Търся съвет за покупка на апартамент в София

  • 1 794
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!

Апартаментът, в който в момента живея под наем, се продава, цената му около 250 хил с гараж.
Става въпрос за голям двустаен, почти 100 квадрата с общи части, около 85 чиста площ.

Голяма всекидневна, голяма спалня, и гардеробна, 2 тоалетни (едната е и баня), с хубава гледка. Близо до парк, метростанция и магазини, горе-долу на границата на Хладилника и Кръстова вада. Плюсовете са, че знам качеството на строеж (добро е) и най-сетне мога малко да си отдъхна от търсене на апартаменти.

Минусите са, че реално погледнато досега съм търсил 3-стаен апартамент за семейни цели, т.е. дори и да взема този, до 4 години трябва да съм си намерил 3-стаен апартамент. На този етап няма 3-стайни апартаменти, които да ми харесват и да си заслужават цената, та си мислех да купя двустайния апартамент и да търся на зелено.

Та въпросите ми са следните:

1) чудех се до колко лесно може да се продаде един такъв двустаен в последствие? надявам се да не се наложи, бих предпочел да го давам под наем в бъдеще или за лично ползване, но всичко се случва. Много познати ми казаха, че голям двустаен трудно ще се продаде, а на мен лично доста ми харесва и макар и Кръстова вада да е гето в голямата си част в момента, считам, че заради парка поне и хубавата гледка, стига да не е за хора с деца, за млад несемеен човек или двойка е доста добър апартамент;

2) много ми е странно как цените на зелено са почти, а на моменти, по-високи (и то с доста) от тези на вторичен пазар; така е, аз съм си харесал по-скъпите квартали, които са около паркове (това ми е много важен критерий), но все пак, ако за тези пари получаваш поне адекватно разпределение - ок, но и това го няма... ; забелязвам, че и доста апартаменти, които вече прекачват 400 хиляди като граница, доста повече време стоят на пазара; в районите, които гледах миналата година се намираха за 380 да кажем, но тогава още се ориентирах какво искам. Накратко, чудех се ако реша да взема двустайния, дали трябва да бързам да си харесам нещо на зелено до края на тази година, в случай, че цените скочат следващата година още? Някакси ми е странно да повярвам, че цените могат да скочат още.... но не знам, ако чакам още време, с еврозоната как ще се променят нещата.... Или все пак да изчакам, докато наистина си харесам нещо?

Мерси предварително за отговорите!

# 1
  • София
  • Мнения: 35 113
Щом ти харесва го взимай. Всичко се продава, всичко.

Имот ще намериш, щом имаш възможност да чакаш, не бих купила на зелено на твое място.
Имотите не знам още да скачат, просто стават непродаваеми в един момент. 400К за 120кв е за хора, които могат да си го позволят, но и те не са балами.

Купувай и давай нататък.

# 2
  • Мнения: 40 950
Tи си знаеш парите и доходите. Ако мислиш, че в последствие ще можеш да купиш и втори, тристаен, купувай, защото ми звучи като много добър двустаен. Но ако мислиш да продаваш и пак да купуваш ще изгубиш много от такси и евентуално комисион на брокер. Освен това парите, които ще дадеш сега за ремонт, може и да не ти се върнат, защото купувачът все едно ще иска свой такъв.
Но ако можеш да не продаваш този, а да купиш друг, според мен е ОК.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 10:41 от Черна станция

# 3
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
Мисля, че не си заслужава да купувате този апартамент, който не ви устройва в перспектива, с намерението за скорошна препродажба, тъй като ще загубите от разходите покрай сделката. А и по-трудно би се продал, заради голямата квадратура и високата цена. Те са като за 3-тристаен апартамент.
По-добре си търсете отсега тристаен. И не е необходимо да е на зелено. Щом смятате, че в новостроящите се сгради имотите са по-скъпи от тези на вторичния пазар, огледайте се за такъв готов в някоя по-нова кооперация.

# 4
  • Мнения: 4 405
Няма универсален съвет, когато става дума за дом .
Ако бях на ваше място и в този ми е добре, устройва ме и ми е по джоба, въобще няма да се чудя. Никой не знае какво ще стане утре, камо ли след години, обаче който е живял веднъж в 100кв двустаен, няма да  почувства добре в нормален тристаен, а тристаен по такива високи стандарти на които е свикнал няма да струва колкото  стандартните . Това е сигурно. Допълнителните изисквания товарят необходимия бюджет и още повече ограничават избора.
Тук започват да се премислят компромисите, но само ако сте се оставили без избор- ситуации от които заобикалям от най-далеч. Дали с пари, дали с изисквания, дали с покупка на зелено, дали отлагане  във времето с риск спестеното и възможностите да покриват все по-малко от желаното и не може да има универсален съвет.
За това аз например бих купила това, в което ми е удобно и харесвам за да имам сигурност от една страна докато се оглеждам за по-добър вариант, който не е сигурно че ще  получа, но пък и няма да обмислям компромиси с нищо. Покупката на зелено въобще не бих обмисляла от 100 причини. Да отдавам 100 кв двустаен-абсурд.Никога.
Ако изпадне идеалния, ще търся вариант да надградя, но ако не изпадне или поскъпнат прекалено ще съм подсигурена с нещо наистина добро.
Дано вземете решение, от което да сте доволен и след години.

# 5
  • Мнения: 8 823
Този двустаен може ли да се преустрои на тристаен, сложете някакъв чертеж?
Аз бих гледала вида строителство също. Но и разпределението е важно за едно жилище и това може да е причина някой да не иска да купи/наеме този апартамент в бъдеще.
Свикнал си си в него и си привързан, абстрахирай се от емоции. Гледай за същите пари какво можеш да си купиш на пазара, което да те удовлетворява както сега, така  и в бъдеще.  Една сделка е по-добре от две заради плащанията на такси. Но пък да имаш 2 жилища е по-добре от само едно.
Не е толкова страшно да купиш и на зелено, защото купуваш евтино, е, в най-лошия сценарий ще има забавяне, да кажем 10 г проблеми, но накрая може да се построи. Рускувай, но плащай разсрочено, да не платиш цялата сума на зелено, а примерно 10%, след това плащай след акт 14 , акт 16  и предаване на жилището.

# 6
  • Мнения: 9 662
И на мен този двустаен ми звучи супер. За съжаление заради високите цени в момента крайната сума излиза голяма за двустаен и според мен би се продал малко по-трудно, но ще се продаде. Вие си знаете доходите, преценете си дали ако го купите сега до 4 години ще сте акумулирали 20% за първоначална вноска за тристаен. Ако пък мислите да продавате двустайния за да финансирате тристайния - не виждам много смисъл да се занимавате със сделка сега за има-няма 3-4 години. Също и ако го продадате  до 3 години след покупката се дължи данък.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 17:34 от moonriver

# 7
  • Мнения: 2 799
2ст за половин милион звучи абсурдно дори и към момента. За толкова пари можеш да вземеш прилично обзаведен 3ст. Моя съвет е да си разшириш търсенето, защото мисля че поради тази причина не можеш да намериш нищо читаво. Не е казано, че всички трябва да живеем на пъпа на София или до парк. В една друга тема обясниха за рекордно застрояване и рекорден брой апартаменти в последните години. И да си под наем няма да свършат, дори шанса да има по-добро предлагане в бъдеще е доста по-голям отколкото да няма. Не виждам за къде е това бързане все едно от утре няма да има. Ако си емоционално и психически изтощен от търсене, то дай си някаква почивка. А това че пускат 2ст за половин милион за продажба, не значи че утре ще го купят и ще те накарат да се изнесеш. Вероятността да си повиси на пазара е доста голяма. Ако все пак си решил да го купуваш, не бързай, защото може да се окаже, че е надценен и ще му платиш доста отгоре. Ако се намери купувач, винаги може да направиш контра оферта (ако желаеш) по предтекст че минавате без брокери и двете страни, хазяйте ти винаги ще се навият.
Най-добре седни и си разпиши всички сценарии и сметки във всеки един сценарии, какви са ти парите и загубите. Както ти казаха по-горе, имаш значителни разходи за данъци и такси, които спокойно могат да ти покрият наемите за 2-3г докато събираш пари и търсиш 3ст.

# 8
  • Мнения: 8 823
Каква контра оферта, продавачът длъжен ли е да му каже за колко ще го продава и колко са му предложили, та нашият човек да предложи с 2 лв повече. Ако смята, че това е неговото, да си го купува, цените няма да падат.

# 9
  • Мнения: 25 750
Не съм чела коментарите. Пишеш с такава любов за този хубав двустаен, така че мисля че ще го купиш.
И най вероятно няма да сгрешиш. Хубав имот в хубав район, няма какво да му мислиш.

# 10
  • Мнения: 2 799
Защо да не каже? Все пак има установени отношения, познават се. Ако аз съм на мястото на продавача и наемателя ми каже, че иска да купи имота, бих го продал на него, отколкото на непознат чрез брокери.
Защо подтиквате човека да действа на база емоции, а не стратегически? Той нека си го купи ако е решил.

# 11
  • Мнения: 505
2ст за половин милион звучи абсурдно дори и към момента. За толкова пари можеш да вземеш прилично обзаведен 3ст.
Не е пояснил валутата, но мисля, че е в лева, което е далеч от половин милион и ако е така, цената изглежда пазарна, щом и гараж е включен.
Ако е в евро - абсурд.

# 12
  • Мнения: 9 662
Е тук става въпрос за почти 100 квадрата апартамент, на добра локация, обзаведен. Това нещо си го представям поне 2200 евро на квадрат. 100х2200 + гараж, който сигурно върви поне 30000 евро и ето ти цената.

# 13
  • Мнения: 41
100 квадрата в Кръстова Вада за 125 хиляди евро, беше възможно преди 4-5 години, сега не. Тук допускам че питащият е мъж - ако в момента нямаш нужда от тристаен и ако нямаш жена и семейство - купувай двустайният. Ако е обзаведен добре и няма нужда от ремонт, цената не е фрапираща, особено с гараж, а си мисля че ще има после купувачи за голям двустаен - не всеки има нужда от тристаен, а такъв апартамент със сигурност ще е доста комфортен.
Като създадеш семейство, тогава ще купиш тристаен, така или иначе жена ти ще го избере и обзаведе, ти само ще даваш парите Grinning

# 14
  • Мнения: 9 662
С последния абзац съм абсолютно съгласна Grinning

Общи условия

Активация на акаунт