да се раzправя преди нова година.каzа ли и, че след като сьм имала личен лекар трябвало да си платя.аz не само няма да платя,а и ще ги сьдя zа това,че са ми пратили писмото zа обжалване след иzтичането на срока.най-гадното е ,че такива като теб винаги се намират zа да те накарат още повече да откачиш #Cussing out

# 23
  • Мнения: 500
Ами аз съм от Пловдив. Баща ми не е имал проблем със справката от МВР-то, но пък не е опрял до гишето в НОИ та незнам в крайна сметка дали са щели да му разрешат да подаде нещо от мое име. Но така или иначе някъде из разясненията как да се прилага закона и поправките му, на сайта на НОИ, пишеше, че можело и не лично ами с пълномощник да се подаде молбата декларация. Аз и затова го бях юрнала да се разправя, ама повече няма да го тормозя с глупости.

Към Стайси: В писмото не пише за срок за обжалване 31.12.05. Можела си само да си разсрочиш плащанията с молба до тази дата, но не и да обжалваш.

# 24
  • Мнения: 364
милада в моето писмо пише ,че мога да обжалвам като представя докаzателства или да раzсроча плащането до 31.12.2005

# 25
  • Мнения: 3 423
Я да питам и аz в таzи връzка.

Ли4ен лекар никога не съм имала в БГ. Имам двойно гражданство и преz последните години все пътувах само с немския паспорт, zаЩото оЩе не съм си управила БГ документите  Embarassed  Та с други думи, като ме търсят в системата под ЕГНто ми иzлиzа, 4е не съм си идвала в БГ от не zнам си коя година (2001 май). Има ли място zа притеснение? До сега никой ниЩо не ми е искал.....

Татяна, ти как така имаш две гражданства?
Не дразни лъва Laughing
Немците не разрешават двойно гражданство, ако те хванат, лошо.

Иначе и на мен ми излиза същата информация, което значи,
че не сме регистрирани в никоя дебела лекарска книга и едва ли
ще ни гонят за дългове.
Докато и на това не му намерят цаката умните законотворци.

# 26
  • Мнения: 3 880
най-гадното е ,че такива като теб винаги се намират zа да те накарат още повече да откачиш #Cussing out

Даа, от самото начало на тези спорове следя подобни теми (тук и по други форуми) и ми е направило впечатление, че винаги се появява по един, който да ни каже какви сме безсрамни негодници живеещите в чужбина и как може да сме толкова нахални, че да не искаме да си плащаме "дълговете". Аз под дългове друго разбирам, но тази дума в България явно се дефинира по друг начин. Имам чувството, че от НОИ следят къде се говори по темата и веднага пращат някой да се опита да ни внуши, че ние сме виновни и хич да не се оплакваме ами да плащаме, че и ръка да целуваме Joy hahaha
Мам-Ам, нищо лично, но явно не си запозаната достатъчно със случая и говориш наизуст...

# 27
  • Мнения: 780
Хайде и аз да се включа от мястото на събитието - нали сме си още в БГ, та вчера и аз троших нерви! Преди Нова година ходих в районното подразделение на НОИ, за да подам декларация, че напускам страната. Върнаха ме с обяснението, че такава декларация се подава 2-3 дена преди заминаването. Вчера бодро пак закрачих натам, за да открия, че тези услуги се извършват от 1.01.2006 само в окръжните градове в новите служби на НАП (национална агенция по приходите)! Побеснях!! Защо не ми казаха, когато ходих, за тази предстояща промяна?! За да ми гледат сеира през последните дни, когати времето ми е безкрайно ограничено!!! Питах дали може някой друг с пълномощно да подаде въпросната декларация - можело, но само докато съм още в страната! - Това направо ме довърши!! Как ги измислят тези смехотворни закони!!!! Исках им телефон на новата служба - нямали!!! Ами да си гледат работата тогава!
Тръгнах си разярена!! Няма да подавам никаква декларация, пък после да ме търсят!

# 28
  • Мнения: 3 423
ако платя парите ще ме оставят на мира ! да ама аz няма да ги платя Crossing Armsи 5 години нямам право да им полzвам услугите.оооо боже какво ли ще правя? Laughingнито ще плащам нито искам да полzвам #Cussing out
Нека юристите ме поправят, ако греша, но не държавата е длъжна да уведомява поименно данакоплатците за техните задължения, а те самите да се интересуват и да си плащат дължимите данъци и такси.

Нима държавата, в която живееш е изключение?

Айде, бе, сам ще се интересуваш!
Това го няма в никоя с претенции да е развита държава.
В Германия например, ако ми увеличават с 0,9% здравната осигуровка,
получавам месеци преди това писмо, та да знам, да мога да реагирам.
Ако някому дължа нещо, също ме уведомяват. И не ми обяснявай,
че ако някой ти дължи пари, ще го чакаш да се сети сам да ти ги върне.
Не, ще му звъниш по телефона, ще му пратиш дебеловратковци,
ще го причакаш в тъмното, докато не си вземеш дълговете.
Е, те това прави и държавата. Законът й развързва ръцете и тя си търси това,
което законът й е разрешил да си взима. Така е.

Друг е въпросът, че и в Германия, ако те няма дълго време, можеш да си
спреш осигуровките, иначе си ти ги удържат, текат си, и да викаш, и да псуваш,
файдата е нулева. Да си се обадил навреме.
Мен ме притеснява повече въпросът, дали хората като моя милост, дето са
напуснали страната още преди влизането на закона за здравно осигуряване,
и преобладаващото време са живели в чужбина, дали и нас ще ни карат
нещо си да плащаме, нещо, за което не сме и сънували, като сме махали зад
граничния контрол. Предполагам, че няма да се налага да плащаме.

# 29
  • Мнения: 293
Неможах да изчета всичко, но и аз имах проблема. Но ви казвам, че се разреши много бързо. Точно за 10 мин. си оправих нещата с НОИ . Не се палете толкова, проблемът не е толкова голям.

Общи условия

Активация на акаунт