Доволни ли сте от яслите и детската градина?

  • 10 816
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Така значи по чужбината отглеждат бебенца в ясли. Удивих се какво кратко майчинство!? Това специално за емигранти или за всички важи? Защо някой друг да гледа бебето, като може самата майка? Съвсем странна система!  Sad  Удивително.

# 16
  • Мнения: 3 394
Ами Алма това с майчинството е супер гадно, че е малко и че не добре платено Imp Имам предвид специално Англия, видяла си за другите. Моето е 26 седмици платено и това е  Twisted Evil Но дори и парите за майченските ти ги облагат с данъци и накрая се получава..............мале не питай. А при цените тук, както и това че вдигнаха газта, тока, council tax и прочие. Но най кофтито е, че до тръгване на децата на училище яслите и детските градини са платени и са страшно скъпи-по мои проверки между 150 и 200 лири на седмица-а това е страшно сериозна сума, някои дори по толкова не изкарват чисто. Абе тъпа история

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
i az za UK v momenta cheta i se prosveshtavam ...znachi plateno e do 6 meseca, a do 1 godina ti se pazi rabotnoto miasto (v momenta se obsagda aktivno uvelichavaneto na sroka).Ne znaeh che maichinstvoto go oblagali!!  Rolling Eyes Pisheshe samo che parvite 6 sedmici go vzimash 90%rabotnata ti zaplata,  a posle mai stava po £100 sedmichno ili 90% ot zaplatata ti ako si izkarval po malko ot 100 na sedmica.  
Ako si postoianno prebivavasht i dohodite na edinia roditel ne sa dostatachni mogesh da kandidatstvash za pomoshti, a ima i otstapka v council taxata( mai kam 50%).... Osven tova davali ednokratni pomoshti sled kato se rodi bebo, no oste ne znam pri kakvi uslovia i kakav razmer  Sign Exclamation
Detskite gradini sa si plateni do 4 godinki. Sled 4 decata zapochvat uchiliste ot 9am do 3:30pm i veche mogesh da zapochnesh rabota pochasovo, a ako iskash palen raboten den zanimalniata se plashta, no cenite sa dostapni.
Inache sam mnogo dovolna ot uchilisteto tuk. Malkia beshe na 4 kogato zapochna i ne govoreshe angliicki gram.Dage za DA i NE si varteshe po balgarski glavata  Laughing. Parvia den rev, ne steshe da vleze. Kato otidoh da go pribera toi mi kazva "mamo, utre pak na uchiliste"!!!!  Shocked Kakvo go biaha pravili deteto, hem razlichni ezici govoriat, no to se vljubi v uchilisteto!

# 18
  • Мнения: 3 394
100% съм сигурна,че майчинските се облагат. Когато го разбрах в първия момент бях Shocked Та тези пари и без това не са за никъде тук, но питах няколко пъти в Inland Revenue и се оказа точно така-пък и вече ги получавам и виждам на Pay Slip-а,че е така. Вярно не са чак толкова като данъците, но пак ти взимат £20, че и повече на седмица Imp

А за помощи и други добавки не знам-трябва да си резидент, за да ги взимаш или от страна на ЕС.
Ако имаш виза за Англия, пише ли ти в нея,че нямаш право на Benefits увисваш. А за Council Tax си пише изрично при какви условия имаш право на намаляване

# 19
  • Мнения: 1 502
Май само аз ще съм негативно настроената майка, по отношение на детските градини. Исландската система е направо за оплюване. Тук децата започват детска градина при навършени 2 години, а майчинството е само 6 месеца, бащата има право на 3 месеца бащинство, т.е. стават 9 месеца. Детето трябва задължително да се запише в листата на чакащите когато навърши 6 месеца. Представяте ли си година и 4 месеца чакаме за място. По принцип се дават на жени, които ги гледат в къщите си (около 4-5 деца), които предварително са одобрени от държавата. Но са малко тези, които наистина обръщат внимание на децата, трябва да си голям късметлия да попаднеш на такава. Ние така и не го дадохме, сами го изгледахме, колкото и да беше трудно.
Що се отнася до детските градини, може би има една учителка в група с педагогическо образование, останалите са като нашите лелки. Почти през цялото време децата са навън, няма значение дали вали дъжд или сняг, принуждавала съм се понякога да казвам, че е болен, защото е гадно времето. Нямат тържества, или поне да покажат какво децата са научили. Спят на душечета по земята, след което ги махат и мястото става за игра. От тази година синът ми е в по-горна група, т.е. в последната преди училище и там спряха да спят и няма да ви кажа какъв проблем ми е това, когато се върне той е уморен и заспива къде ли не, и след това не може да заспи до 23часа. Непрекъснато се разменят дрехи и обувки, макар че са маркирани. Последния пресен случай оказа се, че моя син има едни и същи обувки с друго дете, въпреки че са надписани, имат стикер с името му, цяла седмица другото дете носи обувките на нашето. Това се разбира вчера (детето е било болно), когато виждат обувките с името на сина ми. Моя син не спираше да ни казва, че обувките не са негови, че са му малки, ама ние си мислехме, че лепенката с името му е паднала и наистина са му станали малки, принудихме се да му купим други. И вчера като видях номера на чуждите обувки се оказва, че сме го мъчили с един номер по-малък от неговия. Днес ги върнах, а от детската градина не спряха да ми се извиняват. Абе какво да говоря!Въобще не обръщат внимание, че детето е без шапка или шапката му е мокра. Почти всяка семица ядат едно и също. Това да се опитат да научат детето да откаже биберона и памперса е абсурд. Моя син беше единствения на 3 години без биберон, защото аз водих борба за това. И още какво ли не, нямам време да ви пиша, че ще ходя на консултация.

# 20
Даа това с душечетата май навсякьде е така. Специално слагат децата на такива дюшечета на земята за безопасност. Иначе в детската ясла тук има подово отопление така че не настива детето като пьлзи. Иначе още не сьм я оставяла да спи в яслата.
Тук обратно на Исландия, децата които не ходят не ги изкарват навьн, в стаята която играят температурата е около 20-22 градуса. На мен лично леко ми е топло, а може би и на Валето(аз я сьбличам по боди в яслата), че откак се е родила сме свикнали на хладно около 18 градуса в кьщи.
Иначе майчинството е 10 седмици, а нашия тати имаше точно 3 дни отпуск по бащинство, така че .........
Иначе май това с размяната на дрехите тук не става защото всяко бебе си сиима свое рафтче и преди да легне да спи му махат горни дрехи и обувки и ги нареждат на рафтчето, както и на рафтче редят всичко което оставя за бебка памперси и кьрпички.
Като се записва детето се описват всички негови навици и всичко стрикнтно се спазва. Гледах как отучваха едно бебе от биберон и го учеха да пие от чашка защото майката имала такова пожелание.
Но следва и да се обележи че и яслата никак не е евтина, така че не случайно полагат големи усилия учителките там.

# 21
  • Мнения: 1 502
Цитат на: Anonymous
Иначе май това с размяната на дрехите тук не става защото всяко бебе си сиима свое рафтче и преди да легне да спи му махат горни дрехи и обувки и ги нареждат на рафтчето, както и на рафтче редят всичко което оставя за бебка памперси и кьрпички.
Като се записва детето се описват всички негови навици и всичко стрикнтно се спазва. Гледах как отучваха едно бебе от биберон и го учеха да пие от чашка защото майката имала такова пожелание.
Но следва и да се обележи че и яслата никак не е евтина, така че не случайно полагат големи усилия учителките там.


И при нас всяко дете си има рафче, дори с неговата снимка, но те са такива мърли, че нищо не подреждат. А иначе и тук таксите са до небето.

# 22
Цитат на: Mama Vessi
Цитат на: Anonymous
Иначе май това с размяната на дрехите тук не става защото всяко бебе си сиима свое рафтче и преди да легне да спи му махат горни дрехи и обувки и ги нареждат на рафтчето, както и на рафтче редят всичко което оставя за бебка памперси и кьрпички.
Като се записва детето се описват всички негови навици и всичко стрикнтно се спазва. Гледах как отучваха едно бебе от биберон и го учеха да пие от чашка защото майката имала такова пожелание.
Но следва и да се обележи че и яслата никак не е евтина, така че не случайно полагат големи усилия учителките там.


И при нас всяко дете си има рафче, дори с неговата снимка, но те са такива мърли, че нищо не подреждат. А иначе и тук таксите са до небето.


Мама Веси, то такива мърли ги има на всякаде, аз например им казвам директно ако нещо не ми харесва (с риск да ги е страх от българките). Може би си попаднала на особен персонал. A, те имат ли някакво образование?

# 23
  • Мнения: 3 634
Мдааа... аз явно живея в рая...

Тука ти се пази работното място, нямат право да те съкратят или уволнят защото си гледаш детето в къщи и след като то е навършило 3 години (тогава вече трябва да се върнеш задължително на работа или да станеш безработен) ако си пак с малко бебе ти се полагат още толкова години да ти пазят работното място колкото и второто ти бебе да навърши 3. Сестрата на мъж ми вече 6а година си седи и дреме в къщи. Има 4 деца (тоест, 2 и близнаци), та сега чак мисли да се върне на работа другата година.

Майчинството е платено май беше 1 година общо. Зависи кога излизаш в отпуск по майчинство де. Ако излезеш 2 месеца преди да се роди бебето, тогава майчинството свършва когато бебето е на 10 месеца. Ама след това можеш да си останеш да си го гледаш в къщи до дето то не стане на 3 години и държавата ти плаща за това. Не много, но все пак нещо. На татовците им се полагат 18 дни платен отпуск по бащинство... на моя му викам да си го вземе през лятото преди или след лятната си отпуска та тъкмо да можем да стоим по-дълго в България... ако си ходим там де.

Градината... всеки има право на нея. Подаваш документи 4 месеца преди да речем първия ти работен ден. Но ако стане така, че започваш работа след 3 седмици, заявяваш, че почваш работа след 3 седмици и те веднага трябва да ти намерят свободно място в градина в твоя квартал. 2 седмици е срока който имат за намиране на градина. Има и едни лелки дето частно се грижат за деца, но и те са някак си свързани с детските градини. Само дето гледат децата по домовете си през деня.

Нашите и те спят по пода на матрачета. Велика гледка са... хихихи... Дрешките им ги надписваме с името от вътре за да не стават гафове. Иначе и те си имат такива рафтчета дтео си редят всичко. А за памперсите имат в тоалетната рафтчета. А когато памперса свърши, лелите оставят една лепенка на рафта да донесем нови... ама то при нас е отминала история това с памперсите де.

За леличките в градината нямам кой знае какво хубаво да кажа. Има ги две свестни там, останалите ми напомнят на леля Петрана от моята градина дето ни биеше като се напикахме в леглото щото пък не ни пускаше да отидем до тоалетната. Мен как ме наби жестоко точно преди пролетното ни тържество... аз бях Пролетта на това тържество... със засъхнали сълзи по бузите зарад таз проклета мърла.

Таксата е 200 евро на месец за бедни и богати... което според мен не е честно защото богатите могат да си позволят да плащат повече от 200 евро, а ние бедните като платим 200 и се чудим какво да ядем. Та наш момък има 10 свободни дни в месеца и сметката ни е 104 евро... гледам от кой край да скъся за да мога да платя. В неговата градина са една група само. Има от бебе до предучилищна възраст. Ама единственото гадно нещо е, че имат сомалийчета там... а те са едни... мани мани... Само бият белите. Имат си и собствена учителка там, да ги учи на майчиния им език... е от това аз лично се дразня най-много. Що за тях има, пък за мен няма?... ама друга тема може да се развие по тоз въпрос някой ден....

Сега приключвам, че много се разприказвах. Простете!

# 24
  • Мнения: 1 502
Цитат на: mama-bena

Мама Веси, то такива мърли ги има на всякаде, аз например им казвам директно ако нещо не ми харесва (с риск да ги е страх от българките). Може би си попаднала на особен персонал. A, те имат ли някакво образование?


Знам, че има мърли навсякъде, ама явно тука са най-отбраните. Аз ги правя на луди, ако нещо се е загубило или разменило, докато не се намери мир не им давам. Що се отнася до образованието може да се каже, че има 1-2 с педагогическо образование, а останалите къде са завършели средно училище, къде не. Дори аз мога да започна работа при тях само да искам.
Нашата детска градина имат нещо като шевство с една ОДЗ гардина в София и във Финландия и всяка година си ходят на посещения. Винаги са омаяни след България, какви неща правели децата и колко песни знаели. А пък тук горките да не ги затормозят. Миналата година бяха получили видеоксета и разни неща от България и ми дадоха касетата да я гледам и да им кажа за какво става въпрос, защото пък нашенки, не се усетили, че хората не говорят български, цялата касета беше на български, та аз превеждах. Какво да ви кажа, когато я гледах, плаках, децата правеха тържество за Баба Марта и за 8-ми март, с песните, стихчетата и костюмите, това никога няма да го видя тук. А синът ми беше като замаян от всичко видяно, пита ме кога и в тяхната градина ще дойде Баба Марта. Кажете ми какво да му отговоря, "Сори, мама, тук са малко тъпички и не са способни да правят такива неща."

Код:
Нашите и те спят по пода на матрачета. Велика гледка са... хихихи... Дрешките им ги надписваме с името от вътре за да не стават гафове. Иначе и те си имат такива рафтчета дтео си редят всичко. А за памперсите имат в тоалетната рафтчета. А когато памперса свърши, лелите оставят една лепенка на рафта да донесем нови... ама то при нас е отминала история това с памперсите де.

Мамо Фин, все едно говориш за нашата градина и при нас е така, персонал и родители си контактуват с лепенки и таблици, дали е спало детето, колко е яло. А за това какво са правили с фулмастер на металната дъска.

Не знам, определено тъгувам по българските градини, като знам какви неща правят в градината на свекърва ми и как е оборудвана, направо ми е мъка. Интелегентното ми дете, не може да се развива, тъй като трябва да живее в държава с тъпо население.

Ох, и аз много се разприказвах, ама това ми е болна тема, че като започна не могат ме спрат. Извинете ме.

# 25
  • Мнения: 1 072
Mamа Веси, 4ак не е за вярване това корто казва6... Sad
То и тука в Италия не са кои знае колко интелигентни и обу4ени( персонала в градините), де...
Аз пак обратно на тебе не сьм доволна, 4е не ги изкарват навьнка като 4е ли ги е страх от сльнцето, уж ми били южняци...трьнки... Confused

Инак цените са по4ти сь6тите, малко пове4е от 200 евро като храна, вода и памперси си носи6 от дома. Поне не готвят, ина4е 6те6е детето ми да яде само макарони вьв всякакьв вид...

Тук гардероб4ета няма, има подобие на секция, само рафт5ета без врати и вси4ко се оставя там, за сега не сме имали обьркани ве6ти или дре6ки.


Ама мого се у4удих, като в понеделник го намерих да спи в коли4ка в занималнята, макар да имат креват4ета в спалното поме6тение. Малкия много се вьрти и никога не ми е спал в коли4ка, та им казахме да го слагат в леглото, за да спи пове4е и спокоино...............

# 26
  • Мнения: 530
Цитат на: miravmbd
.
На мен не са ми облагали маиченските-чисти 100 лири си вземах на месец,незнам обаче за 90те% от заплатата,те маи се облагат.


И на мен не са ми облагали тези £100 на седмица и не съм чувала да се облагат точно те. Виж за периода в който получаваш 90% от заплатата или пълната заплата, тя си се облага както обикновено. Аз донякъде имам късмет, че мойта компания има политика да плаща пълната заплата в първите 14 седмици от майчинството - това за 90те% е задължителния минимум и доста работодатели плащат повече от това.
Иначе тези планове да се плаща до една година за съжаление мен лично няма да ме огреят, но се надявам да можем да остискаме финансово и да не тръгна на работа поне 9 месеца след като се роди новото бебе, може и повече, защото имам идея да започна и да се занимавам с нещо ново, но пак ще трябва да се върна на старата работа след това поне за месец докато си подам оставката, че иначе ще ме карат да им плащам обратно майчинските.(а това надали ще може да си го позволим!!! Sad )

Иначе за яслите - Анна тръгна на 8 месеца, преди това я гледаха малко тати и баба вкъщи, аз тръгнах на работа когато тя беше на 6.5 месеца. Свикна бързо тогава. По-трудно беше когато се наложи да сменим яслата през Май тази година, защото старата затвори. Тогава много трудно се адаптира, но сега обожава да ходи там и вече и говори за децата от яслата когато е вкъщи. Сега като стана на две годинки й дадоха яслена 'униформа' - тениска и блузка с дълъг ръкав с картинка и името на яслата отпред. Толкова се гордее с тях, че направо умряхме от смях като й ги обличахме - само се пъчи и сочи блузата. Явно се чуства голямо дете, защото само на над две годишните дават униформите!
Виж, аз не знам дали съм свикнала още с яслата. Не че не съм доволна от това как я гледат, всичко е ОК и даже повече от ОК. Но, ..... е поне след следващото бебе планирам да си променя напълно начина на работа и раб. време и да мога да съм повече време с децата си... Та така за яслите.

# 27
  • Мнения: 3 932
Hajde ne6to za jaslite w Quebec

# 28
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ами ние оЩе не сме тръгнали на детска градина, макар 4е преди няколко дни ходих да се информирам. Та зна4и моята меле4ка е на 1г и 9 мес. Досега я гледаШе свекито докато аз работя ( тръгнах на работа когато тя стана на 7 мес.). Поне имам късмет да работя по 6 4аса на ден така,4е после си я поемам аз. Такаааа. Отна4ало се колебаех дали да я дам на ясла ,но първо в обЩинските ясли няма места а пък в 4астните ми поискаха 380 евро на месец та не ми понесе и минахме на варианта баба. Ама сега ве4е свекито по4на да се поизморява пък има и друго вну4е така, 4е май Ще ни показва 4ервен картон в скоро време. Та онзи ден се поинтересувах за следваЩата у4ебна година какво е положението: отново в обЩинските градини (където таксата се определя според доходите) място няма и туй то а в 4астната ми казаха,4е ако евентуално им останат непопълнени места могат да ми я вземат ( само за инфо : такса за записване 60 евро и 120 евро на месец от 8.30_ 9 до към 16 след обяд).
Е добре ми аз като работя какво да правя: ако няма свободни места къде да я дяна. И много са ми смеШни с техните 4асове : айде сутрин от 8 до към 9 могат да се водят _ това добре, ами следобяд ако 4овек работи до 18 4аса ( нормален 8 4асов работен ден) само за справка занималнята е до 17.30 (и се заплаЩа допълнително) ,та как според тях трябва да стане номера с прибирането на детето ако няма кой да отмени мама и тати Thinking Може би трябва да бягам от работа или какво Imp Супер тъпо е измислено Sign Exclamation
Ина4е това което знам от зълва ми е 4е ги у4ат на разни песни4ки, стихотворения, правят тържества по слу4ай празниците, водят ги на екскурзии. Знам и аз както е писала Ири по_горе,4е не ги извеждат ососбено много и за мое у4удване децата над 3 г не ги слагат да спят следобяд, което за мен е пълна глупост ама карай. Май доста се поотплеснах... Embarassed

# 29
  • Мнения: 470
А какви са таксите за детска  градина в Америка?

Общи условия

Активация на акаунт