Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота!! Тема 22

  • 62 465
  • 744
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 964
  Кърлов  -старши  доколкото  знам  (от преди  2 г. )  работеше  в  МВР  болница  .  Кабинета  му  се  помещаваше  на  етажа на  УНГ , а  всъщност  май  на  етажа бяха  и  двете  отделения  -УНГ  и  гинекология.  Та  там съм  го  виждала   доц.  Кърлов  -  направо си е  грохнал старец  и  лично  аз не бих  се  доверила  ...........  Мой  съвет  е  да се търси по млад  (от  него )  онкогинеколог ! Peace  Иначе за  условията  ,ако  съдя  по тези в  УНГ  отделението  -доста  мизерно  наистина .

 барбаронка,  радвам се  ,че  всичко е минало  успешно при теб .  Дано  повече да нямаш проблеми !  Hug

# 46
  • Мнения: 31
Момичета, благодаря ви за информацията за Кърлов. И от още едно място чух, че е мизерно в  частния му кабинета. Така, че се записах  в Токуда, но при проф. Карагьозов. При сина чак за май записваха, а ми се иска по-бързо да отида на преглед.

# 47
  • Мнения: 1
Gesika, благодаря ти! Дано всико е наред Praynig
diondi успех с прегледа!

# 48
  • Мнения: 9
Besty, а с твоите резултати какво стана? Ходи ли в петък?

# 49
  • Мнения: 484
diondi
аз съм се лекувала при Кърлев и ме оперира в МВРб-ца,на един етаж са с УНГ ,независимо от условията ,той е блестящ специалист..........но и Карагъозов е добър,така 4е късмет желая на теб и на всички   bouquet

# 50
  • Мнения: 103
Боби, не се познаваме лично, но съм чела доста твои постове и искам да ти кажа, че си много готина. Влизай и пиши по-често, за да разведряваш тук. Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 964
Боби, не се познаваме лично, но съм чела доста твои постове и искам да ти кажа, че си много готина. Влизай и пиши по-често, за да разведряваш тук. Simple Smile

  newsm10  Подкрепям  напълно  !  Hug

 Боби ,  здравей  !  Hug

Навестявай  ни по често , кажи  как си ?  Hug

# 52
  • Мнения: 117
Besty, а с твоите резултати какво стана? Ходи ли в петък?

Ами не съм ходила никъде, не можах да се свържа с докторката. В момента, в който се свържа с нея и си разбера окончателно резултата, ще пиша тук.  Peace

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 10:38 от besty

# 53
  • Мнения: 103
Джеси Hug
Аз съм сигурна, че резултатите на Бести ще са добри. Бести лекарката каза ли ти какво ще предприемете, лечение на възпалението?

# 54
  • Мнения: 117
Джеси Hug
Аз съм сигурна, че резултатите на Бести ще са добри. Бести лекарката каза ли ти какво ще предприемете, лечение на възпалението?

Ами аз всъщност чакам потвърждение на добрите резултати и как ще се процедира оттук нататък, но не мога да се свържа с лекуващия ми лекар. Затова нямам никаква яснота по въпроса, което е малко кофти, но знам, че съвсем скоро ще разбера! Peace Hug

# 55
  • Мнения: 10
Полезна статия  Hug

За предрака и рака на маточната шийка ще разговаряме с проф. д-р Стефан Иванов - дмн, ръководител на Катедрата по акушерство и гинекология към Медицинския университет - Варна. Той е научен сътрудник I степен към Клиниката по онкогинекология - София. Има стотици публикации, доклади, постери и над 40 участия в научни конгреси и форуми у нас и в чужбина.

Проф. Иванов е съавтор на учебника “Диагностика, проследяване и лечение на болните със злокачествени новообразувания”. Той е член на Българското дружество по акушерство и гинекология, както и на Българското онкологично дружество. Член е на Европейската асоциация за изследване на рака, на Европейското общество по гинекологична онкология, на Европейската асоциация за изследване и лечение на рака, а също така - на Мултинационалната асоциация по палиативни грижи и на Международното гинекологично раково общество.

Преди два месеца проф. Иванов даде интервю за в. “Доктор” относно предраковите заболявания и инвазивния карцином, което предизвика голям интерес. Преди да пристъпим към темата по същество, ще публикуваме писмо от нашата читателка Елена Методиева от Русе. Провокирана от същото това интервю, тя сподели с нас своята история.


