Светла на Великден ли има имен ден?

  • 7 228
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 49
Я да питам сега понеже знам,че името Диана няма имен ден или има newsm12

# 16
  • Мнения: 15 379
Я да питам сега понеже знам,че името Диана няма имен ден или има newsm12

Май празнува на Еньовден - 24.06.

# 17
  • София
  • Мнения: 44 120
Диана като богинята на лова няма имен ден...

Деян и да кажем Деяна има януари(с ивановците), 24 юни, 25 юли, някой си октомври с Димитровците и т.н. за тях...

# 18
  • Мнения: 49
Angel_Dust И аз така знам,че няма имен ден Диана,като малка са ми правили имен ден на Димитров ден,за да имам и аз, не само сестра ми newsm03   все пак Благодаря за отговорите

# 19
  • София
  • Мнения: 44 120
Ако си кръстена на някой дядо/баба и неговото име има имен ден, вариант е да празнуваш на този ден. Но името просто е римско, затова и при нас поне няма имен ден...по някой чужд календар може и да има, но не и по православният.

# 20
  • Мнения: 15 379
Сега чета, че често Диана празнуват на св. Анна.

Дълги години съм живяла с убеждението, че нямам имен ден. Преди година разбрах, че имам - не го празнувам, не считам за нужно.

# 21
  • Мнения: 49
Angel_Dust Да кръстена съм на Дядо си  Димитър,а сестра ми е кръстена на Дядо Илия-Илиана

# 22
  • София
  • Мнения: 44 120
Да, защото завършвало на Ана...което е ...ам доста несериозен довод...

Дидинка - празнувай си на Димитров ден тогава, то така и така от малка това ти е било нарочено за празник....

Сърч - ти точно като мъжът ми....Wink

# 23
  • Мнения: 49
Е Angel_Dust   Да тогава и ще си го празнувам,не че празнувам именни дни просто ми беше интересно да разбера и тука в форума какво мислите Благодаря за отговорите много сте мили newsm10

# 24
  • София
  • Мнения: 1 335
За 6ти февруари вече са казали, а връзката с Великден е, че седмицата след него цялата е светла, понеже възкресението донася просветление на хората.
Ето тук е описано повече: http://www.ipernik.com/novini/tema/pravoslavie/svetla-sedmica

# 25
  • Мнения: 87
Светла няма имен ден.
Не съм сигурна, но първите Светли/ани в България би трябвало да са се появили след 9.ІХ. В Русия името Светлана се е появило в литературата  в началото на ХІХ.
В Русия е съществувала много консервативна система за именуване. Децата са назовавани обикновено с името на светеца, чийто празник е бил при рождението на детето, оттам е и популярността на името Иван- в православния календар се среща около 79 пъти. Не е било възможно кръщаване с друго име, освен това на православен светец.
Документирано е отказване на кръщаване на деца с името Светлана, като компромис, при кръщаването е давано името Фотия, Фотина, а Светлана е оставало за домашно име.
Първата официална Светлана се е появила в началото на ХХ век, след специално разрешение на Светия Синод. През 1943 година  Руската православна църква признава името Светлана и е позволено да се извършва кръщение на деца с това име.
Така, че ако Светла има имен ден, то той е в деня на Свети Фотий (идея нямам кога е  Thinking)

Това са пълни глупости. Светлана е древно славянско име , наситено с огромна сила. Съществувало е много отдавна - покровителки са светиците Светлана Римска и Светлана Палестинска.
Специално съм питала свещеник кога Светлана празнува имен ден и ми е казано - на светлата седмица, точно седмицата след Великден - почва в понеделник след Великден и трае до събота, тя е най-светлата седмица, най-чистата и през нея не се пости, дори в традиционните сряда и петък.

# 26
  • Мнения: 125
        Чувала съм,че Диана празнува на св.Ана Ди-ана означава двойна Ана

# 27
  • Мнения: 49
        Чувала съм,че Диана празнува на св.Ана Ди-ана означава двойна Ана
Е Благодаря за информацията  bouquet

# 28
  • Мнения: 11 747
Обяснението как в Русия са давали имена на децата ми изясни защо на рождените си дни празнуващите се наричат именици, а не рожденици  Simple Smile Много чудно ми беше  Simple Smile

Това с двойната Ана сериозно ли?!  Simple Smile Щото ми звучи като лоша шега.  Thinking

# 29
  • Мнения: 465
Да се включа с подобно запитване и аз. А да имате идея защо Ванеса празнува на Цветница? Тази година го видях в календара и много му се чудих.

Общи условия

Активация на акаунт