(Био) зеленчукова градина 16

  • 66 155
  • 735
  •   1
Отговори
# 705
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 138
Гелика, има нещо много характерно при тази билка. Хвани едно листо за дръжката и дърпай. Ако докато се къса провлече жилки, значи наистина е жиловлек.
В книгите с горски ястия пишат, че може да се ползва в салати. Аз съм рязала на мъжа ми, нищо му няма.
Точно такова е. Явно е объркано при пакетирането. Ако сега посея другия пакет дали ще стане или ще стрелкува, ако е айсберг де. newsm78


Новата тема е готова. Като стане 50 стр. ще я пусна.
Лека вечер!

# 706
  • Мнения: 555
Привет ... напоследък рядко пиша, но редовно чета  Blush
Тази година не се справих много добре с разсадите ... Наложи се да "прося" (макар че без кавички си е по- точно) и си купих краставичка (отрупана с женски цветове) и 4 кофички Рила (с доматчета). От зелените домати ми поникна само един, златните съкровища ги сях 2-3пъти и в крайна сметка имам 2 кола май  Flutter май е защото аз слагам ... баба мести и накрая си обърках моите с нейните.  Тук е май мястото да благодаря на Ани.Иванова Wink и на  dididi  за съдействието и на Вили (запазих си семенца от нейните специални чушки и сега имам 5 тенекии засадени със лично отлично отгледан разсад)Simple Smile
 Решихме, понеже вече имаме и голяма покривна площ да изпробваме контейнерното производство по примера на Куркума. Резултат - 15 кофи по 2 стръка домати + няколко тенекии  и 15тина тенекии от сирене с по 4 стръка пипер (по един във всеки ъгъл). Куркума да си признае по колко пипера слага в тенекия - да се ориентирам овреме много ли са ... малко ли са ...
Кивито (голичко такова) презимува успешно и ме радва с пъпки - скоро ще цъфнат Simple Smile От една седмица се радвам на плодчетата от камчатската боровинка наистина узряха седмица преди ягодите тази година  Whistling Днес изчезнаха първите ягодки без да успея да ги снимам. Имам си и успешно присадени клончета със череша - Ранна пловдивска, и някакви местни круши - от мноооого стари дървета ....  май и някоя скорушка ще да ми се е хванала Simple Smile Blush
Да ви се похваля - правим си пещ - точно като едновремешните, но по- интересното е , че майсторът, който я зида (скулптурира ) е създателят на чушкопека, той го е изобретил , а познайте - облагодетелствали са се 2-ма партийни над него с по .... 10 000лв тогавашни пари  Crossing Arms

Гелика - това определено е жиловляк  Peace Благодаря за темата  Hug
Кариш , за съжаление аз май няма с какво да се включа . ... , но  ме потърси есента да измислим нещо  - някой храст мога да заделя ако те интересува Японска дюля -за цвят и за сиропчета или сушени плодчета за чай  ...  за сега се сетих - ако искате клончета от бодливо цариградско (немско грозде) мога да начупя и заедно с Анините домати и пипер да пратя - те лесно ще се вкоренят, салвия също

# 707
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тedy -  в една тенекия засаждам 3-4 стръка пипер или два патладжана. Опитът ми показа, че четири стръка пипер са много - оптималното е 2-3. Ако се прихванат и четирите коренчета - изскубвам най-слабичкото и го бода из градината някъде. То е излишно, ама на мене ми е жал.
Ако корените в една тенекия са повече, растенията се изтеглят. Те се изтеглят също и ако тенекиите са наредени твърде плътно една до друга, особено ако са в повече от един ред. Идеалният вариант е "шахматно" подреждане - представете си шахматна дъска. Слагаме тения само на черните полета, а на белите - празно. Повярвайте ми - през юли, погледнато отгоре, цялото това пространство е плътно зелено!

Това са варианти за сравнително по-големи площи - покриви на гаражи, плоски покриви на къщи, големи открити тераси или плочници.

При подреждането на съдовете е важно да се помисли за ориентацията им спрямо слънцето, прикриването на самия съд от него (ако е от материал, който се нагрява) както и да се предвидят някакви подложки, като при саксиите. Спестява много поливане и дава добра влага.

# 708
  • Русе
  • Мнения: 25
МХ аз пипера го садя по 2 корена. Расте добре и се подпират корените. Пробвай, няма да съжаляваш.

# 709
  • Мнения: 23
Здравейте,
Извинявавйте че нахълтвам в темата ви, но имам нужда от съвет и информация. Аз съм от фондация "Движение на българските майки" . Осъществяме проект в едно ранчо с деца от дома за деца без родителска грижа в с.Доганово. ( http://fdbm.org/bg/projects_article_5.html )  Искаме да направим заедно с децата градина с дръвчета и зеленчуци за които да се грижим, но търсим разсад , който направо да засадим защото нямаме време да го направим сами. Собсвениците на ранчото са чужденци и те самите все още не са наясноот къде можем да закупим такъв разсад, още повече че с
занимават предимно с животни и за първа година ще садят зеленчуци.
Моля да ни насочите къде в София има разсад който да е добър и сравнително изгоден като цена.


Мога да ви дам разсад ок. 30 домата/3-4 сорта/ и риган. Само това ми остана, но ще допълня със семенца. За съжаление в петък заминавам извън града и ще се върна 27.05.,така че операцията трябва да се проведе незабавно  Wink В София до Южен парк съм/да се уточним на лични/.

# 710
  • Мнения: 86
Аз също имам останали домати-не са пикирани обаче.Ако има някой преминаващ през Севлиево на път към Доганово ще пратя.Или по автобус евентуално  newsm78.Пипера ме е обещан още от миналата година,но ще се опитам да заделя няколко коренчета.
Кариш,ако ви интересува пишете ми на лични да се доуточним.
А тук пак вали  Sad.Един месец страшна суша-сега месец дъжд ли ще е?

# 711
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Шофьорите на автобуси приемат пратки за по 2 лв на кашон.Може да ги получавате в София.
Къде може да прочетем повече  и по - точна информация за отчети по дейността , за собственика на ранчото? Не можах да се справя.
П.С. Тия хора като не са гледали до сега зеленчуци , май трябва и инструкции как се гледат точно.

Последна редакция: чт, 17 май 2012, 09:47 от rorik

# 712
  • Мнения: 8 567
Аз разсад вече нямам, загина, иначе с удоволствие бих се включила, може би няколко коренчета Чери, ако не са и те погинали през тази седмица.
Но мога да участвам с къпини и малини, но не знам не е ли късничко за саденето им, както и дали ако се посадят сега ще дадат плод още тази година, или другата.
Децата са нетърпеливи...., а и с право- искат да видят резултат от труда си скоро. Grinning



# 713
  • Мнения: 30
Гелика, пробвай с новото пакетче и дано да е вече айсберг. Този сорт издържа летните жеги(за сега няма такива) и не е склонен да стрелкува. А ако стрелкува-чудесен повод да си оставиш някой корен за семе, Hug, тъкмо няма да си излъгана в очакванията си!

# 714
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Привет, градинари!

Голям зор при мене с тоя Интернет. Аман вече. Сега съм малко на гости няколко дни и се възползвам на макс!  Mr. Green

Благодаря за идеите как да се отърва от комарите! Слава-богу окосяването около септичната яма свърши работа и още на следващия ден ятата комари значително намаляха. Сега пак има, но са в значително по-малки количества и положението е повече от търпимо.  Grinning

Така и така ми е паднало, да се отчета какво се случва при мен.
Успях да съсипя голяма част от разсада. Sad Много ми е тъжно за което. Половината домати и всичкия пипер заминаха. Талантлива съм явно....  Confused

Иначе в градинката ми успешно се мъдрят чесън, лук, репички, два вида боб, картофи, копър, спанак, тиквички, краставици, оцелелетие домати и малко пипер, купен от пазара (дано да е хубав сорт). Салатките, магданоза и червеното цвекло не излязаха. Нещо е злополучно май мястото им. Подозирам, че мравките са изнесли семената.

Идеи от къде да си набавя колове за доматите?  newsm78

Кога се сеят пъпешите и дините? Закъснели ли сме вече за тях?

# 715
  • Варна-София
  • Мнения: 428
За коловете за домати във Варна. Отивате в някой арматурен двор и там да ви нарежат от фи 12 колкото броя искате на по 2 метра. Хубаво е да се боядисат, за да са по-красиви.
Моите са жълти и бели, за да отразяват слънцето, а моите ми се смеят, че така отдалеч се вижда, че има желязо за крадене.

# 716
  • Мнения: 86
 Нощни очи,малко незаконно,но около запустели пътища и в дерета има изникнали акации-от тях стават страхотни коли.Или търси фирма,която почиства около пътищата-можеш да се договориш за коли.
Друг вариант са PVC тръби,арматурно желязо,но излиза скъпо.
За дини и пъпеши си закъсняла,но не пречи да сложиш ако имаш място-поне опит ще натрупаш  Hug

# 717
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз ползвам чамови летви. Връзка двуметрови на дребно по градовете е около 9 лева, вътре са 24 броя. В дърводобивните райони е в пъти по-евтино - Чепеларе, Доспат.

# 718
  • Мнения: 4 753
Пак да се върна на колтуците при доматите... Баба ми казваше, че първите (най-долните) 2-3 колтука раждат и не ги махаше... Предполагам, че по този начин плодовете стават и по-дребни... Какви са вашите опит и наблюдения? Аз садя доматите бая гъстичко, пък и бода по два стръка, така че реших да махам изцяло колтуците, пък ще видя какво ще излезе...

# 719
  • Мнения: 86
Всички колтуци раждат.Но забавят зреенето на основното стебло,задушават растението/от един стрък става гора/и не на последно място плодовете са дребни.
Има и още една особеност-непосредствено под първата китка излиза много силен колтук.Ако е разсаждано по един корен спокойно може да се остави-получава се нещо като Y.
А на ранните домати,на които пречупвам върха след 3 или 4 китка след време отгоре избиват колтуци.Те започват да цъфтят по времето,когато вече берем зрели от долните китки.А на есен раждат превъзходни доматчета за трушийка.

Общи условия

Активация на акаунт