Да продължа ли живота си в чужбина, или да се върна в България

  • 10 359
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 407
И аз съм на това мнение. В чужда държава без що годе сигурна работа и доход е много трудно. И аз поради подобни причини се замислям сериозно за връщане в България. Но и мен ме е страх че ще трябва да почна всичко от начало. Ако имах отговор бих отговорила първо на себе си.
Животът в чужбина е хубав ако имаш приличен доход. Но предполагам това се отнася и за България.  Иначе аз лично смятам че ако човек не е толкова предверчив за работа с по- ниски квалификации по- лесно се оцелява. То така или иначе квалификации от България трудно се признават тъй че лично смятам, че на хората без квалификации ще им е по лесно да си намерят някаква ниско квалифицирана работа, която в чужбина ще е по добре заплатена отколкото същата в България.

# 16
  • Мнения: 305
Хайде бе момичета!Толкова ли няма какво да кажете
Легално ли сте там и имате ли право на някакво обезщетение за безработица и/или социално жилище, енергийни чекове...? Ако  10г сте били легални, най-вероятно имате някакви права, но трябва да си ги потърсите.
 В общия случай заплатата за ниско квалифицирана работа  в Зап. Европа  може и да стигне да се издържа едно семейство (макар и с икономии) . Не съм сигурна, 4е това е слу4ая в Бг.    В Бг със сигурност ще трябва да работите и двамата и ще трябва да намерите кой да глада децата, особено ако малкото не ходи на градина.

Аз бих се борила да остана.   Ако решите да се върнете, София ми се вижда по-добър вариант.
Успех с решението.

Последна редакция: вт, 03 апр 2012, 07:42 от tanid

# 17
  • Мнения: 4
От финансова гледна точка нямаме затруднения,обезщетението от борсата което получава мъжът ми ни стига да живеем без глезотийки,разбира се.Аз много искам да опитаме в Бг,но той не е очарован от идеята.Той само при мисълта,че ще работи за 500–600 лв заплата #Crazy.

# 18
  • Мнения: X
а нямате ли право да запишете някакви преквалификационни курсове, които биха увеличили шансовете ви за намиране на нова работа?
тук има такива, финансирани от бюрото по труда
а ако запишеш да учиш за нещо, имаш право на стипендия и ст. заем

аз от там бих тръгнала първо

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз лично смятам, че за хора без тясна специализация и специфична, търсена и добре платена професия, е по-добре извън България. трудът е все ниско квалифициран, но заплатите позволяват да живее скромно и прилично, което в България не е.

децата са ти достатъчно големи за да почнеш работа, задължително е, мисля  Peace

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
децата са ти достатъчно големи за да почнеш работа, задължително е, мисля  Peace
И аз точно това щях да попитам, защото все мъжът се спряга и неговите доходи. Ако двамата родители работят, дори и да не е на пълно работно време за жената, е много по-добре за финансите. Така и мъжът ти ще е по-спокоен и няма цялата отговорност за парите да е на неговите плещи. Ако не работите и двамата и в България в такъв случай парите няма да ви стигат  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 5 710
Здравейте.Аз не работя,мъжът ми е на борсата,намира тук там работа но само временна.Работеше в една фабрика за производство на пластмасови кутии и бидони,но кризата я затвори.И двамата сме със средно образование.Децата ни са на 9 и 4 години.Големият е ученик,което много ме притеснява как ще се приспособи в българско училище.От малък град сме където имаме жилище.Също така имаме апртамент в София,което също ни раздвоява ,дали да живеем в малкият град,където няма никаква работа или да се установим в София,където всъщност не знаем дали е по добре от малкия град.Не сме изобщо квалифицарини кадри Grinning.

Според мен нямате добри преспективи, неквалифициран труд е винаги зле платен.
Аз имам приятелка тук, с мъжа си са, и двамата са със средно образование, той е като твоят  тя чисти и гледа малки деца - не й е проблем да намира семейства, защото има опит и препоръки.
Живеят скромно, но спокойно и уредено.
Със същият труд в Бг не ги виждам.
Та, на твое място бих потърсила работа ( не разбрах къде сте) и бих се концентирала в/у образованието на децата си, като първи приоритет, за да могат да имат по-добри шансове.
В момента у нас образованието е много зле, със сигурност в момента давате на децата си по-добро такова и то на езика.

# 22
  • Мнения: 1 334
И аз мисля като 10 c's, само в частта с образованието съм на друго мнение, особено това което е от 1до 4 клас.
Бих те посъветвала да не се връщате, в Бг ще е десетократно по-трудно отколкото ви е трудно в момента.

# 23
# 24
  • Мнения: X
http://dnes.dir.bg/news/kucheta-smart-vma-profesor-10912805?nt=4

чудесен пример към темата
да се върнеш известен и преуспял, за да ... те изядат кучетата


RIP

# 25
  • Мнения: 801
За жените да намерят неквалифицирана работа шансовете винаги са по- големи, може да се хванеш я в ресторант, я в домакинство, а ако владееш езика възможностите ти се разширяват и можеш да работиш всичко. Винаги може да се редувате с мъжа си за гледането на децата и да работите двамата.
Преди 2-3 години дойде първото циганско семейство в квартала, където работя. Сега си доведоха все роднини и познати и наеха целият блок, че вече превземат и съседните къщи. Явно влязоха в строителния бизнес, сега като се стопли доведоха жените и децата.
Който иска намира начин, който не иска търси причини.

# 26
  • Мнения: 249
Здравейте всички.Ако модераторите мислят,че темата не е за тук, моля да я преместят.Искам да разкажа накратко.Живея в чужбина от десет години,омъжена за българин,имам две деца малки.Работата ни е несигурна,а и много трудно се намира нова такава,не знаем какво да правим,дали да се върнем в България или да продължим тук.Моля за съвети–как бихте постъпили,как постъпихте,как постъпиха ваши познати и т.н.
Ние сме в подобно положение тук, но без деца...Както беше писал някой по-горе само вие можете да си прецените дали да се върнете или не. Трудно се дават съвети, макар че има хора които биха Ви дали съвети - лично аз не бих могла. Има много фактори които да определят живота Ви като например: имате ли дом и къде? Къде бихте се чувствали по-добре там или тук? И още за един фактор се сещам какво искате и двамата с мъжа Ви. Успех в решението. Peace  bouquet

# 27
  • Мнения: 3
Без особени претенции  Embarassed че мога да давам акъл на някои -си мисля че чужбина за сега е по добрия вариант на човек със средно образование . работата е много по платена и живота по спокоен , но все пак си зависи от това какво искаш. newsm78 .

# 28
  • Мнения: 1 190
Към всичко казано до тук мога да добавя следното - там където сте със сигурност има възможност за придобиване на някаква квалификация - възползвайте се, а и децата ви не са много малки!

п.п. Сега видях, че W'A'S'P'  е писала същото!!

Последна редакция: пт, 25 май 2012, 11:41 от Toni4ka

# 29
  • Мнения: X
аз лично смятам, че за хора без тясна специализация и специфична, търсена и добре платена професия, е по-добре извън България. трудът е все ниско квалифициран, но заплатите позволяват да живее скромно и прилично, което в България не е.

децата са ти достатъчно големи за да почнеш работа, задължително е, мисля  Peace

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт