Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 57 350
  • 742
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6 713
Adriana, и аз съм чела за тъмните цветове зеленчуци - листни специално, че са богати на полезни вещества.
За ориза - пише ли на упътването да се кисне преди употреба? Аз също съм се навила да купя такъв, ще разгледам какво се предлага.

# 166
  • Мнения: 899
Като казахте ориз, днешната вечеря: кафяв ориз с лопуш, сервиран с кисело мляко и натрошени орехи, мням.

# 167
  • Мнения: 1 273
Adriana, и аз съм чела за тъмните цветове зеленчуци - листни специално, че са богати на полезни вещества.
За ориза - пише ли на упътването да се кисне преди употреба? Аз също съм се навила да купя такъв, ще разгледам какво се предлага.
За ориза няма никакво упътване, смятам да го приготвя като обикновения ориз. Друг плюс на този ориз е, че не е отглеждан много, не е комерсиализиран, поради това не е така хибридизиран и генно модифициран. За тези, които не знаят, оризът е една от ГМО културите.

Това, което придава черния цвят са антоцианините.

Като казахте ориз, днешната вечеря: кафяв ориз с лопуш, сервиран с кисело мляко и натрошени орехи, мням.

Добре звучи!

# 168
  • Мнения: 2 199
Като казахте ориз, днешната вечеря: кафяв ориз с лопуш, сервиран с кисело мляко и натрошени орехи, мням.

Лапаш е лапад нали?
Бях чела някъде, че комбинацията  калций и желязо, приемани едновременно, не се усвояват добре. Калцият(млечни) пречи на усвояването на желязото(спанак, лапад и др зелении и елда).
Оттогава спрях тези комбинации, а и никога не са ми харесвали  Confused Много обаче обичам комбинацията елда и сирене, но гледам да заместя сиренето с нещо друго  Laughing
А как приготвяте елда? Трябва ли да кисне 12 часа? Аз я сварявам, но може би трябва и накисване  Embarassed

# 169
  • Мнения: 92
Елдата и другите подобни, както и бобовите, е хубаво да се киснат преди употребат, аз задължително го правя.


И искам да вметна отново по въпроса, как бабите ни са яли само хляб и са живели дълго, и че сме адаптирани към хляба генетично... Първо, не знам доколко хората едно време са били по-здрави. То и сега има пушачи, алкохолици и тъпчещи се с макдоналдс, които са си здрави и дълголетни.

Но по-важното е да имаме предвид, че хлябът, който бабите и прабабите ни са яли няма общо с това, което сега се предлага като хляб. Пшеницата е друг сорт и с друго качество. Мая не са познавали, правели са квас. Нямали са хилядите изкуствени консерванти и набухватели.
И млечните не са имали общо с млечните сега.
Освен това не са яли захар в такива количества Simple Smile

# 170
  • Мнения: 5 713
Бях чела някъде, че комбинацията  калций и желязо, приемани едновременно, не се усвояват добре. Калцият(млечни) пречи на усвояването на желязото(спанак, лапад и др зелении и елда).
Да.
За усвояване на желязото - най-добре вит.Ц (лимон).

"А как приготвяте елда? Трябва ли да кисне 12 часа? Аз я сварявам, но може би трябва и накисване"
Първо за каква елда става дума - зелена (сурова) или кафява (бланширана)?
Втората няма нужда да се кисне. Най-лесно и бързо: елда със зеленчуци; понякога съм слагала и белена червена леща. Ползвала съм я и в плънка за баница с гъби и зеленило. Първата - 12 часа са и много; накисвам 6-8 макс. Ползвам я само в сурово състояние и след покълване.

Умбра, ми ще драсна тогава меню, но по-късно. Simple Smile

# 171
  • Мнения: 2 199
Елдата която в момета консумирам е Био и е жълтеникава.  Thinking
Но съм консумирала и тази която е кафява.
Значи има разлика в приготвянето на двата вида.   bouquet

Обичам да е консумирам с подправки и зехтин (т.е каша) понякога и със сирене:)
Последно приготвих супа с коприва и елда. Беше много вкусна Simple Smile

# 172
  • Мнения: 899
Така и не запомних длаи имаше разлика между лопуш, лапад и киселец, ама май съвсем малка, все са зелении. Чела съм го това за желязото, но аз и от домати със сирене не мога да се откажа, та...

