Има ли начин да принудиш съсед да отстрани теч.

  • 26 798
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 310
В нашата Община има една Приемна със секретарка. Там се подават молбите и после се разпределяли по отдели. Peace

# 16
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Понеже беше преди няколко години,вече не си спомням точно.Но и аз не знаех към кого да се обърна  и просто попитах в една от стаите в общината, и те ме насочиха.Молбата беше в свободен текст ,като в нея обясних проблема и помолих за съдействие.Жената ,която прие молбата ми каза,че ще извикат съседа в общината ,за да разговарят с него и да му дадат срок за отстраняване на проблема.Това беше,седмица след това проблема беше решен. Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 1 508
То не вярвам в съдебната система в БГ. То и без това все се натрапват, че дъщеря им е съдя. Като се има в предвид, че ремонта им няма да е повече от 200лв в най лошия случай, аз ще трябва да събера сигурно(идея нямам) колкото струва там едно безкрайно дело. Някой поне има ли представа такива дела колко струват ако се наложи? Ако имах вяра в системата да рискувам, да не остана само после с течащ таван и дело на мои разноски.

Така и така ще събираш пари, защо не им предложиш да им помогнеш финансово с ремонта, а пък те да ти връщат парите на части? Така със сигурност ще потрошиш много по-малко нерви, а и със съседите ще запазиш добри взаимоотношения.

# 18
  • Мнения: 448
Пуснах жалба, после ще опитам с телевизии. Имало освен "Господарите" и по "Нова" предаване. Ще си търся правата до дупка, ако трябва и ще застраховам след козметичен ремонт. За добри отношения с тях и дума не може да става, не им пука изобщо.

# 19
  • София
  • Мнения: 372
При мен е същото положение - за трети път ме наводняват.
Отгоре жилището е общинско, така че на теория би трябвало по-лесно да си реша проблема.
Обаче засега не е така.
Моето жилище е застраховано, първия път като ни наводниха ни платиха застрахователите, но изрично ме предупредиха, че нямало втори път да платят. защо, след като аз им плащам застраховка всяка година, не ми стана ясно.
За жалба в общината - пишела се до кмета, изключително неучтиви били с мъжа ми, като е ходил да пита. Ще я пускаме тази седмица, да видим дали нещо ще стане.

# 20
  • Мнения: X
До 1 месец е срока за отговор по жалбата ти.
Жалбата като какъв си я подал?
/ собственик, наемател, ползвател на имота/
Всички писали са те насочили правилно - ЖАЛБА в общината.

Проблема може да е от сифона.

Пусни жалба в общината.В нашия блок един комшия не пускаше да се смени съседа тръбите.Той пусна жалба и проблема се реши много бързо.
Отдавна съм писала как чрез различно оцветява на вода да се
диагностицира причината за теч.

# 21
  • Мнения: 448
Писах я по образец която жената на гишето ми даде. Поне беше любезна. Ако не ми помогнат ще опитам и в някой телевизии. Дано обаче помогнат. Трудно ще си позволя дело в момента, ако такова е адски скъпо.

# 22
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
здравейте,
аз съм на същия хал.
съседите отгоре отново ме наводниха, вече не броя за кой път.
проблемът е, че те идват за 1-2 дена и ги няма с месеци, а нямаме техни контакти, нито пък ги познаваме лично!
нямаме домоуправител
ходих до общината (триадица) и ми казаха че не можели да направят нищо
говорих с кварталния, пак нищо
идеи?
благодаря

# 23
  • Мнения: 21
Привет, и ние имаме проблеми със съседите, но по друга тема, трупане на боклуци. Ако при нас темата е по особена, защото българите нямаме социална активност и институциите не си вършат работата, то в случаите на теч си има застраховка. Не  подминавайте застраховката жилище с леко сърце, тя е важна , парите не са много, просто си прегледайте добре условията / и предвидете събитията, жилищата ни са стари, хората нямат пари за ремонти а и да се огранизират 9 етажа съседи не е лесно.  Подайте ни обратна връзка, кажете ни какво е последвало след жалбата.

# 24
  • Мнения: 0
Здравейте,
Ако не намирате разбиране при съседите Ви ще ви е много трудно да решите проблема си. Ако наводнението е в следствие на действия на Ваш съсед, в неговото жилище, може да искате възстановяване на щетите по съдебен път. По долу съм Ви сложил няколко члена от ЗУЕС, които говорят за това. Пробвайте първо да говорите със съседа Ви, след това му пратете писмено становище, че може да бъде осъден, мисля че това ще даде ефект.
Успех!
Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите (Загл. доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
14. обезщетят вредите, причинени на други обекти в сградата, когато те са резултат от отстраняване на повреди в своя самостоятелен обект или част от него;

# 25
  • София
  • Мнения: 191
В общината, там има специален човек, който отговаря за ВиК проблеми в жилищните кооперации. Подава се жалба, като се описва всичко. Този ВиК специалист е длъжен да дойде в двуседмичен срок, да направи водни проби, след като се установи от къде е проблема, той пише становище, какви ремонтни работи трябва да се направят и в какъв срок. Ако не се изпълнят предписанията, следват санкции по закона за етажната собственост (ако не се лъжа).
Ние по този начин успяхме да накараме нашият нагъл съсед да си ремонтира спукания канал на мръсната вода. Трудно е, голяма разправия е, но какво да се прави, докато има идиоти, така ще е.
Успех!

# 26
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
lileti, в коя община си го правила това? аз като ходих в Триадица ме върнаха ....

# 27
  • Мнения: 448
Да, това ако е по закон, и си търсим правата дано да не ни връщат. Ако не си ги знаем правата ще се възползват от това. Затова и аз питам по закон ли е това?

# 28
  • Мнения: 0
И аз потвърждавам, че хората се шашкат като им дойдат на проверка от общината и им дадат предписания и срок. Само, че наистина кажете, къде се подава жалбата. Аз се сещам за "Строителен контрол" но не съм 100 % сигурен.

# 29
  • София
  • Мнения: 191
Това се случи в община Красно село. Нямам идея дали това е описано в закон, но се получи, проработи. Получихме от човека становище, че проблема е у съседа, да си отстрани теча, а пък ние да махнем спирателния кран от вертикалната тръба. Бяхме сложили такъв, защото в нашата баня не просто течеше, а валеше дъжд щом този започнеше да ползва вода  и това продължи 2 години. Завалили ли, врътвахме крана и толкоз. Щом не се разбира.

Общи условия

Активация на акаунт