Любов и наказание /Aşk ve Ceza/ - Приказката Свърши - Тема 94

  • 28 772
  • 740
  •   1
Отговори
# 15
# 16
# 17
# 18
  • София
  • Мнения: 1 385
Имам една турска готварска книга, останала от баба ми.  Писала съм тук, тя беше гъркиня, но израснала във Варна,  където гръцката, турската и  арменската  махала са били съседни.  Говореше и трите езика плюс цигански.  Кухнята й беше много разнообразна, имаше стотици хвърчащи листчета с рецепти на най-невероятни манджи и сладкиши.  Повечето пазя, някои са написани на гръцки, други на неправилен български.  Както и  да е.  Та се чудя, от какво аджеба може да се получи черна смес за въпросната супа, гоято готви Мурат. И освен от маслини, за друго не се сещам.  Ама не вярвам да е това.  С извинение на четящите, това, което той прибави към черното нещо приличаше на ...  да не казвам. Той каза, че е вкусно, ама може ли да каже, че е гадно?  Виж в началото захапа едно кюфте, може и да е било фалафел,   после си го дояде,  значи то не е лошо.  Аз съм яла такова нещо в Израел,  оригинално, не като тука на пазара,  вкусно беше.
Някой ако знае някакви рецепти на турски ястия, които тук не се готвят, не можем ли да си споделяме?  Разрешено ли е във форума?

# 19
# 20
# 21
  • БГ
  • Мнения: 78
Някой ако знае някакви рецепти на турски ястия, които тук не се готвят, не можем ли да си споделяме?  Разрешено ли е във форума?
В бг мама има раздел Готварство - там има теми за турска и всякви други видове кухни.Поразрови се щом имаш време Hug

Последна редакция: пт, 03 фев 2012, 13:51 от di_ni

# 22
  • БГ
  • Мнения: 78
Люли Hugако разрешиш може ли да се обръщам така към теб за по-кратко,че не всякога мога да направя копи-пейс на ника ти,особено когато е на друга страница
Та, миличка, ние затова сме тук - да споделиш с нас всичко ,което те е развълнувало във филма.
Да зададеш въпросите си,когато нещо не ти се е изяснило,защото както казва нашата Илка толкова сме гледали филма,че знаем дори репликите наизуст.
Другото ни предимство е ,че имахме честта и удоволствието да ни превеждат и разясняват някои страни от бита на тази култура - аширети-маширети и т.н.,момичета,които са доста на ясно по въпроса,някои от тях живеят в Турция или доста пътуват до там, или пък са достатъчно образовани по отношение на Турция.
Та затова сме станали и спецове за някои неща.И аз бих се чудила на много от събитията,особено след на места грубо скалъпен и нагоден превод,ако не познавах филма от тази тема.
Затова съм изключително благодарна на нашите преводачки - Момичета вие сте пичове! Peace
И независимо от всички мрънканици и предизвикателства отправени към вас,вие стоически понасяте всичко и пак сте тук,за да се опитате да ни отворите прозорец към един друг свят,нищо че между нас има и невиждащи,въпреки двете си очи!
Да знаете,че не само ви обичам,ами съм ви и отявлен фен - завинаги!



Скрит текст:

# 23
  • Мнения: 1
Взе нещо да ме стяга шапката - все пак е петък след обяд и е разбираемо. Мен лично след ЛиН никой друг сериал /турски/ не можа да ме грабне. Отчитам добрата тема и добрите актьори в "Sensiz olmaz", но не се запалих така по него. Същото стана и с някои други - няма да ги изброявам, за да не обидя някого. Аз лично научих много от този филм - за историята, за порядките в Турция, за кюрдите, за политиката на страната, за артистите. Включително и малко турски понаучих. Всяко нещо, дори и това да е сериал /упорито отказвам да ги деля на турски и други, защото според мен това няма никакво значение/, което те обогатява със знания, е полезно. Напълно съм наясно, че действителността се показва чрез присъщите на сериалите изразни средства, че на моменти се изопачава, но даже само една десета от това, което видяхме тук относно традиции и обичаи, да е истина, и това е много за нашите /моите/ разбирания. Но пък имаше представени и други проблеми, които не са присъщи само на определена държава или религия. Например - различното отношение на майката към отделните й деца, за който проблем дълго време подпалвахме клавиатурите и ругаехме Шахнур анне; докъде може да стигне един човек в любовта си и какво може да прости на любимия; какво означава майчината обич и как се изразява тя /майката Шахнур, майката Лейля, майката Ясемин, майката Фидан/ ...  То е ясно, че проблематиката на сериала на Мурат Йълдъръм ще е друга, но поне се надявам, че този на Нургюл ще засяга този вид проблеми, които ми са интересни, и че ще стане добър сериал. Аз и "Мълчаливите" ще гледам, защото ще ми е интересно да видя Мурат в друго амплоа.
Свършвам, иначе ще си помислите, че съм хванала новата болест "скука в офиса". Ама нали съм си приказливичка .... 

# 24
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Хайде, да пием по кафе Hug
Стига с тази тръстика, тя много голяма петъчна Wink



Идва и това newsm22

# 25
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
sunny67 - браво, на мен ми беше интересно и съм съгласна с много от нещата. За мен също е най-добрия до момента турски сериал и дори не се и опитвам да гледам друго паралелно!