Днешното меню, с повече протеини, защото ме очаква силова тренировка във фитнеса:

закуска - 2 сварени яйца, сирене, шунка
междинна - ябълка
обяд - лимоново пиле на тиган със салца от домати и авокадо
междинна - банан
вечеря - някаква салата ще да е

# 173
  • Мнения: 2 285
Суха мащерке, в завимост от личните ти предпочитания, може да пробваш някой от тези варианти:
- елда с орехи и сушени сливи
- елда с лук и гъби
- пиле, пълнено с елда (вместо ориз)
- има варианти и за елда със зеленчуци или на супа (пак вместо ориз или фиде)


Лурдес, нали каните Брита наскоро се обсъждахa и в детското здравословно хранене, но и там никoй не сподели какъв точно е проблема с тях, за съжаление. Според моето скромно мнение са си хубави. Те са с активен въглен + йоннообменна смола + сребро за дезинфекция, доколкото знам. Единственият проблем, май е че престоява водата в пластмасовата кана.  Thinking От тази гледна точка, филтър прикрепен към чешмата, през който водата само да преминава, сигурно е по-добре. Не знам ти къде живееш, но можеш да търсиш нещо подобно - с комбинирано действие - служи и за омекотяване на водата.  Peace

... И искам да вметна отново по въпроса, как бабите ни са яли само хляб и са живели дълго, и че сме адаптирани към хляба генетично... Първо, не знам доколко хората едно време са били по-здрави. То и сега има пушачи, алкохолици и тъпчещи се с макдоналдс, които са си здрави и дълголетни.

Но по-важното е да имаме предвид, че хлябът, който бабите и прабабите ни са яли няма общо с това, което сега се предлага като хляб. Пшеницата е друг сорт и с друго качество. Мая не са познавали, правели са квас. Нямали са хилядите изкуствени консерванти и набухватели.
И млечните не са имали общо с млечните сега.
Освен това не са яли захар в такива количества Simple Smile

То по тази логика и спирулината и маката не са същите каквито са били преди.  Wink Нищо не е същото вече. Живеем на ужасно бързи обороти и повечето от нас не могат да отделят време за домашно месене на хляб с квас. Това не означава, че не трябва да полагат друг вид усилия за по-здравословно хранене.  Peace
А че са били по-здрави хората едно време, никъде не съм споменавала. Писах за болната си от диабет баба. Както е добре известно, диабетът изисква строга хранителна диета, от която зависи колко добре ще се чувстваш и колко ще живееш. Ами добре се чувстваше жената с хляб и мляко в менюто.  Wink

Аз за сега се въздържам от споделяне на менюта, понеже пиша и в една от детските теми (да не се повтарям навсякъде), но и аз с интерес очаквам Вери и други момичета да споделят техните.

И ако ви е възможно, когато става въпрос за нетипични продукти, мятайте и по малко инфо за тях. Мисля, че ще е доста полезно.  Hug

# 174
  • Мнения: 92
Така е, в много по-лоши условия живеем. И аз съм на мнение, че трябва да правим всичко възможно да избираме по-доброто от лошото. Като ни се яде хляб да не купуваме първия срещнат в магазина. Вкъщи ядем хляб веднъж на 1-2 месеца и купувам квасен хляб от слънце и луна или от чайната. Или правя някакви плоски питки, които стават бързо без втасване.

Ето и малко менюта:

събота (тогава беше голямото ядене) - червена киноа с масло, гуакамоле, печени пресни картофи, варени яйца, кашкавал

неделя - пиле със сметаново-горчичен сос, зелена салата, шоколадово брауни без брашно

днес - на работа хапвам пиле със сметаново-горчичен сос
по-късно ако огладнея ще изям един банан
за вечеря - бъркани яйца и сигурно нещо зелено

и всеки ден таханово-медената смес с мака и канела

# 175
  • Мнения: X
Вери, и на мен ще ми е много интересно сурово меню. От мен суровоядец едва ли ще стане (зимата много ми се ядат разни супи, гулаши, печени зеленчуци ...  Crazy), но ям много сурови неща и с удоволствие бих си откраднала някоя идея. Даже бях замислила сурова торта за рождения ми ден, но липсата на подходящ блендер ме отказа.

Заради нисък хемоглобин по време на бременността (въпреки че нямах никакви оплаквания) ми се наложи да се информирам малко повече за желязото и сведох консумацията на млечни до минимум. Много внимавах и с какво ги комбинирам. Сега пак така. Е, има и изключения като пица и банички например. Wink

На мен модата със супер-храните много ми харесва. Откакто станаха популярни много лесно си намирам любимите ми какаови зърна. Mr. Green Преди правех какви ли не акробатики да се снабдя с тях.

