Хора ли сме българите или само говорим, а нищо не правим?

  • 3 125
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 15 466
Имам желание, но нямам възможност.  Embarassed   
Пращам SMS-и. По друг начин не мога да помогна.

  Моите отговори. Confused

# 16
  • Мнения: 10 547
Но как, единни сме, обединени. Я, вижте форума. "Трагедията в ..." и 101 страници изписани. И после нищо.
Някак всекидневно вече ни се случва по нещо лошо, отвсякъде ни приканват да даряваме, да пращаме СМС-и, да помогнем за лечението на някого, да подкрепим нечия кауза, да подпишем поредната петиция /това е най-лесно, най-евтино и най-бързо, затова го правят и много хора/. И когато виждаш, че самият ти трудно можеш да си помогнеш, камо ли на някого другиго, то се затваряш в себе си, цъкаш, молиш се да не те стига и дотам.
Бедна държава, с много беден народ. Какво да помага?

# 17
  • Мнения: 1 788
Аз се питам непрекъснато защо така сме "бедна държава и беден народ" и отговорите, които ми идват на ум, въобще не ми харесват.
Наскоро прочетох нещо, което страшно много ми допадна:

"„Повечето от нас проявяват нещо, наречено „атрибутивна предубеденост“: ние сме убедени, че успехите ни се дължат на нашите вътрешни качества, а неуспехите ни се дължат на външни фактори; докато за другите смятаме, че успехите им се дължат на късмет, а неуспехите им се дължат на собствените им недостатъци. Няма как всички да сме прави.“

Цитат от ПСЕВДОНАУКАТА на Бен Голдейкър"


Лично аз, помагам за всичко онова, което е по силите ми. Но чак геройства не мога да извърша, явно не съм роден герой. Тъжното е това, че в днешно време хората нямат доверие един в друг и понякога това ги подтиква дори към нечовешки, грозни постъпки. Но се питам отново дали това е резултат от времето сега или просто ни е заложено в генетичния код. Четейки разни факти от историята достигам по-скоро до втория извод, но тайно се надявам всичко това да идва само от моята лична нагласа или "човек вижда онова, което иска да види".

# 18
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Не.
Това би означавало да лишавам собственото си семейство от средства, а не мога да си го позволя.
Подобни "сърцераздирателни" теми не могат да ме накарат да се чувствам виновна.

# 19
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 672
Дали темата е за това да те накара да се чувстваш виновна  Thinking
А и само за материални ли средства става въпрос?
Иначе е така, като нямаш средства - няма какво да направиш,
и чувството за вина от никаква полза не е.

# 20
  • Мнения: 10 547
LemonDesi, материалните средства помагат. Като нямам, с какво да помогна? С позитивната мисъл само не става.
Едва ли някои изпитва чувство за вина, че не може да помогне, защото 100% намира оправдание чрез собствените си неволи.
Много водят съществуване, което е за помощ. Само мащабът е различен.

# 21
  • Мнения: 0
Пуснах темата, защото искам да разбера какво е мнението на останалите, а не - за да се чувстваме виновни. В такива моменти вече започвам да се замислям дали и държавата има някаква вина. Кой всъщност е виновен, че в България има хора, които спят на улицата, няма с какво да се хранят и т.н. ? Такива хора има и в останалите държави. Аз също не помагам с кой знае какво. Пускам по някой SMS , нося дрешки на дечица в домовете, но не ме е срам. С толкова мога да помогна. И не смятам, че лишавам себе си или някого от семейството от нещо с това.

# 22
  • Мнения: 3 371
ne, не помагам. смятам, че само човек, който е надмогнал своите си харчове, може да дарява средства. иначе лишава себе си /или семейството си/.

това с позитивното мислене ми е напълно непонятно. какво от това, че съм помислила позитивно, на хората в беда им трябват материални неща, а не моето страдание.

виновна не се чувствам. света не мога да оправя аз.

# 23
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 672
Откъде го изсмукахте това позитивно мислене?

Ама явно аз съм в грешка,
може би разглеждам темата не само като такава свързана със строго материални помощи в бедствен момент.

