Защо е вредно гледането на ТВ?

  • 4 798
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 837
Я кажете откъде да дръпна тая Дора? Wink

Не знам къде има серии с Дора, но тук има разни игри и клипчета не само с нея.

http://www.nickjr.com/index.jhtml

# 16
  • Мнения: 1 581
Ние от тук гледаме разни работи от Сезам и слушаме песнички, има и игрички: http://www.sesameworkshop.org/sesamestreet/

Телевизор нямаме и не гледаме, не ни липсва. Но му давам да гледа филмчета, анимацийки, игрички, песнички на компютъра. Облъчването е минимално и не ме притеснява.
Без да се прекалява, мисля, че и видеоматериалите имат положителна роля за развиване на вниманието и концентрацията, дори и на зрението. Но материали, подходящи за възрастта  Peace

Любими са ни http://www.bbc.co.uk/cbeebies/tweenies/

# 17
  • Мнения: 3 379
При нас положението е отчайващо. Гого не само знае наизуст всички реклами, но и докато дават реклами нищо, ама наистина нищо, не може да го отлепи от ТВ-то. Също така знае имената на тв водещите и предаванията им основно по БВТ и Нова, които се гледат главно у дома Sad. Това, за жалост е в следствие на факта, че го гледат майка ми и баба ми, които по цял ден (баба ми най-вече) гледат сериали и разни други предавания по ТВ. Аз се изморих да обяснявам за вредата от това и за жалост трябва да се примиря с факта, че като не си го гледам сама, съществува опастност този, който го гледа да не спазва указанията ми...

# 18
  • София
  • Мнения: 3 666
Аз пък все си мисля, че така на малкото човече можеш да разшириш кръгозора и че ползата от ТВ е много по-голяма отколкото вредата й Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 2 784
За съжаление и ние гледаме доста- храним се на реклами и чалга клипове Embarassed, Треска за злато- просто залепва за него. Аз просто не мога без телевизия... Embarassed Но пък забелязала, че през повечето време телевизорът хич не я интересува, когато не дават "нейните предавания"- не се заглежда.

# 20
  • Мнения: 3 576
Ааа, не това с рекламите не бих го допуснала  Naughty
То аз не ги гледам, винаги сменям канала, та камо ли детето.

Забелязвам, че много се кефи на Анимал планет и ги гледаме заедно - много са му интересни животните, и не мисля че ще му навреди точно това с нещо.

Картууна не го пускам, защото са пълни идиотии, но по Джетикс си следим бубите (които са ни точно по времето за следобедно заспиване Wink ) и вечер Спайдърмен, който го е кръстил Хадедин  Mr. Green

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Телевизията като образователна играчка
Една „играчка", която сигурно притежавате, с положителност може да се окаже учител и възпитател с разнообразни дарби - това е вашият телевизор.
От известно време телевизията е обект на сериозни критики; наричат я например културна пустиня и трябва да се признае, че-много от предаванията наистина не струват. И аз не.по-малко от вас ненавиждам нелепите шоу-програми и тъпите реклами.
Самият аз твърде малко гледам телевизия, толкова лошо е качеството й. Хубавите програми за деца се броят на пръсти. Те често се задоволяват с добрите стари рисувани филмчета, в които все същото познато голямо животно безкрайно преследва все същото малко животинче. Много родители се безпокоят и от това, че по телевизията показват толкова насилие. (Ще разгледам този въпрос в глава 10 -Детето ви и насилието).
Следователно ще се.съгласим, че голяма част от критиките са основателни и че качеството ш програмите за деца търпи сериозно подобрение. Но би било грешка да пренебрегнем важната образователна функция, която би могла да има телевизията през предучилищния период.
Откакто телевизията навлезе в американските домове, речникът на децата, които тръгват на забавачка или на училище, значително се е обогатил в сравнение с времето, когато телевизията не съществуваше. По този повод д-р Луиз Еймс
от Института „Гезел" уточнява: „От тригодишна възраст нататък те виждат какви ли не неща, които не биха видели преди едно поколение. Знанията им са ужасно обширни."
В статията си „Учителката Телевизия" Едит Ефрон прави следния коментар: „Учениците от първи клас, които много са гледали телевизия, имат речник, често изпреварващ с цяла година речника на децата, които не гледат телевизия. Колкото, по-интелигентно е едно дете, толкова повече знания придобива от екрана. В крайна сметка в образователно отношение телевизията действа благотворно на малките деца, каквато и да е природната им интелигентност."
Въздействието на телевизията върху децата в САЩ бе най-пълно изследвано от д-р Уилбър Шрам. Той установи, че измежду шестте хиляди наблюдавани от него деца най-интелигентните, най-добрите ученици са ревностни телевизионни зрители. Според д-р Шрам „главната отличителна Черта на интелигентните деца е, че всичко започват да правят много рано. Започват да гледат телевизия по-рано от другите и през първите си училищни години се интересуват от телевизия повече от съучениците си."
Очевидно е следователно, че най-сериозните научни авторитети са на едно мнение - въпреки явните си недостатъци, телевизията има здравословно образователно влияние върху децата. Няма съмнение, че ако програмите се подобрят, тя би могла да бъде още по-полезна.
Но не си вадете заключението, че препоръчвам на децата от предучилищна възраст неограничена доза телевизия. Точно обратното. Смятам, че следва да насърчавате развитието на детето си чрез разнообразни дейности както вкъщи, така и навън. То трябва да се катери, да тича, да кара колело, да си играе на пясъка, да строи, чертае, рисува, да слуша плочи и приказки. Но мисля, че телевизията има своето равноправно място сред всички тези дейности. Не основното, но едно разумно място.


