За бебета и деца от 0+ месеца, съвети; За бързи въпроси и отговори - 31

  • 29 147
  • 776
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 15 379
Естествено, че има изключения сред децата.
Но това, което наблюдавам е, че около година -година и половина децата в пъти по-лесно се разделят с пелената си. Около втората година става по-трудно, тогава следва проговаряне, тръшкане, детски пубертет.
То затова се и пробва, ако не стане - здраве!
Истината е, че трябва да се следи детето и да се оцели точният момент.

# 751
  • Мнения: 3 114
Индивидуално е. При нас не е лесно, нито при децата около мен. На моя приятелка дъщеричката е учена от годинка и половина и махнаха памперсите на 2 г и половина по нейно собствено желание. Внезапно сама започнала да си казва. Сега е на 3 и си ходи до тоалетната без да съобщава дори. Важното е да не се бърза и да няма никакъв натиск. Защото тук във форума като чета се гонят някакви срокове. Нямам превид тази тема.

# 752
  • Мнения: 2 805
Важното е да не се бърза и да няма никакъв натиск. Защото тук във форума като чета се гонят някакви срокове. Нямам превид тази тема.

Това имах предвид. Иначе факт - при всяко дете е индивидуално и общи правила за това няма.

# 753
  • Мнения: 3 114
Да започне обучението на 1 г-1,6 м - да, но махане на памперс - не виждам как може да стане. Нито детето може на тази възраст да си казва, че му се пишка и ака, нито нервната система може толкова бързо да предава импулси към отделителната система, че да можем да говорим за съзнателен контрол! Някой деца разбират какво се иска от тях и започват насила да се стискат, което им коства много усилия. Резултатите са неприятни. Нощните напикавания в по-късна възраст са част от тях. Кабинетите на колегите ми са пълни с такива деца. Като питаме за памперсите - отговорите са 10 м - 1 г.

# 754
  • Мнения: 15 379
Да започне обучението на 1 г-1,6 м - да, но махане на памперс - не виждам как може да стане.

Става, но зависи от самото дете.
Аз лично сериозен проблем видях с махането, ако не го бях натиснала все още вероятно щеше да носи пелени, а е видно на каква възраст е.
Вероятно ако имам още 1 или 2 деца, тогава пълно бих могла да си отговоря дали и кога.

П.П. Беше на 10 месеца, когато по собствено желание почна да сяда на гърне (точно го бях купила). Реших, че е ужасно малък и го прибрах и там ми беше грешката.

# 755
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ние или не сме уцелили по-рано момента с махането или действително не са били готови. Аз планувах на около 1.5 г да купим заедно гърнетата и да се почваме. Но както винаги родата ме изпревари с купуването като подарък за Коледа  Crazy и като се почна "учи ги та учи ги", но като пробвам и усещам че не са готови се отказвах. И дочаках деня в който сами казаха "Не памп, гащи" и спряха да го търсят. Някак естествено махнахме и пампа за дневен сън на Миша, нощните и те в 60-70 % са сухи сутрин и на двете. Вчера Вали е спала без памперс в яслата, аз също не и слагам за следобеден сън въпреки че има 1-2 пропуска до тук. Ще изчакам още малко Вали да свикне без дневен памперс и ще пробвам да махнем нощния, но от деца само си зависи, ако не стане здраве да е и този момент ще настъпи някой ден Simple Smile

# 756
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 288
Да разкажа при нас как беше. По медицинкси причини махнах дневния памперс в нас още на годинка. На година и половина, се напикаваше много рядко, но не умееше да казва, а аз я изпикавах. След като започна да ходи на ясла, там се напикава изключително рядко(за 6 месеца има 4-5 напикавания), но в нас вечер само за 3 часа се напикаваше 5 пъти, което ме доведе на мисълта, че се стиска. Оставих я така, не се карах, търпеливо преобувах и така. Преди 2 месеца изведнъж спря и почна да казва кога и се пишка. Сега остава проблема с акането. Честно казано не съм вярвала, че това ще е по-трудно. Тя осъзнава, че и се ходи до тоалетна, но отказва да седне на гърнето или на тоалетната чиния.

# 757
  • Мнения: 1 897
И аз мислех това лято да махаме памперса,но виждам,че няма да стане.Иначе от 1г.ака в гърнето,естествено понякога се изпуска и в памперса,но с пишкането нямаме никакъв успех.Важното е,че опитах.

# 758
  • Мнения: 3 114
Днес си говорих с детския психолог, с когото работя и тя каза, че децата между 1 г.-1г,6м. с абсолютно махнат дневен памперс и съобщаващи винаги, че имат нужда са изключителна рядкост, да не кажем, че няма такива и, че новите изследвания показват, че идеалната възраст за започване на обучение е 2 годинки, когато навлизат в т.нар. анална фаза от развитието и отделителната функция живо ги интересува. Също така това е възрастта, в която нервната система има абсолютната готовност. Аз съм на същото мнение като бих допълнила, че е добре първата среща с гърнето да стане на годинка, но истинското и системно обучение когато детето пожелае!

# 759
  • Мнения: 78
колко време може да се ползва отворения пакет с каша?

# 760
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Един бърз въпрос имам, малко в страни от темата за памперсите. На каква възраст захранихте с фъстъци? На мен ми се върти в главата някъде прочетено след 3 навършени години ако няма проблеми, но права ли съм?
Повод да питам е че снощи след тържеството в яслата (само за големите деца, които септември ще изпишат) за всяко детенце имаше торбичка с лакомства от яслата приготвена - сок, суха пастичка, бишкота и фъстаковка. Последното го скрих, изобщо не го видяха, че с фъстъци не сме захранени още. Но се зачудих аз ли съм в грешка  и дали е време да предложа newsm78

# 761
  • София
  • Мнения: 44 246
да може на 3, условието е да дъвчат добре, за да не се задавят, всъщност това е основна причина за ядките да се въвеждат по-късно(не само алергиите към тях), но така или иначе ако даваш, дай по-добре за начало нещо различно от фъстаковка точно....

# 762
  • Мнения: 16
племеникът ми от яде по няколко фастъка а няма 3г немисля че е проблем като съм наблюдавала и др деца при все че съм дет учителка

# 763
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
За ядки ядат слънчоглед и орехи и си дъвчат добре. Ще се пробваме щом не е рано, но определено няма да е с тези фъстаковки а с чисти фъстъци. Аз рядко хапвам, не обичам особено но на тях ще предложа че много неща на пазара вече са с фъстъци и ми се иска да знам има ли реакция (алергична) преди да изтърва края и да опитат нещо друго и да стане като с кокоса при Вали миналото лято.

# 764
  • София
  • Мнения: 44 246
да, най-хубаво с чисти, хем и като количество ще прецениш, хем няма да се нахвърълят заради сладостта...
изобщо и с други ядки постепенно може да пробваш...

Общи условия

Активация на акаунт