Под небето на Тоскана

  • 16 062
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5
Благодаря ти!  bouquet

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0  не знаех, че Волтера е градът от книгите Здрач (не че съм някакъв фен), но все пак е интересно и от тази гледна точка.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BD_%D0%94%D0%B6%D0% … D1%8F%D0%BD%D0%BE
Ба! Па аз имам колежки, които веднага след снимането на филма и пускането му в Арена, се бяха вдигнали да ходят до Волтера специално, за да усетят духа на "Здрач"-а. Аз не бях и чувала за Тоскана преди това. От тях знам. Но те са луди фенки на сериала. Аз не! Naughty

Даже, наскоро разбрах, че там за където сме се планували сега, се наричало Тоскана.
Колко го дирих на картата тоя град Тоскана, само аз си знам... Joy

??? -нищо,човек се учи цял живот.Като отидеш,ще видиш,пък после ще разказваш / за града/Тоскана Joy

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
хахах копче, недей така пиши, че Тоскана е град, да не те класират в някои конкурси тук!  Laughing

иначе волтера го знам от преди здрач и хич даже не съм предполагала, че ще има толкова интерес. Но града неслучайно е избран - той е много хубав.

Тоскана не ли гледала филма с Даян Лейн май беше...много хубав. Под небето на Тоскана се казва, едни гледки са, едно чудо  Mr. Green

# 32
  • София
  • Мнения: 9 478
О, аз съвсем умишлено съм го написала!
Ако целта ми е била да премълча, щях да замълча тактично.
Целта ми беше точно да дам пример със себе си, за да не се чуди някой друг като мен- каква Тоскана, к'ви 5лв.?
Аз от класации не се боя! Нека!
По-важното е, че заминавам, пък който иска-нека класира! То друго не му остава! Peace

Апропо, радвам се, че се раздвижи темичката! Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 9 478
Благодаря ти!  bouquet

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0  не знаех, че Волтера е градът от книгите Здрач (не че съм някакъв фен), но все пак е интересно и от тази гледна точка.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BD_%D0%94%D0%B6%D0% … D1%8F%D0%BD%D0%BE
Ба! Па аз имам колежки, които веднага след снимането на филма и пускането му в Арена, се бяха вдигнали да ходят до Волтера специално, за да усетят духа на "Здрач"-а. Аз не бях и чувала за Тоскана преди това. От тях знам. Но те са луди фенки на сериала. Аз не! Naughty

Даже, наскоро разбрах, че там за където сме се планували сега, се наричало Тоскана.
Колко го дирих на картата тоя град Тоскана, само аз си знам... Joy

??? -нищо,човек се учи цял живот.Като отидеш,ще видиш,пък после ще разказваш / за града/Тоскана Joy
Обещавам! Hug

# 34
  • Мнения: 280
Zapis!
Ще следя с интерес, запътили сме се и ние натам.
И като ще правим признания.........аз пък не съм гледала филма / и сериала даже/ Embarassed!!

# 35
  • Мнения: X
Най-лесната работа е да гледаш филма! Моменталната любов към Тоскана е гарантирана. Трудната работа е, ако в скоро време не можеш да се насладиш на живо на тези красоти!
Моята дъщеря не спира да ми се смее как съм ревала и съм се смяла като луда на филма! Ми, чувствителна натура съм си, как да не поплаче човек.
От нашето пътуване в Тоскана това лято ще запомня малките градчета, китните поля, кръглите неща от слама, както и да се казваха!
В Ливорно посетихме аквариума, за тези, които са там с деца, възползвайте се.
От Флоренция не останах зашеметена, може би защото имаше твърде много хора, шум, а ние бяхме с две деца и през цялото време се оглеждах като гърмян заек да не се загубят.
Арезо също посетихме, даже на площада, където е снимана и сцена от филма, с дъщеря ми правихме цигански колелета и се забавлявахме като истински хлапета.
Похапнахме, попийнахме, насладихме се в общи линии.
Относно пътуването - ние преспахме на отиване в Загреб, в хотел близо до магистралата. Чудесен избор направихме и без предварителна резервация.
На връщане искахме да останем да нощуваме в Любляна (между другото влюбих се в този град), но се оказа, че хотелите са невероятно скъпи и се добрахме до Загреб отново.
Та така!

# 36
  • София
  • Мнения: 9 478
Върнахме се вчера от Италия. Hug
Първо искам да благодаря на онези от вас, които ми помогнаха с изключително въярна и точна информация за начина на предвиждане от летище Форли до Флоренция.
Изпълнихме го много гладко и мина всичко по вода, без забележки!
Хиляди благодарности!  bouquet  bouquet

Наистина летище Форли е доста куцо от към едно пътуване до Флоренция. То не бяха влакове да сменям, таксита, автобус пък на връщане. А бе измъчен работа! ooooh!
Друго си е да спреш на летище и да с качиш на шатъл директен, та било и за повечко пари. Но с влакове не си е работа. Добре, че нямахме много багаж.

Случихме страхотно време във Италия! Hug Само на вторият ден във Флоренция валя дъжд и на другият ден нямаше и следа от него, а когато си заминахме, нямаше едно облаче на небето.

Накратко да не влизам в подробностти нямаше опашки никъде, аболютно никъде, за абсолютно нищо; Това е, явно, предимството на зимните пътувания. Даже си задавах въпроси на момент: къде, пък може да е била тая опашка, като не виждам, къде може да се чака толкова.
Всъщност спазихме първоначалната си идея за пътуването и в един ден пътувахме и до Сиена,  а  от там до Пиза. Като от Пиза на всеки 30 мин има влак до Флоренция, където ни беше хотела.
Хотела ни беше зад самата гара Санта Мария Нoвела във Фиренце (много се забавлявам да го употребявам. Чудя се кой го е измислял това „Л“ и го е тикнал в името на Флоренция????)
Палацо Векио*** се казва хотела ни –изключително тихо и приятно местенце. Хубава закуска, чисти хубави стаи с високи тавани поне 3 м. Баня в последна дума на фаянса и порцелана! Simple Smile Доволни сме много от неgо. Още повече, че беше на 10крачки от гарата.
Във Флоренция освен обичайните разходки до Дуомо, Палацо Векио, Понте Векио и Уфици, видяхме коледният базар пред Санта Кроче, посетихме Палацо Пити и видяхме кралските апартаменти както и изложбата на картини и скулптури там. 13 евро е билета.
За градините Боболи към двореца  и музеят на порцелана имаше отделен билет, който струваше 10 евро. Оказа се, че с този билет ни се включва разглеждане  на музея на костюмите, за което най-ме беше яд,з ащото е на 3ят етаж и следвайки логиката на двореца, би трябвало да го видим и него
Уфици беше 6-6,50евро, но не остана време за него. Мъжа ми прояви интерес повече към кулата на Дуомо и реши да възкачва всичките и 414 стъпала без асансьор ooooh!, само заради гледката, която се откриваше отгоре.
Siena- ми хареса много. Mного повече от Пиза.
То, в Пиза освен кулата, наистина няма много за разглеждане. Имаше и там традиционно коледен пазар в немски стил и ледена пързалка.

Искаше ми се и Сан Джимиано и Волтера, но беше много сложно с транспорта и това ни отказа.
Добре, че някой беше писал за машинките за валидиране на билетите по гарите, че иначе не знам. Не, че някой някъде ни провери, ама все пак…

От Форли на връщане взехме обикновен автобус за 1,20евро. Билета се купува от гарата от гишетата за списанията и вестниците. Автобуса спира на секторите зад/пред самата гара. Но за да успееем за полета станахме в 6:30ч сутринта, напуснахме хотела в 7 и 7 и29ч потеглихме от Фолренция за Фаенца, от където пък направихме връзката за Форли. Добре, че избрахме този вариант, защото освен че само в този час цената е 8,15 евро, след това има варианти с ИС и цената стига до 34 евра на човек!! А освен това закъсняваме за следващото прекачване.
Фиренца е много приятен град, но да не попадаш в района от другата страна на гарата, противоположен на този в който бяхме ние. Разнолика природа със съмнителен характер и произход се среща из улиците там и не ми изглеждаше безобидно.
Радвахме се на коледната украса по всички улици, коледните базари и въобще коледният дух.
В неделя магазините си бяха отворени с изключение на малки италиански манифактурни магазинчета, които не бях от интерес за мен и в нормално време. Всичко си работи най-нормално до 8 вечерта,с  малки изключения.

Улиците в неделя бяха пълни с народ, дали заради хубавото време, дали заради покупки, просто, но веднага се усеща духа на града. Музика коледна озвучаваше търговската улица с най-големите бутици с имена на Гучи, Диор, Прада, Мiу-Миу и пр.  Много приятно!
Та така, дадох отчет за Тоскана и вече няма да я търся на картата. Joy
Имаме вече следваща цел и тя ще бъде Венеция или Милано. Hug

# 37
  • Мнения: 498
kopche, прекрасен разказ!

Имам няколко въпроса. До Сиена и Пиза как се стига. Т.е. от автогара, на която се пристига във Флоренция оттам отпътуват и влакове до Сиена и Пиза ли?

Можеш ли да кажеш по подробно полетите на УИЗ как съчета с часовете с влаковете до Флоренция. Чака ли се много по гарите. Дали правилно съм разбрала: Форли-автобус или влак до Фаенца-влак-такси-Флоренция?

Другото ми питане е има ли нещо като Рома-Пас, т.е. с плащането на такъв Пас да се посещават някаква част от забележителностите безплатно, а за другите да има отстъпка.

А за гарите може ли резервация по интернет или всичко на място се купува?

# 38
  • София
  • Мнения: 9 478
kopche, прекрасен разказ!

Имам няколко въпроса. До Сиена и Пиза как се стига. Т.е. от автогара, на която се пристига във Флоренция оттам отпътуват и влакове до Сиена и Пиза ли?

Можеш ли да кажеш по подробно полетите на УИЗ как съчета с часовете с влаковете до Флоренция. Чака ли се много по гарите. Дали правилно съм разбрала: Форли-автобус или влак до Фаенца-влак-такси-Флоренция?

Другото ми питане е има ли нещо като Рома-Пас, т.е. с плащането на такъв Пас да се посещават някаква част от забележителностите безплатно, а за другите да има отстъпка.

А за гарите може ли резервация по интернет или всичко на място се купува?
От Флоренция до Пиза има влак на всеки 30мин. Трябва да се гелдат цените, разбира се, защото различна часова зона, може да означава пътуване с ИЦ и там цената е двойна вече.

До Сиена с влак от Флоренция пътувахме. Всички билети купувахме от автоматите на самите гари. На всички познати езици има обслужване.
Важно е валидирането в малките машинки поставени на пероните.

Цитирам предишен постинг тук, който на мен много ми помогна:
Цитат
От летището на Форли най-добре с такси до гарата - 11 13 евро е цената. В повечето случаи хората се комбинират - 3-4 човека в такси и така излиза много евтино. Този автобус, за който се говори така и не го видях, минава 1 път на час сигурно, няма смисъл от него.
Ако искате директно до Флоренция да се предвижите най-изгодния вариант е с влак през Фаенца. Излиза 7.80 евро. До Фаенца стига за 10 мин влака, след това се качвате на друг, който за 1.40 час стига до Флоренция. Така можете да сте във Флоренция около 6 вечерта (има дупки между влаковете).
Ако искате да ходите до Болоня - то от Форли е около 1 час влака до там (2-3 евро май).
От Болоня до Флоренция има доста влакове, Евро стар и Интерсити са доста скъпи, но по-удобни. За съжаление от Болоня до Флоренция евтин регионален влак в удобно време няма. Единствената схема е с прекачване в Прато.
Според моя опит това с пътуването през Болоня се оказа малко неудобно заради всички прекачвания.
Ако отивате само до Болоня обаче (без Флоренция примерно), то ще ви доста удобно.


и това го имах също разпечатано:
Цитат
Музеите не работят в понеделник. За другите дни е добре да се направи по интернет предварителна резервация за влизане .