Това е цитат от "Изкуството да бъдеш родител" на д-р Додсън
Ще ви отговори поне на половината въпроси  Grinning

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
Само да допълня, че според книгата предучилищна е възрастта до 5 г.

# 23
  • Мнения: 2 755
Vache, благодаря.  bouquet
Като цяло аз не отричам телевизията, но съм на мнение, че :
- предаванията, които гледат децата, трябва да са съобразени с тяхната възраст ;
- времето за гледане на телевизия да е ограничено и да не се използва телевизията за заместител на игрите и книжките ;
- да се гледа от разстояние.
На този етап сина ми гледа само "Лека нощ" и понякога за 10-тина минути Animal planet - показвам му животните. След известно време, ще има и филмчета.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Vache, благодаря.  bouquet
Като цяло аз не отричам телевизията, но съм на мнение, че :
- предаванията, които гледат децата, трябва да са съобразени с тяхната възраст ;
- времето за гледане на телевизия да е ограничено и да не се използва телевизията за заместител на игрите и книжките ;
- да се гледа от разстояние.
На този етап сина ми гледа само "Лека нощ" и понякога за 10-тина минути Animal planet - показвам му животните. След известно време, ще има и филмчета.

Ооо, разбира се!!!!
Моята щерка май прекалено много гледа.. Признавам си, че използвам ТВ-то като бавачка  Wink... Много често й пускам филмчетата за Франклин, дори установих, че е научила доста неща после като четем книжките... Гледа и Картун, но там има страшни идиотийки.... Затова предпочитам на компа да гледа каквото аз пусна. Тя вече си избира де, но има все пак ограничен избор...

# 25
  • Мнения: 3 271
И аз искам да питам има ли от къде да се изтегли Dora the Explorer, или някакви други подобни

Моите са й големи фенове наред с Дисни. Много е добра и за езика, доста добре учат с нея. Свалят се само с неща като Мулето и Магарето.
Но мога да ти направя копие, имаме няколко ДВД-та  Hug

# 26
  • Мнения: 359
И ние гледама разни аимации предимно свалени от интернет, защото по TV нищо не му допада..Сеаг е фен на Смърфовете..гледа на английски и не му прави впечаление, даже учи елементарни думички...
За Дора в arena я има, но трябва да си супер потребител, за да имаш достъп...
иначе може да опиташ от тук http://ts.searching.com/search.asp?h=&query=Dora+the+Explore … 5&submit.y=10

Нея не я познаваме:), но може и да му хареса...
и аз гледам да не преклява с гледане, но понякога бабите отпускат крайа, когато и те само това правят....много е лошо..

# 27
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
И аз искам да питам има ли от къде да се изтегли Dora the Explorer, или някакви други подобни

Моите са й големи фенове наред с Дисни. Много е добра и за езика, доста добре учат с нея. Свалят се само с неща като Мулето и Магарето.
Но мога да ти направя копие, имаме няколко ДВД-та  Hug

Искааам. Тъкмо се появи повод да се видим  Grinning
Но не бързай, изобщо не ми е спешно.
Много, много благодаря за предложението Heart Eyes Hug

# 28
  • Мнения: 5 877
О, и аз искам Дора. Може ли?

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И аз да помоля за Дора!  Grinning
Не гледам телевизия и затова малкият не проявява никакъв интерес към предавания за възрастни.
Разрешено му е по 1 час дневно детско, като гледа или Фокс Кидс, или Картуун, но има любими, има и "грозни" филми. Декстър му е любимец. Също така има и богата колекция с филми на дискове, които гледа на ДВД - на компютъра не гледаме.
Всяко нещо - с мярка. Благодарение на детските научи много неща, а и се опитва да говори на английски, много е смешен.  Mr. Green Условието е един час на ден, не повече. Отскоро започна да играе и видео игри - но и те са с ограничено време.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт