Учителската заплата

  • 55 659
  • 610
  •   1
Отговори
# 15
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
Заплащането е унизително. Знам, че доста майки биха тръгнали да го оспорват, но ако не си работил поне малко в училище, не можеш да имаш никаква представа за какво става въпрос. Това е много специфичен труд, и освен всички други изисквания и безумия, отговаряш за живота на поне 25 деца. Само за това би трябвало да се заплаща по-адекватно.
По-големи заплати вземат само колегите със стаж над 25 - 30г., които са пред пенсия. Само един от абсурдите - разликата между учител с IV и V ПКС е 8 лв. А за да вземеш по-високото ПКС се пише и защитава дипломна работа. С години не можеш да си върнеш вложените средства, а за нервите дори не повдигам въпрос.

 Много точно казано. Отговорността за живота на децата е голяма. Моите у-ци са първокласници. Обичам ги много, шумни и диви са, обаче най-много ме плашат, когато не са пред очите ми. Във всеки момент е застрашен живота им. Палави до безумие. Обаче това не се отразява при определяне на заплащането. И малко родители си дават сметка какво прави учителят за децата им.
 По темата: имам стаж 16 години. IV ПКС. Вземам по-малко от 500лв. Обидно е...

# 16
  • Мнения: 109
  Какво е това IV ПКС?

# 17
  • Мнения: 2 898

Професионално - квалификационна степен. След университета и определено изискване за стаж, се явяваш за по-висока квалификация. Разбирай - изпити, дипломни работи и т.н.

# 18
  • Мнения: 296
Централно училище в мноооого голям град,  20г. стаж, чисто - 500 - 550, според лекторските. Младите учители започват с 450 бруто  smile3538.
Също........мнооооого голям град.....магистър, 30 год. педагогически стаж - чисто 580 лв Embarassed

# 19
  • Мнения: 139
23 години стаж , магистър , II ПКС - 580 лв. чисто ,  с класно ръководство и малко лекторски. Малък град.

# 20
  • Мнения: 109
 Честит празник, момичета! В този форум колко много учителки имало! Е аз ви подкрепям. Парите не са малки, а нищожни. Ако сега направите стачка, ще имате поддръжка и на медиите дори. При тези нищожни заплати предполагам, че и обществото няма да ви съди, както по време на учителската стачка.
  А да попитам: Защо тогава не успяхте да извоювате повишение на учителските заплати?

# 21
  • Мнения: 673
 Защото именно обществото /родителите/ ревнаха колко нагли са били това учителите да стачкуват за заплати. Завидяха ни отпуските и на работното време. Според масовата представа за учителски труд учителят влиза в час "изпява" си урока и става и си заминава. Цялото общество се обърна срещу учителското съсловие.
За сведение - работя в столична гимназия, пълен норматив, с две магистратури, класно ръководство, 10 години учителски стаж - чисто 440 лв. Не заплатата е това,  което ме задържа в училище. Може да ви звучи налудничаво, но аз обичам професията си.

# 22
  • Мнения: 2 898
Защото именно обществото /родителите/ ревнаха колко нагли са били това учителите да стачкуват за заплати. Завидяха ни отпуските и на работното време. Според масовата представа за учителски труд учителят влиза в час "изпява" си урока и става и си заминава.

    И никой не се сети, че за един ден трябва да проверя 25 домашни по БЕ, 25 по математика / в определени дни и по ЗИП, СИП, ЧО, ЧП /, да проверя или поне поогледам 50 - 75 тетрадки за работа в клас, ако има - и 25 самостоятелни работи,  да си подготвя уроците за следващия ден, да подготвя някоя презентация, да разговарям с поне десетина родители, да участвам в някой педагогически съвет или комисия, ИКД, да попълвам ежедневна документация. А може би и родителска среща.... Всичко това се върши извън часовете. Много често 8 часовият работен ден не стига. А квесторствата в почивните дни по всевъзможни олимпиади и състезания ....................
      И в цялата тая въртележка са и децата. Всеки иска нещо от теб - проблемните деца си искат вниманието, агресивните си искат разговорите и наказанията, плахите чакат подкрепа...............
Не търся отговор. Аз за себе си знам защо продължавам да работя това. Но нека всеки се замисли.

# 23
  • Мнения: 2 898
Честит празник, момичета! В този форум колко много учителки имало! Е аз ви подкрепям. Парите не са малки, а нищожни. Ако сега направите стачка, ще имате поддръжка и на медиите дори. При тези нищожни заплати предполагам, че и обществото няма да ви съди, както по време на учителската стачка.
 

Благодаря за пожеланието! Празникът е прекрасен!
Но за другото грешиш. Пак няма да има подкрепа. Сега хората са още по-озлобени от мизерията. А и такава мащабна стачка се организира трудно. Хората са обезверени.

# 24
  • Мнения: 109
Честит празник, момичета! В този форум колко много учителки имало! Е аз ви подкрепям. Парите не са малки, а нищожни. Ако сега направите стачка, ще имате поддръжка и на медиите дори. При тези нищожни заплати предполагам, че и обществото няма да ви съди, както по време на учителската стачка.
 

Благодаря за пожеланието! Празникът е прекрасен!
Но за другото грешиш. Пак няма да има подкрепа. Сега хората са още по-озлобени от мизерията. А и такава мащабна стачка се организира трудно. Хората са обезверени.

Смятам, че ще ви подкрепят, защото само тъпакът няма да осъзнае, че с по-висока учителска заплата, по-добре ще се обучава детето му. Доколкото си спомням вашата стачка беше в началото на учебната година, а това предварително я прави неуспешна. Учителска стачка се прави в края на учебната година, за да не получат децата дипломи и бележници и да повторят годината. Е ТОГАВА ДА ВИДИШ КАКВА ПОДКРЕПА ЩЕ ИМАТЕ! Но прави ли ти впечатление, че май само аз не съм учителка в тази тема? Техните мами на другите /неучителските/ деца хич не ги е еня какво ядат даскалиците, та да могат на другия ден да им отглеждат децата, без да им къркорят червата?

# 25
  • Мнения: 2 898
Но прави ли ти впечатление, че май само аз не съм учителка в тази тема? Техните мами на другите /неучителските/ деца хич не ги е еня какво ядат даскалиците, та да могат на другия ден да им отглеждат децата, без да им къркорят червата?

Да, за съжаление.

# 26
  • Мнения: 623
Заплащането е унизително. Знам, че доста майки биха тръгнали да го оспорват, но ако не си работил поне малко в училище, не можеш да имаш никаква представа за какво става въпрос.

Защо си мислите, че ще оспорваме, та ние сме Ви поверили най-ценното, което имаме!
  bouquet
Според мен, проблемът е не само в къркоренето на червата, но и във факта, че всеки простак с n-хиляди лева заплата си мисли, че е нещо "повече" и се държи по съответния начин, та нали чистачката му взима колкото учителката на детето....

Подкрепяме Ви и се възхищаваме на тези от Вас, които въпреки унизителното положение, в което са поставени, не са загубили своето достойнство и с гордост и любов изпълняват своите задължения!

Весели празници и хубава почивка през ваканцията!

# 27
  • Мнения: 2 898
mameva, благодаря ти! Много е приятно да се чуе нещо подобно.

# 28
  • Мнения: 1 776
Ниско заплащане ,дори по-малко от това на продавачка в МОЛ-а,колко абсурдно Confused!!!

На теория си права, на практика пак си права, но не изцяло.
Продавачката в МОЛ-а работи като животно по 12 часа на ден. Работи в събота, в неделя, трудно си взима 20-те дни отпуска.
Учителят, ако се занимава само със задълженията, осигуряващи му тази минимална заплата има неособено натоварен работен ден. Уикендите в общия случай е свободен. Изключително важен за мен аргумент - отпуска - огромна, спрямо който и да е служител в частна фирма. Лично аз съм склонен на сериозно понижение на заплатата при възможност за по-голяма отпуска.
Учителят има възможности за много и различни допълнителни доходи, било от курсове, частни уроци, квесторска работа. Естествено, трябва да има желание и капацитет за това...
Обобщено - читавите учители си докарват доход, значително по-различен от споменатия, тези, които се носят по течението и не желаят да се напъват - карат на минималния обявен.
Донякъде - въпрос на избор. Не твърдя, че съм изцяло прав, но не мисля, че трябва да се изключват разсъждения и в тази посока. Факт е, че държавния апарат в страната ни е като цяло изключително некомпетентен, мързелив, ползва се от значително по-високи привилегии, отколкото работещите в частни фирми. Като резултат, да, взима донякъде по-ниски заплати, но те са компенсирани от други възможности.
В по-малка или по-голяма степен - това важи и за учителите.

# 29
  • Мнения: 623
За съжалени това е истината.

Ние често пренебрегваме добрите учители, поради факта, че в у-щата има и доста посредствени такива, които сякаш придават "лицето" на съсловието. А причината за наличието на некадърните, безразличните... са пак парите.

Когато са ме питали за критериите да запиша детето в начално у-ще съм казвала и повтарям-Учителката-това е човекът, който може да даде силен тласък напред или да отврати детето.

Благодаря на Г-жа Станишева-31 СУЧЕМ.

kodbg, колкото и да е голяма отпуската, 400лв са срамно ниска заплата за човек, който наистина си върши работата, плюс това е звероукротител на 20-тина пуберчета.
А по моловете работят 2 на 2.

Общи условия

Активация на акаунт