Акваристика - 4

  • 60 715
  • 742
  •   1
Отговори
# 75
  • Бургас
  • Мнения: 381
да побутна темичката  Simple Smile
ние се обебихме в събота и до вчера имаше едно оцеляло. обаче и то замина. чудя се дали са го изяли или от глад - четох, че бебетата се хранели по-често. та мисля следващият път да ги отделя.

# 76
  • Мнения: 361
Хелоу, имаме си още 4 неонки; семейството ни се разраства; за сега всичко върви отлично; Само дето хелерите ми опасаха две от растенията - много са им вкусни  Laughing

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 789
Едно побутване на темата и от мен- новото ми сомче коридорас е с едно такова издуто коремче- дали това значи, че е женско?
Момичетата с нови аквариуми и обитатели- чакаме снимки де! Grinning
_az_ ако искаш да си запазиш малките рибки следващия път най-добре ги отдели.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 381
сега пък едната ми рибка е болна. има бял налеп по устата и хрилете. не мога да разбера къде греша - сменям ок 30 проц от водата веднъж в седмицата, филтъра работи нон стоп, храним веднъж на ден, по малко. другите риби са добре. днес ще търся лекарство за болната, но мисля да третирам направо целият аквариум Sad

# 79
  • Мнения: 1 656
дано да се оправи рибката  Praynig
аз с моите два папагала стана месец но не съм сменяла вода- водата трябва да е престояла нали и така да го направя?
другото е че камъчетата ми долу са се поизцапали, покрити са с мръсотия- ако си взема някакъв чистач той ще свърши ли работа?
за циклиди какъв чистач е подходящ, или те се понасят с повечето?

# 80
  • Мнения: 24 467
_az_, как ще третираш и с какво? Нали не знаеш какво й има на рибката? Аз по- скоро бих я отделила и третирала отделно, след като разбера, ако мога, какво й е. Имаш ли снимка на болната рибка?

Диваче, за почистване на аквариум не разчитай на сомчета. Сменяй си 1/3 от водата всяка седмиц;а и по веднъж в месеца почиствай /цялостна смяна на водата/, ако ти е малък аквариума. Така ще си поддържаш нужната хигиена.
Да, с престояла вода се прави смяната- да седи минимум 24 часа в широк съд, за отделяне на хлора. Ако можеш- не отливай просто част от старата вода, а пресифонирай дъното и тогава постави новата.

Нашите акви пристигнаха най- после. Много бавно стана, друга бе уговорката, ма на. Изтърпя ни се търпилото направо. Както и да е. Тази седмица слагаме грунда в единия, корена, няколко растения и пълним. След две седмици правим замерване с тестове и ако са наред- слагаме рибоците.  Laughing

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 381
взех метилово синьо и ще слагам според указанията на опаковката. ами от всичко изчетено до момента - на бактериална инфекция ми прилича. просто има бял налеп, не са точици.
а иначе за смяната на водата  -аз не оставям да престои, нямам къде да държа шишета или кофи да престоява. ползвам препарат за махане на хлора.  Thinking уж не би трябвало да е проблем така...

# 82
  • Мнения: 24 467
С моето сомче направих така- отделих го, направих му баня с метиленово синьо за 15-20 минути и го върнах обратно.
Принципно не съм любител на химията и винаги, когато мога, я избягвам. За здравите рибки нямаше нужда да ги наливам със синка.  Simple Smile Сомчето се оправи.
Гледам и във водата да не наливам химикали, предпочитам да я оставя да си престои и хлорът да се отдели по естествен начин. За екстремни ситуации /не съм преценила колко вода ще ми е нужна при смяната и не ми е стигнала- това беше в началото, сега й свикнах/ си имам шишенце за дехлориране, но рядко го ползвам.
Купихме си един 75 л. правоъгълен съд от Метро на колелца с капак. В него наливам и изнасям на закритата ни тераса. Там водата престоява 1-2 денонощия и после я наливам, като предварително съм сифонирала дъното и съм източила 3/4 от водата. След това доливам новата. Аз правя чести смени, т.к. имам златни рибки, а те цапат доста, сегашният аквариум им е малък и си чакат старта на новия. Другото е, че не мога да понасям мръсна вода и миризми. Сменям два пъти седмично. Но това- за моя случай, със златните. При други по- малки рибки ще съм на ежеседмична смяна на водата на 1/2 и ежемесечна цялостна смяна. Задължително сифонирам дъното ежеседмично. Винаги пада мръсотия в легенчето. Не мия камъните и керамиката, заради полезните бактерии, които са се заселили там.

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 381
за цялостната смяна на водата четох, че не трябва да се прави. било все едно да стартираш на ново, дори и да не миеш филтъра.
за сифонирането също пишат да не се прави всеки път. аз сифонирам леко, обаче, при смяната. само там, където няма растения. а то това пространство никак не е голямо. там където има засадени растения идея нямам как да сифонирам.
иначе имам само 3 гупи и доста вече скариди, които обират храната от дъното, ако има такава. така че мисля, че би трябвало да е достатъчно това поддържане за сега.  Thinking все пак, обаче, тая риба едва ли се е разбоялла от нищо и не знам какво да променя. ако се разболеят и други мисля да взема тестове за водата.

# 84
  • Мнения: 24 467
Не е все едно. Бактериите остават по камъчетата, по керамиката, във филтъра. Не е като да стартираш отново. При старт няма нищо.
Гупичките цапат много по- малко, от златните, затова няма нужда толкова често. Аз изрично пиша, че имам златни точно по тази причина.
При растения няма как да сифонираш, ще ги направиш на салата.  Simple Smile Аз сифонирам наоколо.
Хубаво си решила за тестовете. Има да гадаеш само иначе. Отдели я болната, пробвай със синката. Няколко пъти, ако е нужно. Ние пробвахме стриктно според описанието на нашето шише- концентрация и минути в баня. Не смея да си измислям методи, ще уморя някой така. Пиши после как е рибокът.
Всъщност от кога е така? Друго има ли му? Промяна в поведението?
Останалите рибки са си наред?
Четох и за солни бани, но аз не смея. Взех калиев перманганат, но не се наложи да го ползвам, синката ми свърши работа.

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 16:04 от Judy

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 381
от събота вечерта е така. в неделя не искаше да яде, днес се храни. иначе си плува непрекъснато, даже все гони другата женска. мисля, че би трябвало да се повлияе от лекарството, ще видим. ако не е предала богу дух докато се прибера  Rolling Eyes но в неделя не можах да намеря от къде да купя лекарство.
сол сложих във водата още в събота, но не знам има ли ефект или не. по принцип за гупите можело, така че не му мислих много.

# 86
  • Мнения: 24 467
Можеш да си купиш калиев перманганат от всяка аптека и метиленово синьо си миай винаги под ръка. Ние имаме едно шише за зор. за ман, дето се казва.
Пиши! Дано се оправи милото.

# 87
  • Мнения: 24 467
_az_, какво стана с рибчо?

Ние инсталирахме стойката, поставихме единия аквариум на нея, сложихме грунд, но не ни стига и трябва да вземем още, кът е. Грундът се оказа голям проблем. Ще надим после, като намерим още черен. Поставихме корена, едно голямо цвете, което бе в малкия аквариум, пуснахме канистъра, сложих таблетките за бактерийки. Довече ще взема нещо за отопление и термометър, мислех да не топля, златните рибки живеят на около 20 градуса средно, иначе изкарват и на 10-15, но аз няма да пробвам това. Снощи, като мушнах ръката да садя китката, умрях от студ. То съм си зиморничава, де, за да плувам ми трябва над 35 градуса на мен... Ще сложим и аерацията довечера, налична ни е. Ще видим после, ако се нормализира температурата на около 20 градуса, ще ползвам уреда за отопление за другия аквариум. Него ще стартираме през лятото, сега да оправим този. Другата седмица ще поставим и дървенията на цялото съоръжение, липсата й засега не ни пречи, стартирахме! След две седмици ще бодна тестовете да видя как е хавата. Ако е наред- ще мушна сегашните златушки и ще си вземем още 5-6 плюс червени скаридки.  Heart Eyes

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 381
ами рибката е много по-добре. обаче не се е оправила напълно и се чудя какво да я правя. дали да продължавам със същото лекарство или да го сменя с някакво марково. иначе на другите риби нищо им няма.

при другата женска наблюдавам нещо странно. храня ги сутрин и цял ден има родилно петно, съвсем черно. ама сутрин преди хранене няма. все едно е било храна и я е изакала  Simple Smile и не мога да преценя бременна ли е или не. а коремът й е доста голям.

преди 10ина дни вкарах 20 скариди. и виждам, че освен с тях съм се снабдила и с кафевите охлюви.
това е за сега в моят аквариум.

Judy , ти като прави бани на рибката аквариумна вода ли ползва или престояла?

Последна редакция: чт, 12 апр 2012, 10:51 от _az_

# 89
  • Мнения: 24 467
Ползвах престояла, не аквариумна.

Общи условия

Активация на акаунт