Дайте идея какво да правя с какаово масло. newsm78 Имам около 1/2 кг и трябва да се използва. Ако не беше толкова твърдо, сигурно щях да си го мажа на филийка.

# 176
  • Мнения: 56
Здравейте момичета!  Grinning Колко много неща сте обсъждали само!
Относно филтрирането на водата и аз ползвам кана Брита! Мисля че за момента е ОК да се ползва!
Относно супер храните, аз съм скептична към прахообразните храни и си купувам само някои неща и то супер рядко. Какао вземам веднъж годишно и правя сурови бонбони само на празници. В тази връзка , Синьо, можеш да се направиш бонбони с какаова масло и какао. А иначе за мен супер храни са суровите домашни бадеми, слън.поници, копривата, прясно откъснатия домат от градината - ей такива неща! Grinning
Гледам да консумирам предимно локална и сезонна продукция през пролетта, лятото и есента, а зимата си хапвам цитруси, целогодишно - авокадо и задължително по 1 банан на ден, много обичам!  Grinning
Относно елдата, купувала съм само сурова. Покълвам я и си приготвям суров плосък хляб, отделно дехидрирам и само покълнала и слагам като хрупкава добавка в сурови енергийни барове.
Относно комбинирането на зелени храни и млечни продукти и аз знам, че се възпрепятства усвояването на желязото!
Чудесно е че темата стана разнообразна и че можем да споделяме за здр.хранене и за всичките му направления. Дори така е по-интересно, да се четата различни мнениея и различни гледни точки.

Моето меню днес беше:
-закуска - ягоди и банан
-обяд - 1 конопено-протеинов бар /бях навън/
-вечеря - голяма зелена салата с краставица и домат и сурови спаначени бургери /станаха супер като за експеримент/ Grinning

# 177
  • Мнения: 1 165
Аз влизам да кажа само,че сте супер! Страхотна е темата -с най-различни мнения, препоръки и съвети. Аз засегага няма да си споделям менюто, защото съам начинаещ -кандидат за здравословно хранене.
За утре знам,че ще си сваря жито,ще го подправя с малко мед и смятам това да ми е обяда.
Понеже много,много обичам сладко и трудно се лишавам от него днес си купих един буркан лавандулов мед и си хапвам ,когато ми се прияде сладко.
Замислих се след поста на Люлякови нощи за вредите от глутена и понеже открих у мен един от симптомите на непоносимост към глутена, с който се боря от дълго време, смятам да изолирам доколкото мога тези храни. Определено смятам,че при мен проблема е от храната - правих си какви ли не изследвания, всичко е в норма, но проблемът е налице и не отшумява/дерматологичен е/.Ще пробвам-нищо не ми пречи.Воля са иска само.  Simple Smile

# 178
  • Мнения: 3 367
Аз не мисля че е въпрос на воля.По-скоро на информираност съчетана добре с вътрешно убеждение кое е добре и кое не,не само за храна,а по принцип.
*
Вчера
-банан и кафе
-моцарела пресна с домати и хляб; задушени зелении с лимон и сусам; шоколад с бадеми
-сурови орехи изядохме една камара...
-червена леща супа ,зелен лук и домати салата; ягоди
Днес
-кафе
-фаро със зеленчуци и спанак с чесън задушен (купих;забравих си кутийката у дома)
-зеленчукова супа (имам нов чопьр и рязахме с децата като гламави Laughing),гуакамоле,хляб; тирамису

Горното с малки вариации (закуски) ядем всички у дома.
Много бих искала да видя в темата повече готвещи с деца Mr. Green т.е приложение на здравословността в реално време,в активни семейства, с деца които са социално ангажирани ...

# 179
  • Мнения: 1 165
Аз не мисля че е въпрос на воля.По-скоро на информираност съчетана добре с вътрешно убеждение кое е добре и кое не,не само за храна,а по принцип.

При мен със сигурност ще е нужна.Както писах сега започвам да градя някакви навици и със сигурност няма да е лесно да се откажа от старите.Отделно аз трябва да привлека за каузата и семейството си,което леко усложнява нещата. Засега успеха ми се състои в това,че успях да изолирам от храненето ни всички салами и колбаси.
 Да си добре информиран не е толкова лесно - изобилието от най-различни теории за храненето е значително и само с времето човек може да отсее кое е правилно и кое не за него.

Общи условия

Активация на акаунт