Демографска криза

  • 1 906
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 363
С риск да ме разкъсате искам да ви кажа, че желанието ми за дете не може по никакъв начин да бъде свързано с това дали държавата дава или не дава нещо за мен.
....
Темата е крайно нелепа във форум "Проблемно забременяване". Мое мнение.

Ники, темата не е нелепа за този форум и ще се аргументирам.
Според международни проучвания, в България сега има над 270 хиляди двойки, страдащи от различни форми на стерилитет (проблемно забременяване). Това са хора, които искат да имат деца, но са установили, че по различни здравословни причини това не се получава. Повечето от тези причини са лечими - кои по-трудно, кои по-лесно, но обикновено лечението винаги струва скъпо.
Тези хора са един сериозен потенциал за преодоляване на демографския срив, а от друга страна, колапсът на здравеопазването е довел до увеличаването на тези хора, които преди са били обхванати от разрушената сега мрежа от кабинети по стерилитет в страната, съответно - това допринася за влошаване на демографската обстановка.

Стерилитетът и незачитането от страна на държавата на този проблем са много важни фактори за демографския срив. За съжаление, много малко хора не правят тази връзка. Не я правят обикновените хора като теб, но по-лошото - не я правят и държавните мъже, както се убеждаваме на свой гръб...

# 16
  • Мнения: 2 381
jam, мнението ми беше продиктувано от последния постинг- за това, как държавата трябва да дава безплатно ....... Няма безплатно. Това е само в богатите страни, които могат да си го позволят.
Нещата не са толкова прости -съзнавам. Както и ти казваш реформите може би трябва да започнат от това какви премии взимат нашите управници, какви возила карат и какви сгради се строят за администрацията на НЗОК.
Знам, че не е лесно, но демографския срив ми е последна грижа в борбата ми да имам дете.

# 17
  • Мнения: 957
Причината за демографския срив не може да бъде търсена само и единствено в облагите, които предоставя дадена държава на семействата с деца респективно средствата, които отделя за лечение на стерилитета. Демографската криза не би могла да се реши дори ако всичките 270 000 бездетни семейства в България си родят дете.

Корените на такава криза трябва да се търсят далеч по-дълбоко. Например в промяната на положението на европейката. Средно статистическата жена в Европа постава семейното планиране след образованието, дори след професионалната си реализация.

Не случайно възрастта, на която Европейките раждат първото си дете е около 30 и тази възраст се увеличава. Не трябва да се отмине и фактът, че  голяма част от двойките в европа живеят на семейни начала и страхът на жените, от това да бъдат изоставени и да отглеждат 1то, 2те, 3те или повече деца сами ги възпира да ги планират. Освен това значението, което бракът е имал преди 50 години, отдавна вече го е изгубил. Сега всеки може да се разведе когато си поиска, кото създава още по-голяма несигурност за партньорите и нежелание да се *обвързват* с повече деца.

Просто развитото общество не предполага многодетно семейство. Динамиката на живота не го предполага. Ролята на жената в обществото е много по-активна отколкото преди 50 години и в края на краищата едното е за сметка на другото.
Преди време правих едно проучване за Економист за прогнозите за броя на населението в бившите съветски републики и по този повод се рових доста в базите им с данни. Резултатите, които намерих подкрепиха още веднъж теорията ми, че развито общество и многодетно семейство са две несъвместими неща.
Според прогнозите на Економист за броя на населението след 10 и след 30 години се оформиха следните закономерности:
Всички христянски републики след 10 респективно 30 години ще отчетат съществен отрицателен прираст.
При всички бивши републики, в които религията е ислям се очаква увеличаване на населението между 10 и 30 милиона!!! Не мога да се сетя коя точно беше републиката с прираст 30 млн.  след 30 години.  Но това което ми прави впечатление е, че икономическото положение в тези републики едва ли е по-розово от България и въпреки всичко те се множат, което пък затвърдява мнението ми, че раждаемостта зависи от мястото на жената в обществото, а не толкова от социалното стимулиране от страна на държавата.

Колко от вас са готови да родят 3, 4 или 5 деца?
Ами аз не бих, най-много 2 бих си представила, дори държавата да ми плаща, защото искам образование, кариера и спокойствие. Две деца обече не са достатъчни, за да има прираст. Еманципацията май най-големия враг на раждаемостта.

Благодаря за вниманието!

# 18
  • София
  • Мнения: 6 363
elfljo, съгласна съм с всяка твоя дума.
ситуацията в цял свят е точно такава, каквато я описваш - в развитите християнски среди населението намалява и застарява, жените раждат късно и по едно дете (или не раждат изобщо), докато третият свят, особено мюсюлманските и другите религиозни общности раждат по много деца и постепенно мигрират на север.

в България, цялата тази глобална тенденция е допълнително усложнена от нашенските ни фактори - сериозна емиграция, съсипано здравеопазване, срив в жизненото равнище,  разпад на традиционни доскоро ценности като брака. и при социализма хората не са разполагали с кой знае средства, но стандартното поведение за семейството беше да има 2 деца, с които горе-долу се поддържаше популацията на едно равнище. аз съм расла в това време и не мога да се сетя за мои познати, които да не са имали 2 деца, или да не са расли в семейство с 2 деца.

поради глобалната тенденция, която ти ката добре очерта, в повечето развити страни хората отдавна са се замислили за средства за противодействие. те са различни, според основните цели и приоритети на страните - едни привличат разнообразен имигрантски поток и го асимилират, други обратното - започват да хлопват вратите пред имигрантите и стимулират бясно раждаемостта на собственото си население. за пример ще дам Франция, за която имам известна информация то първа ръка - там една неработеща жена с 3 деца е по-заможна финансово от работеща жена без деца, поради отпусканите й от държавата най-различни помощи и облаги. при положение, че има налице тенденция, трябва да има и противопоставяне. не можем да избягаме от финансовите стимули като средство за противопоставяне, защото те са движещата сила на целия човешки прогрес.

та причината за демографския срив далеч не се търси само в липсата на материални облаги, нито ще се реши напълно с даването на средства за отглеждане на деца и лечение на стерилитет. още повече, надявам се, че държавата ни не търси ръст на популацията на всяка цена, а ръст на качествената популация..... Simple Smile

но като малка държава ние трябва да си гледаме в нашата паничка и да търсим вътрешните резерви в различни посоки. не казвам, че финансираното от държавата лечение на стерилитета ще оправи нещата с магическа пръчка, но я си помисли за 200 хиляди деца на фона на общия ни брой от 6 и половина милиона?! при тези хора поне няма нужда от промяна на манталитет и нагласи, има нужда само от малко пари...

и за десерт, ще ви дам един пример за досегашното отношение на държавата към детското и майчинско здравеопазване, и за нейните "приоритети":
през миналата година, за клинична пътека "оперативно лечение на хемороиди" НЗОК е отпускала над 400 лева (не помня точната сума). в същото време, за клинична пътека "раждане", отпуснатата сума е малко над 200 лева!


# 19
Момичета, вие какво искате от даржавата- да ви дава по 1000 лева месечно, да ви опрости кредите, да ви плати здравните осигуровки, които не сте плаштали и да ви праща на почивка в чужбина?
До момента-
вдигна се майчинството - малко но се сърдете на тези, които години на ред не са плащали данъци и осигуровки.
Прегледите и проследяването на бременността е безплатно.
Признава Ви се данъчно облекчение за родените деца.
Може би ще се отвори сметка за обучение на децата родени през 2006.
Като не ви стига-излизаите от мрежата/чата и се хващайте на работа.
Времето и ентусиазмът с които висите в този форум, могат да ви донесат пари, ако ги насочите към заработване на доходи

# 20
  • София
  • Мнения: 6 363
кармелитке, ти май освен, че не можеш да пишеш, не можеш и да четеш.
нямам какво да ти кажа, освен, че си безумно тъпа и е редно да се скриеш някъде, където хора не минават...

# 21
  • Мнения: 4 324
Какво ви става бе хора ..........

Вчера се появява някакъв доктор изневиделица, с тезата че който няма пари по-добре да мре...........
Днес се появява karmelita с разни разсъждения. Какво искам от държавата ли - това което ми се полага !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Нищо повече. Какво искам от държават ли - малко подкрепа и разбиране, малко човещинка ................. Това май скоро няма да стане!!!!!!!!!!!

# 22
Какво ви става бе хора ..........

Вчера се появява някакъв доктор изневиделица, с тезата че който няма пари по-добре да мре...........
Днес се появява karmelita с разни разсъждения. Какво искам от държавата ли - това което ми се полага !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Нищо повече. Какво искам от държават ли - малко подкрепа и разбиране, малко човещинка ................. Това май скоро няма да стане!!!!!!!!!!!


Тъй като очевидно визираш мен,ще се намеся Twisted EvilПак повтарям-няма такова нещо като да ти се полага.Полага ти се в щатите,в някои Европейски държави.Нашата система почива на солидарностт.е. плащат всички,ползват някои.Няма капитация,няма нищо.Няма и ниво на здравно осигуряване.Няма ясни критерии за контрол на качеството на работа.В бакалията човещинка има ли,да попитам аз.Или в БИЛЛА?Който не плаща-не ползва.На който не му харесва държавата-емигрира.Или поне отива да гласува с главата си ,а не с ....Това са нещата от живота.
кармелитке, ти май освен, че не можеш да пишеш, не можеш и да четеш.
нямам какво да ти кажа, освен, че си безумно тъпа и е редно да се скриеш някъде, където хора не минават...
Какво ти дава право да говориш по този начин.Подобен пост плаче за триене.Май и ти си от богопомазаните.Подобни квалификации говорят доста зле за възпитанието ти. smile3538

Последна редакция: чт, 02 фев 2006, 12:42 от Raje

# 23
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
С риск да ме разкъсате искам да ви кажа, че желанието ми за дете не може по никакъв начин да бъде свързано с това дали държавата дава или не дава нещо за мен.


Темата е крайно нелепа във форум "Проблемно забременяване". Мое мнение.
Ники, така е! Желанието ми си остава, но все още имам пари да си плащам изследванията. А колко семейства не могат да си го позволят. Вярно - касата поема лекарствата за инвитро, не съм сигурна, но някой разправяше, че преди едно инвитро излиза 3-4000 лв, а сега излиза толкова само процедурата, без лекарствата. Това, което казвам - не съм сигурна.
Да не кажем, че дълбоко се съмнявам, че всичките посочени заети бройки са реални хора. Или поне как става надзора за отпускане и ползване на лекарствата. Не един и два пъти са се срещали обяви за продажба на лекарства, защото не се е стигнало до процедура. А какво става в болниците, само лекарите знаят.
второ - хормоните и ултразвуковите прегледи. Колко пъти в годината можеш да се възползваш от такива, поемани от касата? А колко пъти реално ги правиш за една година?
Трето - лапароскопиите. Ами в момента планирам такава и ми е много трудно да намеря клиника, която като отида с направление, няма да плащам под масата същите пари като да отида на частно.
А спермограмата на мъжа ми, която ако е правим, както му е реда стурва 50-100 лв, а хормоните за него.
Да изброявам ли още, колко неща се изследват във връзка със стерилитета, които не се поемат от касата. Да споменавам ли, че средно на месец давам около 100 лв за изследвания и лекарства. Имам ги и давам. Като свършат парите ..... ще видим, може да хвана от джакпота от тотото. Е дано! Май на това ми остана да разчитам Laughing

...Който не плаща-не ползва.На който не му харесва държавата-емигрира.Или поне отива да гласува с главата си ,а не с ....Това са нещата от живота.....
Мила, аз си плащам редовно, както и мъжа ми и за това мога та претендирам, за каквото си искам.

...Какво ти дава право да говориш по този начин.Подобен пост плаче за триене.Май и ти си от богопомазаните.Подобни квалификации говорят доста зле за възпитанието ти. smile3538
А относно постинга на кармелита, просто нямам думи. В момента говорим за Демографската криза и стерилитета, а аз не виждам, що го дири тоз постиг тук
Момичета, вие какво искате от даржавата- да ви дава по 1000 лева месечно, да ви опрости кредите, да ви плати здравните осигуровки, които не сте плаштали и да ви праща на почивка в чужбина?
До момента-
вдигна се майчинството - малко но се сърдете на тези, които години на ред не са плащали данъци и осигуровки.
Прегледите и проследяването на бременността е безплатно.
Признава Ви се данъчно облекчение за родените деца.
Може би ще се отвори сметка за обучение на децата родени през 2006.
Като не ви стига-излизаите от мрежата/чата и се хващайте на работа.
Времето и ентусиазмът с които висите в този форум, могат да ви донесат пари, ако ги насочите към заработване на доходи
И кой ме видя, колко време вися.   newsm78

Последна редакция: сб, 04 фев 2006, 12:20 от mango

# 24
  • Мнения: 303
Първо на първо - обикновено жените, които имат проблеми със забременяването работят - не седят в къщи да си гледат децата - и като работят плащат данъци ...
Второ - във форум проблемно забременяване много слабо ме топли какви придобивки имат майките с деца, защото моите прегледи и лечение са платени и никой нищо не ми опростява и не ми дава нищо даром, пък дори и това, което ми се полага.
Трето програмата за инвитро изисква да имаш доказана нужда от него или поне аз така го разбирам - а доказването на тази нужда става познайте с какво ... пари за изследвания.
Много жалко е, че много мои познати родиха в период, когато със 10-ина дни работа в живота си /в повечето случаи фиктивно/ получиха пълно майчинство, а аз плащах с данъците си за него, докато сега аз искам да направя изследване и не мога да го направя по здравната каса, защото не се покрива от нея - а нямам нито едно посещение на доктор по здравната каса за няколко години демек не съм харчила държавни пари за мене си .... това какво точно е, ако не цинизъм.
Тъй че хайде да си осмисляте малко глупостите преди да ги напишете ...

Общи условия

Активация на акаунт