Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - ІV

  • 39 915
  • 800
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 69
Здравейте,
аз вчера за обяд дадох на малкия варена тиквичка, варен морков и мъничко (около 10гр.) заешко месо. Изяде си моркова и месцето с удоволствие. Беше много доволен, че се храни сам. Искам да ви попита няколко неща. Понеже това ни беше първото хранене с месо, сега през ден ли трябва да предлагам и колко време трябва да мине до въвеждането на друг вид месо? Проблем ли е, че съм предложила първо заешко месо? И последно, днес видях, че в акито си храната си е на парченца, т.е. явно не я е бил сдъвкал добре. Има ли нещо притеснително в това?

# 766
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Понеже това ни беше първото хранене с месо, сега през ден ли трябва да предлагам и колко време трябва да мине до въвеждането на друг вид месо? Проблем ли е, че съм предложила първо заешко месо? И последно, днес видях, че в акито си храната си е на парченца, т.е. явно не я е бил сдъвкал добре. Има ли нещо притеснително в това?

Не мисля, че има особено значение кое месо е първото, още повече, че заешкото е крехко и се препоръчва и в стандартното захранване  Peace Това с предлагането на месо, мисля че зависи изцяло от теб. Моето дете яде по 1-2 месо на седмица и понякога риба  Peace Не следвам графици и схеми.
Съвсем нормално ми се вижда да има парченца в акито, стомахчето все още не може да обработи добре някой консистенции още повече, че месото му е било за първи път. Смятам, че нямаш повод за притеснение  Wink

# 767
  • Мнения: 3 638
Galski , не трябва да спазваш някакъв "специален" график при и след въвеждането на храните. След като си въвела веднъж един вид месо, можеш да го предложиш отново по твое усмотрение, дори на следващия ден  Peace В схемата само свинското месо е посочено да се дава след годинката.
Що се отнася до изпражненията, както и MarsssikA ти е писала, в началото ще намираш парченца в памперса и това е съвсем нормално. Постепенно нещата придобиват вида, който считаме за нормален.  Simple Smile

И при нас е същото той е дебеланко а аз скоро не съм се мерила но може и да съм слязла под 50 кг.Много яде ама не го ограничавам той си знае. Не мисля за отбиване сега, но ми се ще към годинка - годинка и половина да не сме кърмачета вече.Не мога да си го представя ходещ и едва ли не говорещ и още да цока, всеки си решава не съм против като цяло но за мен е странно.Та се чудя ако толкова бавно вървят нещата, не може ли да се съчетае да речем едно хранене на масата със всички, колкото изяде за да се учи да дъвче и едно с лъжичка за да може все пак да хапне нещо и да започне да се отбива?

При кърмене, както и през бременността и ти трябва да се храниш пълноценно. Органимът изразходва допълнителна енергия и за производството на кърма и точно затова едно от предимствата на кърменето е, че майките възвръщат по-бързо теглото си от преди раждането.  Simple Smile Това обаче не трябва да става прекалено бързо, не е препоръчително да се свалят повече от около 2 кг. на месец (или около 500 гр. на седмица). Просто се опитвай да се храниш добре и да не "забравяш" и себе си покрай грижите на бебето. А за косопада вече са ти писали и другите момичета, той не се дължи нито на кърменето, нито на това, че организмът ти е изтощен, а просто на хормоналните промени от бременността. Всъщност по време на бременност косите ни стават по-гъсти и хубави, защото губим по-малко коса от нормалното. За жалост след това "компенсираме" с по-силен косопад. Но постепенно всичко си идва на мястото.  Simple Smile
Що се отнася до отбиването, и аз преди да родя и да кърмя мислех точно като теб "Не мога да си го представя ходещ и едва ли не говорещ и още да цока, всеки си решава не съм против като цяло но за мен е странно". В крайна сметка виж в подписа ми колко дълго откарахме с кърменето.   Party Нагласите ти може да се променят, просто се води по бебето си (и по теб покрай него) Peace Вие дори все още не сте започнали захранването.
Самостоятелното хранене и храненето с лъжичка са две различни техники - при едната бебето трябва да дъвче и преглъща само, при другата да преглъща наготово, без да участва в целия процес и това понякога може да се окаже объркващо. Всъщност повечето деца, които имат възможност да се хранят сами, показват авни предпочитания към този тип хранене.  Peace

... или пък ако имаш доверие на някой производител на колбаси, примерно може чиста пуешка шунка ?

Това не сериозно нали  Rolling Eyes
Няма да ти кажа какви извращения слагат в колбасите.. и най-чистите  ooooh! (имам всекидневни допирни точки с БГ производители от всички браншове - служебно)

Напълно подкрепям! По принцип колбасите не се препоръчват за толкова малки деца, да не говорим за българските  ooooh! Има куп начини за предлагане на чисто месо, най-лесния просто едно добре сварено парче за смучене. Кебапченца от пилешко, телешко и дори пуешко (на пара или задушени) също са вариант.
Понеже линка го няма на първа страница ето и различни рецепти:

http://zabliznacite.wordpress.com/2012/05/10/recepti-za-zahranvane-blw/

и идеи как да се предлагат храните:

http://zabliznacite.wordpress.com/2011/06/23/kak-da-predlagame-h … i-zahranvane-blw/



# 768
  • Мнения: 122
Добре дошла, Галски!  Grinning Другите са ти казали, но и аз не мисля, че има нещо притеснително в парченцата. Все пак е ясно, че не могат да сдъвчат всичко.

Благодаря за отговорите, момичета. В крайна сметка май не заради жажда малката се залепя за мен и търси мляко веднага след хранене. Явно има причина, защото е доста упорито малкото дяволче, вероятно наистина храносмилат по-лесно, ако "довършат" хапването с кърма. Мисля си го, защото колкото повече е яла, толкова по-упорито търси цица след това.

Според мен няма такова нещо, като "свикване" с гадостите в храната! Трудно ми е дори да си представя, че ще дам на малката нещо, за което знам, че има гадории вътре. Засега купувам за нея био месо и зеленчуци, макар хич да не ми допадат цените им. Търся усилено домашни кокошки, пуйки и зайци, за да слагам във фризера и вече имам сериозно количество плодове от градината, замразени за зимата. Все пак, това, което яде ще се превърне в клетките от тялото и, и колкото по-качествена и хранителна е храната, която и давам, вярвам, толкова по-здрава и енергична ще е тя.

# 769
  • Мнения: 100
Няма нищо притеснително в парченцата, голямото ми дете до към втората година изкарваше парченца.
Аз имам чудене, понеже моята Дана денем все още доста спи и главно се кърмим, само сутрин докато закусваме има изявен инерес към яденето и тогава и предлагам разни работи. Най-активните и часове са късен следобед и вечер, като на вечеря също е доста любопитна и си хапва. Дали не е кофти нещо за стомахчето, че вечер основно хапва, снощи например изяде половин печена чушка, направо ме изненада  Shocked

# 770
  • Мнения: 3 638
tsurulina , предполагам, че на вечеря й е просто по-интересно с цялото семейство, моите девойки правеха същото  Simple Smile По принцип няма проблем, единствено е хубаво новите храни да не се въвеждат вечер, а по-рано през деня, за да може да се следи по-добре за някаква евентуална реакция.  Peace

# 771
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Моето дете до ден днешен яде предимно след сън - сутрин на закуска и следобед, когато стане, и се старая тогава да му предлагам най-обилните хранения, през останалото време е или уморен, или разсеян от други дразнители (играе му се) и хапва по нещо малко, което не го задържа за дълго на масата  Peace

# 772
  • Мнения: 100
Аз имам и въпрос относно водата. Каква давате - преварена, изворна? На голямото ми дете въобще не си спомняма каква вода съм му давала, той пропи на 1г. и 3-4мес.

# 773
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Аз имам и въпрос относно водата. Каква давате - преварена, изворна? На голямото ми дете въобще не си спомняма каква вода съм му давала, той пропи на 1г. и 3-4мес.
Давам изворна  Peace

# 774
  • Мнения: 228
и аз давам изворна вода. За съжаление бутилирана, тъй като не пътуваме вече много и няма от кде да напълня.

# 775
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Като се повдигна тема за водата. Някой дава ли филтрирана вода (активен въглен) ?

# 776
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Като се повдигна тема за водата. Някой дава ли филтрирана вода (активен въглен) ?

аз давам от Брита кана, незнам дали е с активен въглен  newsm78
ако излизам и водата ще престои няколко часа в шишето я преварявам.

# 777
  • Мнения: 723
Никога не съм преварявала вода  Embarassed От кана Брита давам от самото начало. Сега - направо от чешмата. Тук при нас е хубава и става за пиене.  Peace

# 778
  • Мнения: 69
Аз имам едно питане. Давам на бебчо парчеца храна и той си похапва, или поне се опитва. Лошото е, че като види лъжица се дърпа и реве и в никакъв случай не отваря устата. Та, мисълта ми беше, как да го накарам да хапне нещо по-течно? Иска ми се да му правя манджички, супи, кисело мляко да пробва. Може ли така само сухотии и да ги преглъща с кърма?

# 779
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
Тук при нас е хубава и става за пиене.  Peace
Блазя ви, много обичам да сипвам вода от чешмата - вкусна, но да не размивам темата.
Аз също мисля да давам вода от филтър, та за това попитах.
Галски имай търпение. Моето момиче, също избягваше лъжицата, дадох й възможност да се храни сама, започнах да давам неща в лъжица, които не се разливат, но я оставях сама да ги поднесе към устата. Сега е по-склонна да се храни с лъжица. Е супа не ядем още, но определено не се дърпа като й давам пюре в бързината  Peace манджичките ги пригаждам за нея. Режа зеленчуците и всичко останало в удобни за хващане форми и така правя манджата, като е готова й давам резенчета и тя така яде - без сос разбира се. Понякога й топя хляб в някое сосче, супичка и така ... но мисля, че сме далеко от течните неща за сега. Киселото мляко можеш да даваш от чашка  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт