Има ли начин да принудиш съсед да отстрани теч.

  • 26 841
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 448
От горе нас имат някакъв проблем в банята, най вероятно заминали фуги или спукана отводнителна тръба. Имам проблем с тавана на банята, но търся начин комшиите да си спрат теча, който на тях не им пречи, за да си оправя тавана. Има ли някаква институция към която да се обърна и да бъдат принудени, защото не съм длъжен да им търпя течовете.

# 1
  • Мнения: 106
Начините според мен са няколко. Първо говори с него, може да се окаже добронамерен и да отстрани проблема. Ако не помогне, отиди в районното и подай жалба. Ако това не помогне се консултирай с адвокат. Не е зле според мен да си направиш застраховка. Мисля си, че ако проблема се проточи, с него ще се заеме застрахователя и като почне да плаща не само ще отстрани теча, ами всеки път ще се озърта да няма нов.

# 2
  • Мнения: 448
С тея "хора" смисъл няма да се говори. То аз и без това имам проблеми с шума от тях и съм правил опити да говоря но няма ефект. Лъжат кат мангали. При свършен факт, не знам каква застраховка да правя, а полицията за шума не им се занимаваше, та камоли с течове. Мислех си за нещо в общината, но явно в тази държава няма оправия. Плащаш данъци за жилище, а кой ти пази правата? За съд ако вкарам пари за дела.... . Я спечеля с години я не. Май няма оправия, ще се наложи да търся начини някакви. Надявах се да има някакъв директен закон за това, без да се стига до дела.

# 3
  • Мнения: 1 310
Говори с домоуправителя. Той да ги посплаши. Ако това не помогне - жалба в Общината.
Със застраховка е пей сърце - като се нанесохме имахме такава и застрахователят за нула време реши проблема. Обаче застраховката изтече, селяндурите се смениха и наново проблеми.  Полицията ни реши проблема със шума. Мъжът ми и домоуправителят - с теча. Питах ги как, казаха ми, че са си поговорили със съседа по "мъжки".
Относно жалбата в Общината - бяхме писали, но за друг теч във входа. Идваха и издадоха предписание на собственика да направи ремонт. Дадоха срок и съответно след този срок го грозеше глоба. Той пък взе, че продаде апартамента. Новите направиха ремонт без бой.
Не е лесно да се разправяш с дебилни простаци. Пожелавам ти успех!  bouquet
И запомни - когато не става с добро, става с лошо. Peace

# 4
  • Мнения: 4 916
Ако мислиш да си правиш застраховка - имай предвид, че вероятността да дойдат на място за оглед преди сключването е минимална. Т.е. вероятността да хванат, че течът е стар, е малка.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 743
Пусни жалба в общината.В нашия блок един комшия не пускаше да се смени съседа тръбите.Той пусна жалба и проблема се реши много бързо.Другият вариант е един кран и му спираш водата.Като гледам си майстор,значи няма да имаш проблем да сложиш крана.

# 6
  • Мнения: 448
Дано в общината помогнат, пък централен кран на среден етаж няма как да се слага. Това значи да спирам водата на всички на горе, а и тръбите са скрити в куфар. Като ги знам какви са и как им се молих вечер да не усилват до 3-4 телевизора. Пенсионери са и не им пука. Само лъжат и си знаят своето. И все пак ако имаха желание, поне мога да им оправя проблема, само да си купят материалите, ама не заслужават това. Аз си мисля, че им е или спукана тръбата за сифона или фугите пропускат вода. Обаче второто не е много вероятно, защото ако наклоните са си наред, няма как да пуска толкова вода. И все пак ще трябва да се кърти пода им.

# 7
  • Мнения: 305
Дано в общината помогнат, пък централен кран на среден етаж няма как да се слага. Това значи да спирам водата на всички на горе, а и тръбите са скрити в куфар. Като ги знам какви са и как им се молих вечер да не усилват до 3-4 телевизора. Пенсионери са и не им пука. Само лъжат и си знаят своето. И все пак ако имаха желание, поне мога да им оправя проблема, само да си купят материалите, ама не заслужават това. Аз си мисля, че им е или спукана тръбата за сифона или фугите пропускат вода. Обаче второто не е много вероятно, защото ако наклоните са си наред, няма как да пуска толкова вода. И все пак ще трябва да се кърти пода им.

Трябваше с това да почнеш, че били пенсионери. Скъсай им трътките, както застрахователите биха ги подгонили така и и ти можеш - завеждаш дело, искаш обезщетение, гониш ги за по сериозни суми, заведи им дело и за шума, като получат призовки и разберат че ги съдят за еди колко си и ще клекнат бързо.

# 8
  • Мнения: 448
То не вярвам в съдебната система в БГ. То и без това все се натрапват, че дъщеря им е съдя. Като се има в предвид, че ремонта им няма да е повече от 200лв в най лошия случай, аз ще трябва да събера сигурно(идея нямам) колкото струва там едно безкрайно дело. Някой поне има ли представа такива дела колко струват ако се наложи? Ако имах вяра в системата да рискувам, да не остана само после с течащ таван и дело на мои разноски.

# 9
  • Мнения: 305
То не вярвам в съдебната система в БГ. То и без това все се натрапват, че дъщеря им е съдя. Като се има в предвид, че ремонта им няма да е повече от 200лв в най лошия случай, аз ще трябва да събера сигурно(идея нямам) колкото струва там едно безкрайно дело. Някой поне има ли представа такива дела колко струват ако се наложи? Ако имах вяра в системата да рискувам, да не остана само после с течащ таван и дело на мои разноски.

Много мислиш!!! Какво като е съдия, да не е Господ? Търсиш си правата до дупка ако искаш да те уважават!

# 10
  • Мнения: 448
Е ще опитам, нямам избор. Ще почна от полиция, община. Дано ги склоня, но ако трябва и ще се съдим.

# 11
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
И ние имахме преди време проблем с теч от съседите.След като се опитахме да поговорим с тях ,но нямаше никаква полза,подадохме оплакване в общината.След което проблема се реши много бързо. Grinning

# 12
  • Мнения: 369
Може теча да е от дупки във фугите, при нас случая беше такъв. Имахме разправии с ужасни съседи, те са на 13-я етаж, а ние на 11-я. С години се е просмуквала вода и на 12-я етаж таваните на коридора и банята бяха подгизнали, а в нашата баня направо започна да тече водата, все едно е пусната чешмата. Викнахме човек който видя дупки по пода им и каза да се фугират, но тези отричаха, че проблема е от това и отказаха. Айде мъжа ми и съседа от 12-я етаж някакво ги сплашиха и се съгласиха за наша сметка да фугираме и проблема се реши. Обаче няколко месеца по-късно махнали тоалетната чиния и сложили друга, но дупките от винтовете с които е била старата си седят и пак почна да тече. Пак бяха разправии, но дадоха ние да запълним дупките и вече една година няма никакви проблеми.

# 13
  • Мнения: 4 916
Тези, които са подавали оплакване в общината - напишете на човека в кой отдел, как е било оформено оплакването, как е минала процедурата, имало ли е огледи и т.н. Да му спестите малко време и чудене, понеже като отиде в общината има голяма вероятност в началото да го прехвърлят от отдел на отдел и да му загубят един-два дни, а той да се обезкуражи.

# 14
  • Мнения: 58
Тъкмо щях да помоля да кажете къде точно в общината се пуска тази жалба,защото и аз съм на същия хал ,но видях че вече са казали да се сподели към кой отдел в общината да се пусне жалбата.

# 15
  • Мнения: 1 310
В нашата Община има една Приемна със секретарка. Там се подават молбите и после се разпределяли по отдели. Peace

# 16
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Понеже беше преди няколко години,вече не си спомням точно.Но и аз не знаех към кого да се обърна  и просто попитах в една от стаите в общината, и те ме насочиха.Молбата беше в свободен текст ,като в нея обясних проблема и помолих за съдействие.Жената ,която прие молбата ми каза,че ще извикат съседа в общината ,за да разговарят с него и да му дадат срок за отстраняване на проблема.Това беше,седмица след това проблема беше решен. Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 1 508
То не вярвам в съдебната система в БГ. То и без това все се натрапват, че дъщеря им е съдя. Като се има в предвид, че ремонта им няма да е повече от 200лв в най лошия случай, аз ще трябва да събера сигурно(идея нямам) колкото струва там едно безкрайно дело. Някой поне има ли представа такива дела колко струват ако се наложи? Ако имах вяра в системата да рискувам, да не остана само после с течащ таван и дело на мои разноски.

Така и така ще събираш пари, защо не им предложиш да им помогнеш финансово с ремонта, а пък те да ти връщат парите на части? Така със сигурност ще потрошиш много по-малко нерви, а и със съседите ще запазиш добри взаимоотношения.

# 18
  • Мнения: 448
Пуснах жалба, после ще опитам с телевизии. Имало освен "Господарите" и по "Нова" предаване. Ще си търся правата до дупка, ако трябва и ще застраховам след козметичен ремонт. За добри отношения с тях и дума не може да става, не им пука изобщо.

# 19
  • София
  • Мнения: 372
При мен е същото положение - за трети път ме наводняват.
Отгоре жилището е общинско, така че на теория би трябвало по-лесно да си реша проблема.
Обаче засега не е така.
Моето жилище е застраховано, първия път като ни наводниха ни платиха застрахователите, но изрично ме предупредиха, че нямало втори път да платят. защо, след като аз им плащам застраховка всяка година, не ми стана ясно.
За жалба в общината - пишела се до кмета, изключително неучтиви били с мъжа ми, като е ходил да пита. Ще я пускаме тази седмица, да видим дали нещо ще стане.

# 20
  • Мнения: X
До 1 месец е срока за отговор по жалбата ти.
Жалбата като какъв си я подал?
/ собственик, наемател, ползвател на имота/
Всички писали са те насочили правилно - ЖАЛБА в общината.

Проблема може да е от сифона.

Пусни жалба в общината.В нашия блок един комшия не пускаше да се смени съседа тръбите.Той пусна жалба и проблема се реши много бързо.
Отдавна съм писала как чрез различно оцветява на вода да се
диагностицира причината за теч.

# 21
  • Мнения: 448
Писах я по образец която жената на гишето ми даде. Поне беше любезна. Ако не ми помогнат ще опитам и в някой телевизии. Дано обаче помогнат. Трудно ще си позволя дело в момента, ако такова е адски скъпо.

# 22
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
здравейте,
аз съм на същия хал.
съседите отгоре отново ме наводниха, вече не броя за кой път.
проблемът е, че те идват за 1-2 дена и ги няма с месеци, а нямаме техни контакти, нито пък ги познаваме лично!
нямаме домоуправител
ходих до общината (триадица) и ми казаха че не можели да направят нищо
говорих с кварталния, пак нищо
идеи?
благодаря

# 23
  • Мнения: 21
Привет, и ние имаме проблеми със съседите, но по друга тема, трупане на боклуци. Ако при нас темата е по особена, защото българите нямаме социална активност и институциите не си вършат работата, то в случаите на теч си има застраховка. Не  подминавайте застраховката жилище с леко сърце, тя е важна , парите не са много, просто си прегледайте добре условията / и предвидете събитията, жилищата ни са стари, хората нямат пари за ремонти а и да се огранизират 9 етажа съседи не е лесно.  Подайте ни обратна връзка, кажете ни какво е последвало след жалбата.

# 24
  • Мнения: 0
Здравейте,
Ако не намирате разбиране при съседите Ви ще ви е много трудно да решите проблема си. Ако наводнението е в следствие на действия на Ваш съсед, в неговото жилище, може да искате възстановяване на щетите по съдебен път. По долу съм Ви сложил няколко члена от ЗУЕС, които говорят за това. Пробвайте първо да говорите със съседа Ви, след това му пратете писмено становище, че може да бъде осъден, мисля че това ще даде ефект.
Успех!
Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите (Загл. доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
14. обезщетят вредите, причинени на други обекти в сградата, когато те са резултат от отстраняване на повреди в своя самостоятелен обект или част от него;

# 25
  • София
  • Мнения: 191
В общината, там има специален човек, който отговаря за ВиК проблеми в жилищните кооперации. Подава се жалба, като се описва всичко. Този ВиК специалист е длъжен да дойде в двуседмичен срок, да направи водни проби, след като се установи от къде е проблема, той пише становище, какви ремонтни работи трябва да се направят и в какъв срок. Ако не се изпълнят предписанията, следват санкции по закона за етажната собственост (ако не се лъжа).
Ние по този начин успяхме да накараме нашият нагъл съсед да си ремонтира спукания канал на мръсната вода. Трудно е, голяма разправия е, но какво да се прави, докато има идиоти, така ще е.
Успех!

# 26
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
lileti, в коя община си го правила това? аз като ходих в Триадица ме върнаха ....

# 27
  • Мнения: 448
Да, това ако е по закон, и си търсим правата дано да не ни връщат. Ако не си ги знаем правата ще се възползват от това. Затова и аз питам по закон ли е това?

# 28
  • Мнения: 0
И аз потвърждавам, че хората се шашкат като им дойдат на проверка от общината и им дадат предписания и срок. Само, че наистина кажете, къде се подава жалбата. Аз се сещам за "Строителен контрол" но не съм 100 % сигурен.

# 29
  • София
  • Мнения: 191
Това се случи в община Красно село. Нямам идея дали това е описано в закон, но се получи, проработи. Получихме от човека становище, че проблема е у съседа, да си отстрани теча, а пък ние да махнем спирателния кран от вертикалната тръба. Бяхме сложили такъв, защото в нашата баня не просто течеше, а валеше дъжд щом този започнеше да ползва вода  и това продължи 2 години. Завалили ли, врътвахме крана и толкоз. Щом не се разбира.

# 30
  • Мнения: 3
Здравейте,
нова съм във форума и имам сходен проблем, като човека, пуснал темата.
 Та.. преди 3 години си купихме тристаен апартамент в столицата. Блокът е един, панелен, с 2 входа. На 6 етаж сме. Направихме страхотен ремонт и пръснахме бая средства и усилия със семейството ми. Почти всичко сме го направили сами и затова апартамента и ма сантиментална стойност за нас, направен по наш вкус, както го искахме.
Уви, идилията не продължи дълго. На 4 пъти ни наводниха:
1. От водосточната тръба от покрива (явно) - никой не пое отговорност и около вратата на банята се олющи и се наду всичко.
2. Зимата на комшиите над нас им протекла пералнята (или бойлера) - отново нищо, в резултат на което се олющи в коридора над входната врата и тавана в мокрото ни помещение. (тук е момента да спомена, че въпросния господин е и домоуправител и не прави нищо)
3. Трети път, който не е заради комшиите на 7 етаж, а на 8мия, където собствениците ги няма, отдават си апартамента под наем на някакви от Кюстендил, които са пълни безхаберници и не си отстраниха теча от тръбите. В резултат на това комшията от 7 етаж просто им спря кранчето и те нямаха вода. Заминаха нанякъде. Проблема остана така.
4. Въпросните комшии от 8 етаж се появиха, и оня от 7 етаж им пусна водата. Познайте! Теча у нас е до дупка, всичко е мокро, новата ни кухня на има няма 2 години вече се е надула, както и тавана с гипсокартон е подгизнал целия.

