Как може да се помогне на възрастна жена с евентуална деменция!!

  • 19 557
  • 18
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 350
Става въпрос за една съседка доста възрастна и според мен има деменция или някое друго старческо заболяване. Почти денонощно е сама. Синът и не взима мерки. Сестра и идва от време на време,но само да и се накара какво е направила. Сега излизам от нас и ме викна паднала в двора не може да стане. Отидох вдигнах я добре,че е ситно бабе, че и аз съм много "едра" та се справих. Питам я какво прави чак там. Избягала от вътре и се скрила, защото някакъв живеел у тях и и заключил външната врата и щял да я пребие. Едвам я накарах да си влезе. Проверявах дори и под леглото за да я убедя,че няма никой и да си стои вътре да не излиза на вън. Пак ще излезе това се повтаря многократно. Предишният път пищя,че деца на вторият етаж потрошили къщата и тя не можела да ги спре и прочее такива глупости. Лошото е че тръгва на някъде, а не може да ходи пада и ако някой съсед се покаже и я чуе и помогне иначе така си стои цял ден. С два инсулта е не може да се обслужва сама според мен. Сега като влязох беше зарязала печка на дърва отворена вътре не се дишаше ще се запали! Направо изпадам в ужас. Дайте идеи какво би могло да се направи и всъщност може ли изобщо?

# 1
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
А ти със сина й говорила ли си?Поне на лекар да я заведе,ако има заболяване,да изпишат лекарства...

# 2
  • София
  • Мнения: 8 002
За жалост, мисля че няма способ, по който да се задължат роднините да полагат грижи за бабата. Дори и да сезираш социални грижи в общината, пак най-вероятно нищо няма да направят.
Пробвай да говориш със сина, ако успееш да се свържеш. Лошото е, че дори и да разбира проблема, ако няма средства да го реши, пак удряте на камък. Такъв човек иска постоянна грижа - вкъщи или в специализирано заведение, а обикновено това са скъпи услуги.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 350
Говорено е със синът многократно. Той и се вбесява на идиотщините и зачезва, защото не могъл да я трае повече. Била луда нищо и нямало и край. Аз мисля за нещо към соц.грижи ако има иначе ми е  ясно,че няма как да задължим роднините да я гледат. Евентуално асистент да идва да я наглежда или нещо такова има си ТЕЛК 100% жената. Нито я води на лекар нито нищо. Инвалидността и е пожизнена та и за това няма да изтече срокът та да я види доктор и това е. Притеснявам се че може да стане голяма беля. Ще пробвам ако изобщо го видя пак да говоря с него,но знам реакцията за жалост.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 002
Всъщност бабата не е луда, а страда от старчески дегенеративни проблеми, които са необратими и не могат да се повлияят особено с медикаменти. Ако е в по-ранна фаза, може и да има известно подобрение, но от написаното си мисля, че говорим за човек с напреднала сенилност, за който единственото, което може да се направи, е да има постоянна грижа. И да, на тази фаза бабата е опасна и за себе си, и за околните (опасност от пожар, наводняване и пр.).

# 5
  • София
  • Мнения: 12 414
Невролог трябва да я прегледа. С прости лекарства жената ще е в много по- добро състояние. Това, убедена съм, е кошмар и за нея. Преди години помагах на такава съседка, но за жалост там роднините бяха крайно против да се лекува, дори ме заподозряха, че и помагам, защото искам да и взема жилището. Така си отиде жената...

# 6
  • Мнения: 15 379
Психиатър и невролог, ще й назначат лечение.
Бих поговорила със сестрата, щом синът не е склонен.

# 7
  • Мнения: 2 216
Лоша работа. Психиатър най-точно би могъл да каже, как да се действа. Жената трябва да отиде в дом за хора с деменция, но кой знае колко време се чака за там....

# 8
  • София
  • Мнения: 11 734
Г-жата вероятно страда от  старческа деменция.Трябва да се сложи под т.н. запрещение.Това може да стане със съгласието на роднините , включително психиатъри и нотариус.Изключително сложна процедура.Следва сериозна документация, и последващо настаняване в подходящо лечебно заведение., т.е. старчески дом.Вероятно има пенсия, която може да покрие разходите за последното. В
общи линии, е ходене по мъките.

# 9
  • Мнения: 17 409
Първо трябва да се диагностицира, не във форума, разбира се. Simple SmileПринципно, ако е с психоза и близките нехаят - става и с полиция. В един момент обаче, след овладяване на острата симптоматика, тя ще бъде изписана от лечебното заведение и оттам нататък...

# 10
  • София
  • Мнения: 11 734
Г-жата не е с психоза, а по вероятно с болестта на Алцхаймер.Ако роднините не вземат отношение, може за се сезира М-во на соц.грижи.Трябва сериозна подготовка с документация, това съсед не може да го направи, а само по преценка на роднина т.е. син, дъщеря.Съсед може само да пуска уведомление към полиция и то при направено нарушение от нейна страна, а в случая такова няма.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 350
Не е луда разбира се ! Старческа деменция е  според мен обаче. Дано видя накога тази сестра,но едва ли ще е скоро. Аз мисля да попитам в социални грижи пък от там ще кажат все нещо надявам се. Болно ми е така като я гледам как се мъчи то си е мъка и за самата нея

# 12
  • София
  • Мнения: 11 734
Дали е старческа деменция или Алцхаймер, може да прецени психиатър. Но както ти казах, това освидетелстване е много трудно. Второто заболяване се прави с томография на мозъка, но при всички положения тя е много болна и й трябват посноянни грижи.За съжаление е оставена на произвола на съдбата.Как може да оставиш майка си в такова състояние...В едни други страни, такива роднини подлежат на съд, и съответна присъда но това е друга тема.В случая ти нищо не би могла да направиш, освен да чакаш добрата воля на роднините й. Помагай колкото можеш...

# 13
  • Мнения: 17 409
Явно е по-забавно да си играем на диагнози Simple Smile. Лудостта, деменцията и Алцхаймер  ги оставям без коментар. Както вече писах - чрез близките или по друг начин - към стационара. Остави ги социалните грижи засега. Ти си знаеш, де.

# 14
  • София
  • Мнения: 11 734
Не си играя на диагнози, просто съм добре запозната.

Общи условия

Активация на акаунт