Новите методи на възпитание - възпитават "ефективно или дефективно":)

  • 9 441
  • 96
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 781
Наскоро четох една книга със заглавие "Детето ти е супер, ти не ставаш".
За някои неща не съм никак съгласна с автора, но в едно е прав - децата са продукт на нашето възпитание/на родителите/. Не можете да очаквате, че дете на което му се разрешава да плюе, хапе, тръшка се и т.н у дома да не прави така и в градината. А щом мамчето разрешава, а после се кара на госпожата, че се скарала на безценното и съкровище, че го пратила да стои на столчето или му е сложила черна точка и то пред същото това съкровище, какво очаквате да слуша и да има респект от учителите си или други възрастни хора.Едва ли.

# 31
  • Мнения: 3 098
Децата си позволяват такова поведение там, където могат да "пробият". Нямат ли респект към родител или учител, се получава така. Разбира се боя и униженията не са въобще работещи, нито прекалената свобода. Най- важно е родители и учители да си съдействат, това дава положителен резултат и е най- добро за децата.
Снощи гледах страхотен филм- "Историята на Рон Кларк"- http://www.inspirelearning.net/2009/03/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE% … 0%B0%D1%80%D0%BA/
http://www.paideiafoundation.org/mce/file/BGFL/BGFL-RC-saveti-ra … ta-s-roditeli.pdf

Всичко е възможно, щом има желание.

# 32
  • Мнения: 4 892
...
Не се сърди, човече, не е вярно, че не се справят нашите педагози, справят се - и в градините, и в училищата, поне до 4-ти клас. Но, честно казано, гледайки и слушайки реакциите на някои родители на деца от групата/класа на децата ми, чудя се как се справят учителите. Шапка им свалям! Има родители, които вярват, че след 3 години, възпитанието на децата им трябва да е предимно в ръцете на педагозите, единственият им довод е: "Вие сте педагозите, справете се!" Не работят ли в екип - родители и педагози, резултат скоро няма да има. Изобщо не отричам, че на места има изтрещели учители. Има и изтрещели родители.

И аз така мисля. Не е толкова страшна бройката, защото е ясно, че не всички се нуждаят от нещо едновременно. Затова - ако има насилие, не е тази причината.
При нас си ги бършеха, миеха, обличаха за излизане. Не е имало проблеми.

И при нас се справят, но понякога повишават тон учителките. И няма как да е иначе. Аз лично нямам оплаквания, никакви.  
Въпросът е точно в справянето, как се справят - ами със строгост понякога.

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 16:25 от NinoTino

# 33
  • Мнения: 2 457
Благодарна съм на себе си, че не ми се налага да пускам детето си в тея зверилници. Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 46 518
Да, и моята майка както спомена Не се сърди човече и до ден днешен засипва малчуганите със задачи, тестове за затвърждаване на знания, преговор и т.н. и много домашни, които на следващия ден се обсъждат и разглеждат, където има грешки по тях, за да не се занимават с глупости  Wink .Някои родители и досега негодуват от многото домашни, които им давала - заболявала ги ръчичката да пишат, а и нямало време да си починат и поиграят...

Имах предвид за градината - задачи, по-скоро битови, не за учене.
Иначе съм против многото домашни, Слава Богу и учителките ни...

Благодарна съм на себе си, че не ми се налага да пускам детето си в тея зверилници. Rolling Eyes

Чак пък да се налага. Моето дете искаше да ходи и затова тръгна. И зверилник е последната дума с която ще го опиша.

# 35
  • Мнения: 2 457
 Wink Иии, връзвате се веднага.  Laughing

# 36
  • Мнения: 4 399
Ами моите наблюдения не са меродавни, но като гледам в двора на детската градина, има поне 4ма души около 30ина дечица и затова се учудих. 2 на 30 ми се струва много малко. От приятелки знам, че такива екстри като бърсане, загащване няма, обличане също. Макс в храненето помагали,
Но дали е така 'навсякъде' в 'чужбина' не знам. Явно се 'оправят' някак си, да.

При нас нормата е 1.5 Човека на 25 деца. Единият Човек е педагог, половинката- лелка без образование. Но да добавя Че групите са смесени от 3 до 6, което прави цялата работа доста по-сложна. Понякога са и 2-6, тогава нормата е 1.5 възрастни за 23 деца.

Ами как се справят, и викат и крещят и са груби понякога и наказват. Така се справят, и в Чужбина живеят хора в крайна сметка. Разликата може би е само в това Че родителите не се оплакват, или поне не съм Чувала. Станах веднъж свидетел на една несправедливодст спрямо дъщеря ми, нищо драматиЧно, но не ми стана приятно. Ами да си кажа право, нищо не предприех, бързах, пък и ако бях казала нещо на уЧителката, щеше да е пред децата, което не бих си позволила. Не съм Чувала и други деца да се оплакват, а за мен крещенето е повеЧе за опкаване от издърпването на дете при опасна ситуация.

Не разбрах къде видяхте физиЧеска разправа в описаните слуЧаи. Ако 2-годишното ви дете седне по средата на платното, няма ли да го издърпате за ръка? А ако реши да си хапне малко теЧен сапун, ще тиЧате да търсите педагог, да го убеди колко това е вредно, така ли? Според мен за работещите в детски градини първият приоритет би трябвало да е безопасността на децата и за целта, ако се налага, нека ги издърпат.

# 37
  • Мнения: X
Но да се молиш на лигаво дете да остави сапуна и да спре чешмата ми се струва безумно. Нищо не пречи на тази леля да вземе сапуна, да спре крана на чешмата и да изведе тръшкащото се дете от умивалнята. И то още в началото на сценката.
     

За мен това е правилното решение - изваждане на детето от ситуацията.

