Отговори
# 15
  • Мнения: 1 325
Sweet Didika, о, не нападам, ни най-малко. Давам идеи и изразявам възражения по някои твои впечатления или разсъждения.
Да, не е лошо да се отдели самостоятелна тема.
Просто нека се погледне от практическата страна на нещата, какво конкретно може да се направи да се улесни не само процеса на осиновяване, а и следосиновителния период.
Но от друга старна, момичета, ако ние не застанем с лицата си зад тази кауза, кой?Това е нашия живот, колкото и да е личен ние трябва да го защитим, не може да искаме обществото или общественото мнение да води тоя натиск без наше участие -за платеното майчинство, за подпомагане със специалисти и т.н  осиновилите деца с увреждания. И не само тях. Семействата, които отглеждат такива деца, въпреки държавата.

# 16
  • Мнения: 955
Sweet Didka,
идвате, задавате въпрос, пък после се мръщите на отговорите като ощипана госпожица. Дайте примерен сценарий, как си го представяте това предаване? Какво точно ще питате, филмчета ще има ли, нещо, различни гледни точки, някой политик, психолог, туй-онуй?
 
Другата по-проста идея е да платите на леля си или каквато Ви се пада там един билет до София, да дойде да си разкаже човешката история.

Имате много интересни разбирания за журналистика.


И аз предлагам дискусията да се премести от тази изключително важна за децата тема.

# 17
  • Мнения: 712
И аз съм ЗА отделяне на темата... Нека помолим модератор...

Заставам зад всяка една дума от писаното от съфорумките... И все пак си мисля, че хубавото, което ни предлага Sweet Didka е, че ни дава свободата НИЕ да решим, какъв да е акцентът на едно такова предаване...

П.П.
anitza13 идеята да направим тема в предаването беше провокирана от това, че въпреки многобройните деца чакащи да бъдат осиновени, случилите се осиновявания никак не са много, заради това, че децата не отговарят на различни изисквания. В един момент осиновяването се превръща в един вид "пазаруване". Да е с руса коса, да е със зелени очи, да е българче, да е бебе...
В същото време има жени, които 5-6-10 години се опитват да заченат, но въпреки неуспешните опити не мислят за осиновяване...
И аз не го разбирам това... Извинете, но подобни разсъждения наистина не са особено задълбочени и звучат досущ като разговор на маса... Намаляването броят на чакащите да бъдат осиновени НЕ би трябвало да се случва основно чрез осиновяване... (а примерно чрез превенцията на изоставянето на деца, чрез премахване на домовете, в които децата задължително трябва да престояват и т.н)... А тезата за "пазаруването" е доста спорна и не знам, на базата на кои факти/опит/изследвания си правите съответните заключения... Никой кандидат-осиновител не задава като изискване "руса коса" или "зелени очи"... А "произход" и "възраст" са критерии, които са повлияни от много комплексни фактори и следва те да бъдат уважени...  

# 18
  • Мнения: 3 715
Значи, аз нещо не разбирам - идвате, питате иска ли някой да участва с история и да покажем на хората с репродуктивни проблеми, че има много деца и да ги накараме да осиновят дете, ние казваме, че не сме съгласни и предпочитаме да говорим по темата за правото на платен отпуск за гледане на дете, осиновено след възрастта, за която се полага платено майчинство по принцип и вие ни казвате "Да и това е проблем, обаче ние сега не искаме да правим предаване за него, а за това как хората трябва да осиновяват многото деца в институциите, майчинството - след време, някога си". При което ние обяснихме, че такова предаване е безсмислено и не искаме да участваме, държим на нашия приоритет, при което Вие се врътнахте. Сега излиза, че искате да правите предаване за майчинството, не за това да се агитират хората да осиновят, пък ние не искаме.

Предлагам да се уточните в предаването по въпроса с темата и ако решите все пак, че липсата на платено майчинство при осиновяване е по-големия проблем от агитацията да се включите пак. Пак казвам, отворени сме, но не да разказваме истории, а да дискутираме проблема с майчинството по същество, без абсолютно никакви сълзливи отклонения.

Моят опит с участия в предавания на БНТ по темата с осиновяването ме кара да се дърпам, защото последно от мен се искаше да предоставя личния си живот прекалено на показ, което беше изключително некоректно. Ние не сме просто едни истории, ние сме хора, които искат да запазят личния си периметър. В друго предаване водещата беше абсолютно некомпетентна по въпроса и си изгубих времето. В трето от прекалено много участници никой не можа да каже нищо съществено.

Все пак това са проблеми, касаещи едни деца, достатъчно изстрадали и им дължим поне добро запознаване с тематиката и адекватно отношение. Ако насреща го има, можете да разчитате на мен и не само на мен, убедена съм.

И не нападам, просто се дразня от изказвания от рода: "Искаме да покажем история за вашето семейство". Ние сме хора с проблем, не истории  Peace


И напротив - осиновяванията са си съвсем достатъчно. Има статистика по въпроса. А по-голямата част от предпочитанията не са децата да са руси и със сини очи, а да са малки, престояли възможно по-малко в институция, за да може дефицитите да са по-малко и да се получава МАЙЧИНСТВО.

# 19
  • Враца
  • Мнения: 5 206
Разделих мненията от другата тема и напрвих нова, за да могат да я видят повече потребители

# 20
  • Мнения: 1 325
Във връзка с темите, които най-много ни интересуват, моля поканете представители на парламентарната група на ГЕРБ и СДС, та очи в очи с някой от мамите да обяснят какви точно са им мотивите да отхвърлят предложението за платеното майчинство на първо четене. И с тях да се проведе дискусия, за да може да бъдат убедени, че платеното майчинство няма да легне на бюджета, че може да се диференцира дори, съобразно възрастта на детето и т.н.
Т.е. да се постигне някакъв практически полезен резултат. Не просто хората пред телевизорите да се просълзяват като на турски сериал, защото в осиновяването няма нищо изключително или драматично. Няма случай някой да е поискал и да не е осиновил. Процедурата е лесна, сравнително кратка в сравнение с други страни, не виждам никакви конкретни резултати, които могат да бъдат постигнати при разказване на лични истории.
А Чандра е права, деца за осиновяване ще има, докато има кой да ги изоставя. Все пак вписаните кандидат осиновители са около 2600, а децата в домовете са няколко пъти в повече.

# 21
  • Мнения: 712
Бих искала да добавя само, че осиновяването не е благотворителен акт, а обикновена част от семейното планиране и като такова в него няма нищо възвишено, драматично или пък морално/неморално… Да подлагаш на оценка нечие решение дали да се бори със стерилитета, дали да осинови, дали да се ожени/омъжи и изобщо дали да има деца е все едно да коментираш колко морален е изборът на някого да стане тракторист, адвокат или учител… Човек сам преценява, как да подреди живота си, без да е длъжен някому… И в тази връзка… не разбирам, защо като тенденция се очаква от хората с репродуктивни проблеми да осиновяват (щял да се реши проблема с броя на децата по домовете), защо се дават напътствия на кандидат-осиновителите, какви деца да осиновяват – дали да са здрави, от какъв произход, на каква възраст… Аз смятам, че проблемът с произхода далеч не е решен, дори и да има известно развитие… Но това е проблем на цялото ни общество и ми е странно, защо се очаква от бъдещите осиновители да го решат, пък останалите сякаш по подразбиране нямат нищо общо...

Последна редакция: сб, 10 мар 2012, 20:16 от Chandra_Den

# 22
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Относно критериите и многото кандидат-осиновителски изисквания. Голяма част от хората, взели решение за осиновяване на дете, го правят с цел създаване на семейство, за тях това е равносилно на раждане на дете. Те предпочитат детето да е колкото се може по-малко, за да може да са заедно, да преживеят заедно бебешката възраст, първото зъбче, първите стъпки и т.н. При нас поне беше така. Сега от опит мога да кажа и че колкото е по-малко детето, толкова по-малко е изоставането му вследствие на институционалните грижи. А от прочетения и чут споделен опит мога да кажа, че много по-трудно е да станеш родител на по-голямо дете, ако преди това въобще не си бил родител. Даже навремето четох една статия от социален работник в САЩ, където се казваше, че на кандидат-осиновители, които за първи път стават родители, винаги се препоръчвало да осиновяват бебета, а по-големите деца били за родители с опит.

Изисквания за цвят на коса и очи може и да е имало, аз не познавам и не съм чувала за хора, които да са имали такива. За критерия "български произход" много се изписа тук. Аз мога само да кажа - който не е сигурен, че може да приеме в сърцето си едно дете по някаква причина - по-добре да не го прави.

Да имаш дете си заслужава, независимо дали си го родил или си го осиновил. Колкото едното е "благородно дело" и "кауза", толкова и другото.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 865
Заставам изцяло зад мненията на съфорумките!
Sweet Didka, никой няма нищо против Вас и предаването, имаме против темата за която търсите съдействие и начина, по който го правите. Момичетата ви показаха най-болната тема - майчинството и по нея със сигурност можете да получите пълно съдействие. Чудно ми е обаче как така сериозни журналисти от сериозно предаване не си направихте труда да изчетете поне последните теми от форума. Защото ако го бяхте направили нямаше да има изказвания от типа на:
 
...идеята да направим тема в предаването беше провокирана от това, че въпреки многобройните деца чакащи да бъдат осиновени, случилите се осиновявания никак не са много, заради това, че децата не отговарят на различни изисквания. В един момент осиновяването се превръща в един вид "пазаруване". Да е с руса коса, да е със зелени очи, да е българче, да е бебе...
В същото време има жени, които 5-6-10 години се опитват да заченат, но въпреки неуспешните опити не мислят за осиновяване. Дали заради мнението на околните, дали заради спънките от държавата, страх от загуба на работа?
Също така искаме да покажем и хора изминали пътя на осиновяване, да кажат, че си заслужава.