- Проф. Иванов, защо причислявате това заболяване към социалнозначимите? Толкова ли са зле нещата?
- Защото според Националния раков регистър на България годишно от този вид рак заболяват около 1200 жени. И поради това, че напоследък заболяването “подмладява”, явява се в по-ранна възраст и от своя страна поражда редица социални проблеми и лични трагедии. Особено при загуба на близък човек - майка, сестра, съпруга и други близки. Ракът на шийката на матката е на второ място след рака на маточното тяло (ендометриален карцином). Въпреки че засега е на второ място, броят заболели жени, особено в по-напреднал стадий, е голям.

- От какво се причинява този коварен рак?
- Предраковите заболявания и ракът на маточната шийка се причиняват от HPV вирусите, т.е. човешките папиломни вируси. Може би не знаете, но те са над 90 вида. Най-чести обаче са тип 16 и тип 18. Те най-често причиняват т.нар. клетъчни карциноми. Докато аденокарциномите например се причиняват главно от тип 45 и други видове вируси. Причинителите на предрака и рака на маточната шийка - същите тези два типа - 16 и 18, бяха открити от проф. Хералд Хаусен.

А аз с удоволствие мога да кажа, че миналата година той лично ми гостува във Варненския медицински университет - по покана и на университета, и по лична моя покана. Смята се, че две-трети, т.е. 75 % от случаите на рак на шийката на матката се причиняват от папиломавирусната инфекция, която се предава по полов път. Останалите 25-30% са по други причини - разкъсвания на маточната шийка след раждане; хламидийна инфекция; откриват се и два онкопротеина, като не се изключва и вероятността за генетична предразположеност.

- Обяснете по-ясно и достъпно за предраковите изменения, това май е по-важно от гледна точка на профилактиката? И - как се лекуват?
- Предраковите изменения се наричат дисплазии на маточната шийка. Те са три вида: за първи вид дисплазия говорим тогава, когато е засегната една трета от дебелината на епителния слой - той по принцип е дебел един милиметър; вторият вид - при него епителният слой е засегнат от половината до две трети от дебелината му. И

при третия тип дисплазия,

за съжаление, който се нарича още карцином, целият епителен слой е засегнат от ракови клетки. Лечението при първия вид дисплазия е противовъзпалително, плюс туширане и обгаряне на маточната шийка с електрокоагулатор, лазертерапия, криотерапия или спонтанно обратно развитие. При този вид може да се направи и т.нар. конизация на маточната шийка. Такава процедура се прилага и при втори и трети вид дисплазия. Тя се състои в изрязване на парченце под формата на конус и възстановяване на маточната шийка.

Конизацията на маточната шийка представлява диагностична и терапевтична процедура. Диагностична, защото виждаме дали има дълбока инфилтрация на маточната шийка и дали е нужно премахване на матката с тръбите, яйчниците и лимфните възли. И терапевтична, защото в болшинството от случаите жените остават само с този вид лечение под колпоскопски и цитологичен контрол.

- Сега да ни разкажете за скрининга, модерен израз, но явно много необходим и важен.
- Основният скринингов метод е цитологичният метод, въведен от Джордж Папаниколау. Съществуват пет цитологични групи. Първа група - за жени, които не са водили полов живот и за такива, които не са раждали. Втора група - жени, водили полов живот и раждали. Трета група е най-важната, защото именно в тази група сигнализирани жени се откриват предраковите лезии. Четвърта група - когато се откриват клетки, много наподобяващи раковите, и пета група - ракови клетки. Освен цитологичния, се използва и колпоскопският скринингов метод, въведен от Ханс Ниселман в Германия. Това представлява оглед на маточната шийка и влагалището с оптичен уред - колпоскоп. И накрая - основният доказателен тест е вземането на парченце от т.нар. суспектна жлеза, т.е. по-познато като биопсия. И трите метода - колпоскопски, цитологичен и биопсия, вървят ръка за ръка заедно.

- Тези скринингови методи как ще помогнат конкретно? Посочете и основните лечебни методи на рака на маточната шийка.
- Въвеждането на масовия цитологичен скрининг ще спаси много човешки животи в България - като открива рано и лекува предраковите лезии и не позволява те да се развият до истински раков процес. При

избор на лечебен метод

основно се залага на лъчетерапевтичния. Хирургичният, т.е. радикална хистеректомия, се прилага до 40-50-годишна възраст и до втори стадий на рака на маточната шийка. При по-напреднали ракови процеси е възможно извършването на т.нар. екзентеративни операции - отстраняване на част от пикочен мехур, дебело черво и други засегнати органи.

