ТЕЛК, Обжалване на ТЕЛК 2

  • 220 776
  • 770
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 3
Здравейте, преди 5 дена свекърва ми получи 85% инвалидност от ТЕЛК, известно ми е че това е 2-ра група. Искаме да обжалваме тъй като тя е доста по-зле и е за 1-ва група, знам че се подава жалба до НЕЛК. Въпросът ми е, колко се чака за известието от НЕЛК и дали някой знае по какъв критерий определят въпросните проценти на инвалидност. Благодаря предварително!

# 376
  • Мнения: 1 299
Аз чаках две години , за да се явя на преглед пред НЕЛК.Може би зависи и от заболяването , но като цяло доста се чака. Само при децата става по-бързо.Успех!

# 377
  • Мнения: 3
Благодаря, за така бързият отговор. А дали знаете, каква е паричната разлика от 2-ра към 1-ва група (тя е пенсионер по болест), тъй като се чудим дали си заслужава цялото това ходене!

# 378
  • Мнения: 1 299
tania90 , мисля че няма голяма разлика,но нека се включат по запознатите с по-големи проценти ТЕЛК,тъй като моите са малко.

# 379
  • Мнения: 3
Благодаря ти, все пак!  Wink

# 380
  • Мнения: 7 505
           Момичета,помагайте !Имам питане - има ли ограничения за получаване на 70% от мин заплата в зависимост от % на ТЕЛК?До сега бяхме с 70 % и детето /10 годишно/ получаваше тази сума.Днес минахме на ТЕЛК и още не знаем какъв ще е процента,нооооо....да съм готова с обжалването,ако има някаква промяна и решат да лишат детето от обезщетението!Задавам си въпросът защото от ноември миналата година не е получавала /изтече ТЕЛК-а/ и нямам идея има ли промени,а не мога да намеря нищо  Embarassed Благодаря ви предварително!!!

# 381
  • Мнения: 776
Здравей Didia, няма промяна и детето пак ще получава същата сума ако процентите са над 50%.Двойните детски и процента от мрз ще ви ги върнат със задна дата  ,тоест от м.ноември.Виждам че и при вас се е получило голямо забавяне при преосвидетелстването.Така беше и при нас от ноември та чак този месец.

# 382
  • Мнения: 7 505
             non4eto0 , благодаря за успокоението,че такива нерви ме тресат напоследък  ooooh! как ще изчакам четвъртък не знам!

# 383
  • Мнения: 1
здравейте интересува ме има ли някоя мама чието дете е с еквиноварус и да е минала телк без ренгенова снимка

# 384
  • Мнения: 39
Здравейте ! Днес се явихме на ТЕЛК в Плоодив за преосвидетелстване . Искам да попитам правилно ли е да се задържат документи-оригинали от ТЕЛК комисията ? На нас ни взеха едната ехокардиография и ни казаха,че тя трябвало да остане там ! Освен това ни съкратиха срока на ТЕЛК решението с една година,поради липсваш документ. Това правилно ли е ?
 И последно-дали мога да искам копия от проведени прегледи в дадена болница и ако може как става това ?

# 385
  • Мнения: 776
По принцип оригиналите винаги остават в пациента.Винаги съм снимала документите за пред телк, последният път и при нас се случи така та взеха оригиналът ,но вината си бе моя.Бях забравила да го снимам затова си го взех и преснимах.За съкращаване на срока не съм наясно как стоят нещата.
Мисля, че няма да има проблем ако ги помолите да ви извадят копие ,но при тези бумащини .... newsm78 дано се съгласят.

# 386
  • Мнения: 39
Благодаря за бързия отговор !  Hug Аз се върнах и ги помолих учтиво да ми дадат оригинала,но лекарката от комисията каза: " Вие не разбрахте ли,че оригиналите остават при нас " ! Останах като гръмната,замълчах си и излезнах,защото не ми се вдигаха скандали !  ooooh!  #2gunfire
 Та такааа.. Значи лошо .

# 387
  • Мнения: 15 549

 Та такааа.. Значи лошо .

Подаваш молба в картотеката - РКМЕ, където се съхранява досието на човека, за копие от еди-кой си документ.
Ако ехографията ти е на диск, не знам какви са им възможностите да ти я копират.

 Не би трябвало да има пречка да ти дадат копие от амбулаторен лист, който се издава след преглед. Отиваш при лекаря и питаш какви възможности има.
 Ако си била в болница, то всички прегледи са описани в епикризата и мисля, че няма такива листове.

# 388
  • Мнения: 36
здравейте интересува ме има ли някоя мама чието дете е с еквиноварус и да е минала телк без ренгенова снимка

Da. Mi ah bez problem, malko se zachudiha kak sa konstatirali zabolqvaneto bez snimka, no vse pak minahme. Sega jivot i zdrave ochakvam 2ro pismo. Nashiq TELK beshe vyv Varna. Propusnah da dobavq che dadoha na sina mi 100% s chujda pomosht. Uspeh!

# 389
  • Мнения: 1
Здравейте,

С майка ми имаме следния казус - в следствие на прекаран инсулт, смяна на клапа на сърцето и други проблеми тя имаше решение на телк за инвалидност на 76%, при второ решение на телк беше намален на 71% и в крайна сметка сега началото на годината се яви за доживотен ТЕЛК и й го увеличиха отново на 76%.

Експертното решение идва с печат 07.06.2013 и след около месец получава жалба от НОИ срещу експертното решение с искане за промяна на оценката на трайно намалената работоспособност, датата на инвалидизиране, срокът на инвалидизиране, чуждата помощ.

Получава се и писмо за това, че е образувано административно производство по чл. 112.

Въпросите ни са следните - абсурдното е, че новата комисия е насрочена чак за 05.03.2014 година, тоест след близо 9 месеца, а майка ми мисли, че през това време няма да получава пенсия и няма никакви права на инвалид - това така ли е? Проблемът идва от това, че тя е избрала да получава само инвалидната си пенсия, вместо нормалната с инвалидна надбавка, защото тя казва, че е била повече.

Според мен е абсурдно да й спрат пенсията, защото в крайна сметка има трудов стаж и поне би трябвало да и дават тази пенсията. Освен това, не разбирам как може комисията да е чак след  9 месеца и да губиш всичките си права...

Другото, което ни притеснява, е че Жалба адресира експертно решение от заседание на 17.05.2013, а жалбата е с дата 14.06.2013 тоест повече от 14 дневния срок разрешен по закон. Но не съм сигурен дали този 14 дневен срок не тече от датата на печата не експертното решение, който е 07.06.2013.

Не знам дали описах ситуацията достатъчно добре, но всякакви съвети и идеи биха били добре дошли.

Благодарим ви предварително!

Общи условия

Активация на акаунт