Под "спънки от държавата" какво разбирате - липсата на платено майчинство при осиновяване след втората година ли или липсата на еднократна парична помощ, както е при раждането, или нещо друго? Защото ако е така, пак стигаме до най-болната тема - майчинството.  И още нещо - за по-автентично можете да поканите някоя мама и с осиновено и с биологично дете, за да се изкаже отглеждането на кое дете си заслужава повече - на биолгичното или на осиновеното. Съжалявам, но само беден духом човек има нужда от такива убеждения.
Предаване за платеното майчинство не е здравословно да се отлага във времето, а във формат Георги Захариев + осиновители е неприемливо, защото няма да постигне нищо. Sislie вие дала добро предложение, за вас остава да го реализирате, ако наистина искате да съдействате по въпроса. 
И моля ви, попрочетете малко от темите във форума, за да сте подготвени по въпросите, които смятате да разисквате...
Ако решите да поставите темата за майчинството, можете да разчитате и на моето съдействие.
п.с писали сме едновременно с Форест Гъмп - радвам се, че думите дали си заслужава да осиновиш дете са провокирали не само мене и че мнението ни е еднакво  Simple Smile

# 24
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Sweet Didka, всички тук сме най-обикновени майки. Ако искате да говорите с нас като такива за проблемите, които имаме - всички сме готови да съдействаме, за да направите няколко предавания ако искате. "Невероятните Хора", или поне приемащите се за такива и ласкаещи се от подобни титли, би трябвало да ги поканите като наши събеседници. Може пък да стане чудо и да успеят да ни чуят и разберат.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 156
Момичета, много правилно са обосновани отговорите ви. Моето лично мнение е , ч е за осиновителите трябва да с предвиди заължителен платен период на адаптация независимо каква е възрастта на осиновеното дете. Има жени, които закона за 24 месеца непрекъснат стаж преди излизане в отпуск по майчинство ги удря жестоко, т. к. ги нямат. Не разбирам мнението на политиците. В крайна сметка престоя в институцията струва на държават много повече, от колкото минималното майчинство,, толкова ли е турдно да се изчисли това и да се вземе в пред вид , че ако на осиновителите се осигурят по- добри условия самия процент на осиновяванията ще е по-висок.
Дидка, мисля, както и остналите майки, че това е  истински проблем, на който трябва да се обърне внимание. Индивидуалнте истории и лични драми са съвсем друго нещо, не всеки е готов да разголва душата си, а е и некоректно.
И наистина, най-удачно е да се поканят личности от политиката, да има мнения и от двете страни и да се поставят конкретни проблеми, нуждаещи се от спешно разрешаване.

# 26
  • Мнения: 1
размислих

# 27
  • Мнения: 146
Моми4ета не си хабете нервите ,ние добре знаем ,4е държавата е '' бедна'' и помощ не може да о4акваме.Така 4е няма нужда да вдигаме рейтинга на която и да било телевизия.

# 28
  • София
  • Мнения: 413
Препрочетох мненията си и никъде не видях  " и вие ни казвате "Да и това е проблем, обаче ние сега не искаме да правим предаване за него, а за това как хората трябва да осиновяват многото деца в институциите, майчинството - след време, някога си"
Аз дойдох с най-"чиста" и искрена покана за гостуване на разговор ОСИНОВЯВАНЕ. Вие ме попитахте на каква тема, аз мислех че с написаното разбирате, че сме отворени към всичко, което ви вълнува.
След това почнаха критиките към предаването, към моята не информираност по темата, журналистическите качества и възгледи, предварително искане на сценарий и какво ли още не. Не разбирам защо повечето от вас ме приехте като враг. Уважавам правото на избор, така че разбирам  всички вас, и това че не искате да участвате в предаването.

# 29
  • Мнения: 2 123
Момичета не нападайте жената! Като искате да ви разбират, като искате обществото да научи да спецификите на осиновяването - излизате и ги казвате. Канят ви, дават ви тв време да кажете всичко, което ви вълнува! Ама не, не че ще отидете, обаче обсипахте жената с това как да си прави предаването, какво да пита, как да го построи ... съвети куп, личен принос никакъв.

Държите се като затворено общество и затова ще ви приемат за такива. Помежду си много знаете - навън мълчите. На мен лично ми писна да се появявам по ТВ, да пиша статии и т.н. Уморена съм безкрайно, в момента имам и сериозни лични грижи далеч от осиновяването.

Тук всички са много оперени и много знаят, но когато е те самите лично и конкретно да направят нещо - нЕма никой. И в тази връзка, мога ли да попитам кой скрито покрито ме препоръча на жената като човек който би се отзовал ... та момичето ми писа на лични? Коя беше тази мила сладуранка, която лично си трае, но ме пробутва мен напред без дори да ме попита  Close

Общи условия

Активация на акаунт