# 24
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Пуснах темата, защото искам да разбера какво е мнението на останалите, а не - за да се чувстваме виновни. В такива моменти вече започвам да се замислям дали и държавата има някаква вина. Кой всъщност е виновен, че в България има хора, които спят на улицата, няма с какво да се хранят и т.н. ? Такива хора има и в останалите държави.
За това държавата може и да не е виновна (по принцип), но за безхаберие при управлението на стратегическа държавна собственост (каквато са язовирите), източване на обществени и осигурителни фондове към дълбоки частни джобове, където българите внасят мизерните си левчета за данъци и осигуровки (а болните молят за помощ с дарения и СМС-и), чадър над тарикати на едро и дребно, има вина и още как!
Когато имам възможност, пращам СМС-и. На всеки може да се случи да бъде в окото на бедствие (пък било то от несвършената работа на някой "сладур") или да се разболее и лечението му да струва невъзможни пари. В такива случаи го отнасят именно страдащите.

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 09:21 от Sessilly

# 25
  • София
  • Мнения: 38 515
Много се дразня от така зададени теми!
Какъв всъщност е въпроса?
Хора ли сме българите?
Хора сме, с предимства и недостатъци, точно колкото и другите нации по света.
Дали само говорим и нищо не правим? Понякога.

Даряваме ли?
Това вече може би е темата?

Не дарявам, защото нямам доверие в никого.
На всеки 1.20 от СМС, 20 ст отиват в държавата. Защо тя не направи нещо?
А от фондации се отчаях тотално.
Веднъж една дойде да ми тропа на вратата, после се оказа, че и тя била измамничка.

Е как да не е виновна държавата.
Аз си внасям здравните осигуровки, нейна отговорност е да ги разпредели за всички болни дечица. А тя не го прави.
И аз трябва да дарявам на това отгоре ли?

Последна редакция: вт, 28 фев 2012, 13:38 от L'Agent

# 26
  • Мнения: 481
дарението, е нещо за което получаващите трябва да са благодарни, а не нещо, което може да се изисква.
Никой няма право да вини когото и да било за това дали прави дарения или колко често го прави.
Темата е върхът на наглостта!  Twisted Evil
Според мен българите са прекалено състрадателни дори и това често се използва в наш ущърб

# 27
  • Мнения: 15 216
 Не е задължително помощта да бъде материална. Има помощ, която няма материално измерение.
Преди 4 години, в един доста труден момент за мен - детето ми се бореше да оживее в Пирогов, а съм от провинцията, две момичета от форума се свързаха с мен и през цялото време на престоя ни в София не ме оставиха сама. Помогнаха ми да прехвърлим детето в друга болница, дадоха ми пари, защото в момента нямах за да платим приема, изживяха цялата ми болка. Ако ги попитате, ще отговорят, че нищо не са направили, но от моята позиция не е така. Винаги ще съм им благодарна.
 Има хора, които не говорят повече от нужното, но правят много. Има и от другите, но такъв е светът - шарен и различен, така е било и така ще бъде.
 Не споделям мнението, че хората са се затворили и на никой не му пука за другия. Времената са такива, че понякога се злоупотребява с предложената помощ, което довежда до липса на доверие. Просто хората вече са по предпазливи, но в никакъв случай безчовечни.

# 28
  • Мнения: 60
Жална му майка на българина ако пострада или закъса, помощ от държавата не може да чака. Моя комшийка, безработна от година и половина, 1 година са и плащали от бюрото по труда, но после 6 месеца е била без осигуровки, намери си работа за 300 лева, внася си осигуровките, но заради спрени права през ония 6 месеца, сега болна от пневмония трябва да дава по 25 лева на преглед, и тая жена и хората като нея дето не могат да получат СМС, какво да правят, към кого да се обърнат?

# 29
  • Мнения: 89
 Цитат ,,БНТ съобщава, че по банковата сметка на дарителската кампания “България е с вас” до момента са постъпили близо 55 хил. лв. и са изпратени над 60 хиляди SMS-а. Та искам да попитам колегите от БНТ, като предлагат да пращаме SMS -и по 1.20 на пострадалите, информирали ли са се за условията. Щото на Редута.бг и ние сме сложили такава система за подпомагане, та като реши някой да почерпи, да не се въздържа от липсата на възможност. От тези 1.20 лв., които читателят ни изпраща, 20 ст. отиват за ДДС, 55 ст. отиват за оператора и 45 ст. стигат до подпомагания. Ако и в БНТ е така, намирисва ми да пълним гушата на някой оператор.''
От тук  http://www.reduta.bg/?p=2621  .Мисля си колко точно пари отиват до тези ,които наистина имат нужда.

Общи условия

Активация на акаунт