Борбата със завивките - как да стоят завити децата?

  • 22 678
  • 121
  •   1
Отговори
# 15
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Отвиването е чудесна форма на закаляване.
Шегуваш се нали  Laughing Така и не срещнах в многобройните статии по въпроса за закаляването да се използва този подход. Да, съгласна съм за нощния сън да става на нормална стайна температура, но детето трябва да е завито.
Легни си една вечер без завивка...

# 16
  • Мнения: 4 412
Аз редовно спя отвита  Peace Йоана почти винаги е така и не виждам проблем.

# 17
  • Мнения: 15 379
Напълно сериозна съм, Помпадур.
Дете, което се отвива, най-често е следствие на горещината, която изпитва по време на сън.
Тенденцията за обличане с дебели пижами+бельо+чорапи+олекотена завивка и стайна температура 23-24-25 по Целзий - ай така и ти да спиш и да ти е добре. Но и терморегулацията ти да е на ниво, кръвта ти да кипи и да не се отвиеш. Пробвай.

Вледенено е било моето дете безброй нощи, докато се усетя, че греша в стайната температура и обличането за сън. Откакто спи леко облечен и леко завит - не се отвива.

И разболяването не се случва от лек полъх, спане без завивка, студени ръце.

На българина, където и да живее никога една черта не се изличава - да не настине и да не се мине. Не е към теб, но страхът от "изстиване" граничи с параноя.
Дете не "настива" затова, че е спало само по пижама.

# 18
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Sourcherry, подходящата температура за пълноценен нощен сън е около 20 градуса. В зависимост от сезона и отоплението детето да е облечено с подходяща нощничка и завито с подходяща завивка или спално чувалче.
Още веднъж казвам не съм превърженичка на това детето да спи ,,голо,,.
Тук в Дания децата се каляват от бебета, наблюденията ми са от детската градинка.
Спят в колички отвън, добре завити с олекотени завивчици или за вече по големите дечица в комбинирани спални чувалчета- дюшечета деректно на земята.
Така и не видях в детската градина спални помещения с легълца  Grinning

# 19
  • Мнения: 15 379
Помпадур, северняците страхотно си каляват децата. В Швеция съм виждала детски колички, затрупани със сняг, вътре бебето спи с часове Heart Eyes.
Оптималната температура за добър нощен сън е максимум 18 по Целзий. За бебе новородено - 19-21 по Целзий - денонощно.

Има деца, които не търпят да им бъде горещо. Дори и да спят цяла нощ само по пижама, защото са се отвили, няма да се разболеят.
Ако завивките се редуцират до 1 олекотена, но с тънък чаршаф, а не бархетен, ако пижамката е супертънка, а стайната температура до 17-18 градуса, вероятно детето ще спи спокойно и няма да се отвие.
Ако причината за въртенето и избутването на завивката е просто неспокоен сън (има много емоционални деца, които сюблимират нощем), то някакво приспособление от вече показаните би свършило работа.
Има спални чували с цип за стъпалата. Като порасне детето, ципът се отваря и торбата пак се ползва за сън. При по-голямо притеснение всеки по-сръчен би могъл да изработи спален чувал за детето си или да направи поръчка и да му изработят - не е никаква философия.

# 20
  • Мнения: 4 412
Мадам дьо Попандур, според мен спането на земята е не толкова за каляване, колкото за удобство на персонала. Аз имах един период, в който преспивах Йоана на земята, защото тя през деня не си спи в нейното легло. Така като се събудеше нямаше опасност да падне от леглото, докато аз си върша работата в кухнята. Почваше директно да си играе и аз по музикалните играчки разбирах, че е будна.

В този сезон у дома е между 23 и 24 градуса, не пускам отопление. Това си е стайната Т. Йоана спи по къс ръкав и къси гащи. Снощи спа по боди с къс ръкав. Слагам чорапи все още. Почти цяла нощ е отвита. С удоволствие бих спала от сега на отворен прозорец, но сме на първия етаж и обикалящите бездомни кучета карат нашето да лае по цяла нощ и издивявам.

# 21
  • Мнения: 6 713
Засега много се отвиват моите, обличам ги с пижамки и с чорапки.
След 10-11 месечна възраст и двамата ми отказаха да спят в чувалчета.

# 22
  • Мнения: 140
Аз нямам нищо против закаляването, но отвиването при нас не е от това, че е горещо, а от много въртене- Tsv го е описала много точно, очевидно няма да настине само от това, но при намален имунитет  newsm78, на мен лично колкото и топло да ми е, в ранните сутрешни часове ми става студено и стабилно се завивам, но на 2-3 годишно дете няма да му дойде на ум да го направи, просто заплаква и търси топлината на родителите.
blabla7 идеята е много добра, обаче ако има плътни стени кошарката не става, както и за обикновено легло