# 26
  • БГ
  • Мнения: 78
Охо-о-о Съни Hug Hug Hug - много съм доволна ,че дойде в темата.
Ти си страхотен анализатор и търпелив събеседник - беше ми безкрайно приятно да
ти чета постовете,а и доста неща понаучих и си "откраднах" от теб

И при мен се получи същата "магия" след ЛиН.
Обаче и след него гледам други сериали и все съпоставям.Има такива,които са такъв "компот" и понякога ме е яд на себе си,че ги гледам.В повечето случай обаче ги слушам с дублаж,когато не ме грабнат отведнъж.Не можах да се запаля и по ЕЗЕЛ,въпреки че първият сезон го следях търпеливо,едва накрая го минах ,ама така някак си по диагонал.
Та си мисля следното след като снощи гледах 15 и 16 епизод отново и отново - все ми се струва,че Саваш не можа да се справи до края сам нито със Шахнур,нито с Ахмет Моран,нито с Назан,а и Пала доста го изтормози /вероятно защото беше сам в тази борба/.
Да, доведе Бешир ага от Иран,но с помощта на тайните служби .
И защо винаги сценаристите правят така,че дават голям шанс на  "лошите"- и А.М. имаше невероятен късмет,а после и Явуз - все крачка напред,все по-комбинативни.Та Саваш толкова ли не можа по-рано да предприеме следенето на Явуз - още веднага след изчезването на Чичек,когато ми загряха диодите,че работата не е читава.Някак си положителните герои ги правят сякаш по-мудни,по-безцветни.
И ако не беше тази красива любов като фон на всичките проблеми - невероятно хрумване на сценарния екип от първия сезон,филмът мен специално надали щеше да ме грабне и тръшне така,че да не мога да му се наситя.Въпреки малко по-особения втори сезон,за който аз имах други нагласи,все пак в моята класация ЛиН ще бъде № 1 / поне засега/!
Всъщност аз съм голям любител на дълги постове,защото обичам да философствам... и тийнеджърът в къщи все ми казва,че в сайт се пишат 3-4 изречения с много емотки и съкращения,ама като не разбирам от дума... Joy Joy

# 27
  • Мнения: 8 413
Mac мерси за кафенцето и сладичкото    bouquet
Съни    bouquet нямам нищо против дългите постове smile3521.А ЛиН е наистина номер едно.Има красива любовна история ,има интрига има и екшън.И нещо което на мен много ми харесва е ,че имаше и хубав, позитивен завършек.А това при комшиите е като че ли рядкост.
Дими Hugнали трябва лошите да са много лоши ,а добрите много добри.АМ  и Явуз винаги бяха една крачка напред според мен защото на тях това им е целта.Тях това ги занимава -да направят някоя мръсотия.Саваш може би дълго време му трябваше да разбере ка се играе тази игра.Пък и как  да се справи като има шпиони в къщата си.Майка му  и вуйчо му също му подливаха вода доста време.И как да се справи със Шахи,Назан и Пала ами те са му семейство.Той си ги обичка човека въпреки всичките им изцепки.


http://youjavascript:void(0);tu.be/26jKtELitQE

Последна редакция: пт, 03 фев 2012, 17:04 от Eny87

# 28
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Дими - според мен пък има баланс в сценария по отношение на късмета на гадните и "стоплянето" от страна на  Саваш. Все пак аз се радвам, че той има-няма след една-две серий вече знае кой какви ги върши и то безапелативно и безкомпромисно започва да се разправя и да решава проблема. Има др. сериали където на добрия му трябва един  камион убеждения, съмнения, настройване и тн.т. за да прозре истината, пък докато се задейства ooooh!.../
Иначе, имаш право, че по-мудно стават нещата при Саваш. Ама, то май няма как Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 1 385
Здравейте събеседнички, за мен ЛиН също е  на първо място.  И аз го гледам постоянно. Даже и по ДФ, въпреки, че ме дразни дублажа и това че е нарязан. Просто не мога да пропусна възможността да гледам любимците си.   
Аз не мисля, че Саваш бавно действа и със закъснение предприема някои стъпки.  Задачата му беше много, много тежка. Първо трябваше да се пребори с майка си, да превъзпита вуйчо си или по-скоро да му влее малко ум в главата, щото той не блестеше с умствени способности, както видяхме.  И жена му се мъчеше да го отучи от това да слуша сестра си.  А майка му, в комбинация с Ахмед Моран  вече беше много тежка задача.  Той нали й каза, че на тях не им трябва враг,  та им стига.  Как да се справи с всички и без да обиди никого, да не се скара с никого, в същото време трябва да се грижи и за бизнеса,  да се пази от любовните мераци  на Чичек.  Цяло чудо е, че му останаха сили и да обича Ясемин и да се бори за щастието си.  А пък тя какво преживя,  направо е героиня.
Вярно е, че доведе Бешир с помощта на тайните служби, но пък той все пак не е супермен.   А и всичко трябваше да бъде показано бавно и подробно, иначе нямаше да е толкова впечатляващо, можеше да го претупат в няколко епизода. И какво щяхме да гледаме ние. На какво да се възхищаваме. 
Нали знаете защо в Титаник не играе Брус Уилис?  Корабът нямаше да потъне.

Общи условия

Активация на акаунт