Какво да ги правим тия мизерници? Защото семейството ми е кротко и вероятно пак ще си замълчи, но аз вече няма!

# 31
  • Мнения: 12 359
Намери собствениците и ги уведоми, че има теч. (В домовата книга трябва да им има телефона)

# 32
  • Мнения: 3
Намери собствениците и ги уведоми, че има теч. (В домовата книга трябва да им има телефона)

Снощи имаше скандал. Въпросния домоуправител няма телефоните на никого. Няма домова книга. Във входа е безхаберие и хаос. На блока ни отгоре има антени, 1 или 2 са, от които "уж" печелим пари. Не плащаме за асансьор, чистач, но пък не виждаме какво става с тези пари. За тези антени чух, че трябвало да се питат собствениците на апартаментите искат ли да имат такива и ако определен процент от същите се изкажат с "Не", то тогава ще са незаконни и трябва да се махнат. Вдигнахме патардията снощи, като му казахме всички тези неща в очите, че не е редно така, че трябва да има ред и прозрачност, да се вижда какво се случва с всичко, да се знае кой идва, кой остава, кой е собственик и кой наемател, да се търсят сметки при такива аварии и проблеми - 100 пъти повтори "Ама аз какво да направя"?
Питах го - ти като домоуправител какви права имаш - "И аз съм като вас".
Вече 15 години имал ядове с оня на 8мия етаж, не му се занимавало. Ами хубаво, на теб не ти се занимава, на другия не му се занимава, и какво? От тая ваша немарливост апартамента ни заминава на нас.
Въпросния домоуправител си затваря очите, него никой не го бута, сложил майка си за чистачка... Няма тричленка, няма отчитане на пари, нищо.
Сложихме чисто нова и много красива кутия за писма във входа. Преди 3 седмици я видяхме с изпочупена ключалка (явно се е ровило вътре с отверка или нещо остро) и цялата на нищо не прилича. Sad
Откраднаха цветето пред вратата ни - голямо, метър и 20 е поне. Видях го на терасата на 1 етаж, отидох, (българско семейство уж, ама са по-зле от циганите) и с 300 зора си го извоювах и прибрах отново в къщи. Но вече не отвън. Съответно прибрахме и всички други цветя, които бяхме наредили по стълбите за хубост.
Пак нищо не се направи. Питам го тоя папагал снощи:
-Добре де, ами ако се качат и ми надерат блиндираната врата и я направят на нищо, какво?
- Ами аз какво да направя?

Явно господина се ползва със спокойствието на всички, никой не го бута за нищо, той си усвоява парички, купи още един апартамент във входа, само че на 8 етаж и така.

В крайна сметка снощи се свързах със сина на собственика. Говорихме нормално, въпреки че отначало тръгна леко нападателно, след като му съобщих, че от 3 години ползваме апартамента на 6 етаж, направили сме ремонт, че семейството ми са кротки хора, че съм дъщерята на собствениците, дори и че съм на 26 години и аз не съм конфликтна личност. Веднага ме засече с "Ама пари ли искате". Обясних му, че ме интересува разрешаването на проблема, който явно този път е от него и че искам и при нас в дома ни да се оправи това.
Обеща, че до събота ще направи каквото е нужно, за да се види откъде е проблема и да смени тръби, едно друго. Да пусне водата и да види тече ли и какво е положението.

Моите опции и тези на семейството ми са днес да звъннем на застрахователите, да дойдат на оглед да видят за какво става дума. Дано да платят нещо. До събота този ще го изчакаме.  Ако не се случат нещата, ще се пусне жалба в общината по този повод.
А с този домоуправител какво ще се прави не знам.

# 33
  • Мнения: 697
Направете събрание на входа и коментирайте проблема.

Общи условия

Активация на акаунт