# 23
  • Мнения: 15 379
Кипа, имаше преди време едни каиши против отвиване на Чико. Можеш да потърсиш.

# 24
  • Мнения: 1 350
Kipa, мойта сладурка спи с няколко плюшени играчки и си ги гушка като й стане студено.
понякога се буди само за млекце от мама Simple Smile няколко дни вече не го прави.
спи в дървено креватче с решетка от едната страна и никога не е спала в чувалче.
Сега я завивам с двоен чершаф, който съм ушила по размер на леглото. отстрани имам едно поларено одеало, ако вечер стане по-хладно да го метна отгоре.
Спим на 18-19 градуса зимата, а сега е 20 градуса без да включваме отопление.
Малката се върти наляво надясно, понякога застава диагонално на леглото или напречно, отвива си краката от въртенето, ръцете й винаги са отвън, но тя спи с пижамка с дълъг ръкав още, но много лека, с потник никога не е била отдолу.
И аз си мисля, че ако облечете детето леко, и му вземете малко по-широка от леглото завивка, така че и да се завърти да остане от завивката, така че да не я отметне, и ако му сложите няколко плюшени играчки, които да гушка докато спи, няма да се буди от студ.
Ако се събудя по-рано сутрин и я видя, че се е отвила или босите й крака стърчат през решетката на леглото, оправям я, мятам завивката пак и така Simple Smile
за да не настине, важно е да не спи на течение или леглото да не е поставено така, че да е директно между врата и прозорец.

# 25
  • София
  • Мнения: 23 096
Отвиването е чудесна форма на закаляване.
С това съм напълно съгласна.
Изобщо не се притеснявам от отвиването. Дъщеря ми спи по пижама и чорапи. Ние с мъжа ми сме с олекотени завивки, а детето само с плик. Кеф й отвита, кеф и завита - не й се мешам.  Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 1 335
на мен лично колкото и топло да ми е, в ранните сутрешни часове ми става студено и стабилно се завивам

И аз съм така и хлапето ми е така... Това със завиването и отвиването ми е много на дневен ред и на мен...

Вечер като си легне го оставям само по пижама да спи (и пак е потен). Към 12 му мяткам тъничко памучно одеалце (леглата ни са залепени едно за друго, а и аз се будя многократно нощем и не ми е проблем), след това към 3-4 краката му са вледенени и му слагам още едно одеалце отгоре или сменям тънкото с олекотена завивка и така му е добре...

Пак казвам, че не ми е проблем да го правя, даже ми е приятно Crazy , трите ката завивки са му в долната част на леглото и са ми под ръка нощем.... Но има нещо сбъркано в това да се сменят 3 неща за завиване на нощ.... Но терморегулацията на детенце определено не е като моята - т.е. той заспива потен само по пижама, а към 4 сутринта е вкочанен ако е завит с тънко одеало и определено има нужда от още повече завиване...

Иначе по отношение на отвиването в частност - използвам клипсовете, които са показани на предишната страница - изненадващо ефективни са. Продават се в Джъмбо, около 4лв. за комплект от 4 броя. С времето се разхлабват и трябва или да се подменят, или са хваща сгънато на 2 ръбче от одеалото, за да не се измъква Simple Smile

Като беше по-малък също го завивах с обърната на 90 градуса завивка и сутрин може да е омотан, но много рядко отвит... Сега с детска завивка вече не мога да го правя, защото му стърчат крачката, но планирам да взема голяма... понеже това с клипсовете е малко досадно всяка вечер Rolling Eyes

Едит: следенето за завиване ми е важно, заради комфорта на детето... не се тревожа, че може да настине...само не искам да му е студено и да се буди, заради това.

Последна редакция: ср, 25 апр 2012, 17:41 от Stelfy

# 27
  • София
  • Мнения: 4 560
И разболяването не се случва от лек полъх, спане без завивка, студени ръце.
На българина, където и да живее никога една черта не се изличава - да не настине и да не се мине. Не е към теб, но страхът от "изстиване" граничи с параноя.
Дете не "настива" затова, че е спало само по пижама.
Хареса ми мнението на Sourcherry   Peace

При нас, откакто се роди малкия и щерката спи с баща си, е ад - само се отвива и се върти. Просто таткото прекалява с топлото и не мога да го убедя и това е  Tired
Когато таткото беше комадирован, ми нямаше го проблема с отвиването, може би щото нямаше кой да пуска парното на макс.
С малкия нямаме проблем, спим в другата стая на по-хладно.

# 28
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Топъл дъжд а през нощта не става ли за тоалетна примерно - успява ли сам да се справи с чувала newsm78

Не не се буди, ако се случи, може да ме извика - ноговата стая е до моята спалня. Иначе може сам да се разкопчее сутрин, ако се събуди преди мен.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Oще от бебе, та и досега, завивка повече от няколко минути върху сина ми не остава...
През голяма част от годината спи без нищо... Опитвам се да го завивам понякога, но с едно завъртане той отмества всичко /а той не спира да се върти - и не е от топлина, просто и той, и баща му много се въртят, докато спят, за разлика от мен, която почти не помръдвам по време на сън/.

Сам не се завива...

Като му сложа по дебели дрехи за сън му е дискомфортно.

Затова поръчах много дълги и големи спални чували. В най-студеното време си ги слага и така няма проблем.

Общи условия

Активация на акаунт