Как ще обясните на детето си ?

  • 10 305
  • 128
  •   1
Отговори
# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
А защо изобщо нещата трябва да се квалифицират по някакъв начин пред детето? Не може ли просто да му се представят фактите? Децата много по-лесно приемат нещата каквито са, защото не са обременени от нашия социален опит, предразсъдъци и т.н. Защо пък трябва да ги обременяваме и да им налагаме нашата гледна точка, а не просто да ги оставим с израстването си сами да си изградят позиция на база на своя житейски опит и др.?
А и е напълно възможно детето да подмине 2-мата целуващи се батковци, без изобщо да се впечатли. Моята голяма дъщеря например многократно е виждала негри, даже веднъж игра с едно такова момиченце. И никога не ме е питала нищо по тази тема, нито се е впечатлявала, че хората имат различен цвят на кожата и различна коса.

# 121
  • Мнения: X
Моята голяма дъщеря например многократно е виждала негри, даже веднъж игра с едно такова момиченце. И никога не ме е питала нищо по тази тема, нито се е впечатлявала, че хората имат различен цвят на кожата и различна коса.

Предполагам това се дължи на факта, че цветнокожите са във филмите, сериалите, рекламите и децата израстват с образа им, така както и с образа на хората от бялата раса. А това е постигнато съвсем съзнателно и целенасочено, тъй като преди години на цветнокожите се е гледало като на втора ръка хора и т.н. Историята с отношението към чернокожите много ми напомня отношението ни към хомосексуалистите днес... Уж ги приемаме, ама да не са в нашето семейство, ако може.

# 122
  • София
  • Мнения: 6 719
Зависи, моето дете - на 5 г. през уикенда в Банско видя чернокожа в ресторанта, и дойде тихичко да ми прошепне на ухото "Мамо, тази леличка там прилича на маймунка". Добре, че не извика и не я посочи с пръст. Embarassed В нейното съзнание обаче маймунка не е обидно, а много миличко. Никога преди това не е обръщала внимание, когото е виждала чернокож във филм, за първи път забелязва различните в това отношение.
Наложи се да разказвам за различните раси и цветове на кожата, че има хора с различен цвят на кожата - тъмен, жълт, има и червенокожи дори /нищо, че не е точно червен цвета им/, и че тези хора са същите като нас, просто цвета им е различен. В заключение получих "А аз с какъв цвят на кожата съм?" Laughing

# 123
  • Мнения: 3 241
Винаги има ситуации, които са нови и децата задават въпроси.
Опитвам се да съм максимално неутрална.

Изобщо не бих се притеснила, че някой се целува с някого.
Това всъщност е нещо хубаво Simple Smile
Така мисля да го предам и на детето си Simple Smile

# 124
  • Мнения: 8 999
Като вземем предвид, че това, от което най-много ни е страх и гнус, понякога влиза в собственото ни семейство, то едва ли бих показала някакво отношение. Отдавна съм обяснила що е то гей. Децата го разбраха, дори не се учудиха /толкова бяха малки/.
Но, ако натрапвам своето, примерно, негативно отношение към гей-двойките, може някой ден да се получи така, че моето собствено дете да се окаже точно гей. И тогава - какво? От страх и срам няма да сподели чувствата си, ще крие, ще го има за нещо срамно, ще се чувства като жигосан. Може за утеха да посегне към наркотици. Може да стигне дори до самоубийство.
И всичко това заради някаква процедена през зъби забележка от моя страна, когато е бил/а на 4-5 г.?
Аз не вярвам, че хетеросексуалността може да се възпита. Нито да се вмени. Нито да се натрапи.

Но за наркоманията съм безкомпромисна. Децата ми бяха съвсем дребни /3-4 годишни/, когато станаха свидетели на това как двама наркомани /момче и момиче/ се клатушкаха неадекватно буквално на няколко метра от тях в градинката. Изнесох толкова прочувствена лекция, че още я помнят. Още помнят и подобията на хора, които първо се клатеха, после повърнаха, а накрая паднаха в повърнатото. А най-накрая дойде линейка, за да ги прибере.

За раси, полова ориентация, вероизповедания и хора в неравностойно положение съм започнала да говоря на децата си от момента, в който те проговориха. Едновременно с обучението им за безопасно движение по улиците.

# 125
# 126
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Как и какво бихте обяснили на малкото си дете в следната ситуация :
Разхождате се и на пейката покрай ,която минавате има двама мъже( мъже силно казано , около 20-23 годишни )  - единия седнал в скута на другия и страстно се целуват ?

Akо детето попита, бих му казала истината - че има мъже, които се влюбват в мъже /съответно жени в жени/ и толкова. Нищо странно и страшно за казване, синът ми ме е питал много по-неудобни неща и пак съм му отговаряла с истината.

А и нали хората се целуват, не правят нещо лошо...

Децата нямат предразсъдъците на възрастните, те приемат голяма част от неудобните за големите теми много лесно и естествено...  Peace

# 127
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 564
За раси, полова ориентация, вероизповедания и хора в неравностойно положение съм започнала да говоря на децата си от момента, в който те проговориха. Едновременно с обучението им за безопасно движение по улиците.

И аз съм започнала. Повечето въпроси и наложили се обяснения са провокирани от Тв- обсъдили сме гей двойките, негрите, евреите. Говорим за наркоманите и болните от неизлечими болести. Искам детето ми да не се чувства неудобно, нито да чувства погнуса при срещата си с различните слоеве на обществото! Отдавна ми се иска да я заведа и в ДДЛРГ, да види, да почувства...

Пп- на 21 март се отбелязва Световен ден срещу расовата дискриминация. Идеален повод да обясня още някои работи на детето си  Peace

# 128
  • Мнения: 508
Това е действителността,от която не можем да скрием децата си.То да са само гейовете-ами наркотиците,ами насилието ,което гледаме по телевизията и не само ...
Аз съм започнала да обяснявам всичко ,още от както е проговорило детето.А и то си ме пита.Нищо не го лъжа,обяснявам му според възрастта му .Не е страшно.В крайна сметка -това е живота !

Общи условия

Активация на акаунт