Колко дни са платените болнични при вас?

  • 13 267
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 175
Не знам тук дали изобщо има значение какво казва законът, след като законите на всеки щат са различни и от там вече всяка фирма си добавя каквото си иска към тях, така че едно правило няма. Конкретно нашата фирма ни дава неограничен брой болнични, без да ни иска обяснения от какво точно сме болни. Само ако ще боледуваш повече от 2 седмици подред, т.е. ти предстои операция или си чупиш крак или нещо за което се знае че ще отсъстваш дълго време, тогава вече се води временна инвалидност и е до два месеца на 60% заплата. По принцип статистиките тук показват, че когато хората имат неограничени болнични, използват много по-малко дни отколкото ако имат фиксиран брой. Ако са фиксирани, хората гледат да си ги оползотворят всичките и на края на годината изведнъж се "разболяват" ако имат останали дни. Докато, ако знаеш че няма какво да губиш, взимаш само когато ти се налага.

# 16
  • Italia
  • Мнения: 1 059
За Словакия май никой не е писал - първите 10 дни (поредни) се заплащат от работодателя. От 11 - държавата. Колко е максимума годишно - не знам, но не искам и да разбирам, защото: първите 5 дни се заплащат на 25%. От 6-тия - на 50%. Единствената "привилегия", ако мога така да я нарека, са 7 работни дни за посещение на лекар (+ още 7 работни дни за придружаване на който и да е член на семейството - дете, съпруг, майка, брат...). Тези 14 дни (7+7) се заплащат на 100%, като условието е, че не можеш да взимаш два поредни. Могат да се използват на часове (т.е имаш 56 работни часа и можеш за днес да ползваш само два от тях, ако толкова са ти нужни.).

# 17
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Отдавна не бях влизала тук и чак сега видях темата ти, Рокси. Даже и аз се разрових след темата в Клюкарника.  Grinning

Ето това е интересно.

Последна редакция: чт, 23 фев 2012, 22:51 от ЧеКа

# 18
  • Мнения: 4 300
Благодаря, това е най изчерпателния документ, който съм виждала дотук.
От всички мнения + линка ми се оформя впечатление, че основния регулатор са изплащаните суми по време на болничен. Страните, в които е позволено по дълго отсъствие, плащат по малък процент.

# 19
  • Мнения: 2 237
кое спира хората да ползват много болнични?

По време на годишния отчет във фирмата нямаше нито един официално болен, но си ходехме подсмърчащи и с температура на работа - събота и неделя също. Тези дни бяха разбира се двойно платени, но това не правеше нещата по-розови. В самия договор си имахме задължителен брой допълнителни часове, които трябваше да изработим от ноември до февруари, както и забрана за отпуска в този период. Работата е много, всеки си има собствени клиенти, за чиито актове отговаря. При липса само губиш, защото до определена дата всичко трябва да е предадено и готово за проверка. Друг не пипа твоето бюро, в краен случай- шефът, но наистина краен за всички. Ако не си вършиш работата, те уволняват, защото "съкращават местата за тази длъжност" или местят на някоя неприятна позиция. Моя колежка с магистърска степен трябваше да сортира пътни писма някъде си в холдинга, защото боледуваше по седмица на месец в кратък период от време. Наистина не беше добре, но... Мисля, че този пример е достатъчно показателен.  Confused

# 20
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Николко. Няма узаконен брой дни на национално ниво. Всичко зависи от работодателя. За по-продължително (от два-три дни) боледуване се ползва застраховка за нетрудоспособност, отново, ако работодателят ти я предоставя.

# 21
  • Мнения: 1
В момента работя във ферма в Англия,но паднах и си спуках ръката. В момента сам с гипс и искам да попитам имам ли право на болнични или не.Моге ли работодателя да ме върне в БГ без да ми плати болничен.Може ли някой да ми помогне със съвет...

Последна редакция: нд, 19 окт 2014, 23:24 от Elena Yordanova_486370

# 22
  • Мнения: 1 959
Зависи, какво пише в договора ти.
Да, може да не ти плати болнични, ако няма подобно условие в договора ти.

# 23
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
  Няма платени болнични дни от държавата / щата, така както са регламентирани в Трудовият Кодекс в Бг. Всичко зависи от работодателят. Ние нямаме болнични дни. Ако си болен и не си на работа си взимаш или от платената отпуска, или не ти ги плащат. Ако си си направил застраховка за временна нетрудоспособност по болест за къс и/или дълъг период, която ти одържат от заплатата ежемесечно, ти се изплащат болнични в определен процент от заплатата след първите 7 дни.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Само малко пояснение за UK. Тук болнични за 1-2-3 дни няма. Ако си болен, или не ти се работи обаждаш се по телефона и казваш, че си болен. Никой не ти търси никакви болнични, бележки и тем подобни. Просто тези дни не ти ги плащат. А след третия ден народа гледа да се върне на работа, че губи много в плащането. Вероятно не влизат и в статистиките за болнични като гледам, че за тук е дадено малко боледуващи. Но пък вземането на тези 3 дни само с обаждане на телефона е толкова масово.
А какво става ако да речем ти трябва коремна операция и примерно две седмици в болница и още две седмици вкъщи?

# 25
  • Мнения: 1 959
Плащат ти към 80 паунда на седмица, ако по договор нямаш допълнително споразумение, което може и да е за плащане на пълната ти заплата.
Трябва да работиш за определан сума, за да се класираш, към 100 паунда на седмица и се дава в продължение на 28 седмици.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Плащат ти към 80 паунда на седмица, ако по договор нямаш допълнително споразумение, което може и да е за плащане на пълната ти заплата.
Трябва да работиш за определан сума, за да се класираш, към 100 паунда на седмица и се дава в продължение на 28 седмици.
80 паунда на седмица не ли ... малко?

# 27
  • Мнения: 1 959
Малко е.
Болничните и пенсията са едни от важните точки при уговаряне на трудовия договор.
Една от причините да напусна сегашната си работа е намаляването на платения на пълна заплата болничен от 6 месеца на 3 седмици, което е пълен абсурд и в професията и в специфичната за училището среда.

Общи условия

Активация на акаунт