- Накрая да ви помоля за няколко изречения за ваксините и за нуждата от тях при този вид рак.
- Има създадени два типа ваксини: квадривалентна - срещу тип 6, 11, 16, 18. Ще напомня, че тип 16 и 18 са онкогенните вируси, а типовете 6 и 11 - херпес-вирусните инфекции и папиломите. И другата ваксина - бивалентна срещу тип 16 и тип 18 вируси. У нас, благодарение на правителството и лично на министъра на здравеопазването, както и на онкогинекологичната колегия, се опитваме да въведем масовия цитологичен скрининг. Аз се постарах да въведа за първи път във Варна новия цитологичен скринингов метод - тясно базирана цитология за ранно откриване на рака и предрака на маточната шийка. Започваме да работим сега, през 2012-та. По тази методика съм работил за първи път през 2003 г. в Сидни, Австралия. Ефективността на откриване на предрака и рака на шийката на матката се увеличава с 25-30%. Изпълнен съм с оптимизъм и с научния потенциал на онкогинекологичната колегия ще се въведе бързо цитологичният метод, за да може рано да се откриват и навреме да се лекуват тези коварни заболявания.

# 56
  • Мнения: 103
Знам, че доста е коментирано, но все пак при наличен вирус, ако си сложиш ваксината какво става? Майка ми е решила, че трябва да си я сложа, а аз не спирам да й повтарям, че според мен няма смисъл и че тези пари мога да ги използвам за лечение и предотвратяване на дисплазията ми. И другото, което ми страна странно от тази статия, повтаря се , че 16 и 18 тип предизвикват дисплазия, което според мен не е вярно и другите вируси, носещи висок риск от заболяване могат да предизвикат преканцероза. И последното, което ми е интересно срещам много противоречиви мнения за 6-ти и 11-ти тип. В някой статии пише , че образуват само кондиломи,а в други, че могат да предизвикат и нискостепенни лезии.И все пак истината е някъде там...

# 57
  • Мнения: 9
Аз пък съм попадала на малко по-различна информация от цитираната в статията по-горе:
 
Кои типове носят потенциален риск от развитие на рак на маточната шийка?
 
Специално за рак на маточната шийка най-високорискови са НРV-типовете 16, 18, 45, 31 и 33. Те предизвикват около 82% от всички случаи с рак на маточната шийка по света, а за България – близо 97%.

Из това интервю: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k8W1VrVrlGQ … ct=clnk&gl=bg

# 58
  • София
  • Мнения: 964
Цитат
- Предраковите изменения се наричат дисплазии на маточната шийка. Те са три вида: за първи вид дисплазия говорим тогава, когато е засегната една трета от дебелината на епителния слой - той по принцип е дебел един милиметър; вторият вид - при него епителният слой е засегнат от половината до две трети от дебелината му. И
при третия тип дисплазия,

за съжаление, който се нарича още карцином, целият епителен слой е засегнат от ракови клетки.
    Shocked
Лечението при първия вид дисплазия е противовъзпалително, плюс туширане и обгаряне на маточната шийка с електрокоагулатор, лазертерапия, криотерапия или спонтанно обратно развитие. При този вид може да се направи и т.нар. конизация на маточната шийка. Такава процедура се прилага и при втори и трети вид дисплазия.

Навсякъде  пише  ,че  карцином  ин сито  ( ІV ст.  дисплазия)  не  е равнозначно  на  инвазивен  карцином ?  Пък  според  Иванов  излиза  ,че   още  при  ІІІ  ст.  ,т.е.  тежката дисплазия  била  вече   епител  с  ракови клетки  ???  newsm78 #Crazy

  Thinking Не  знаех  ,че дисплазията се  дели на  видове и типове ?  Shocked  Това са  така  нар.  степени  на дисплазия  !

 Лично  аз  на  този  лекар не вярвам!

За  ,който се  интересува  тук  във  форума  има  цяла  тема  "посветена " на  него :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=386313.0

 
Аз пък съм попадала на малко по-различна информация от цитираната в статията по-горе:
 
Кои типове носят потенциален риск от развитие на рак на маточната шийка?
 
Специално за рак на маточната шийка най-високорискови са НРV-типовете 16, 18, 45, 31 и 33. Те предизвикват около 82% от всички случаи с рак на маточната шийка по света, а за България – близо 97%.

Из това интервю: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k8W1VrVrlGQ … ct=clnk&gl=bg

 Информацията ти е съвсем  вярна  !  Peace

И  още  нещо -не съветвам  никоя  жена с  дисплазия  ,независимо коя  степен да си прави  ваксина   срещу  НРV . Не  само  ,че  е безсмислено ,  но и потенциално  опасно  !

# 59
  • Мнения: 564
Здравейте, може ли някой да ми помогне с информация, обадих се да запиша час при др. Ганчева, но сестрата ми каза, че не работят сутрин. Преди Коледа ходих сутринта и се чудех наистина ли само след обяд работят вече и някой знае ли от колко часа?

Общи условия

Активация на акаунт