# 38
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Тъй като в никакъв случай не одобрявам физическо насилие над чуждо дете, смятам, че единственият начин да се овладее задаващият се ужас е изтърваното детенце директно  да бъде пращано вкъщи на любящите му родители. След като те не са се погрижили да го научат да живее сред хора, не е работа на лелките (още повече - срещу минимална заплата Mr. Green) да го правят човек. А и при този недостиг на места в ДГ това може да се окаже сериозен стимул родителите да се заемат с качествено родителстване,
Мечтииииии...

(Нямам предвид описаната в първия пост случка - там никакво физическо насилие не видях).

# 39
  • Мнения: 2 401
Съвременните деца са ужасни, както и родителите им.
Адекватните хора имат адекватни деца.


Ох, Боге, Богеееее - "адекватна" както винаги  ooooh!

По темата - единственото, което ми хрумва и в което съм убедена е, че лелките не са си на мястото. Щом се стига до дърпане, теглене и пр. - шута, и да ходи на пазара на труда.

# 40
  • Мнения: 0
Родителите почнаха да изискват много, а те не дават нищо (не говоря за пари). Последно време родителите са направо безхаберни щом става въпрос за тяхното дете. Вярно е, че в детските градини няма кой знае какви педагози. Всеки според силите и възможностите си, но ... случка и то на улицата дете кара колело, майката яде нещо и си гледа телефона, детето (видимо между 2-3 годинки) пада, мъчи се да стане 1-2 минути, не успя. Майката изкрещя "Айде ставай бе лиглио" детето още не можеше да говори само Ъъ-ЪЪ-ъ мъчи се, вдигнах го АЗ, отупах го, че се въргаляше и оная продължава да млящи насреща ми и продължава да крещи на него "На виж се чуждите хора ти помагат".. продължих си, че щяхме да станем на кълбета. Детето се възпитава от родителите, а педагозите в детските градини дават насоки къде трябва да се погледне във възпитанието на детето и да се отстрани (коригира) от РОДИТЕЛИТЕ. Децата си ги възпитаваш сам, много семейства чужди виждам лятото децата големи 5-6-7 годишни, но родителите си вършат работата, която трябва, а не чуждите хора. Колко деца (момчета) са ги удряли леко през врата, ама сам се правила, че не виждам и то заради едно Please в края на изречението. И понятието "игра".. това ти да изсипваш някаква обща собственост (сапун) не е игра и родителя трябва да обясни на детето да прави разлика между игра и нещо, което ти трябва да ползваш (повечето го изискват от "лелките")


П.С. Ох добре, че не станах педагог..

# 41
  • Мнения: 2 401
Роди си дете..

# 42
  • София
  • Мнения: 12 114
Здравейте!
Темата е провокирана от няколко случая в детска градина, където майки протестират и заплашват персонал, че ще бъде уволнен, задето не успява да укроти децата /най-палавите/.
А ето накратко някои случаи:
Дете в тоалетната, къса и хвърля тоалетна хартия навсякъде;хвърля играчка в казанчето и след като е попитано защо го е направило, то започва да се тръшка и не иска да се върне при децата, а да си продължи с поразиите.Персонал му се моли /защото други мерки не са позволени/, използва различни похвати, но диването си е диване и накрая бива дръпнато за ръчичката и вкарано при децата;
Друг случай:Дете си мие ръчичиките, а лелята е отстрани.Решава, че му се ходи в тоалетната, а лелята започва да мие някаква кофа.Детето уж си свършва работата излиза отново да си мие ръцете и започва да си игра е с течния сапун, разсипва по земята, маже на косата, присъединяват се и други деца.Лелята ги подканва да се върнат и да си продължат занятията, но те не чуват и работата става страшна.На помощ идва госпожата и тя се моли, подканва, приканва, но не става.Накрая биват издърпани леко понамокрени и разбира се вече за пребличане.Прибират ги, преобличат ги и в този момент започват да идват родителите, възмутени и наскачали срещу персонала как е възможно да им задърпат децата за ръката.Естествено заплахите са срещу персонала...
Случаи мога да напиша още, обаче не мога да разбера защо все другите са ни виновни, макар да виждаме, че не сме прави.Дали това, че вече дори едно ухо не могат да издърпат в градината/училище /началните класове/ е по-ефективният метод на възпитание или не?
/пускам темата тук, а не в детския подфорум умишлено/.
Ще ми бъдат интересни всякакви гледни точки и мнения по дадения казус.По-нататък ще се включа и с други случки, на които съм пряк наблюдател.
Вие педагогика учили ли сте? Имам предвид учителите в тази градина. Или трябва да доучвате или да се откажете от тази професия. И най- възпитаното дете ще побърка хора, които са толкова безпомощни спрямо него. Сериозно го казвам, не за заяждане. Въпросите ти са потрес, казусите също.  ooooh!

# 43
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Не знам как е в другите чужбини, в "моята чужбина" никой на никого не се моли. Ни възрастни, ни деца. Нямат дума "моля" на местния език.  Което май е предимство. Laughing

П.С. Най-безсмисленият въпрос, който може да зададе един педагог и родител на малко дете след като то направи магария от рода на посочената с играчката в тоалетната, е "Защо го направи"?

П.П.С. Не ги знам какви са тия "нови" методи на възпитание. Някои хора просто не знаят как се общува с деца, очевидно.

# 44
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Като стана въпрос за чужбина, последното, което ми споделиха, че щото наистина не им е позволено да ги дръпват, бутват, мушват, пипват и т.п., явно, обаче, им избива на възпитателките до там, че квалифицират като деца с разстройство тези, които проявяват характер. Close От там като нищо да се амесят психолози, социални или не знам там какви, ако не дай си боже и родителя се поизспусне малко...

Общи условия

Активация на акаунт