POMO6T ZA SAMOTNI RODITELI

  • 4 256
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 510
твоите доходи+акта за раждане.
+ издръжката от бащата, която може да има и без родителите да са били семейни т.е. майката има право да съди бащата за издръжка на детето, независимо, че не са били семейни.

# 16
  • Мнения: 2 510
Сега няма такова нещо. Актът за раждане не се отличава по нищо - дали родителите са женени или не - еднакъв си е.
То и преди това не се различаваше, но при такъв случай детето има права над имуществото на бащата по закон. При случай, че не е вписан бащата самотните майки се защитаваха от закона. Минало.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 477
твоите доходи+акта за раждане.
+ издръжката от бащата, която може да има и без родителите да са били семейни т.е. майката има право да съди бащата за издръжка на детето, независимо, че не са били семейни.

За детските надбавки това не важи. Издръжката не се смята.
Ето според последните изисквания какво е нужно:

МЕСЕЧНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕТЕ ДО ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ, НО НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 20-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ

Помощта се изплаща ако са налице и следните условия:

1.Доходът на човек в семейството да е под или равен на 350 лв бруто.
2.     Детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;
3.     До завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние. Смята се, че детето редовно посещава училище ако е записано в дневна, вечерна, задочна, индивидуална, самостоятелна, кореспондентска или дистанционна форма на обучение.
4.     Живее постоянно в страната. Това означава, че за предходните 12 месеца спрямо месеца, през който е подадена молба-декларацията, детето трябва да е пребивавало на територията на страната повече от 183 дни, с изключение на децата до навършване на една година.

РАЗВЕДЕНИ РОДИТЕЛИ
•        Месечните помощи за деца на разведени родители се изплащат на родителя, на когото е възложено упражняването на родителските права.
•        Доходите на другия родител не се вземат предвид при определяне правото на подпомагане.
•        Присъдените издръжки, получавани по реда на Семейният кодекс, не се считат за облагаем доход и не следва да се декларират.

Какво трябва да направите, за да получите помощта
Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция ”Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2.бележка за поставените ваксини от педиатърът.
3. удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври;

# 18
  • Мнения: 2 510

•        Присъдените издръжки, получавани по реда на Семейният кодекс, не се считат за облагаем доход и не следва да се декларират.


2.бележка за поставените ваксини от педиатърът.

Първото не съм го знаела, а второто защо си мисля, че отпадна / не съм сигурна/.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 477
Снеже, не си подавала скоро документи Wink Wink Wink Не само, че не е отпаднала тази глупава бележка, ами и всяка година наново я искат! Shocked Shocked Shocked Специално питах като ходих да си взема решението преди 2 седмици. А и друго глупост има - от 15 септ до 31 окт. носиш бележка, че детето учи....И после като наново подаваш документи - пак същата бележка, но вече с актуална дата...Абе, не е истина...каква бюрокрация!

# 20
  • Мнения: 2 510
Не, не подавам такива.
Как всяка година. Те децата не се ли ваксинират до определена възраст.
Такава бележка са ми искали когато детето тръгна на градина, по точно мед. картон.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 477
Не, не подавам такива.
Как всяка година. Те децата не се ли ваксинират до определена възраст.
Такава бележка са ми искали когато детето тръгна на градина, по точно мед. картон.
Тази кретения е от 2010 г. и е заради един определен етнос, който не иска да си ваксинира децата. И това е рестриктивна мярка - нямаш ваксина, няма детски! Но понеже всеки път представяш пълен набор документи и всеки път тичаш до джипката за документа! Независимо от възрастта на детето...пълен абсурд, ама това е положението! Crazy Crazy Crazy Crazy

# 22
  • Мнения: 1 931
Подавах документи за детски януари. Искаха ми копие от решението от съда заедно с всички други неща, за да се докаже, че нямам брак, както и за издръжката. За доходите искаха от там да пиша моите доходи + издръжката. Та в полето за месец доход трябваше да пиша 300лв. + 120лв. - (например, ако това са сумите) . А по това което прочетох излиза, че не е трябвало това да се вписва.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 477
Подавах документи за детски януари. Искаха ми копие от решението от съда заедно с всички други неща, за да се докаже, че нямам брак, както и за издръжката. За доходите искаха от там да пиша моите доходи + издръжката. Та в полето за месец доход трябваше да пиша 300лв. + 120лв. - (например, ако това са сумите) . А по това което прочетох излиза, че не е трябвало това да се вписва.
Какво копие от съда?! Shocked Shocked Shocked Като нямаш брак?!
За издръжката не се вписва в доходите - по-горе съм писала. Това го пише и в самите бланки за подаване на документите. Говорим за прословутите 35 лв., нали?
За това, че нямаш брак се взима документ за семейно положение от общината. Но нашата вече правела проверката за семейно положение без да искат от майките документ.
Попитай ги пак вашите социални от къде са измислили това за издръжката при положение, че не се пише?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 120
Когато подавах документи за детски, ми искаха справка за доходите, като се вписват реално получените доходи. Детските не се вписваха като доход, за издръжка от другия родител никъде не видях графа.
Искаха ми бележка от работодателя за доходите, отделно те си правят справка в нои.
Мисля, че имат връзка с нап.

Молба-декларация за получаване на месечни помощи за дете до завъ … 0-годишна възраст

# 25
  • Мнения: 236
  Bongo  ,    bouquet  ,  а  ти  защо   не  щеш   да  асимилираш   ,  че   има  някои   невероятни   изроди   сред  мъжете  (  и   сред   жените  де  )  и  ,  че  това  ,  което  говоря  не  са  ей  тъй  на  празни   приказки   ,  а  неща  от  реалния  ми   опит  ,  които  едва  ли  е  необходимо   да  споделям  с  подробности   тук .
      Колкото   до  съда  -  доказах  го  ,   спечелих  ама  това  не  ми   променя  болката , от  обидата  ,  унижението  и  мъката  за  сина  ми  ,  че  т.н.  му  баща  е  говедо  където  никъде  го  няма  .  Аз  приемам  твоята  теза  ,  че  има  такива  жени ,  а  ти   просто  не щеш  и  не  щеш  да  повярваш   ,  че  има  и  такива  "  бащи  ''  защото   съдиш  по  себе  си   предполагам    bouquet,  че  не  си  такъв  .   Но  повярвай  -  има  Говеда   !

# 26
  • Мнения: 236
  И  по  темата  -  за   издръжката  ,  обаче   минало  през  съд  ,  присъдена  с  брак  без  брак  - това  няма   значение  стига  детето   да  е  припознато  от  бащата  ,  мисля  че  се  вписва  като  доход  за  детските  . Все  пак  е  доход  . 

# 27
  • София
  • Мнения: 6 477
  И  по  темата  -  за   издръжката  ,  обаче   минало  през  съд  ,  присъдена  с  брак  без  брак  - това  няма   значение  стига  детето   да  е  припознато  от  бащата  ,  мисля  че  се  вписва  като  доход  за  детските  . Все  пак  е  доход  . 
Издръжката не се счита за доход при подаване на документи за детски - по-горе го коментирахме!


Присъдените издръжки, получавани по реда на Семейният кодекс, не се считат за облагаем доход и не следва да се декларират.

# 28
  • Мнения: 236
  Ами  чудесно  е  това  !  Че  с   тая  ''голяма''  издръжка  !  Може  би  съм  се  заблудила  ,  защото   когато  подавах  документи  за   детски   служителката  ме  попита  имам   ли  развод ,  че  било  различно  и  вероятно   така   съм  се   заблудила  .  Нали  развода  предполага  и   издръжка  .

# 29
  • Мнения: 7 779
  Ами  чудесно  е  това  !  Че  с   тая  ''голяма''  издръжка  !  Може  би  съм  се  заблудила  ,  защото   когато  подавах  документи  за   детски   служителката  ме  попита  имам   ли  развод ,  че  било  различно  и  вероятно   така   съм  се   заблудила  .  Нали  развода  предполага  и   издръжка  .
може да има споразумение и да не се дава издръжка

Общи условия

Активация на акаунт