Магазините в централната част работят и в неделя /до 8 вечерта/

Може да се пътува с Уиз Еър до Форли и оттам с влак - Форли- Болоня- Флоренция /35 евро/ или Форли - Фаенца- Флоренция /8 евро/; и в двата случая 2 ч-2,5 ч.
На гарата във Форли казваш, че искаш билет до Флоренция с регионален влак. Издават един билет за цялото пътуване. Струва малко под 8 евро.
До Фаенца по разписание пътува 7 минути. Там е добре да се пита на гишето за продажба на билети, кой точно влак да хванете за Флоренция (в колко часа тръгва от Фаенца - това е ориентира). Не е сложно прехвърлянето - има табла, на които пише на кой коловоз ще пристигне влака.
Не трябва да се пропуска маркирането на билета на тръгване от Форли. Пъхва се в едни малки жълти машинки, преди да се качите на влака. Не е нужно да се прави втори път тази операция във Фаенца - пътува се с този билет до Флоренция.
Hug

За Рома пас не мога нищо да кажа. Ние влизахме сами на кулата-6 евро и на Палацо Пити- 13евро.

# 39
  • Мнения: 498
Много благодаря! Копирам си всичко и разпечатвам! Сигурно ще ми изникнат още въпроси, но ще попрочета още неща в интернет и тогава.  Hug

# 40
  • Milano
  • Мнения: 3 658
Коп4е, радвам се 4е не сте имали проблеми със ста4ката.

И аз съм била във Фиренце през зимата и нямаше никакви опашки, даже и за Уффици.

Куполата или Камбанарията (Кампаниле) сте изка4или?-на първата са 463 стъпала, на второто 414.
След това изка4ване си обещах да не се ка4вам никъде пове4е без асансьор  Laughing

Ако имаш нужда от инфо, като идваш по ''нашите земи'', насреща съм. Wink

Ина, разбира се 4е има Ромапас:
http://www.romapass.it/

За ж.п. билетите-може и 4рез интернет:
http://www.fsitaliane.it/

# 41
  • София
  • Мнения: 9 478
Купула заради месата в неделя е затворен. На кулата в дясно от централният вход на Дуомото.
Аз съм клаустрофобичка и го пуснах той сам да си се катери.

В неделя Дуомото беше отворено след 13:30ч, да си го имате в пред вид.
Коп4е, радвам се 4е не сте имали проблеми със ста4ката.

Ако имаш нужда от инфо, като идваш по ''нашите земи'', насреща съм. Wink
Hug

# 42
  • Мнения: 2 241
kopche, на теб ти се е разминало, но на мен - не. Децата се вдъхновиха от кулите и изкатерихме де що имаше кула, почнахме от Сан Джиминяно (200 и малко повече стъпала), Сиена (най-високата - 500 и нагоре стъпала) и, разбира се, в Дуомото във Флоренция (Купола на Брунелески - 400 и не знам си колко). Голям зор видях, особено като се има предвид, че повече от 10 стъпала и в ежедневието са ми мъка. А на всичкото отгоре много държаха да се снимаме горе, така че на всички снимки по върховете на кулите съм запотена, зачервена и едва ли не с изплезен език от усилието. Laughing
И аз така казах - повече кули не качвам.

Иначе периодът ви за посещение наистина е бил добър по отношение на тълпите и сте разглеждали спокойно, ние бяхме в началото на октомври и във Флоренция беше невероятна гмеж, пред Дуомото буквално с лакти сме си пробивали път, а на площада в Сиена буквално прескачахме хора, които се въргаляха по земята (не че и нашите деца не се възползваха също да се повъргалят, но това е друг въпрос Grinning).

# 43
  • Мнения: 498
regina di cuori, Mr. Green знам че има рома-пас, ползвала съм я))Не ме разбра, питах дали има подобна Пас за Фиренце?

И отново въпрос за връщането - полета на УИЗ е 07.25 сутринта, имали нещо по-специфично с транспорта и влаковете? т.е. явно ще трябва да пътуваме или вечерта да спиме на летището или поне 3-4 през нощтта да тръгнем, за да стигнем. Какво ще ме посъветвате?

# 44
  • София
  • Мнения: 9 478
A не, кули не качвам повече след базиликата в Рим Св. Петър. Щях да пукна тогава. Беше ми адски зле и всъщност тогава за пръв път разбрах за "проблема си" Sad.
Качвала съм и кулата на Саграда Фамилия в Барселона и последно Триумфалната арка в Париж това лято. Беше грешка последното и не го очаквах, че няма да има асансьор. Но не ми понася, става ми много зле и си го спестявам.
В Кьолн директно отказах да се пробвам на катедралата Naughty. Макар да беше едва 3 евро входа. Wink

Общи условия

Активация на акаунт