извара в пюретата

  • 1 791
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Извара

Изварата е белтъчен продукт, получен чрез коагулиране на белтъците в млякото, мътеницата или суроватката. Тя е предназначена за консумация в прясно състояние или за приготвянето на изварни продукти.
В зависимост от начина на коагулиране различаваме киселинна и сирищнокиселинна извара, а по съдържанието на мазнина - безмаслена и пълномаслена извара.
Суроватъчната извара, за разлика от другите видове, съдържа само разтворими белтъци (албумин и глобулин). Изварата трябва да съдържа до 75% вода, до 5% соли и киселинност под 250°Т. От изварата се приготвя диетично сирене за деца. Тя е единствената най-богата храна на млечни белтъци, които съдържат в концентриран вид почти пълния комплекс от заменими и незаменими аминокиселини.

Никой не казва да се махне сиренето и да се мине само на извара. Но не и да се твърди, че трябва само сирене и едва ли не в изварата няма нищо полезно. Разнообразието е добра идея, това са различни продукти  Peace

# 16
  • Мнения: 3 536
Много точно казано от Блонди. И аз това имах в предвид, че сякаш на изварата се лепва етикет като второкачествен продукт, а разнообразието си е хубаво нещо.
А за калция в сиренето, е, хубаво е да го има, но не с цената на добавка от калциев дихлорид, с която някои производители прекаляват. То като е бедно млякото. На мен често ми се случва да купя сирене с топченца калциев дихлорид, и то на цени от 10-15 лв за килограм.

Последна редакция: пт, 16 мар 2012, 14:37 от laurentin

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Давала съм в готов десерт след 7-ми месец.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт