Към майките, върнали се на работа преди изтичане на майчинството

  • 2 679
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София, център
  • Мнения: 3 455
На 3 месеца  беше дъщеря ми, когато се върнах на работа. Трудно ми беше. Много. Психически. Иначе, не е имало никакъв проблем. Угризенията си остават, но за твоя сметка.
Абе, щом се налага, почвай работа. Нито ще си първата, нито последната!

Успех!

# 16
  • Мнения: 781
Изобщо не се колебай, връщай се на работа, щом трябва. Да си добра майка е много повече от това да си вкъщи и да гониш детето с лъжица топла супа в ръка. Създаването на условия за сигурност и материална обезпеченост на детето е също част от грижата към него.  
  202uu
Аз също се върнах на работа, когато синът ми беше на годинка. Нямам баби на разположение и се наложи да тръгне на ясла. Все още го кърмя, което още повече ни сближава. А и вечер и през почивните дни си наваксваме с целувки и прегръдки  Laughing

# 17
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Изобщо не се колебай, връщай се на работа, щом трябва. Да си добра майка е много повече от това да си вкъщи и да гониш детето с лъжица топла супа в ръка. Създаването на условия за сигурност и материална обезпеченост на детето е също част от грижата към него. 

По-добре не би могло да се каже!  Peace

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз ги дадох на ясла на 18 мес. Не е имало никакъв проблем във връзката помежду ни, даже напротив. След 18 мес, 24/7 нонстоп заедно, според мен им бях омръзнала. Не бяхме се делили дори за час от раждането. Много добре им дойде разнообразието и много повече ми се радваха следобед като ме видят. Но яслата е едно, баба е малко по-друго. Не знам там как е. Но така или иначе щом се налага май нямаш много избор. Но аз все си мисля, че любовта на децата зависи не от количеството, а от качеството на времето прекарано с тях. Ако си с тях 3-4ч на ден, но през това време им обръщаш внимание, общуваш, играеш с тях, слушаш ги ще сте много по-близки, отколкото ако цял ден го гониш с филията, но никога не го слушаш, защото си изнервена и уморена от седенето в къщи, а пък и няма какво да си кажете като сте постоянно заедно. Та си мисля, че няма повод за притеснение. Този проблем го има по-скоро при тинейджърите отглеждани от баби, отколкото при малките по мои наблюдения.

# 19
  • Мнения: 249
По-малкото ми дете го гледа майка ми от тримесечна възраст /така се налагаше/. В резултат на това, тя е много силно привързана към мен. Вечер и почивните дни иска да е само с мен и не дава на баба си дори да я облече. Когато ме няма, се разбират прекрасно.

# 20
  • Мнения: 11 094
Светла,
понеже те следя от доста време  Sunglasses, смятам, че може даже ви се отрази добре - на теб най-вече смяната на обстановката, а оттам и на детето. Работи си, пък във всеки миг извън работния ден използвай да наваксваш близост и общуване - денят има 24 часа все пак, като извадиш 8 остават 16 - и не го отбивай на този етап, за предпочитане.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
Върнах се на работа, когато синът ми беше на 1 година и 3 месеца. Гледаха го баща ми и мъжът ми. Не съм имала никакви угризения, че го оставям. Не мога да се чувствам доволна и щастлива, когато си броя стотинките и не мога да купя на детето си това, което искам.
Освен това изобщо не смятам, че синът ми обича повече дядо си и баща си, отколкото мен. Емоционалната близост не зависи от количеството време.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 481
Изобщо не се колебай, връщай се на работа, щом трябва. Да си добра майка е много повече от това да си вкъщи и да гониш детето с лъжица топла супа в ръка. Създаването на условия за сигурност и материална обезпеченост на детето е също част от грижата към него. 

По-добре не би могло да се каже!  Peace

 Peace В момента сестра ми гледа детето.

# 23
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз го гледах почти до една годинка и се върнах на работа - майка го гледа и тя почти една година, после на ясла, сега на градина и така. Връзката не се е губила и за миг, детето си ме обича и си е привързано към мен. Не се притеснявай за това.
Мен ме радва факта, че няма крещяща нужда от мен, т.е. мога да го оставя при баба, дядо, приятелка, колежка и т.н. без да се притеснявам, че ще плаче и ще страда за мен. Някак е станал по-независим.

# 24
  • Мнения: 4 068
Върнах се на работа когато малкия беше на около 10 дни. До 3 месечен обаче при нас беше майка ми и ни помагаше. После го пое свекървата и то в друг град. Не ми е било и все още не ми е лесно, защото го виждам за няколко дни в месеца, но нямах друг избор. При такова положение и отдалеченост разбира се, че е доста привързан към свекърва ми, но проблем с близостта когато сме заедно не сме имали. Гледам да наваксвам колкото мога. Сега от началото на април мислим да си го взимаме и да ни помага детегледачка, защото на мен ми е много тежко заради разстоянието. Ако си е у вас обаче и го гледа баба му не виждам причина да се притесняваш от отдалечаване и отвикване. Мама си е мама да знаеш. Имам чувството, че ни помирисват някак и ни познават.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Светла,
понеже те следя от доста време  Sunglasses, смятам, че може даже ви се отрази добре - на теб най-вече смяната на обстановката, а оттам и на детето. Работи си, пък във всеки миг извън работния ден използвай да наваксваш близост и общуване - денят има 24 часа все пак, като извадиш 8 остават 16 - и не го отбивай на този етап, за предпочитане.


Благодаря, Параход !
Със сигурност добре ще ми се отрази връщането на работа, защото съм изнервена от липсата на социални контакти. Спрях да се обвинявам толкова, защото действително се налага да работя, иначе не успяваме да скърпим месеца и последните месеци се налага да ми помагат родителите ми, а на мен не ми е удобно така.
Иначе за кърменето, да, още се кърмим, сутрин и вечер за приспиване.
Само не знам дали няма да се отбие, като няма да ме има за една седмица (по повод едно турне, което ми предстои, живот и здраве).

# 26
  • Мнения: 1 463
Малкият ми син беше на 2 години, когато отсъствах в рамките на 3 седмици. Никак не се отби. Напротив кърмихме се още и след това. Зависи си много от детето. Моето не признаваше биберони и шишета.

# 27
  • BG
  • Мнения: 2 458
Изобщо не се колебай, връщай се на работа, щом трябва. Да си добра майка е много повече от това да си вкъщи и да гониш детето с лъжица топла супа в ръка. Създаването на условия за сигурност и материална обезпеченост на детето е също част от грижата към него. 

 Peace

Големия гледах до 3г., сега едва ме забелязва.
Малкия гледах до 10м., сега съм на работа, където ме чакаха,
вечер му се отдавам изцяло, никой не изглежда нещастен.
Не е по-привързан към баба си. Като ме види, забравя за всички.

Общи условия

Активация на акаунт